Skocz do zawartości
jjablonski

Niski poziom potasu

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 27.06.2021 o 08:45, karol86 napisał:

Może to wina zbyt dużego zasolenia?

Nie jest to pozytywny czynnik, ale łatwy do skorygowania.

Z tego, co zaobserwowałem to acropory lubią przede wszystkim stabilność parametrów. One jak ludzie do wszystkiego można ich przyzwyczaić  - oczywiście bez przesady. Najgorzej jak kombinuje się zbyt gwałtownie przy akwarium, wszelkie zmiany znoszą nie najlepiej.  Sprawdź jeszcze pH z samego rana i wieczorem, duże różnice nie są mile widziane szczególnie przez SPS.     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak dobrze pamiętam, w marcu czy kwietniu, był problem z LPS, wysokim PO4, dino czy cyjano ?

Jak sobie poradziłeś?

Nie poszła chemia żadna?

Może tu jest „klucz” ?

same te problemy nie zniknęły, tak jak same się nie pojawiły, przeanalizuj ten okres.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Osmodeusz napisał:

Jak dobrze pamiętam, w marcu czy kwietniu, był problem z LPS, wysokim PO4, dino czy cyjano ?

Jak sobie poradziłeś?

Nie poszła chemia żadna?

Może tu jest „klucz” ?

same te problemy nie zniknęły, tak jak same się nie pojawiły, przeanalizuj ten okres.

Od kilku miesięcy dodaje atrament na po4 i ładnie trzyma się w ryzach ok 0,03

U sps zauważyłem przyrosty od góry ale nie oblewają podstawek. Tkanka cofa cię u jednej acry 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, karol86 napisał:

U sps zauważyłem przyrosty od góry ale nie oblewają podstawek. Tkanka cofa cię u jednej acry 

A jakie światełko ? , zapytałem , bo często tu tkwi problem przy większych koralach . Widziałem to nie raz 🙄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pokaż zdjęcie tego zbiornika, i ewentualnie napisz jeszcze co dozujesz, wartość PH, KH itp.

Bo wróżymy z fusów, wszystko na zasadzie „może - chyba”

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, że tak bezpośrednio ale od grudnia zeszłego roku grzebiesz w akwarium na macanego nie ma się co dziwić że SPS marudzą. Tak na mój gust najbardziej prawdopodobną przyczyną są skoki odczynu. Twardość węglanowa masz nie za wysoką, za to  NO3 sporawe jak dla SPS, szczególnie porównując z fosforanami to sporo za duże. Weź pod uwagę że NO3 to reszta kwasowa kwasy azotowego (V), ma to wpływ na odczyn wody. Naprawdę dobrze by było przyjrzeć się dobowym wahaniom odczynu. Mogę się mylić, nie znam zbiornika tak dobrze jak Ty, ale od tego bym zaczął.

Najlepiej jakbyś sam przyjrzał się akwarium i po kolei eliminował potencjalną przyczyny.

1. zasolenie

2. światło

3. zanieczyszczenie  biogenne wody

4. odczyn i jego wahania

5. zła (za słaba) cyrkulacja wody

6 temperatura

Edytowane przez Jurek48

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Jurek48 napisał:

Wybacz, że tak bezpośrednio ale od grudnia zeszłego roku grzebiesz w akwarium na macanego nie ma się co dziwić że SPS marudzą. Tak na mój gust najbardziej prawdopodobną przyczyną są skoki odczynu. Twardość węglanowa masz nie za wysoką, za to  NO3 sporawe jak dla SPS, szczególnie porównując z fosforanami to sporo za duże. Weź pod uwagę że NO3 to reszta kwasowa kwasy azotowego (V), ma to wpływ na odczyn wody. Naprawdę dobrze by było przyjrzeć się dobowym wahaniom odczynu. Mogę się mylić, nie znam zbiornika tak dobrze jak Ty, ale od tego bym zaczął.

Najlepiej jakbyś sam przyjrzał się akwarium i po kolei eliminował potencjalną przyczyny.

1. zasolenie

2. światło

3. zanieczyszczenie  biogenne wody

4. odczyn i jego wahania

5. zła (za słaba) cyrkulacja wody

6 temperatura

Możesz mi wytłumaczyć pkt 3 i 4 ?

Resztę chyba ogarnę 

No3 jest takie wysokie bo mocno karmię zmielonymi mrożonkami. Wcześniej utrzymywało się na poziomie od 2do 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.07.2021 o 18:26, karol86 napisał:

Możesz mi wytłumaczyć pkt 3 i 4 ?

3.zanieczyszczenie  biogenne wody.

To pierwiastki kluczowe dla budowy wszelkich organizmów.

Jest ich sześć, ale w akwarystyce morskiej największe znaczenie mają: tlen, węgiel, azot i fosfor.

Dla utrzymania życia w naszych akwariach musimy dbać o utrzymanie ich w pewnych granicach, każde odstępstwo  stwarza problemy.

4.  odczyn i jego wahania.

Jest coś takiego jak zdolność buforowania, to znaczy przeciwstawianiu się spadkom i wahaniom odczynu. Przyjęło się, że wysokość twardości węglanowej jest tego wskaźnikiem, nie jest to do końca prawdą, ale do naszych celów wystarczy kierować się tym wskaźnikiem. Przy KH mniejszym jak 7 zdarza się, że wahania odczynu pomiędzy dniem a nocą są na tyle duże, że są szkodliwe dla życia w akwarium. Chyba wszystkim z nas jest wiadome że najbezpieczniej utrzymywać KH lekko powyżej 8. Przy niższych twardościach musimy szczególnie dbać o niskie PO4. To reszta kwasowa kwasu fosforowego (H3PO4) oraz niskie NO3, reszta kwasowa kwasu azotowego V, (HNO3). Obydwa związki zużywają zdolność wody do przeciwstawiania się wahaniom PH.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze bardziej mi zagmatwałeś. 

Muszę wysłać wodę do testów.

Może wtedy będziemy mogli coś wywnioskowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×