Skocz do zawartości
weizen

Zywa skała mokra czy sucha

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :) jako ze zaczynam swoja przygode z morskim baniaczkiem chciałbym zapytac o taka zecz jak zywa skała znalazlem w sprzedazy zywa skale sprzedawana sucha (cena o polowe mniejsza od wilgotnej) i sklale zywa sprowadzana i sprzedawana mokra-wilgotna i tu moje pytanie czy ta skala sucha tez nadaje sie do akwa morskiego czy to jakas sciema aby chapac klijetow. Czy raczej unikac takich skal i kupowac tylko wilgotne, zeby pozniej w przyszlosci nie narobic sobie problemow oszczedzajac grosza.

ps. dla tych co tylko potrafia napisac "poszukaj w wyszukiwarce" szukalem i nic takiego nie znalazlem na forum pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno się nadaje, chociaż dojrzewanie może przebiegać dłużej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra jakosciowo suchą skałę nie zamieniłbym na żadną inną

no chyba, że na suchą świeżo co ozywioną ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz kase kup zywa mokra,

jesli masz braki kasowe to kup sucha i traktuj ja jako podstawe pod mokra, tzn przykryj ja mokra.

jak nie masz zadnego doswiadczenia to sie nie pchaj w sucha bo nie ogarniesz potem dojrzewania.

takie jest moje zdanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postaram się obalić mit mokrej skały :-)

Ale napiszcie mi w czym jest lepsza żywa skała od suchej . I dlaczego na żywej skale jest szybsze dojrzewanie niż na suchej ?

A i dlaczego na żywej skale mają być mniejsze plagi niż na suchej .

Dodam tylko że uważam że jest dokładnie na odwrót :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No coś w tym jest. W mokrej w czasie transportu może coś "zdechnąć" i potem wszystko oddaje do wody , w suchej chyba już nic nie padnie :)

To tak na zdrowy rozum ale możliwe że jest inaczej

Mokra "odgazowana" czyli co ? Skała która już jest pozbawiona toksyn ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie - przepraszam że piszę - ale co to jest żywa a co sucha skała. dla mnie żywa to ustrojtwo teoretycznie bogate w życie organiczne = oceanicznemu. A sucha to ta sama skała po wyschnięciu - czyli obumarciu wszystkiego co na niej i w niej żyło - czyli kamień. Ta pierwsza odżywa w wyniku dostarczenia światła, wody bogatej w substancje chemiczne, - i tu myślę że nie skała - czyli kamień, ale to co na niej i w niej było. W 2 przypadku mamy kamień który kiedyś był domem życia czegoś tam a teraz jest gruzem ze wspomnieniami. Jednak i tu i tam mamy do czynienia z zawartością form życia utajnionych w formach przetrwalnikowych. Życie przetrwalnikowe odżyje i tu i tam.. Reasumując - żywa wprowadza życie organiczne nie utajniona, a martwa - jedynie co wprowadzi - to życie utajnione (form przetrwalnikowych). Od dłuższego czasu zastanawiam się nad sensem stosowania 1 i 2. Jeżeli oba "typy" skał pełnią jakąś funkcję biostabilizacyjną to zgoda że trzeba to mieć w akwa. Jesli nie - to zastanówmy się czy w ogóle skała jest potrzebną. Skłaniam się do wniosku że przy obecnie stosowanych metodach filtracji skała to przeżytek i daje korzyści jedynie sprzedawcą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snake'u nie musisz obalać mitów. Prowadzenie zbiornika na suchej skale to żadna nowość :)/>, da się na jednej i na drugiej.

Weizen-

Tak jak napisał Sushi, jak masz kasę kupuj dobrą, odgazowaną żywą skałe.

Edytowane przez Bigwalker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale je ie chce obalac mitu ze sie da , bo tak piszesz to jest wiadome.

Tylko mit zwiazany z dojrzewaniem zbiornika .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie mit , to życie zweryfikało :D

Ps

Snake'u czytając ostatnie pomysły na innowacyjne prowadzenie zbiorników ( bez podmian, bez ro, bez filtracj, oświetlenia itp),tak sobie pomyślałem, ze powinien być regulamin forum :D .Przynajmniej jeden punkt: - zanim zaczniesz doradzać innym pokaż swoje akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem na dobrej , odgazowanej żywej skale zbiornik szybciej startuje i prościej jest utrzymać równowagę biologiczną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno tak mialem poprzednio , dojrzewanie trwalo 7 miesiecy.

teraz od prawie miesiaca mam sucha , efekt zero plag :-D

Ryby plywaja sps rosna , na to nie mogbym sobie pozwolic przy zywej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam moze starej daty jestem, ale wg mnie najbezpieczniejsza metoda startowania baniaka to metoda berlinska a ona wlasnie jest oparta na zywej skale. komus mlodemu wlasnie ta metode bym polecal. ktos z doswiadczeniem moze bawic sie w prowadzenie akwarium po swojemu ale takierzeczy mozna robic jak sie wie "czym kaczka wode pije" ;))))

LR ma jedna niepodwazalna zalete - bakterie ja zasiedlajaca zarowno te dobre jak i te zle a tego nie zastapisz nawet najbardziej wymyslnym kompleksem bakteryjnym oferowanym w fiolkach. i nie wazne czy jest to 10 czy 50 szczepow w preparacie. zasze nie bedzie "tego czegos"

poza tym zywa skale zasiedlaja organizmy przepychajace wode w kanalikach. tego w starterach nie wychodujesz.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze i faktycznie za szybko na ten temat sie wypowiadam , zobaczymy co bedzie za rok.

Wychodze z zalozenia ze po takim transporcie jaka przezywa skala , to przynosi wiej problemow niz pozytku.

Ale przyjdzie czas na wnioski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak czytam i czytam :D a ze jestem jeszcze niedoswiadczony to bede czytac dalej ale chyba bede probowal tak jak kolega Sushi pisal na tej mokrej beda startowal pierwszy baniaczek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×