Skocz do zawartości
smithpl

Zaraza sie rozszerza - Smithpl na zeovit

Rekomendowane odpowiedzi

No ja dodam ze karmie teraz premaratami RedSea + cyclop-eeze - 2 razy w tyg.

Czasami wrotka czerwona

Dodatkowo na Zeovit.com mozna przeczytac o sukcesach przy zwiekszonym karmieniu nawet preparatami takimi jak Prodibo.

Yoka, prosze napisz co to cnaczy obserwowac tkanke? Korale obserwuje codziennie ale nie wiem na co zwracac szczegolna uwage....

Skoro teraz zbiornik na PO4 - 0,02 a NO3 - 0 to warto juz skupic sie na wzmozonym karmieniu?

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korale są drapieżnikami i do życia potrzebują pożywienia. Nieważne więc jaki mamy system filtracji (jaka metoda) ważne żeby wszystkim naszym koralom zapewnić optymalny dla nich poziom pokarmu - dla każdego korala optymalny znaczy co innego więc nie ma jednej jasnej recepty na ilość, a może nie o ilość tylko o dostępność i jakość pokarmu chodzi?

Dla przykładu, cyclop eeze - świetny pokarm ale niestety mocno tłusty i troszkę problematyczny przy nie przemyślanej filtracji, przedozowany mocno brudzi wodę ale podawany z rozwagą w dłuższym terminie daje zaskakująco dobre efekty.

Ale podstawowym problemem większości akwarystów jest jak ja to nazywam "ufiksowanie się" na jeden wybrany pokarm i brak różnorodności i poszukiwań.

Dlaczego większość akwarystów karmi swoje ryby artemią? przecież mrożona artemia nawet najwyższej czystości to w większości słabo strawialny pancerzyk i brudna woda. Wystarczy zmienić pokarm na np. mysis czy kryl żeby zobaczyć ogromną różnicę w zdrowiu i najedzeniu ryb. Jak by tego było mało to rybie wagowo wystarczy mniej mysis niż artemi żeby się najeść a ilość składników które ryba może wyciągnąć z mysis jest o niebo większa.

Tak samo jest z naszymi koralami. Nie dajmy się zwariować stwierdzeniom że korale żywią się światłem. Światło daje koralom tylko i wyłącznie energię do tego żeby mogły polować.

CDN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piekne, dzięki Yoka. To co jeszcze polecasz z szafeczki sklepu ReefMania?

Co mam to juz wiesz :-)

No i co z ta tkanką... jak to "rozpoznawać".

PS. Aktualnie zwiekszyłem przepływ przez złoże z 320l/h na 400l/h.

Jaki wpływ na zmiany w zbiorniku ma przepływ? Co jest jak zwiększam a co jest jak zmniejszam?

No bo w Guide do Zeovitu powiedziane jest tylko .... utrzymywac między 200-400l/h ale kiedy i ile i dlaczego i kiedy modyfikowac??!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą szafką reefmanii to nie przeginajmy, wiesz że jestem zwolennikiem podawania tylko tego co niezbędne... :)

Z tego co pamiętam to dla SPS brakowało ci tylko suchego planktonu do rozrabiania. Ale jak wpadniesz to wszystko ci wytłumaczę:)

Co do tkanki...

Jeżeli koralowce zaczynają głodować to tkanka łącząca polipy robi się coraz słabsza i cieńsza. Zazwyczaj najbardziej narażone na brak pokarmu są spody (pnie) oraz głębsze części korala. To tam pokarmu jest najmniej i te polipy jako pierwsze obumierają. jeżeli pokarmu jest dużo to nawet takie polipy które nie mają bezpośredniego dostępu do pożywienia są "karmione" przez te połączenia tkanki w koloni polipów.

Szybszy przepływ to większa skuteczność i niestabilność. może szybciej prowadzić do wyczyszczenia akwarium a w rezultacie do większego głodu. Ja polecam zazwyczaj przepływ mniejszy jako bezpieczniejszy. Nie ma wtedy aż tak szybkiej redukcji związków odżywczych ale nie ma też takiej cienkiej linii między małą ilością pokarmu a jego całkowitym brakiem:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się. Sam mam przepływ niższy i tak walczę z ciągłym 0.00 na małej hance.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie gnij pałki bo przegniesz i będzie kabum :) Yoka dobrze pisze, trzeba patrzeć na korale, czy w Zeo, czy w jakimkolwiek innym systemie prowadzenia baniaka, a już całkiem dobrze będzie jak się człowiek nauczy odczytywać delikatne sygnały zanim coś poważnego się wydarzy.

Pozdrawiam

seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, zmniejszylem przeplyw do 340l/h

Mam nadzieje ze zauwaze zmiany.

Aktualnie oberwuje szybkie rozjasnianie montipor, Acry jasnieja na tipach i to jest budujace.

Wszelkie plagi zniknely, parametry stabilne. Nie wzrasta pobor ballinga.

Mialem kH 7,5. Ostatnio wroslo do 8,5 i zastanawiam sie czy nie zbic troche blizej 7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin,

Jakie miales plagi i czy wiazesz znikniecie ich z ZV? Pytam bo ktos z nowicjuszy moze zaczac stosowac ZV na aiptasie LOL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mowie tylko o cyjano pojawiajace sie w ogniskach. Zwiekszylo sie jak przeszedlem na Zeo a teraz zniknelo...

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie tez w pierwszej fazie pojawilo sie leciutkie cyjano - podobno normalne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawością czytam wątek,zastanawiam się co Was skłania przy dobrze funkcjonujących systemach do przejscia na zeo?

pozdr.Jarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyciagaja pastelowe kolory i odkrywanie nowego. To jak ladowanie na Marsie - nie wiesz czego sie spodziewac :-)

Niestety Zeo na wlasnej skorze ( z sukcesem ) poznalo niewielu w naszym kraju ale wszyscy byli zachwyceni kolorami.

Wyglad czesto okupiony jest pozniejsza katastrofa lub perturbacjami... z drugiej strony jest troche przykladow zbiornikow ktore pokazuja iz mozna ta metoda dlugo prowadzic zbiornik.

No i kazdy wierzy ze jemu wlasnie sie uda :banana: :banana: :banana:

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cukierkowe kolorki można też osiągnąć bez zeo, ale zeo jest takim kolejnym etapem, prędzej czy później wielu go próbuje, żeby zobaczyć jak to będzie :)

Pozdrawiam

seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwie ci sie seb ze ty nie zalozyles na zeo. Moglo by byc ciekawie:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zadam jeszcze jedno pytanie, nie mam juz absorbera phosguard jednak PO4 jest 0,04 ( bylo 0,02 )

i teraz pytanie jak wplynac na spadek? Przelaczyc znow kamienie na tryb 3x3 ( podobno wtedy PO4 lepiej jest zbijane ) czy zwiekszyc przeplyw przez kamienie?

Jest jeszcze opcja wsadzenia drugiej porcji phosguard ale wolalbym aby to zeo zbilo :-)

NO3 jest 0 - czy przy takim poziomie na zeo schodzi PO4?

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hallo ! Zeovitovcy - zbiornik nie będzie czekał :-)

Ktos może się podzielić wiedza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, u mnie tez najprew spadlo no3 a potem po4. Jak pytalem galexandra to powiedzial ze do poki korale maja sie dobrze to nie ma co panikowac wiec tak zrobilem i wyzerowalo sie wszystko a potem znow ta sama odpowiedz co do paniki z zerowymi parametrami.

Ale mysle ze moglby sie odezwac ktorys z polskich guru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, korale mają się dobrze ale 0,05 PO4 dzisiaj :-( Bez zeo miałem 0,0 :-)

SPSy troche ściemniały ale polipy jasne - trochę nie rozumiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×