Skocz do zawartości
MarekGarwolin

Solanka 500L za 5000zł ?

Rekomendowane odpowiedzi

Krótkie pytanie czy można w cenie 5000zł zmieścić się z akwarium morskim ?

http://akwarystykamorska.net mowi wam ta coś strona podpada mi brak jakichkolwiek informacji o sprzęcie w ino zestawie.

Ps. Wiem że potem dojdą inne wydatki ale chodzi mi o start

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniak 500l za 5000 pln ?? jeśli chcesz kilka miękasów i błazenki to pewnie się da, ale szybko Ci się to znudzi. 500l to juz poważny litraż , będziesz chciał na pewno sporo fajnych kolorowych ryb i w pewnym momencie zrobi się problem. 20pln/kg za żywą skałę ?? raczej za tuff albo skałę pochodzącą z likwidacji jakiś baniaków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin to słucham jestem laikiem przerażają mnie słowa osmoza RMO Sump boje że sobie nie poradzę . Wole mniej aby mogło się rozrosnąć mój budżet to 5tyś max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, zależy jak chcesz żeby to Twoje akwarium wyglądało, co Ci się bardziej podoba [ ryby, czy korale, czy typowa rafa ??]

Jeżeli kręcą Cię ryby to rzeczywiście te 5000 pln wystarczy, no może troszkę więcej :),ale wtedy o koralach można zapomnieć [moze jakieś proste miękasy].

Moim zdaniem przy takim budżecie powinieneś wystartować z baniakiem 200 litrów, z sumpem, na przyzwoitym sprzęcie. Będziesz mógł mieć całkiem ciekawą rafę z koralami miękkimi ,lps i pewnie z łatwiejszymi spsami.

Pamiętaj też,że utrzymanie baniaka morskiego też kosztuje, więc weź to pod uwagę przy wyborze litrażu.

Możesz też startować z 500 litrami,ale całkowicie na używanym sprzęcie, to też jest jakaś opcja,ale i pewne ryzyko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję na początek (zanim zaczniesz stawiać akwarium) czytać, czytać i jeszcze raz czytać. Jest wiele wątków dla początkujących. Najpierw zapoznaj się ze znaczeniem słów, które napisałeś. Litraż fajny, ale akwarystyka morska, niestety, do taniego hobby nie należy. I nie da się ukryć, jest to hobby wymagające: funduszy, wiedzy (tą trzeba pogłębiać) i cierpliwości. Na tym forum znajdą się ludzie, którzy Ci podpowiedzą co i jak, ale przede wszystkim POWINIENEŚ sam zacząć zdobywać wiedzę, żebyś wiedział o czym koledzy Ci piszą. Co do funduszy to może metodą małych kroków? Najpierw powoli skompletuj niezbędne sprzęty i jak fundusze znowu będą to kolejne rzeczy? Wiem, że chciałoby się szybko, ale... Wiadomo, jak ktoś ma już gotówkę to od razu kupi sobie wszystko. Innym zajmie czasem to np. ok. 1 roku zanim zaleją solankę do zbiornika. Życzę powodzenia i się nie zniechęcaj!

Edytowane przez parman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też niedawno startowałem z 250 l plus sump i już poszło mi 7k, część sprzętu używana, co prawda kilka sprzętów mogłem kupić tańszych ale doszedłem do wniosku, że lepiej wydać raz niż później i tak zmieniać na inny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak "parę piwek się wypiło" przy tym forum zanim cokolwiek napisałem :P

Temat nie jest zbyt rozwlekły mamy kwotę ok. 5000 tyś podobają mi się ryby i "miekasy" korale jakoś do mnie nie przemawiają :P

Wolał bym żeby wszystko było znanej firmy i nie używane. Start dla mnie to akwarium sprzęt sól i skała reszta puźniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

150/60/50 Taki zbiorniczek mnie interesuje i sump ok 100L? czy mniej jakie sklepy polecacie? najlepiej waraszawa pasowało by żeby mnie nie skroili na dzień dobry. Jak znaleść awarystów z okolic warszawy otwock garwolin ?

ps. piszę ze smartfona i kurde polskie litery to udręka dla kciuka. ;)

Edytowane przez MarekGarwolin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sumpa zrób sobie większego, 120x45x45cm. im więcej w nim miejsca tym lepiej i wygodniej.

Cyrkulacja: tu można przyoszczędzić i przynajmniej na początek kupic JVP 102 w ilości 3-4 sztuki

Obiegówka: New Jet 3000, lub wersja droższa i cichsza: Tunze Silence 1073.40

Hydraulika: za całość zapłacisz około 400pln

Oświetlenie: Lampa T5 4x80W [ewentualnie możesz kupić 6x80W , gdyby w przyszłości zachciało Ci się bardziej wymagających korali]

Filtr RO + DI

Automatyczna dolewka wody: Levelautomatic + jakaś pompeczka do niej.

Ogrzewanie: Jager 300W, jeśli masz w miarę ciepło w domu to spokojnie wystarczy.

Podłoże: żywy piach Bio Active live aragonite 9kg 4 paczki, lub martwy ATI Fiji White 9kg też 4 paczki

Pomiar zasolenia: JBL Hydrometr

Sól: Instant Ocean 25kg

Testy wody: Salifert NO3

Odpieniacz: szukaj używanego Delteca APF 600, znajdziesz w rozsądnej cenie. Możesz jeszcze rozejrzeć się też za Shuranem lub H&S, używki są w dobrych cenach.

Skała: około 30kg

Do tego : szkło i szafka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek zorientuj się ile zapłacisz za akwarium stelaż i sump, obawiam się że stracisz 3tyś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, możesz kupić u mnie, u siebie w Wawie też masz duży wybór sklepów, do tego akwarystów w stolicy jak mrówek,więc nie będziesz miał problemów aby kogoś znaleźć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stelaz zrobie sam i szafkę supm muszę pomyśleć jaki i gdzie go kupić chciałbym w tym roku wystartować

Edytowane przez MarekGarwolin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

potwierdzam , rady Marcinusa są bezcenne , fachowe i bezinteresowne .

od siebie dodam - o ile to możliwe akwarium 150/70/50 gdzie szerokość to 70 cm a wysokość 50, bo w morskim najważniejsza to głębia baniaka , głębia widzenia a nie głębokość - wysokość . no i najpierw kup jakiś dobry używany odpieniacz i wtedy forum doradzi ci do niego odpowiednią konstrukcję sumpa aby najlepiej w nim pienił .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówi się, że akwarium w przedziale 300-400 litrów jest dobrym stosunkiem dobrej zabawy na słono przy skalkulowanym budżecie obsługi miesięcznej (sól, prąd...).

500 litrów za 5000 zł... wszystko jest możliwe, ale powiem Ci szczerze, że przy moich 360 litrach, które jest bardzo prostym systemem 6 tys zł bardzo szybko pękło dawno temu, a lista rzeczy, które mi się marzą (sprzęt) wymaga jeszcze niemałego dofinansowania.

Nieraz zakładane są podobne tematy. Miej na uwadze zarówno mądrze rozplanowany budzet na założenie, ale przede wszystkim na utrzymanie akwarium, tak żeby Cie cieszyło, a nie spędzało snu z powiek.

pozdrawiam

Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja już dawno przekroczyłem 5000zł :crazy: na moich niecałych 400L i przestałem liczyć - to jest hobby :D

tak tylko z grubsza - lampy i odpieniek to już 7000zł a gdzie reszta :D

Daniel

Edytowane przez AnT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×