Skocz do zawartości
Yarcio

Chelmon w 160 litrach

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pewien dylemat moralny, a mianowicie moim marzeniem jest posiadanie Chelmona. Jedynie co mnie powstrzymuje przed kupnem tej pięknej rybki to wymiary mojego zbiornika, a mianowicie na chwile obecna mam zaledwie 160 litrów ( 260w obiegu ).Większy baniak będzie stawiany w przyszłym roku ok kwietnia-maja tak żeby pierwsze ryby wpuszczać do niego ok sierpnia. pojemność będzie miał ok 450 - 550 litrów plus sump ok 200 litrów ( negocjacje nadal trwają :))

A wracając do tematu - chciałbym kupić młodego osobnika i tu pytanie czy nie urośnie za szybko do tego sierpnia żeby nie męczył się za bardzo. Wiem że najlepszym rozwiązaniem było by poczekać aż powstanie nowy baniak - ale znacie to ciśnienie ?

Po prostu jak dostałem ( w końcu ) zgodę na większy baniak to zaraz widziałem jak pływał w moim baniaku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie kłócić się.

Dzięki Sławku za odpowiedź, dwa miesiące nie były by problemem - tyle to bym zaczekał z zakupem.

Nowy baniak będzie ok sierpnia - ale przyszłego roku. Będzie stał w inny miejscu i muszę tam doprowadzić wodę i odpływ.

Także będzie to ok roku czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dzieci :].

Panowie, takie dyskusje to na PW.

Na forum piszemy rzeczowo i na temat :wink: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczowo - o to to to to :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Chelmona to polecam się na razie wstrzymać z zakupem, jeszcze kawałek czasu do tego planowanego większego akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma reguły próbowałem dwa razy Pierwszy żył 8 miesięcy drugi 3 a mam 400l.Mój kolega ma chelmona w 130 litrach 14 miesięcy i ma się dobrze.

Ot i wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Założę się że u ciebie i tak wygodnie było mu umierać niż w 130l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma reguły próbowałem dwa razy Pierwszy żył 8 miesięcy drugi 3 a mam 400l.Mój kolega ma chelmona w 130 litrach 14 miesięcy i ma się dobrze.

Ot i wszystko.

Dokładnie masz rację :good2: ale Tofik ma swoją wersię :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prędzej chelmon w 160 niż żółtek którego każdy trzyma w takim akwa;) jak przyjmuje mrożonki i dodaje mu się do nich witamin bogatych w kwasy omega to chelmon będzie żył długo nawet w 160 l;)) a jak mu się podaje jałowe mrożony bez witamin to braknie mu składników odzywczych i zdechnie po kilku miechach jeśli nie szybciej:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z chelmonem jest tak iż ta rybka ogólnie jeast bardzo trudna w hodowli, jest to spowodowane jego dietą.

Chelmon do życia potrzebuje żywego pokarmu który wyławia ze skał, wiec jeżeli mamy świeże akwarium to czy bedziemy dawać mu witaminy

czy mrożonki i najlepsze suplementy to i tak nie przeżyje. Dla chelmona jest potrzeby zbiornik dojżały w którym jest pod dostatkiem

przeróżnego robactwa, kiełże, misis itp. Wtedy mamy szansę na utrzymanie tego okaza. Majac 160l akwa i jezeli bedzie pod dostatkiem

takiego pożywienia to mamy bardzo duże szanse na utzrymaniu przy życiu chelmona, jeżeli bedziemy mieć 1000 l i bedzie brak tego naturalnego pokarmu

to chelmon padnie. Wiec tu o litraż aż tak bardzo nie chodzi, należy mu zapewnic choćby w kilku procentach dietę bogatą w naturalne pokarmy i mamy wtedy

pewnosć że nasz ulubideniec przeżyje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokarmem dla niego sie nie martwię bo u mnie jest tego pod dostatkiem, po zgaszeniu światła cały baniak aż chodzi. Poza tym są jeszcze Aiptasie ( wiem że nie każdy Chelmon w nich gustuje ) i cała masa małych rurórek które oblazły już wszystko. Poza tym mam duże refugium w którym mam wręcz hodowle pożytecznego robactwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×