Skocz do zawartości
Jarosław

Szczepkownia Jarosława

Rekomendowane odpowiedzi

@ciołek, no to super, że zakładasz szczepkownię, będzie z kim się wymieniać na gatunki Koralowców :) A przecież chodzi nam o jak największą różnorodność.

Niech się tylko obudzę, zjem śniadanie pozałatwiam parę spraw i jak się ogarnę to dzisiaj napiszę jak to u mnie działa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś niesamowitego . Bajka :good2:

Jest naprawdę na czym oko zawiesić .Szkoda że nie sprzedajesz :ermm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarosław ..... pozostaje tylko pogratulować tak pięknej szczepkowni ale przede wszystkim ekologicznego podejścia do akwarystyki. Chylę czoła za całokształt !!!

Powodzenia

PK

Edytowane przez R.I.P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się nazywa powrót w wielkim stylu, brawo :good2:. Czy na zdjęciu widać ten ogromny odpieniacz, który kilka lat temu pokazywałeś na forum?

Pozdrawiam z daleka

Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra po kolei :)

Postaram się nie rozpisywać długo, tylko najistotniejsze rzeczy , które przyjdą mi do głowy.

Jeśli byście mieli jakieś pytania to bardzo proszę, czy uwagi, bo na pewno o czymś zapomniałem.

Szczepkownia to baniaczek 500l 180/70/40h Podłączony do wspólnego obiegu z głównym zbiornikiem w którym jest 200kg skały. Po prostu na wspólnym sumpie.

Główny baniak oświetlany jest 3/ 400W HQI.

W tej chwili w głównym zlikwidowałem DSB na korzyść lepszego obmywania skały cyrkulacją.

W szczepkowym mam DSB na całym dnie, a na nim stoją szczepki.

Tym razem DSB to mieszanina różnych granulacji piasku martwego i żywego.

Nature's Ocean Bio-Activ

CaribSea Ocean Direct

Trzy frakcje aragonitu czy jak mu tam z Aqua Medica

I jeszcze taki dziwny piasek pakowany w worki foliowe, który ma w sobie bardzo dużo, takiego brązowego syfu.

Zalecają w sklepach podobno go płukać z tego, ja tego nie zrobiłem bo wymyśliłem sobie, że to pewnie coś naturalnego co się potem przyda.

Generalnie zaryzykowałem na czuja.

Poszedł jako pierwszy na dno, a potem już warstwa wszystkich innych wymieszanych razem.

Wszystko bez płukania.

Wata do sumpa, odpieniacz na mokro, bakterie i wio.

W początkowym okresie dojrzewania DSB, trzymałem tam też kilka żywych skałek, żeby robactwo przeszło szybciej w piach. Po jakimś czasie jak już widziałem, że kłębi się tam od różnych stworzeń, zacząłem ustawiać na nim szczepki, a skałki spowrotem do głównego.

Bardzo fajnie to ruszyło, nie było większych problemów.

Jedyne co wystąpiło to bordowe cyjano w niektórych miejscach na piasku.

Ale ja cyjano mam u siebie w systemie zdiagnozowane.

Doszło 500l świeżej wody do systemu.

U mnie bardzo pomagają bakterie Prodibio bez pożywki podawane, aż cyjano zaczyna się cofać i dopiero w tedy pożywka Bioptim.

W takiej kolejności cyjano u mnie bardzo ładnie zniknęło bez dotykania się w ogóle do tego, odsysanie czy coś.

Bardzo jestem zadowolony z tych produktów Prodibio, tylko trochę drogie to jak dla mnie. W sumie to myślę trochę żeby to zamienić na jakiś tańszy produkt. Kurcze ,tyle że jak działa dobrze to…

Generalnie system To Berlin z DSB.

Redox przestałem mierzyć bo zawsze ok. 450

Ph przestałem mierzyć bo zawsze powyżej 8 wiec..

Najbardziej pilnuję tego:

KH- 8

Ca - 430

Mg- 1390

No3 - 0,5 do 1 ale wydaje mi się, że jest wyższe

Wszystko mierzone Salifertem.

Fosforany mierzone małą Hanką zawsze pokazywało 0.00 ale nie wierzę, żeby tak było naprawdę.

Jeśli Koralowce zaczynają mi np. blednąć to podaję więcej aminokwasów, jedzenia, mikroelementów, ryby zaczynam więcej karmić pokarmami suchymi. Jak Koralowce nabierają nasyconych barw to znów bardziej zawsze płukane mrożonki dla ryb, to w temacie fosforanów.

Teraz nie używam Rowy czy innych podobnych produktów.

No3 to już na bezpiecznym poziomie trzymam sterując obsadą ryb.

Nic szybko wszystkie zmiany powolutku.

Szczepkownia oświetlana jest tylko samymi Aquablue specjal, żadnych aktynic czy niebieskich.

Nie śrubuję parametrów na super kolorki to nie dla mnie wolę siedzieć gdzieś po środku tam jest bezpieczniej dla hodowli.

Te super kolorki to już dla mistrzów niech się bawią w to szacuneczek dla nich.

Co tam jeszcze, ..węgiel non stop tyle ze mam trzy mniejsze woreczki w Sampie i co około dziesięć dni lub jak mi się przypomni wymieniam jeden, tak po kolei.

A właśnie, Balling !!

Wszystkie płyny po równo.

Teraz używam proszków Preisa, moim zdaniem najlepsze dla moich zwierzaków.

Roztwór CaCl2 zawsze bialutki, klarowny pod koniec kanistra ,tyle że po kieszeni bije, ale coś za coś…

Sól bez soli Tropic Marine pro specjal mineral czy jakoś tak to się nazywa, Preisa też dobra.

Magnez Grot echa w płynie lub Kente Tech M Magnezium.

Podmiany na soli Tropic Marine Bio activ, tak to chyba się nazywa.

Ale nie trzymam się jednej soli czasami podmieniam na Reef Cristals jeśli taka akurat jest w sklepie.

Nie ma to dla mnie większego znaczenia. Przeleciałem większość soli i na żadnej nie było problemu.

Największym dla mnie i jedynym problemem jest brak systematyczności.

Przy dobrym systemie, cyrkulacja światło, odpienianie, brak martwych stref wszystko działa, ale jeśli spóźnię się np. ze zrobieniem nowego Ballinga i KH poleci to święty turecki nie pomoże.

Tego najbardziej muszę pilnować, no i regularnej wymiany prefiltrów i żywicy bo to u mnie też jest bardzo ważne.

W systemie zero glonów ,czysta skała, piasek, podstawki, Koralowce rosną zdrowo.

Jak na razie… bo tu niema nic stałego, trzeba szybko reagować i powoli wprowadzać zmiany, jeśli coś się zauważy, jakieś bąble powietrza czy coś.

Ale odpukać ,system mogę chyba nazwać stabilnym, aczkolwiek dziwnie to brzmi przecież to akwa morskie.

Jak by coś mi się przypomniało to dopiszę jeszcze.

Zapraszam do komentowania :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@hepatus 1000, kistofer, R.I.P dzięki !

Jacek56 Właśnie od kilku miesięcy testuję ten odpieniacz w systemie, jest bardzo dobry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarek, to nie odpieniacz tylko pralka :)

Kolorki i korale zacne, na żywo ładniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z takim odpieniaczem w sumpie to się nie dziwię, że utrzymujesz wszystko w ryzach, moja 250-ka nie daje rady. Teraz czekamy na zdjęcia :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jjablonski

hm.. widziałeś ten cały bajzel wiesz jak jest... Na żywo szczepkownia jest o wiele jaśniejsza niż na zdjęciach.

Podmiany..mam jedną beczkę 80l i jedną 180. Tą 80 staram się używać co tydzień, ale nigdy raczej się nie udaje, czyli co jakieś dwa tygodnie. 180l beczkę używam jeśli coś za bardzo namieszam w baniaku coś przegnę, klejenie Koralowców itp.

@Jacek 56

dokładnie ten odpieniacz w tej chwili robi świetną robotę, mogę sobie pozwolić na więcej ryb.

Z ATI BM 250 też byłem bardzo zadowolony, ale obsadę musiałem niestety okroić do niego, czegoś mi brakowało.

Oprócz Koralowców w systemie jest cała masa przeróżnych ślimaków trochę krewetek, krabów

I ryby

W głównym baniaku:

2 Amphiprion ocellaris

1 Forcipiger flavissimus

1 Acanthurus leucosteron

1 Acanthurus nigricans

1 Paracanthurus hepatus

1 Zebrasoma flavescens

1 Zebrasoma xanthurus

1 Pomacanthus semicirculatus

1 Siganus vulpinus

1 Siganus - jakiś tam, taki ciemny cały w kropki zapomniałem jak się nazywa

1 Pseudocheilinus hexataenia

1 Cirrhilabrus jakiś tam - ale trudno mi go zidentyfikować

1Acreichtys tomentosus

1 Synchiropus splendidus

W szczepkowym

1 Stenochatus stratus

1 Naso lituratus

1 Zebrasoma Skopas

1 Siganus magnificus

1 Acreichtys tomentosus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad szczepkowym wisi dziwaczna konstrukcja zrobiona na szybko z tego co miałem pod ręką.

Szczepkownia powstała niejako z musu bo łamałem główny zbiornik wiec jest to bardzo prymitywna ogólnie konstrukcja całości.

Było trochę zabawy w klejenie, robienie szczepek, plany które miałem co do szczepek niestety zawisły w próżni.

O dalszych planach może potem.

Lampa ? :) Teraz wisi 3/ 80W T5 i 8/24 W T5 Belki ATI zaczepione na kratce od łóżeczka dziecięcego ha, ha masakra jakaś....:)

Same białe świetlówki aqua blue specjal ATI.

Mieszkam w Warszawie jakby co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaroslaw: a moge prosic o rozwiniecie jednego zdania ?

Napisales o bladnieciu korali i podawaniu aminokwasow.

A czy u Ciebie obiawia sie to na wszystkich koralach ?

Czy raczej masz jakies mierniki-korale ze na przykład jak gdzies zielony kolor blaknie

to wtedy dzialasz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×