Skocz do zawartości
marcu21

akwa morskie do max 2tys.zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem tu nowy więc gdybym robił coś nie tak to proszę mi to powiedzieć z góry dziękuje/

Zajmuje się akwarystyka słodkowodną już 8rok i chciałbym założyć akwarium słonowodne. Potrafię skleić sobie sam akwa:) także przy budowie tego na pewno sobie sam go skleję. Mam przeznaczone na to akwa 2tys.zł. Lecz proszę o rady dotyczące założenia akwarium słonowodnego. Pracuje w sklepie zoologicznym wiec cos wiem o akwarystyce morskiej obsługuje akwarium 2tys.l ale polego to tylko na dolewaniu osmozy do sumpa czyszczenie odpieniacza i dolewaniu mikro i makro elementów.

Tak jak w temacie proszę was o pomoc w założenia akwa słonowodnego zeby mnie wyszło wszystko max 2tys nie wiem jaki litraż będę mógł załozyć chciałbym zrobić taką kostke 50x50x50 lub 60x60x60 lecz nie wiem jaki sprzęt mi potrzebny oprócz odpieniacza napewno było by to z sumpem ponieważ uważam ze to super sprawa

z góry dziękuje i czekam na waszą pomoc

pozdrawiam

marcu21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to będzie ciężko, w sumie trudno więcej napisać przy tej sumie i podanej wielkości...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbieraj kase dalej.Bo z taką kwotą bedziesz kombinował jak koń pod górę,kupując badziewny sprzet który pozniej walniesz w kąt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pawcio 1980 / marcu21

Sorki ale już nic nie piszcie

Edytowane przez slawomirdyl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pawcio 1980 / marcu21

Sorki ale już nic nie piszcie

Sławek :good2:

pozdrawiam AnT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu nie da rady, tez jakiś rok temu myślałem że zmieszczę się w 3 tysiącach i jak sobie poczytałem przez kilka miesięcy zdałem sobie sprawę że nie warto. Po prostu to się nie opłaca, wiem że parcie jest, ale lepiej jakoś to przetrzymać bo po prostu stracisz kasę i tyle. Lepiej sobie poczytaj, zrób sobie plan i dopisuj co jeszcze będziesz potrzebował i zbieraj kasę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wiem czy tak nie da rady, jak sobie sam szkiełko sklei... policzmy:

-Odpieniacz - ostatnio widziałem że @stani eleganckiego H&Sa sprzedaje za 500 lub 550zl

-obiegówka - NJ 1700 - w korale - 181zł

-lampa - http://allegro.pl/belka-lampa-t5-4x24w-60cm-swietlowki-hit-i2029824851.html -319zł

-grzałka jager - 86zł

-cyrkulacja JVP X2 - 72zł

-osmoza 180zł

-zywica di z boXem - 80zł

-sól IO 7,5kg - 87zł

1393zł

zostaje jeszcze 600zł na kamienie, zwir, inne swietlówki - itd. Więc dać to się da, i to wcale nie na najgorszym sprzęcie:) Poszukać w używanym sprzęcie i zalewać akwarium:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To policz te inne thumbsup.gif Zacznij od światła, szyb na akwa, silikon, skała...

I rozumiem że będzie hodował skałe biggrin.gifbiggrin.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to jak dla ciebie @smithpl ZAŁOŻENIE znaczy to że od razu chce akwarium po brzegi wypakować koralowcami? Pewnie że jak się chce schody na siłę znaleźć i udowodnić komuś że się nie da, to problem się ze wszystkiego zrobi :thumbsup:

-światło policzyłem, ale nowe swietlówki np. AM 2Xactynic i 2X10k - 200zł

-Koszt zrobionego na gotowo akwarium w zoologii w krakowie z kominem i dziurami to przelicznik 1L = 1,3zł (50X50X50 = 125l) = 162,5 ...niech będzie na okrągło 200zł

Odnośnie zaś hodowania skały... :lol: to przez pierwsze tygodnie owszem - będzie... no chyba że Ty, zalecasz od razu po posoleniu wody wpakować korale... :lol: (jak tak myślisz to polecam Ci poczytanie Twojego własnego bloga, o zakładaniu akwarium morskiego - odświeżysz sobie widać zapomnianą wiedzę;) )

Ktoś w międzyczasie się podzieli z nim szczepkami (może się to w głowie Twojej nie mieści, ale często ludzie dają coś za darmo początkującym) i akwarium zacznie żyć:)

reasumując - dać się da i jak poszuka używanego sprzętu to da sobie radę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wymiarów akwa - zdecydowanie co najmniej 1 bok powinien miec minimum 60cm.

Najkrótsza dostępna świetlówka to t5 24W - 550mm długości, i oprawki pokrywa/korona.

W inne źródło światła nie warto się bawić bo to badziewie i nie uzyskasz dobrego efektu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no racje ma @Tofik - 60cm dla T5 być musi (o ile nie chcesz mieć wystających świetlówek za akwarium).

Poczytaj sobie na spokojnie forum, popatrz jak ludzie małe akwaria rozwiązali, śledź targowisko i allegro a na pewno Ci się uda:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego jeszcze sump, hydraulika, grzebień przelewowy, jakiś czyścik, bakterie na początek itp.

Sama Skała wyjdzie go z jakieś 400 -500 zł.

Edytowane przez Yarcio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale mozna zaczac od reefmaxa , co w tym zlego? w erybce jest za 1200pln - 80L chyba ma wiec skaly do niego wejdzie za 400pln, zostaje 400pln na pozostale graty. Po odpaleniu zbiornika przecierz conajmniej przez miesiac nie bedzie nic z zycia wkladac wiec uzbiera na jakies slimaki/szczepki itp. ja tez startowalem z malym budzetem i do startu zbiornika zmiescilem sie w 2.5-3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dominik ja mowie o kupieniu podstawowych 2-3 korali ze 2 rybek to juz masz 200-300 thumbsup.gif

Pododawałeś wszystko? świetlówki po 40-50 zł /szt ?

Już prędzej niech kupi reefmaxa - będzie miał wszystko - ale niech nie zakłada 2tys ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szło 300zl

Mce600 używka 500-600zl

Hqi Aquamedic 850zl tutaj można kasę przyciąć gdybyś miał nożyczki.

500zl-700zl Skała

Piach 80zl

Salimetr 35zl

Sól Instant ocean

Testy

Można też polować na gotowy kit czasem za 700-1500zl chodzi akwarium szafka sump i hydraulika ale wtedy wyjdzie więcej.

Możesz też zrobić 112l miniflotor belkę glo podwiesić i wtedy zamkniesz się w 112l a na porządny baniak trzeba mieć dużo więcej :) no i pytanie czy będzie cieszyć oko w salonie czy sypialni bo to 2 różne sprawy.

Mnie osobiście reefmaxy nie przypadły do gustu nawet na początku.

U mnie w stopce masz baniak warty dużo mniej jak 2 tys...

Edytowane przez Ben_sage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym kupił reefmaxa ale to i tak na mój gust wyjdzie ok 2500zł na porządny start.

Za 2 tys pewnie taż się da, ale ja bym wolał poczekać miesiąc, odłożyć kasę i zrobić to po bożemu :)

PozdrT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×