Skocz do zawartości
Jarosław

Szczepkownia Jarosława

Rekomendowane odpowiedzi

@vitekzawada dzięki, wiesz jak jest, wszyscy tutaj na to samo chorujemy He, He :)

@AdrianPotocki, powiem Ci, że ja to sobie bardzo uprościłem, widzę akwarium codziennie, kilka razy dziennie i nie skupiam się za bardzo na pojedynczych Koralowcach.

Wystarczy, że zerknę na całość i jeśli zauważę, że są początki, ogólnie wypranego wyglądu, wtedy może przelecę wzrokiem po poszczególnych Koralowcach,

Ale już bez napinki, wielkich analiz, co dlaczego. Tylko bardziej patrzę w tedy na tkankę Koralowców, czy nie robi się jakby zbyt sucha, przylegająca do szkieletu.

Ostatnio zauważyłem, że właśnie mogłoby się zacząć tak dziać to wlałem 3 ampułki reefbustera na noc, trochę drobniutkich mrożonek, aminokwasy są również w reefbusterze.

Wyłączyłem odpieniacz na noc i cały dzień.

Po czymś takim u moich zwierzaków tkanka się robi bardziej pełna, a jeśli kolory są blade to u mnie sprawdza się ABC Grotecha.

Kiedyś chyba na zeovit com znalazłem informacje o utracie poszczególnych kolorów Koralowców i zalecenia co w tedy należy robić. Wpadłem w błędne koło podciągania poszczególnych kolorów, jak jedne były ok. to jakiś kibel się robił z innymi. Odpuściłem sobie to i nie staram się nawet tego pamiętać.

Ale mam jod, żelazo, potas oddzielnie, coś tam w szafce jest jak by coś było naprawdę źle.

Teraz odpukać wystarczy ABC.

Nie wiem czy odpowiedziałem na Twoje pytanie jasno, trzymam się tylko podstaw i nie wybieram poszczególnych Koralowców jako wskaźników, one również bardzo mogą się różnić w różnych akwariach. Coś na zasadzie, u mnie ta Seriatopora jest mocno nasyconym ciemnym różem, a u Ciebie jaśniutka jak cholera, ale podoba mi się :) Dobra, powiedz jak prowadzisz baniak itd. ?

U mnie Seriatopora żółta pod żarnikiem jest żółta, obok żarnika pod szklaną spinką akwarium w cieniu ten sam gatunek wpada w zieleń, a w szczepkowym pod T5 Aquablue specjal jest prawie biała, woda ta sama, wiec…

Takie mam podejście do tego tematu, może mało profesjonalne, ale tak mi wygodniej po prostu i bezpieczniej dla moich szczepek.

Edytowane przez Jarosław

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bigwalker dzięki, ale do profesjonalności to trochę daleko mi jeszcze...

kurcze, ale masz super te Koralowce na stronie mmmh....

Edytowane przez Jarosław

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swietny baniak!

Jarku nie rejestruje sie dzialalnosci do tego, tylko zglaszasz to w urzedzie skarbowym, ze jestes hodowca innych zwierzat morskich i wystawiasz rachunki na to.

pozdro!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w powiatowym inspektoracie weterynaryjnym także trzeba hodowle zarejestrować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarku, przy twoim litrarzu mam jednak parę tematów które chciałbym abyś rozwinął :-)

1. Dlaczego Balling a nie reaktor? w sumie mniej roboty i taniej

2. Redox 450... nie wiem jak to jest ale nie moge tego osiągnąć.... U mnie 245-275....

To tak na szybko :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgłaszaniem, rejestrowaniem to ja się jeszcze nie interesowałem, nie mam zielonego pojęcia o tym, ale na szczepki to się chętnie powymieniam :)

Szczepkownię nie do handlu założyłem.

A tak na marginesie to rozmawiałem z kilkoma osobami o takiej komercyjnej szczepkowni to odradzali mi, że jakieś schody itd, nie wiem.

Ale jak rozmawiałem z Łukaszem Kurem to opowiadał mi o jakiejś hodowli, gdzie właśnie ktoś miał same białe świetlówki, to mnie zainspirowało do tego, żeby tak zrobić u siebie i jestem bardzo zadowolony. Jest tak jaśniusieńko super.

@smithpl

1.Balling dlatego, że to umiem, od tego zaczynałem i to mnie nie zawiodło, więc ciągnę na tym skoro działa, a jak działa to nie zmieniam.

To jest takie proste wystarczy rozrobić proszki i podawać pompą.

A reaktor jest mi obcy, znam tylko teorię na jego temat. Nie powiem, że nie myślałem o reaktorze, naczytałem się ile wlezie o tym. I jednak jakoś nie mogę się przekonać, żeby zmienić metody. Trochę mnie odstrasza, te elektrody kalibracje, Ale taniej by było, tak ? wyjdzie taniej ? Jeśli tak to na pewno jest wielki plus. A ciekawe czy nie będę klął potem na jakieś przytkane wężyki czy skopaną elektrodę. Nie wiem, nie znam się obcy mi temat reaktora.

W podnoszeniu redoxu bardzo pomagają mi bakterie i pożywka Prodibio.

Sory, same białe świetlówki ktoś miał w normalnym akwarium, a nie na hodowli.

Edytowane przez Jarosław

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja wlasnie dozuje zeobak, mialem prodibo itd a redox jak zaklety.....:-( 260

co do reaktora tak pytam, bo ja tez na proaszkach ale mi JJalonski i yoka sprali glowe i spodobal mi sie pomysl :-)

Jestem wlasnie w trakcie klejenia reaktora...... Proste to urzadzenie jak przyslowiowa budowa cepa ale nasi przemili koledzy-producenci poplyneli z cenami ... :-)

Juz chyba trudnie sklecic dobry reaktor pletek nie mowiac juz o odpieniaczu :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie wiem dlaczego tak nisko redox, ale jak Koralowce dają radę to nic wielkiego się nie stanie.

Przeanalizuj jeszcze raz wszystko może na coś wpadniesz.

:) nom.. Fakt, temat reaktora wraca do mnie jak bumerang co jakiś czas.

W moim akwa już nie będę na reaktor zmieniał, może jak coś innego postawię to wtedy od początku.

Ale jeszcze butla z gazem…może się przekonam, nie wiem.

Metoda dostarczania wapnia przez reaktor, rozpuszczanie naturalnego materiału wydaje mi się bardziej przyjazna niż balling.

Kwestia decyzji.

Fakt ceny tych urządzeń kosmiczne, a przecież na samym reaktorze wydatki się nie kończą.

Będę mógł kiedyś zobaczyć jak to klejenie Ci idzie ? ciekawe..

Widziałem filmik na Twoim blogu i widzę że hula tam wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jutro wrzuce nowy :-)

no i uzupełniłem świeże fotki :-)

a co do reaktora? spoko ... jak juz skleje to wrzuce ... narazie sie wycina :-)

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

reaktor dobra rzecz prawie bezobslugowy,nie zaluje ze zrezygnowalem z ballinga

co 3-4 miesiace dosypuje troche wkladu i dalej smiga

redox jakis dziwny bo 520 do 550 przestalem na to zwracac uwage :teehee:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@smithpl Foty super, baniaczek ekstra.

@vitekzawada dzięki za opinię o reaktorze naprawdę godne przemyślenia.

A redox to wow...jak Ty to robisz ?

A mi znów hexatenia do komina wpadła wrrrr.. ale przy okazji zajrzałem do komina, a tam na ścianie kolonia glona walonii, oż to dziadostwo... coś się dzieje, chyba przegiąłem z jedzonkiem bo i zielony nalot na szybie bocznej namierzyłem. Trzeba trochę przystopować, nie wiem czy to czasem od tej porzywki prodibio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przepraszam za off, ale @smithpl co do redoxu, to jak miałem biopelety to stale redox był max 240, a po wywaleniu podskoczyło do 400.

Pozdrawiam

Łukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jarosław, czy mógłbyś potwierdzić, że Twój BK500 oczyszcza 1932ltr, dane wzięte ze stopki.:smile: Czyli odpieniacz do 5000ltr pracuje w 2000 (dla równych rachunków) i są efekty.

Przeglądając inne fora też można zauważyć, iż im bardziej przewymiarowany odpieniacz tym stabilniejsze parametry i ładniejszy zbiornik.

Innym przykładem może być kol. Smith który też zaczął używać mocno przewymiarowanego odpieniacza i jest zadowolony.

Pozdr.

Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jacek56,

wody w obiegu jest mniej niż podane w stopce bo trzeba by odjąć 200kg skały, DSB w szczepkowym, sump też po

brzegi wypełniony wodą nie jest.

Odpieniacz wstawiłem do sumpa na testy, bo niemogłem już wytrzymać, żeby nie zobaczyć

jak pracuje.

BK500 miał być docelowo do mojego projektu własnie tak 3/5tys l w obiegu.

Ale, narazie wstrzymałem się z tym projektem bo niewiadomo ciagle czy będę mieszkał dalej w tym domu o tym kiedy indziej napiszę.

Druga sprawa, że zaczyna za mną chodzic inny pomysł akwarystyczny oczywiście :)

W każdym badź razie, nigdy tak obecny system nie miał się dobrze jak teraz z tym odpieniaczem (jeszcze było kiedyś fajnie jak miałem podłączony tween turbo 5000)

Jesli coś psuję to tylko mogę mieć do siebie pretensje, że nie upilnowałem KH czy za dużo lałem dodatków.

Nareszcie mogę mieć ryb ile chcę i odpowiednio je karmić bez stresu o Koralowce.

I mimo przewymiarowanego odpieniacza w dalszym ciagu Akropory można doprowadzić do brązu, czy stracić żółty kolor.

Także, teraz też wiem, że odpieniacz w moim systemie to nie wszystko.

Bardzo pomaga, więcej niż bardzo, mozna o nim zapomnieć, ale reszta w moich rekach, pomysłach na suplementację.

Muszę ciągle uczyć sie własnego baniaka bo się ciagle zmienia skubany :)

Stabilny system jest to fakt, dlatego mam sps-y, trzeba się postarać żeby wytracić go z równowagi, zrobic jakiś

duży bład.

Miedzy innymi w tej stabilnosci ten odpieniacz bardzo mi pomaga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, w pełni się zgadzam. Dlatego też planuję dołożyć drugi odpieniacz aby zwiększyć stabilność systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacuś ty też masz przewymiarowany odpieniacz BK 250 tosz to jest na 300 tys litrów

a Jarosław w połowie sukces zawdzięcza nie odpieniaczowi Jacuś nie

tylko tym 200 kg skały

takie jest moje zdanie,a mówie ci postawisz tam pięć odpieniaczy i nic nie zmienisz :whistling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o pomyłka wyżej :D nie 300 tys litrów tylko 2000 l :whistling: ale i tak nie zmienia faktu że ci ten odpieniacz starczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×