Skocz do zawartości
weizen

Zywa skała mokra czy sucha

Rekomendowane odpowiedzi

I chyba coś w tym jest bo obserwowałem ceny przez długi czas i skała sucha bardzo podrożała :) więc jak widać stała się bardziej popularna. Jestem nowicjuszem w morskim ale powolutku się uczę i czytam to forum. Dziwi mnie jedno wasze kłótnie. Niby mają rację ale i tak się nie zgadzają ze sobą. Moim zdaniem teraz ważne jest to, że 3 lata temu było ciężej założyć morskie jak jest teraz, bo technika poszła bardzo do przodu. 

 

Ale może mi ktoś powiedzieć w jakich warunkach żywa skała jedzie do PL ? czy jest moczona w wodzie z cyrkulacją czy też w jakiś workach i tyle ? Bo żywotność bakterii nie jest taka wielka jak sobie co nie którzy myślą i bez cyrkulacji i wody 95% nie przeżyje a do tego właśnie to co pada wewnątrz skały to już inna bajka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien ale na 99 % jedzie bez wody .

Być może obłożona gazetami a może i nie .

Zapewne jakiś procent tych bakterii przeżyje w skale.

Tak samo jak zoa i aptasia :-))

Jeśli bym zakładał pierwszy raz akwarium to bym startował na żywej tak dla ciekawości .

Nie ma nic lepszego na początku jak obserwacja co wyjdzie ze skały :-P

Każde kolejne tylko i wyłącznie sucha .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak dla ciekawostki przy braku cyrkulacji i wody bakterie żyją około 24h w tym czasie na 100% nie dojedzie skała do nas :) a jeżeli chodzi o zoa itp to poprostu one potrzebują wilgoci by zarodniki przeżyły i nie wiem po co ten spór o bakterie. Snake ja będę startował na suchej u góry i LR w stumpie. Bo nie zależy mi za bardzo na obserwacji ale na tym by akwarium poprowadziło się dobrze. A ta metoda jest w krajach zachodnich sprawdzona i wole jej użyć bo myślę, że ma sens chociaż mogę się mylić bo nie jestem ekspertem w solniczkach a raczej nowicjuszem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapomniałeś o formach przetrwalnikowych bakterii. Z dużym prawdopodobieństwem powiem że po włożeniu skały do wody bakterie "ożyją".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapomniałeś o formach przetrwalnikowych bakterii. Z dużym prawdopodobieństwem powiem że po włożeniu skały do wody bakterie "ożyją".

 

Nie jestem taki pewny. Chyba, że bakterie nitryfikujące i denitytryfikujące są inne niż te co są w wodzie słodkiej o czym nie jestem pewien. Dam przykład z słodkiego - prąd wyłączony awaria i co 12 godzin nie ma prądu i mamy filtr do płukania ponieważ cała flora bakteryjna została zabita i wydzielają się toksyny. Gdyby transport skały trwał około  6-8 godzin to bym jeszcze powiedział przeżywają może :)

 

Z drugiej strony jeżeli tak jest, że jakoś te bakterie przeżyją w skale to po jakiego dodawać je do wody ? przy starcie i w trakcie pracy akwarium? przecież rozmnożą się i to bardzo szybkim tempie. Ale jak to wszyscy robią lejemy bakterie na potęgę a nawet nie bakterie tylko pożywki dla bakterii.

 

W akwarystyce morskiej jest także mowa o strefach beztlenowych. Gdzie wy je znaleźliście ? bo jak widzę ile jest piasku w akwariach morskich to mi się śmieć chce na tekst strefa beztlenowa.

Byłem na bardzo mądrym wykładzie w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu, gdzie właśnie zadałem pytanie o strefy beztlenowe w akwarystyce, odpowiedziano mi tak, że takie nie występują chyba że stworzymy je specjalnie, co się stosuje w np. biotopie czarnych wód  Amazonii (PLENUM / DSB) . By osiągnąć w akwarium strefy beztlenowe na takich piaskach jak my używamy musielibyśmy go nawalić z 15 cm jak nie więcej. A przy 2-5 cm jakie są w morskim a nawet jeszcze mniej nie da się wytworzyć stref beztlenowych.

 

No ale to tak na marginesie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teoretyzujesz kolego.

bakteria, jak kazda nizsza forma zycia w niesprzyjajacych okolicznosciach otacza sie otoczka i przechodzi w forme przetrwalnikowa.

skala jedzie w boxach mokra i raczej parowania w srodowisku o wilgotnosci 100% (wewnatrz boxu) nie ma zbyt wielkiego wiec mokra dolatuje do europy. ostatnio nawet chyba wrybka chwalila sie, ze w skale prYleciala zywa murenka, wiec chyba takie straszne te warunki transporu nie sa.

na stworzenie stref beztlenowych w akwarium jest ze 100 sposobow a najlatwiejszy sposrod nich to za maly przeplyw wokol zywej skaly.

i plenum i dsb sa stosowane w morszczyznie wiec to zadna nowosc a raczej archaiczne sposoby i alternatywne drogi prowadzenia zbiornika. kto chce sie w to bawic to sie bawi. ja to traktuje bardziej jako ciekawostke niz rzeczywisty sposob.

jesli do akwarim sie sype piasek w ilosciach 2-3 cm to raczej tylko i wylacznie w celu dekoracyjnym i wszyscy zawsze o tym wyraznie pisza. grubsza warstwa 7-8 cm moze byc juz traktowana jako zaczatek DSB i byc potencjalnie niebezpieczna z powodu latwosci jej ruszenia i uwolnienia siarkowodoru.

mam nadzieje, ze troche rozjasnilem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sushi

tak to było czysto teoretyczne odnosnie skały czy przetrwa transport (jeżeli chodzi o bakterie). 

Wiesz wiele rzeczy się uczę o morski bo zielone to już po 15 latach raczej opanowane :)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie odnośnie wody po filtrze RO - jak wyczytałem ma wynosić najlepiej 0 ppm.

Moje pytanie dlaczego? ,skoro po dodaniu soli będzie o wiele brudniejsza nie wspomnę o skale czy piasku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę już o tym jest napisane na forum.

W skrócie to w wodzie będziesz miał związki takie których nie ma w skalę i jest duża szansa że z dojrzewania nie wyjdziesz używając wody z kranu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź,a czy można prosić o załączenie linku do tego konkretnego pytania?

I czy jak na teście No3 wychodzi mi 0 to mozna zaryzykować i wpuścic ekipę czyszczącą czy sprawdzić coś jeszcze?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 jest równie ważne. W dużych stężeniach zabije ryby jak NO2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@snake Jak u Ciebie z Akwa? Juz po dojrzewaniu? Ja u mnie tez praktycznie wymienilem 90% skały i cały żywy piasek. Pojawiło sie NO2 w sladowych ilościach (0,05-0,025). Takie stężenie moze zaszkodzić akroporom i innym twardzielom? Natomiast inne parametry idealne. Leje cały czas bakterie i widzę ze jest coraz lepiej. Pojawiły sie okrzemki na skale i piachu ale robi sie coraz czysciej :) Co ciekawe ze stara żywą skałą nie byłem w stanie nigdy zejść z PO4 poniżej 0,05-0,04. Po wymianie mam 0,02. Żywa skała oddaje tego sporo. Od pierwszego dnia mojego akwarium miałem adsorbery wiec u mnie sie nie skumulowala prawdopodobnie. Po 2,5 roku nadal oddawala. Moja stara skala wyladowala w innym zbiorniku, w ktorym PO4 bylo na b. niskich poziomach i nie było w nim adsorberow. Po paru dniach juz bylo 0,08...To tez jest argument dla osób , ktore beda chciały hodowac wymagające koralowce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hey

U mnie było dziwne dojrzewanie , tak jak gdzieś już wspomniałem wystartowałem na soli IO do tego chcąc pozbyć się pyłu z suchego piasku z którym mam problem do dziś miałem ustawiony odpieniacz na super mokro .

Co spowodowało wyjałowienie baniaka do tego stopnia że pomimo że korale miały przyrosty to np talerzówka zielona zrobiła się biała a glony były przezroczyste.

Po dużej dawce ABCM korale się zabarwiły a teraz przy pełnym balingu już mają śliczne kolorki pozostało teraz zwiększyć karmienie.

Co do no2 myślę że takie ilości nie powinny zaszkodzić . 

Myślę że na korale w nowym baniaku mają wpływ parametry i reakcje których nie jesteśmy wstanie zmierzyć .

Jak nie przegniesz na początek z dozowaniem magicznych buteleczek i do tego dobre światło i będzie git :-)

 



Rozumiem że no2 i no3 ma być 0,a ile ma wynosić nh4?

No3 - powiedzmy do 20 ( najlepiej 5) 

nh4 - 0 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

No2 mam 0,a NH4 poniżej 0,05 taka jest najniższa skala na teście jbl,czy można wrzucić ekipe sprzątającą?

Dziekuje za odpowiedz



Witam

No2 mam 0,a NH4 poniżej 0,05 taka jest najniższa skala na teście jbl,czy można wrzucić ekipe sprzątającą?

Dziekuje za odpowiedz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×