Skocz do zawartości
sivczenko

Marzenie !!! :-)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, może jestem tutaj 2 lub 3 raz ale może już częściej będę bywał :)

Mam prośbe a zarazem pare pytanek :) Słuchajcie obecnie posiadam 500 l zbiornik z tanganiką wymiary 200x50x50. Zawsze moim MARZENIEM mieć w domu to co wy macie :) i chciąłbym żebyście mi pomogli !!! Nie wiem bo chciałbym zrobić z tego 500l lub kupić 112 l i zacząć a później ewentualnie sie przenieść. Co byście mi doradzili?? A dokładnie tak proszę o odnośniki jakieś do lektór żebym mógł poczytac, a druga sprawa proszę dajcie znać kto jest z okolic Tychów bądź ze śląska chciałbm porozmawiać z takim forumowiczem :)

Kiedyś ktoś powiedział że MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ !!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy baniakiem 500l a 112l jest przepaść jeśli chodzi o koszty założenia, utrzymania i możliwości trzymania zwierzaków. Wiadomo,że najlepiej założyć jak największe bo 112l to dość małe możliwości,ale z drugiej strony dobry litraż na pierwszą naukę. Moim zdaniem najpierw usiądź i pomyśl jakie finanse możesz przeznaczyć na baniak i utrzymanie, wtedy już będziesz wiedział jaki litraż możesz postawić.

Jeśli chodzi o lekturę, to czytaj to forum, znajdziesz dużo informacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

finanse to podstawa,

lepiej miec sliczna i dopracowana 200-setke niz bagno w 500 ze wzgledu na brak finansow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jest duża przepaśc wiec chciałbym abyście doradzili czy zacząć ze 112 czy przerabiać tą 500 którą mam !!

Z finansami to wiem ze to jest bardzo drogie zdaje sobie w 100 % sprawe.Ale tak czy siak jezeli na początku postawie te 112 i jakby wyszło to na pewno bedzie wieksze ale sprawa jest taka czy te 500 to za dużo ??

powiedzcie mi tylko orientacyjnie o kwote miesięczną utrzymania wiem ze to jest ok 200żł miesiecznie nie licząc kpna ryb i sprzetu czy sie myle??o fundusze nie boje się aż tak, ale porównajcie mi koszt miesieczny 500 a tej narazie 112 tak zebym wiedział

dzieki z góry za podpowiedzi bo wszystkie te będa swiatełkiem w tunelu :)))))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

500 litrów to dużo :) ?? raczej nie :) wszystko zależy od Twoich finansów, jeżeli Cię stać na 500l to od razu stawiaj baniak docelowy. Jeżeli 500l jednak wydaje Ci się za duży to może idź na kompromis i postaw baniak 250l ?? [ uwierz mi,że taki baniak szybko zrobi się mały :) ]

Ciężko oszacować koszt utrzymania, bo będzie inny dla baniaka z miękasami a inny dla baniaka całego wypełnionego spsami, na pewno będzie przepaść w tych kosztach pomiedzy 500l a 112l.

Reasumując, jeżeli masz możliwości finansowe,ale jednak 500l jakoś Cię przeraża to idź w stronę 250l, wtedy i koszt założenia i utrzymania będą w miarę normalne, 112l to mało, dobre dla kogoś kto ma mocno ograniczony budżet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sivczenko,

Wydaje mi się, że dobrą estymatą kosztów utrzymania (i tylko utrzymania) to będzie ilość litrów wyrażona w PLN (czyli ok 100zl/,m-c przy tych 112, a ok 500zl/m-c przy 500l).

Główne pozycje w kosztach to prąd, sól, wymiany oświetlenia i prepraraty, dalej testy, pokarmy i inne pierdoły. Oczywiście sporo będzie zależało od tego co będziesz chciał mieć w tym akwarium (tak jak pisał @Marcinus), ale niezależnie od tego, to takie przybliżenie jest chyba dobre na początek by móc się zdecydować w którą stronę iść.

Co do tego czy duże czy małe, to biorąc tylko pod uwagę ilość pracy, łatwość utrzymania i nie uwzględniając kosztów(!), to jest trochę podobnie jak ze słodkowodnym (nie mam na myśli stada gupików). Jeśli do tej pory posiadasz tanganikę, to sam najlepiej wiesz, że gdybyś miał akwarium 60 czy nawet 112 litrowe, to wcale nie byłoby Ci łatwiej! Wahania parametrów, większy stres dla ryb, itd. Tutaj jest podobnie. Oczywiście przy jakiejś katasrofie straty są mniejsze przy 112l, ale mogę Cię spokojnie zapewnić, że jeśli będziesz czytał uważnie Forum, pytał innych bardziej doświadczonych i nie działał pochopnie (to ostatnie chyba najważniejsze) to spokojnie sobie poradzisz. Nie od razu z trudnymi koralami czy rybami ale zapewne dasz radę.

Różnica jest taka, że w morskim apetyt na lepsze, bardziej kolorowe czy trudniejsze rośnie szybko, a to niestety ma nieporównanie większe przełożenie na koszty niż w słodkowodnym. Takie moje zdanie na ten temat.

pad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest wiele postów, ze słodkiego solanki nie zrobisz nawet ze swojej 500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z morskim akwarium jest jak z rolls royce-m. Ten kto go kupuje nie pyta o cenę. Po prostu stać go na to auto i tyle. Ja osobiście mając słodkowodne nie pchałbym się w solankę mając dzisiejsze doświadczenie w momencie zakładania mojego zbiornika. Chcąc mieć wszystko ok. to stałe dokładanie kasy. To worek bez dna. Wiecznie coś tam trzeba dołożyć by było lepiej. Kiedyś słyszałem od gostka który zakłada baniaki ze sam koszt założenia oscyluje w granicach 5 zł/l pojemności - tak mu podobno średnio wychodzi. Osobiscie już nawet nie liczę ile w tym baniaku jest włożonej kasy bo całkiem możliwe że kupiłbym za to dobrej klasy bryczkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś słyszałem od gostka który zakłada baniaki ze sam koszt założenia oscyluje w granicach 5 zł/l pojemności - tak mu podobno średnio wychodzi.

mi tam wychodzi blizej 40zl/l

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to dziękuję bardzo za sugestie ,porady i ogólnie za zaangażowanie w pomoc :)

Wiem z jakimi się to wiąże kosztami ale jednak zdecyduje sie na te 120 litrów czy 112 litrów jakoś tak:) no i żonkę dałem rade namówić tak więc pieniażki sie znajdą:) Proszę jezeli dasie tylko to napiszcie mi copotzrebuje ze sprzetu zeby uruchomić taki litraż nie liczę oświetlenia,grzałek ale też wiem ze to tez drogie. CZy sump jest niezbędny do tego litrażu ??

Pomału będe kupował sprzet czytał pytał Was i myśle ze za jakiś czas się pochwale :)

od czegoś trzeba zacząć :)

dzieki wam i czekam na jeszcze jakies sugestie:) :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście odpieniacza i sumpa nie dawałbym do takiego litrażu, w sumie będziesz tam trzymał 4 nieduże ryby i masę miękasów i lpsów, więc moim zdaniem nie ma po co się w to pakować, nie będziesz musiał mocno podkręcać parametrów dla takich zwierzaków.

Co do reszty sprzętu, to będziesz potrzebował filtra RO + DI, cyrkulacji [ jak ma być dobrze to Tunze, jak ma być tanio to JVP], oświetlenia [najlepiej T5 4x24W], soli [ na początek instant ocean], salimetru, jakiegos podłoża [ suchy lub martwy piach] i testu na no3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcinus dzieki o taką odpowiedz mi własnie chodziło :D krotko i na temat co potrzebuje. Swietnie jak tylko zaczne ta przygode to zaraz będę was wszystkich informował :D

DZIĘKUJĘ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi jeszcze tej cyrkulacji to ile??

jeden falownik wystarczy a jak tak to o jakim przepływie musi być minimalnie do tego mojego litrazu (120l)

czy musi być kilka sztuk??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi jeszcze tej cyrkulacji to ile??

jeden falownik wystarczy a jak tak to o jakim przepływie musi być minimalnie do tego mojego litrazu (120l)

czy musi być kilka sztuk??

nie patrz "minimalnie"

patrz zawsze optymalnie bo i tak potem bedziesz kupowal drugi raz i wyjdzie drozej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gwoli ścisłości 5zl/l bez życia. Kolegi 40zl/l z życiem - coś w tym prawdy jest, ale można i wyżej. Kolego zastanów się. Jak zrobisz pierwszy krok w kierunku solanki jesteś stracony. To jest gorsze od nikotyny. Zostań przy słodkim a będziesz mieć i frajdę i pieniążki. Jeśli zdecydujesz się na solankę - jesteś stracony. PO CO CI TO?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie, nie ;))

to 40 to tylko o sprzecie ;)))

jesli kupujesz docelowy sprzet, ktorego nie chcesz potem juz wymieniac, to tak gdzies wychodzi ;)

dobry odpieniacz, cyrkulatory, swiatlo, komputer, szklo, hydraulika, pompa, duperele..... nazbiera sie tego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Falco, czemu tak demonizujesz solankę ?? :) trafiłeś chyba na kogoś ,kto nie do końca umiał Ci przekazać ,że założenie tak wielkiego baniaka jaki masz i jego utrzymanie kosztuje konkretne pieniadze, być może gdybyś trafił na kogoś kto Ci potrafi doradzić dzisiaj byś nie był taki negatywny. Nie zniechęcaj ludzi do akwarystyki morskiej :) trzeba po prostu przeliczyć koszty i wtedy wiadomo na co nas stać.

Co do ceny 5pln/l to chyba akwarium słodkie można za tyle założyć, bo na pewno nie solankę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×