Skocz do zawartości
loccutus

Mały update dla posiadaczy sterowników aqualed.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Długo to trwało... ale mam wreszcie obiecany update dla osób posiadających sterowniki AQL-CMPE oraz wersję ze zintegrowanymi driverami 80W- AQL-CMP80. Na chwilę obecną tylko te 2 komputery, ponieważ naprawdę nie mogę poświęcić na to zadanie tyle czasu ile bym chciał. Jednakże wkrótce powinien pojawić się upgrade również dla wszystkich pozostałych wersji w tym również dla posiadaczy lamp typu Black Python jeśli chcieliby migrować na ten soft.

Na początek link do archiwum

Zawiera ono 2 typy firmware i nowy soft na PC. Odpowiedni firmware należy wgrać do sterownika przy pomocy opcji aktualizacji w starym programie do obsługi lampy. Po wgraniu nowego softu lampa może zachowywać się dziwnie – co jest spowodowane pozostałościami wpisów w pamięci eeprom po starym firmware. Na ten moment zostawmy to i przejdźmy dalej.

Na początek kwestia połączenia. Zrezygnowałem z uciążliwej metody parowania modułu BT lampy z komputerem w systemie windows, odnajdywania przypisanego mu portu COM itd…

1.jpg

Nowy program pracuje bezpośrednio z modułem bluetooth. Aby połączyć się do lampy najpierw po uruchomieniu programu należy wyszukać dostępne urządzenia BT (1)

Program umieści w rozwijanym menu nazwy wszystkich dostępnych urządzeń bluetooth. Jednym z nich będzie lampa (2) – wybieramy jej nazwę i klikamy klawisz „nawiąż i utrzymuj połączenie” (3)

I to wszystko – po nawiązaniu połączenia pojawi się stosowny komunikat (4) i odblokowane zostaną pozostałe opcje.

Na pierwszej stronie mamy sekcję sterowania ręcznego. Włączając sterowanie ręczne, można zmieniać na żywo jasność ledów w obu kolorach i dzięki temu sprawdzić jak będzie wyglądał zbiornik przy danym ustawieniu mocy.

Czas zegara w lampie można zsynchronizować z czasem systemu windows lub ustawić zupełnie inny przy pomocy następnej sekcji „Data i godzina”

Opcje systemowe natomiast umożliwiają zmianę nazwy bluetooth jaką przedstawia się lampa, ustawienie temperatury po przekroczeniu której włączą się wentylatory, przetestowanie wentylatorów (czy w ogóle działają) i wykonanie restartu lampy (czasem się przydaje)

Następna strona to już właściwa nowość:

2.jpg

Mamy tu wykres przedstawiający całodobowy przebieg zmian jasności LED dla obu kanałów jakimi steruje urządzenie.

Domyślny wykres zapisany w programie nie ma zbytnio sensu z punktu widzenia akwarystyki ale pomoże wytłumaczyć jak to się obsługuje.

Po kliknięciu w obszar wykresu myszką, pojawi się zielony kursor, odpowiadający wartości czasu. Na zdjęciu nie widać „chmurki” która pojawia się wtedy obok kursora wyświetla wartość (godzinę) – na zdjęciu kursor stoi w pozycji na godzinie 12:00

Kursor można przesuwać w lewo bądź w prawo kółkiem myszy. Jeśli jak na zdjęciu włączoną mamy edycję koloru niebieskiego (przełącznik „NIEBIESKIE”) to po najechaniu kursorem na punkt wykresu znajdujący się na linii niebieskiej zostanie on podświetlony na żółto i będzie można zmienić wartość mocy dla tego punktu przy pomocy szarego pokrętła (jog dial) z prawej strony, lub klawiszami strzałek na klawiaturze.

W ten sposób można wyedytować wszystkie punkty dla zaznaczonego przełącznikiem koloru, dodać nowy punkt w miejscu gdzie stoi zielony kursor, usunąć punkt podświetlony itd.

Na każdej linii można postawić do 20 punktów

Po zakończeniu edycji wykresu, można go zapisać do pliku a ten przesłać kumplowi żeby wgrał sobie do swojej lampy, lub od razu wrzucić go do sterownika.

To by było na tyle - z pozdrowieniami dla użytkowników :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lechu to do mojej lampy też pasuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest zamiennik RTC?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tia to ja sobie pooooczekam :(

Ps: fajnie że wróciłeś Leszku :)

Edytowane przez mariuszduch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RTC= ReefTechControl ?

Nie, to nie jest zamiennik - to jest od zera stworzona dedykowana aplikacja i firmware.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie, ale coś wymyślę żeby dało się to pogodzić z całodobowym wykresem 'PAR"

Mariusz - od Ciebie potrzebuję zdjecia kontrolera - wyślij mi na maila - ty jesteś rodzynek i muszę do Ciebie dopasować ten firmware - to jest dosłownie jedna linia kodu do zmiany ale muszę wiedzieć jak.

Czy może ktoś potwierdzić czy są jakieś problemy z uruchomieniem aplikacji - ja mam środowisko na komputerze więc mogłem zapomnieć o dołączeniu czegoś niezbędnego do instalki. Nie trzeba mieć lampy -wystarczy zainstalować "setup" zobaczyć czy się odpala i wywalić jeśli nie potrzeba...

http://aqualed.pl/ftp/MB2/MB2.rar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leszku a ten sterownik można gdzieś zukupić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś tam na półce zostało jeszcze ze starych zapasów - odezwij się na PW.

Mariusz - Moonlight ustawia się dowolnym kolorem w ciągu nocy - po prstu definiujesz sobie krzywą od danego koloru tak żeby ledy zachowywały sie jako moonlight w nocy - zobacz:

2.jpg

od północy do 2:30 księżyc rośnie od 2% do 5%, potem do 5:30 maleje do zera i od 5:30 do 7:30 masz ciemno w akwarium... na koniec dnia po zachodzie od 20:00 do północy księżyc znów rośnie od 0 do 2%

Oczywiście zmiany nie są skokowe - sterownik oblicza co sekundę moc w obu kanałach bazując na wzorze krzywej - po prostu dokładnie odwzorowuje przebieg krzywej w czasie dnia...

Sprawdzał ktoś te instalkę - Piotrek ma problem z zainstalowaniem na laptopie a ja dopóki nikt nie potwierdzi nie wiem gdzie szukać problemu....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca....

Można zdefiniować w pamięci obszar czasu - typu "Traktuj okres od godziny do godziny jako noc" i wmówić sterownikowi na podstawie kalendarza (są na to wzory) żeby w locie modyfikował krzywą o % fazy księżyca... i masz co chciałeś :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to mądruś :)

Próbowałem zainstalować aplikację na pc -udało się

Próbowałem uruchomić-błąd program zamknięty

Lapop z win vista ultimate

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od razu czy po kliknięciu czegoś bład... jakiś opis tego błędu - coś jest na rzeczy ale co :) u mnie win7 ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kliknięciu ikony Aqualed exe a błędu żadnego nie wyświetla tylko pokazuje się okienko z informacją:(Program Aqualed COM Dev+ przestał działać

Poprawne działanie tego programu zostało zatrzymane z powodu problemu)

I to wszystko :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×