Skocz do zawartości
Skokers

200 litrów u świeżaka

Rekomendowane odpowiedzi

Przedwszystkim chciałbym wszystkich przywitać bo jestem nowy na tym forum :)

Zakładam morszczaka w swoim domu i zbieram sprzęt. Chciałbym hodować w nim głownie koralowce, polipy i pare rybek. Mam już :

akwarium 80x50x50 3 szyby z optiwhite

szafke 90cm

sump 100litrów

lampe 2xhqi 70W 5600k

Będę potrzebował:

pompę cyrkulacyjną - może byc OR 3500 za 200z? czy wystarczy jakiś chińczyk z allegro za 80z?

odpieniacz - i tu jest problem nie chcę wydawać dużo kasy. Warto kupić coś takiego ? Czy macie może jakieś lepsze propozycje?

http://allegro.pl/odpieniacz-deltec-na-pompie-eheim-i2108484876.html

osmoza z demineralizatorem- co myślicie o tym

http://allegro.pl/filtr-osmoza-akwarystyczna-ro5-z-demineralizatorem-i2108255295.html

Czekam na wszystkie wskazówki i porady odnośnie tego sprzętu. Co mi będzie jeszcze potrzebne na start oprócz soli i żywej skały?

Edytowane przez Skokers

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

1) OR to pompy obiegowe lub igłowe do odpieniaczy .Cyrkulacja to jakaś np.Koralia.

2) Przydałoby ci sie troche wody z podmianki na start.

3) Nie wiem czy chcesz żywy piach - po jakimś czasie od startu byłby to dobry stabilizator.

4) Musisz pamiętać o choćby podstawowych testach - ph,kh,po4,no3 itp.

5) Tak samo salimetr - choćby najprostszy.

Popatrz na posty o zakładaniu akwarium przez innych - polecam czytać, czytać....powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam chodziło mi o pompe obiegową

Rozumiem, że trzeba dużo czytać ale mnie interesuje konkretna porada doświadczonych akwarystów na temat sprzętu i tego jak go dobrać pod mój zbiornik. Nie chcę wydać dużo kasy, nie chcę też kupić czegoś niedostatecznie dobrego lub zbyt mocno na wyrost.

Edytowane przez Skokers

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednym słowem czekasz na gotową receptę na założenie zbiornika, podaną jak na tacy, nie zagłębiając się w temat, nie czytając, nie marnując swojego cennego czasu na wertowanie forów - na których temat był poruszany setki razy. Życzę powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

he he widocznie źle mnie zrozumiałeś, ja się nie pytam o gotowy przepis tylko pytam czy dany sprzęt się nadaje do mojego akwarium.

widze, żę żarniki hqi 70 w o wyższej temperaturze barwowej są po 200zł więc chyba bardziej się opłaca sprzedać starą lampę i kupić coś takiego

http://allegro.pl/show_item.php?item=2110912305 jak uważacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podane tam jest temperatura około 10 000 tys, czyli też do bani. Czytać i jeszcze raz czytać.

ceny żarników są wyższe ale i trwałość większa, żarniki wymieniasz raz w roku a świetlówki co 6 miesięcy.

Edytowane przez gregorowicz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale 2 zarniki to juz nie taki maly wydatek,a poza tym zarniki 70w to sie nadaja do oswietlenia wystawy w butiku a nie do akwarium morskiego.

Akwa 80cm dlugosci to beznadziejny wymiar bo swietlowki 24w sa za krotkie a 39w za długie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to co dokupić dwa żarniki 70w po 14000K z aquamedica badź inne czy to będzie tylko do wystawy w butiku się nadawać?

druga opcja sprzedać lampke kupić jedną hqi 150w np za 500z cenowo mi wyjdzie to samo po wymianie żarników?

Jeszcze są fajne lampki które ktoś sprzedaje na targowisku 6x39W ale jak mówicie ze 10000K też słabo to już nie wiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znalazłem żarniki 70w po 80zl temp 10000k i 20000k. Brać jeden taki drugi? Doświadczeni koledzy akwaryści poradzicie coś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem zarnik 20000K 150w i swiatla bylo tyle co ze swieczki,a 70w to juz kompletna porazka,napewno tym zarnikiem akwarium nie oswietlisz.

Naprawde radze Ci kupic lampe conajmniej 150w. bo te 70w naprawde jest bez sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj żarnik 150 W 10 000 - 14 000 K i dopal to T-5 niebieskimi tak jak jaro37 pisze 20 000 K to nie porozumiuenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widać, że zdania są podzielone bo słyszałem też, że lepiej dwie 70w oświetlą całe akwarium niż jedna 150w. Mam już lampe pod dwie 70w moge dorzucić tam jeszcze T5 i musi być ok, bo nie widzi mi sie wydawać teraz na starcie tyle kasy. Chyba, że ktoś z was ma jakąś lampke tanio sprzedać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

70W hqi nie nadają się do akwarium morskiego,no chyba ,że chcesz trzymać tam ślimaki a nie korale :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą serdeczne podziękowania dla firmy Pana Gregorowicza czyki emimiors Zsawsze na czas i wywiązujer się z obietnmic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo nie widzi mi sie wydawać teraz na starcie tyle kasy

tutaj zasada jest taka, ze jak nie wydasz raz a dobrze to wydasz potem 5 x tyle na "naprawe szkod" albo zrezygnujesz bo "cos nie idzie".

roznica cenowa pomiedzy 70 a 150 jest zadna. jedna 150-siatka spokojnie oswietli ci baniak. nie jestem nawet pewien, czy sa zarniki 70W 10KK i wyzej. chyba nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym ze mam stateczniki i zaplonniki pod 70w, teraz bede musial zainwestować od nowa. Czy będzie hulać na 150-tce?

Nie rozumiem teraz tylko jaka jest różnica jeżeli 150W ma 11250 lumenów, a 2x70W= 2x5500

Edytowane przez Skokers

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×