Skocz do zawartości
weizen

Zywa skała mokra czy sucha

Rekomendowane odpowiedzi

jak juz wybierzesz ta najczystsza, odgazowana, wyszczotkowana druciakiem ( i jeszcze pewnie przelana ro) to co z niej zostaje ? W sesie zywej skaly? ;-)

przelam, powachaj to zobaczysz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snake, wiesz, bakterie jak maja odpowiednie warunki to szybko, zreszta popatrz na kazda infekcje ;))))

ale to nie o bakterie tu chodzi, tylko o organizmy wielkosci pol milimetra i mniejsze, ktore zamieszkuja kanaliki w skale i ktore przepychaja ta wode w mikrokanalikach...

to tylko z zywa skala przychodzi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz pewność że te robaczki przetrwały transport ?

I jeśli jest tak źle to dlaczego Amerykanie bez problemu prowadza swoje akwaria na suchej skale .

A akwaria prowadzone bez skały ? tylko na bakteriach ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

snake, ja nie mowie, ze zle i nie neguje tego, ze sie nie da;)))

oczywiscie, ze sie da ;)))

neguje tylko uzasadnienie tej metody i tyle, bo plagi do akwarium moga trafic z 1 cm wody ktora przychodzi pozniej z zyciem w czasie zasiedlania. calyczas o tym pisze

a plaga w srodowisku ktore jest sterylne rozwija sie w zastraszajacym tempie, bo nie musi wyrugowac i walcYc z wczesniejszymi mieszkancami. tu ma gotowa pozywkarnie do zamieszkania ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja np. jak będę zakładał większe szkło, to zrobię to na żywej ze wszystkimi bonusami...:)

Tak czy inaczej uważam, że osoby z doświadczeniem poradzą sobie ze wszelkimi plagami...

a wybór metody jak poprowadzimy baniak zależy tylko od nas i od naszych doświadczeń...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do konca sie zgodze ze tak plaga bedzie miala dobrze.

Skoro akwa jest sterylne to na czym ma sie rozwijac ?

W sumie tak mowilem wrocimy do rozmowy za rok , bo wiem jak wygladalo dojrzewanie na zywej teraz mam sucha .

Na ta chwile jestem zadowolny zobaczymy za rok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad ja to rozumiem tak, że jak jest sterylne = brak konkurencji dla potencjalnej plagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja już was wszystkich nie rozumiem. Żywa zła bo można się "zarazić", sucha zła bo brak w niej życia, ale może być dobra bo można ją zasiedlić pożytecznymi bakteriami. To pytam jak gdzieś wyżej już pisałem - po cholerę w ogóle skała oceaniczna? Taniej będzie włożyć coś sztucznego lub jakieś kamole nie reagujące z wodą morską i one z czasem też będą domem dla bakterii. A poza tym te dobre bakterie w cale nie muszą mieszkać bezpośrednio w zbiorniku ale gdzieś w systemie filtracyjnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@falco66 oczywiście, że można...każda metoda jest wg mnie dobra jak umiejętnie się nią posługujemy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He he , chacialbym zobaczyc jak to ci doswiadczeni sobie spokojnie zwalczaja taka np. Valonie ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co nie dasz sobie rady z valonia?

Nie ruszasz nie rozsiewasz, a po czasie sama zanika...

Edytowane przez enigma17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mialem odpukac ale znam przynajmnie 4 zbiorniki "doswiadczonych" ktorzy wymienili 70 lub100% skaly z powodu powyzszej ;-)

A dobra sucha i tak jest w cenie zywej ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no jest w miliczu magik, ktory sucha wrzuca do zbiornika i po 2 miesiacach sprzedaje jako pelnowartosciowa zywa skale w super cenie ;))))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smithpl ja nie napisałem doświadczonych w cudzysłowie, chodziło mi o takich akwarystów, którzy nauczyli się wyciągać wnioski z obserwacji baniaka i są w stanie poradzić sobie z problemami...EOT

rozwiń teraz myśl co to jest "dobra sucha" skała

Edytowane przez enigma17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zudzyslowiu chodzilo mi o ludzi naprawde znajacych sie na prowadzeniu akwarii . Nie chodzilo mi o takich co mysla ze sa doswiadczeni ;-) cudzyslow byl zbedny :-)

Co do skaly. Ostatnio obserwuje coraz wiecej ofert suchej ( chyba idzie moda ;-) ) ale czesto w ofercie jest jaki tuf wapienny czy kamienie a nie tak naprawde martwa sucha skala. Jak ktos za bardzo sie nie zna to kupuje gruz zamiast sichej ;-(

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jest niezaprzeczalny fakt, że ktoś kto za dużo nie wie może kupić tuf wapienny i wtedy du.a zbita...pieniądze w błoto...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×