Skocz do zawartości
TDS

Lampy LED - jak długi czas eksploatacji?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam zamiar w niedalekiej przyszlosci zakupic Ledy nad moj zbiorniczek, oprocz pięknego swiatełka i wg mnie super kolorów korali dochodzi jeszcze aspekt ekonomiczny i stąd moje pytania : jak długo możemy eksploatować taka lampę by cieszyć sie wzrostem i kolorami koral??

Po obserwacji działu "Targowisko" i Allegro kilku kolegów , którzy zakupili te lamy, najczęściej rodzimej produkcji, po jakimś czasie ( okres 1-2 lat) chca je sprzedać, czy takie postępowanie sugeruje, ze LED-y to jednak kasa wyrzucona w błoto??

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest pewien paradoks bo same LEDy jako źródło światła, jeśli prawidłowo eksploatowane są "nie do zabicia". Zajmuję się tym tematem już małą chwile, i z doświadczenia powiem, że prędzej szlag trafi całą elektronikę dookoła czy sól lampę zeżre, niż wypali się źródło światła.

A że ludzie zmieniają... nie świadczy to absolutnie źle o ledach - każdy szuka czegoś nowego a na rynku raczej coraz więcej propozycji niż coraz mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest pewien paradoks bo same LEDy jako źródło światła, jeśli prawidłowo eksploatowane są "nie do zabicia". Zajmuję się tym tematem już małą chwile, i z doświadczenia powiem, że prędzej szlag trafi całą elektronikę dookoła czy sól lampę zeżre, niż wypali się źródło światła.

A że ludzie zmieniają... nie świadczy to absolutnie źle o ledach - każdy szuka czegoś nowego a na rynku raczej coraz więcej propozycji niż coraz mniej.

to mnie pocieszyłeś :D:good2: - bo mi światełko które mam teraz pasuje :banana::crazy:

czyli spoko ,pare latek spokoju :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc

Pytam bo mam ochote kupić "żyletki":D , również mam nadzieje ze z 7, 8 lat Ledy trzymaja parametry , ale jestem ciekaw jak dlugo je trzymaja?

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wytrzymasz tyle czasu z jedną lampą choćby była platynowo złota - prędzej sprzedasz, zmienisz zbiornik, zmienisz hobby niż wyeksploatujesz ledy nad akwarium.

Cree deklaruje spadek jasności nie wiekszy niż 6% po pierwszych 6000h pracy, natomiast spadek do 70% nominału powinien zostać poprzedzony ponad 36.000h pracy. Mowa o warunkach idealnych ale to i tak wciąż bardzo dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego sprzedają to nie wiem,ja mam już trzecią lampę led.Ja na razie szukam odpowiedzi jak świecić.O ile starsze lampy świeciły na maxa to teraźniejsza chyba jest za mocna na mój zbiornik i zastanawiam się nad zmniejszeniem mocy.Pytanie ma podłoże ekonomiczne,ale też nie chcę zaszkodzić koralom.Niedawno włożyłem acropore głębinową to po tygodniu padła.Przypomnę,że moja Pandora ma 3 x 150W led + 4 x 54W T5.

Edytowane przez inmar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedają bo sprzedawcy cisną z nowinkami, moda się zmienia, technologia idzie do przodu - a każdy co by nie mówił ma ciśnienie żeby być na topie. A co do LEDów kiedyś a dziś.. - do ludzi nie dociera że światło LED ma inną naturę, pomijając kwestię widma, nie rozprasza się tak w słupie wody jak np światło HQI czy T5 - w rezultacie człowiekowi zbiornik wydaje się ciemny, dla akwarium światła za dużo. Do tego dochodzą powszechne "jedynie słuszne teorie" w stylu przeliczanie W na litr i ... katastrofa. Do każdego zbiornika trzeba podejść indywidualnie, światło powinno mieć możliwość regulacji natężenia, przynajmniej w początkowej fazie aklimatyzacji zbiornika do nowej lampy to jest wręcz niezbędne. Najważniejsze jest jednak doświadczenie i obserwacja - tego nic nie zastąpi.

Przykład: montowałem światło na zbiorniku ca 250x90x70 - oświetlony został 5ma lampami LED o mocy 196W każda, gdzie człowiek upierał się że będzie za mało, bo jak widzicie nie ma nawet sławnego 1W/l... dziś świeci na 60% mocy bo było zwyczajnie za dużo dla życia i kłopoty o jakich Marek pisał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kłopoty z acroporami głębinowymi najczęściej nie mają nic wspólnego ze światłem tylko z karmieniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz zaproponował mi był odstawił T5 i powiem szczerze,że kupując lampę led kiedyś właśnie chciałem się pozbyć świetlówek.Teraz skoro mam je w obudowie to kiedyś coś mnie skłoniło i świecę nimi,ale na początku były tylko ledy.Tak myślę czy nie było by dobrym pomysłem bym T5 świecił tylko w zenicie przez powiedzmy 2 godziny ? Czy ledy dalej miały by świecić na 100% ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dowiesz się jeśli nie sprawdzisz - a co ci szkodzi - to parę ruchów myszką. Nie wiem jak w Pandorach, ale przecież chyba możesz zgrać obecne ustawienia i potem do nich w razie czego wrócić. W każdym razie w tamtym zbiorniku zmiany po obniżeniu mocy na lepsze widoczne były "od ręki".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile w tym prawdy,sam to wymyśliłem,ale czy za duża moc może być powodem,że dopiero po zgaszeniu światła korale wyciągają polipy ? Kupowane acry u kolegów w dzień polipowały a u mnie nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak powiedziałem - obniż moc (ale nic innego nie zmieniaj) i przekonaj się czy to ma sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pieknie dyskusja sie rozwinela :)

Dzieki loccutus za fachowa porade i utwierdzenie mnie, ze jednak warto wydac pare tysi na Ledy:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypomnę,jeszcze przy ledach nie ma problemu,że trzeba wymieniać żarniki czy świetlówki,nie ma problemu jaki teraz kupić żarnik.Kiedyś wtopiłem 600 zł z żarnikami,które po kilku miesiącach zaczęły mi żółknąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od wielu lat mam lampy LED akwarium i całe oświetlenie w domu, wiele "walk" ztoczyłem z Leszkiem na tym polu, ale Leszek ma rację diody są nie do zabicia oczywiście podkręcanie prądu na maxa to moim zdaniem idiotyzm no i zero wiedzy o chłodzeniu.

ps. miałem milczeć ale mnie ruszyło już się zamykam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie miales milczec :-)

ale racja to - LED rulez :-)

Lubie te reaktywacje na forum... :P Dolar stanial czy co ? :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×