Skocz do zawartości
Sushi

[338 l] Sushi's Reef

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli nie robi to różnicy odpieniaczowi przy starcie np. po awarii prądu, to napewno całkiem fajne rozwiązanie:)

wlasnie nie robi bo calosc wody rozlwea sie po sumpie a nie tylko po komorze splywu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie z tymi wysuwanymi komorami to przerost formy nad treścią sorki za taką opinię ale nie widzę tu nic przydatnego no może kwestja czyszczenia. Po co regulować poziom wody w sumpie jak mamy ustawione od początku w projekcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat tak sobie zrobilem i tak mam. To jedna z mozliwosci wstawienia przegrod do sumpa i chcialem ja tylko pokazac. Kiedys uratowalo mi to dupsko, kiedy okazalo sie, ze dolewka sie podwiesila i komore z pompa mialem prawie pusta. Pompa plula powietrzem do baniaka. Zanim uzbieralem pare litrow wody RO po prostu podnioslem szybe z komory odpieniacza co podnioslo poziom wody w komorze z pompa. Spokojnie moglem poczekac na wode do dolewki.

No ale... nikogo do tego nie namawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięknie zaprojektowane, widać, że z głową.

6105 nie zrobią za dużej wirówki w wodzie?

Jak się sprawuje ryba skrzynka?

Edytowane przez thomash666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 x 6105 w tym akwarium to lekka przesada, sam przyznaje :))) ale wielkosc i ksztalt akwarium to kompromis pomiedzy kilkoma parametrami ;). Sprzet byl kupowany do troszeczke wiekszego zbiornika a ze powstal mniejszy to nie widzialem wiekszego sensu sprzedawac cyrkulatorow i kupowac w to miejsce nowych. Na takich operacjach zawsze wycjodzi sie do tylu ;).

W tej chwili radze sobie tak, ze pompy sa ustawione w zakresie 20-60% mocy naprzemiennie. Byly ustawione na 10-60 ale pojawil sie maly problem. STUKANIE.

I wlasnie. Stukanie zdiagnozowalem. Okazalo sie, ze w czasie cyklicznego wlaczania i wylaczania pomp przez sterownik nastepuje przyciagniecie przez elektromagnes pompy oski i stuk w tylna czesc gniazda oski (mimo jakiejs podkladki czy czegos co tam siedzi). To przyciagniecie to doslownie (tak mi sie wydaje) dziesiate czesci milimetra, ale w czasie uruchomienia pompy nastepuje stuk. Na dluzsza mete nie do zniesienia jak sie juz o tym wie :))))

Testowalem tez bujanie wody w akwarium na tych pompach, ale przestalem bo mi po kilku sekundach zaczelo wychlupywac doslownie litrami :))))

I tu mam pytanie. Jak poradzic sobie z tym stukaniem ??? ma ktos jakies rozwiazanie ??? :)

Moj boxfish sprawuje sie rewelacyjnie. To bardzo wrazliwa ryba, ktora potrafi sie obsypac nawet po operacji czyszczenia szyb. Wlozenie reki do akwarium i przemieszanie piasku gwarantowalo na 2 dzien wysypke. Oczywiscie przez pierwszy miesiac caly czas byla karmiona zywa artemia moczona w czosnku przez pare godzin. Rybka pieknie sie zaaklimatyzowala i swietnie daje sobie rade w baniaku nawet przy duzych pradach wytwarzanych przez pompy. Wysypki zostaly opanowane po podlaczeniu lampy UV. UV-ka chodzi u mnie codziennie w nocy od godziny 00:00 - 06:00. Sadze, ze to w maksymalnym stopniu zminimalizowalo liczbe patogenow w wodzie.

Edytowane przez Sushi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi przegrodami to faktycznie lipa.

z powodu szczelin nie bedzie mozliwosci utrzymac poziomu komor przy np. wylaczonym obiegu a przy wlaczonym bedzie przeklamywalo ilosc wody w danej komorze

czyli jak masz odpieniacz o wymaganym poziomi e wody ( stalym ) i masz komore w ktorej mierzysz spadki ilosci wody dla dolewki to w twoim modelu bedzie spadac w kazdej komorze...

to tyle...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak postawisz sobie kolego taki sump to przestaniesz teoretyzowac i zobaczysz jak to sie sprawdza w praktyce.

Roznica jest taka, ze ma wiem bo mam a tobie sie wydaje ze wiesz bo tak ci sie wydaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpie, miałem to przy Nonphoto ale w efekcie komory zostały wywalone.

Aktualnie też usunąłem podział na komory, jedynie zostaje jedna szczelna dla czujnika dolewki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie rozwiazanie dzialalo u mnie od 2002 do 2006 roku. Sprawdzilo sie idealnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sushi jak dla mnie patent z przegrodami w sumpie thumbsup.gif - może nie głównie z powodu możliwości podnoszenia poziomu ale z powodu możliwości wyjęcia do czyszczenia czy innych operacji rolleyes.gif

Na moje jeżeli prowadnice będą wklejone dość starannie to nieszczelność faktycznie będzie pomijalna a poziomy w głównych komorach stałe i nie będzie z tym kłopotu przy dolewce.

Na marginesie bardzo fajny projekt - z mojego doświadczenia tylko Ci powiem, że te skarpety z poliamidu mogą się nie sprawdzić o ile już sam nie doszedłeś do takich wniosków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skarpety rzeczywiscie stosowalem tylko i wylacznie na poczatku, kiedy skala sie osypywala. PO miesiacu trafily do szuflady. W tej chwili od czasu do czasu stosuje wate pomiedzy przegrodami (kiedy np przedmuchuje skale albo ruszam dno).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj minely rowno 2 miesiace odkad pierwsze korale trafily do baniaka. Wszystko ladnie zaczyna sie rozrastac i cieszyc oczy :).

Wrzucam przykladowe przyrosty korali i ogolna fotke baniaka z mojej ulubionej perspektywy kanapowej :)))

post-654-0-21621600-1326818766_thumb.jpg

post-654-0-38054700-1326818778_thumb.jpg

post-654-0-29400100-1326818791_thumb.jpg

post-654-0-38298700-1326818804_thumb.jpg

Edytowane przez Sushi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×