Skocz do zawartości
Miklas

300l Kostka - Kilka konkretnych pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. To mój pierwszy post na forum. Zacząłem od przestudiowania zagadnień, które pomogą mi w wystartowaniu pierwszego akwarium morskiego - rafowego, ale niestety nie wszystko udało mi się znaleźć.

Akwarium ma mieć wymiary 70x70x60 (294l) z kominem zewnętrznym i sumpem 117l. Akwarium będzie zrealizowane wtedy, kiedy zbiorę do niego wszystkie graty, a zakupy robię na raty bo nie wydolę z zakupem wszystkiego na raz.

Na razie zakupiony mam już odpieniacz Deltec AP 600 na pompie AquaBee 2000/1 (jutro odbieram)

do zakupienia:

-jakaś pompa obiegowa 3000-3500l/h.

-Lampa LED 140-150W

-Szafka na stelażu z profilu 20x20x2mm

-automatyczna dolewka

-akwarium i sump

-Jakieś cyrkulatory ale jeszcze nie zastanawiałem się jakie.

Mam do Was pytania w kilku kwestiach.

1. Proszę o ocenę sumpa. Policzyłem, że zakładająć umieszczenie powrotu wody do akwarium 2cm poniżej grzebienia, 2cm spiętrzenia wody i pojemność komina, to w sumpie powinno zostać około 5l miejsca po wyłączeniu prądu. Trochę mało??

Projekt%2520Akwarium34.jpg

2. Druga sprawa, chcę podłączyć odpieniacz do spływu wody. Wiem, że to odpieniacz, który może pracować poza sumpem, ale jakoś lepiej się będę czuł jak będę miał wszystko w sumpie (ewentualne wycieki) poza tym zostaje mi trochę miejsca w szafce na pojemnik na dolewki i inny sprzęt. Zastanawiam się, czy w takim układzie wysokość wody w komorze z odpieniaczem ma znaczenie. Różne opinie na ten temat czytałem ale w żadnej nie znalazłem odpowiedzi jaki to ma być ewentualnie poziom.

Projekt%2520Akwarium33.jpg

3. Czy przy podłączeniu odpieniacza do spływu muszę zrobić jakiś trójnik, żeby woda mogła swobodnie spływać, czy odpieniacz raczej nie przyblokuje mi przepływu? Inna sprawa to gdzie jeszcze umieścić zawór. Czytałem coś o zaworze na wyjściu, ale nie za bardzo wiem gdzie, nie bardzo czuję tą rurkę z trójnikiem na wyjściu.

Projekt%2520Akwarium31.jpgProjekt%2520Akwarium32.jpg

4. Proszę o ocenę komina. Długość grzebienia obliczyłem dla przepływu 3000l w kalkulatorze z reefcentral.com, ale może macie jakieś swoje spostrzerzenia z praktyki.

Projekt%2520Akwarium35.jpg

5. Szafka. Czy profil 20x20x2 nie będzie za mały? Taki profil podpatrzyłem w tym projekcie: http://aqua-reef.pl/...78-sushis-reef/. Z przodu będą drzwiczki podwójne na zawiasach (mało miejsca z przodu - parapet, dla tego nie pojedyncze) a z boku wpinana na magnesach zaślepka, żeby był lepszy dostęp do wszelkiej automatyki, którą tam umieszczę.

Projekt%2520Akwarium37.jpg

6. Proszę jeszcze o ogólną ocene hydrauliki, jakiś dodatkowy zawór, trójnik itp. Na każdej nitce jest patrząc od strony akwarium zawór i złacze do rozłączenia układu, żeby można było bez większej demolki wyciągnąć sumpa, Dodatkowo na powrocie jest trójnik gdyby kiedyś zachciało mi się większej pompy i zasilenia z niej dwóch rzeczy. W kominie jest odpływ z sitkiem i rewizja ścięta pod kątem 45stopni na wysokości przelewu. Na powrocie planuję system loc-line.

Projekt%2520Akwarium36.jpg

Dzięki z góry za wszystkie sugestie. Trochę poczytałem, ale nadal jest to dla mnie trochę czarna magia.

Link do galerii na picasa z większymi grafikami

https://picasaweb.go...feat=directlink

Pozdrawiam

Miklas

Edytowane przez Miklas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego odpieniacz jest na końcu ? Nie trzeba tyle przedziałów w sumpie to są moje pomysły może ktoś ma więcej wiedzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo tak sobie wymyślił panie dyl.

Przedziały w sumpie są ok. Szacun za grafikę.

dlaczego odpieniacz jest na końcu ? Nie trzeba tyle przedziałów w sumpie to są moje pomysły może ktoś ma więcej wiedzy.

Edytowane przez bazyl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego odpieniacz jest na końcu ? Nie trzeba tyle przedziałów w sumpie to są moje pomysły może ktoś ma więcej wiedzy.

Nie wiem jak zinterpretować "na końcu". Patrząc od frontu szafki, to jest na samym wierzchu, patrząc na obieg w sumpie to jest w pierwszej komorze,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko pieknie :)

IMHO zlikwidowal bym ten "podcien" po lewej stronie szafki. bedzie ci cholernie ciezko obsluzyc sump z takim ukladem. nie wcisniesz tam reki a jakiekolwiek majstrowanie w sumpie bedzie sie rownalo wyciaganiu co najmniej kubka odpieniacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wszystko pieknie :)

IMHO zlikwidowal bym ten "podcien" po lewej stronie szafki. bedzie ci cholernie ciezko obsluzyc sump z takim ukladem. nie wcisniesz tam reki a jakiekolwiek majstrowanie w sumpie bedzie sie rownalo wyciaganiu co najmniej kubka odpieniacza.

Zastanawiam się cały czas nad możliwością wysuwania całego sumpa. Musiałbym wymyślić jakąś suwaną na rolkach podłogę szafki.

Edytowane przez Miklas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez kombinowalem dlatego ja przedzielilem szafke na dwie sekcje: sucha i mokra. to znacznie ulatwia sprawe.

masz wymiary bardzo podobne do moich i powiem ci tak. nie siegniesz reka do zaworu, czy czegokolwiek z tylu szafki. obsluga pompy glownej w twoim wypadku to juz bedzie rzecz niewykonalna bez rozbierania wszystkiego. jezdzacy sump.... ja nie widze tego....

ja bym zrobil tak: przedzielil bym szafke na 2 komory na przednia czesc i tylnia. tylnia sucha przednia mokra. supm ustawiasz na cala szerokosc szafki. innego rozwiazania nie widze, no chyba ze odsuniesz baniak do sciany tak zeby nie stal w rogu pokoju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, przeprojektowałem wszystko. W poprzednim układzie nie miałbym jak wyciągać odpieniacza bez rozkręcania wszystkiego. Rzeczywiście obsługa sumpa byłaby ekstremalnie utrudniona.

Pozbycie się jednej komory i jak się okazuje niższy odpieniacz niż założyłem (okazuje się po pomiarach jakie zrobiłem po odebraniu zakupu, że był chyba skrócony o 45mm), przestawienie sumpa na drugą stronę szafki, porozkładanie bardziej ergonomicznie hydrauliki zaowocowało duuuużo lepszym dostępem do sumpa i możliwością wyciągnięcia odpieniacza (przynajmniej na rysunku ;). Przerobiłem też hydraulikę.

Mam gorącą prośbę, żebyście jeszcze raz rzucili okiem na rysunki może coś jeszcze się Wam rzuci w oczy do zmiany.

Akwarium1.jpgAkwarium0.jpgAkwarium05.jpgAkwarium04.jpgAkwarium03.jpgAkwarium01.jpgAkwarium02.jpg

Link do albumu z dużymi obrazkami

Pozdrawiam

Miklas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i to ma sens

dzialaj dalej

Ok, to jeszcze jedno pytanko do Ciebie, bo zakładam w projekcie stelaż o takim samym profilu jak u Ciebie. Czy szafka jest stabilna, czy np teraz byś zrobił z profilu 30x30x3 (większość szafek jakie widziałem na forum). Zastanawiam się też nad niezakładaniem tylnej ścianki co załatwiłoby sprawę wentylacji w szafce, tylko nie wiem czy to nie wpłynie niekorzystnie na sztywność szafki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem juz zrobiony stelaz 30x30x3 ale stwierdzilem zejest zbyt pancerny. mozna na nim bylo czolg postawic, dlatego zdecydowalem sie na cienszy i moim zdaniem ma same zalety. gdybym robil jeszcze raz zrobil bym lzejszy. w koncu to tylko 300 kg a wiec waga 3 doroslych facetow :))))

stelaz jest bardzo stabilny. podklej go tylko na calej dlugosci profila filcem i bedzie super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za opinię. zastanawiam się czy nie postawić go na sześciu lub ośmiu nóżkach meblowych o nośności 150kg każda, żeby mieć możliwość wypoziomowania. Ojca 375l stoi na ośmiu takich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam w miare prosta podloge, wiec nie mialem tego problemu.

nacisk mam rownomiernie rozlozony na cala powierzchnie podstawy ramy. dodatkowo podklejony filc redukuje jakies tam drobne nierownosci do 2-3 mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widac zbiornika na dolewke. Chyba ze nie bedzie go w szafce B) . Poza tym przewidziec musisz uzupelnianie wapnia itp. Albo rektor albo balling. Reaktor to jeszcze moze wejdzie obok odpieniacza. Ale juz na jakies medium filtracyjne (skala, sipo, pellets) bedzie ciezko znalezc miejsce. Na ballinga to juz nie widze miejsca w twoim projekcie. (chyba ze poza szafka.....ale mysle ze nie o to tu chodzi).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widac zbiornika na dolewke. Chyba ze nie bedzie go w szafce B) . Poza tym przewidziec musisz uzupelnianie wapnia itp. Albo rektor albo balling. Reaktor to jeszcze moze wejdzie obok odpieniacza. Ale juz na jakies medium filtracyjne (skala, sipo, pellets) bedzie ciezko znalezc miejsce. Na ballinga to juz nie widze miejsca w twoim projekcie. (chyba ze poza szafka.....ale mysle ze nie o to tu chodzi).

Właśnie pojemniki na ewentualnego ballinga upchnąłbym za szafką, pokleiłbym z rur PVC 100mm ładny pojemniczek (widziałem jak ktoś coś takiego sprzedawał) i tak będę tam miał co najmniej 10 cm przerwy od ściany na komin, dla tego zastanawiam się nad niezabudowywaniem pleców, żeby był do Tego dostęp. Dolewka w "suchej" części.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pojemniki powinny byc przezroczyste albo mleczne, tak, zebys widzial poziom plynu w nich inaczej bedziesz za kazdym razem wyciagal i sprawdzal.

zastanow sie jeszzcze nad podlaczeniem RO do zbiornika z dolewka jakims elektrozaworem z wylacznikiem czasowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też racja z pojemnikami. Co do RO,to akwarium będzie stało jakieś dziesięć metrów od filtra,więc taki długi musiałby być wężyk, czy to miałoby sens??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym obniżył przegrody w sumpie - będziesz miał większy zapas na wode ze zbiornika, po za tym zasilenie sumpa ze spływu to jest nietrafiony pomysł, trudniej go wyregulować, wystarczy przybrudzenie sitka w kominie i już zmieni się przepływ wody

PozdrT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×