Skocz do zawartości
weizen

Zywa skała mokra czy sucha

Rekomendowane odpowiedzi

tylko sucha - jak dla mnie, wiecej nie postawie na zywej.

Dostajesz jedynie go...ny chlam na skale, robale, kraby i zale to ustrojstwo kotre pozniej cie wk...ia do ostatnich dnie akwa :-)

Przy aktualnych metodach sucha+suchy pisaek+siporax+bakterie mozna odpalic fajny baniak.

Wrzucasz do sumpa na chwile 4kg skaly na start i tyle.

To moje zdanie w tym temacie...

PS. Sushi ale bakterie moze wprowadzic z zywej skaly w kontrolowany sposob... jak opisalem.

Wiem ze dla poczatkujacego to kosmos ale dla tych co maja juz chwile akwa to spore zalety jak brak... przemilych krabow, glonow, plag itp :-)

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS. Sushi ale bakterie moze wprowadzic z zywej skaly w kontrolowany sposob... jak opisalem.

Wiem ze dla poczatkujacego to kosmos ale dla tych co maja juz chwile akwa to spore zalety jak brak... przemilych krabow, glonow, plag itp :-)

pewnie tak, ale ja np wszelkie plagi jakie przynioslem do baniaka przynioslem na podstawkach korali. aptasia wylazla po kilku tygodniach,

cyjano tez mi sie wydawalo, ze wyczyszczone przed wlozeniem korala do baniaka.....

i cala teoria o czystosci idzie w kszoki......... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi chodzi o calkiem inna czystość skały.

zauważ ze podczas importu w skale gnija różne resztki i po wlozeniu do baniaka zaczyna sie dojrzewanie.

w suchej skale tego nie ma , bez stosowania absorberow no3 i po4 mam zerowe.

to rowniez nie uda Ci sie przy zywej skale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

snake, ja nie neguje startowania na suchej skale tylko z bakteriami ;)

dla mnie wlasnie ten syf w skale pozwala uzyskac caly potencjal bakterii ja zasiedlajacych, bo wlasnie od tego one sa ;)

takie startowanie wydaje mi sie wlasciwsze, bardziej naturalne i pewniejsze niz rozne erzace ;)))

a przed plagami i tak sie nie uchronisz, wiec to nie jest zaden argument ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przyznam, że jedno akwa wystartowałem na żywej odgazowanej, a teraz wystartowałem 250l na suchej.

Nawet nie wiem czego się spodziewać :)

Wiem jedno. Sucha skała jest tańsza, lżejsza, ułatwia układanie i nie jest źródłem różnego świństwa. Ale rozumiem Kumpelę, która wsadza skałę z frachtu i obserwuje co się z tego wykluje. Bo to lubi. Czyli dla każdego coś miłego.

Jestem ciekaw czy z tej suchej cokolwiek może wyleźć. W końcu wybuch jądrowy przeżyją glony i karaluchy :)

Snakecharner: powiedz mi, jakich bakterii używałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

biodiget + pozywka plus troche mulu z dzialajacego zbiornika.

to przekornie zapytam,

a co w tym mule ? same "dobre" rzeczy ??? ;)))

bo wg mnie skoro dojrzewanie przezywaja tylko najsilniejsi to oni opanowuja zbiornik. a najsilniejsi to wlasnie ci ktorych my nie chcemy w akwarium. tak juz jest ze wszelkie swinstwa i plagi sa najsilniejsze ;))). idac dalej tym tokiem rozumowania to mul stanowi siedlisko tych nasilniejszych....

w zywej skale jest duze prawdopodobienstwo, ze rzeczywiscie "dobre" organizmy beda stanowily jakas konkurencje dla tych "najsilniejszych"

wiec skoro zaszczepiles takim mule to caly trud i teoria nie wprowadzania plag do zbiornika upada ;))))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sushi , chodzilo mi o to co przynosi zywa skala. Robactwo, glony, grzybki, kraby, wieloszczety, aiptasie i to potem musimy eksterminowac. Mul czy troche piasku z dIalajacego akwa ci tego nie przeniesie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze kwestia tego co kto lubi...jeden lubi "bonusy" z żywej, drugi się trzęsie, że nie poradzi sobie z plagami, jeszcze inny po prostu powie sucha bo żywa nie...a gadanie, że jedna jest lepsza od drugiej jest imho bez sensu, na obu się da i tyle...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sushi , chodzilo mi o to co przynosi zywa skala. Robactwo, glony, grzybki, kraby, wieloszczety, aiptasie i to potem musimy eksterminowac. Mul czy troche piasku z dIalajacego akwa ci tego nie przeniesie

zakladalem 3 swoje baniaki, 300, 600 i ostatnia 300 litrow,

w sumie nigdy na swojej skale (lacznie jakies 210 kg) nie przywloklem paskudztwa. wszystko co mialem przyciagnolem na szczepkach i podstawkach wiec to dla mnie nie jest argument.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

każdy może obrać swoją drogę

ważne, że jest wybór

i w końcu nie mówi się o "jedynej słusznej drodze"

dla mnie sucha

dla drugiego zywa

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sushi a jeszcze zapytam gdzie kupowales skalki ? we Wrocławiu czy w necie pytam bo dos czesto jestem we wrocławiu i moze bys polecil jakis sprawdzony sklepik.

zakladalem 3 swoje baniaki, 300, 600 i ostatnia 300 litrow,

w sumie nigdy na swojej skale (lacznie jakies 210 kg) nie przywloklem paskudztwa. wszystko co mialem przyciagnolem na szczepkach i podstawkach wiec to dla mnie nie jest argument.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwsza skale kupowalem w Botii w lodzi u Marka Cebuli.

ostatnia w e-rybce, ale zawsze jezdze sam wybierac kawalki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego by nie wkładać trupów z transportu skałę się odgazowuje :) . Co zdechło i nie przeżyło transportu zostaje usunięte przez odpieniacz przed wsadzeniem LR do zbiornika.

Ponadto wybierając skałe ,staram się unikać takiej " lepszej z gratisami" czyli bez zoa, grzybów i innych miekasów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wogule im mniej na skale tym lepiej.

ja sie zawsże smieje, jak widze w sklepach netowych super skale z olbrzymia iloscia zycia ;)))

IMHO skale powinno sie wyszczotkowac szczota druciana zeby pozbyc sie wszystkich nieczystosci i zostawic tylko skale...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Suhi no i wlasnie to mowie, im mniej tym lepiej dlatego chetnie nastepny baniak na suchej.

I nie mowie ze to lepiej , ja po prostu wole tak ;-)

Ps. Walker krabow dzikich aiptasi i wieloszczetow nie odgazujesz ;-)

Ps2 sushi a jak juz wybierzesz ta najczystsza, odgazowana, wyszczotkowana druciakiem ( i jeszcze pewnie przelana ro) to co z niej zostaje ? W sesie zywej skaly? ;-)

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×