Skocz do zawartości
loccutus

Taka tam chałupnicza robota

Rekomendowane odpowiedzi

Nadejszła wielkopomna chwiła ...eee.. albo nie.

W zaciszu i chłodzie nieogrzewanego garażu, dysponując jedynie wkrętakiem płaskim i starym komputerem (ale z rozszerzeniem pamięci do 4GB :thumbsup:) , strugało sie przez ostatnie tygodnie takie oto wynalazki.

P4_26.jpg

Płytka ta, została całkowicie amatorsko zaprojektowana (za grosze bo garaż nieogrzewany a żarówka nad stołem mało prądu bierze) ale wykonana niestety - profesjonalnie, maszynowo - nad czym ubolewam - w polskim Faldruku. Tak, polska mała firma całkowicie nie światowa robi takie zajefajne płytki na podstawie chałupniczego projektu - dacie wiarę że można z tego lampę zrobić?

Płyteczki następnie były składane przez polskich murzynów najemnych, całkowicie ręcznie, choć na profesjonalnym (fuj) piecu marki Reeco. Niestety nie da się na chińskiej kuchence z Tesco na dłuższą metę a szkoda bo byłaby lepsza zabawa i radocha zarazem.

A co te płytki potrafią - ano potrafią sobie niezależnie świecić, trzema kolorami (kanałami) LED w zależności od otrzymywanych poleceń od jednostki aktywnej. Jakkolwiek by to enigmatyczne i górnolotnie nie zabrzmiało chodzi o komputer z wielkim procesorem :) ukryty ci on pod LCD wyświetlaczem i słabo go widać ale wierzcie mi on tam jest, a imię jego Atmel Atmega 1280 a pamięć jego niezmierzona, nóżek ma ci on ze 100, i na razie wystarczy.

P4_02.jpg

Drivery i generator PWM płytki posiadają już na pokładzie, co eliminuje kilka upierdliwości typowo sprzętowych oraz daje kilka dodatkowych korzyści. Na przykład możliwość generowania efektów o jakich się wielkim profesjonalnym producentom jeszcze nie śniło, albo już śni się ale ciągle nie mają :P

Płytki jak widzicie są zaprojektowane asymetrycznie, dzięki czemu można je zestawić w pary. Nadając każdej płytce inny adres sprzętowy, można uzyskać w ten sposób 6 niezależnie kontrolowanych kanałów co tez uczyniliśmy. 6 sztuk jak na zdjęciu poniżej, umożliwia uzyskanie 200W światła (no, drobne ułamki mniej) w lampce o długości 50cm... Gdybym miał manię wielkości to bym napisał że są to najnowocześniejsze, najbardziej zaawansowane i pierwsze w świecie moduły LED - a że nie mam to napiszę szczerze - może i są - nie mam pojęcia, nie wiem co szykuje konkurencja więc zwyczajna ostrożność nie pozwoliłaby mi na takie slogany marketingowe.

P4_21.jpg

Żeby zobaczyć jak to świeci, trzeba ustawić moc na minimum i dopiero wtedy zrobić zdjęcie - no bo wiecie....

P4_22.jpg

Użyte Ledy to jak najbardziej Cree, kolorów jest w sumie 8, bo barwę czerwoną złamaliśmy jednym ledem Red-Orange ( na zdjeciu chyba są prototyopy bez R-orange), a zieloną - jednym ledem bursztynowym. Pozostałe kolory to Royal Blue, blue, Biały zimny i biały neutralny.

Lampa może kontrolować ponad 80 takich modułów LED i co najciekawsze - każdy z nich może świecić inaczej (inna moc w każdym kolorze) - wszystko dzięki w pełni cyforwej magistrali danych.

Umożliwi to wykonanie kilku bajerów typu np moonlight w dowolnym kolorze przesuwający się nad zbiornikiem od lewej do prawej strony, czy innego typu dyskoteki z piorunami i burzami.

Nie jestem zwolennikiem tego typu efektów - no ale... nasz klient nasz pan...

Sama lampa - no cóż, muszę rozczarować - znów całkowicie nieprofesjonalnie amatorsko zaprojektowany specjalny profil aluminiowy, dosyć masywny i ciężki ale dzięki temu

daje radę schłodzić ten cały majdan. Profil osłonięty maskownicami z plexi - góra, dół i 2 boki. I tyle. Montaż - czysta przyjemność., efekt ? ja tam zadowolony jestem ( na razie)

czy inni będą zadowoleni - zobaczymy po sprzedaży. Nie liczę że sprzedamy tysiąc sztuk na antarktydzie, choć pingwiny ponoć kupują na potęge - ale coś tam z magazynu zejść powinno.

Lada dzień pojawią się na sklepie zarówno całe lampy jak i podzespoły bazowe, ceny powinny być przystające.

Reszta fotek - zrobiłem najlepiej jak potrafię, coś tam chyba widać -niestety, przyznaję fotograf ze mnie kiepski.

P4_25.jpg

P4_24.jpg

P4_23.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale foty to robiłeś w ogrzewanym mieszkaniu... bo Ci łapa nie drżała:D

p.s. czytając opis, ubawiłem się przednio:D Lampa super, wreszcie się doczekałem:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiesz Lechu....trochę jestem zawiedziony,żę to wszystko takie zwykłe...Konkurencja to ma przynajmniej radiatory ze stali kosmicznej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fuj to prostota i taniocha aż poraża to nie może świecić bez profesjonalnego Europejskiego przelicznika z Euro !

Na pewno nie są to ledy z super tajnie selekcjonowanej linii TYLKO dla CIEBIE z magicznym zakresem widma ! tongue.giftongue.giftongue.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dominik, kiedy moge wpaść na pokaz :) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiesz Lechu....trochę jestem zawiedziony,żę to wszystko takie zwykłe...Konkurencja to ma przynajmniej radiatory ze stali kosmicznej :D

Ze stali kosmicznej jest statyw do aparatulaugh.gif

Lampa super, aż miło popatrzećgood2.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka tam chałupnicza robota - czyli co można młotkiem i majzlem w domu...

Gubie sie w tym wszystkim - naczelny pradowy, czy naczelny mlotkowy? :teehee: (bez urazy oczywiscie)

A tak serio, to gratuluje projekciku! :thumbsup:

PS.

Obstawiam, ze to ten mlotek jest ze stali kosmicznej. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem następny w kolejce po ofertę cenową ;-) Jakieś 200W do 120cm długości., (120x40x50)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heheheh no Panie Leszku żeście wytrugali kawałek historii :good2: tylko gratulować !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie chce się wcinać ale te lampy są reeftecha i to modele na 2012 r. Więc o co chodzi z tymi wynalazkami, własną robotą, robieniem w garażu,amatorskimi fotkami itd.

Przepraszam jeśli kogoś uraziłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania cena takiej lampy w stanach wacha się w granicach 1400 dolarów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kaperos

Właśnie na swojej drodze spotkałeś człowieka jak zmarły Steve Jobs - legendarny twórca firmy Apple on też zaczynał w garażu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem ale on opracowywał coś całkiem nowego a nie to co już jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kaperos, z opisem to był żart @loccutusa (kto czyta forum, wie i rozumie jego humor) - ale wiadomo, każdy ma inne poczucie humoru:)

Ale piszesz że jest coś takiego jak tu pokazał - to pokaż lampę z całego odlewu z aluminium - łącznie z radiatorem dla ledów, z tyloma kolorkami, chętnie zobaczę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×