Skocz do zawartości
Mysia_007

Początki- prośba o porady

Rekomendowane odpowiedzi

Nie znalazłam podobnego wątku wiec założyłam ten :) Zauroczona akwarystyką morska postanowiłam również założyć swoje akwarium, przeczytałam jednak że posiadając duży zbiornik jest to hobby bardzo kosztowne i tu moje pytanie czy zbiornik 100 litrowy nadaje się na początki?? I czy może to być normalne proste akwarium czy różni sie ono od tych zwyczajnych (chodzi mi o jego konstrukcje)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum .

Oczywiscie , że 100 literków na poczatek wystarczy. Na rozpoczęcie przygody w sam raz , aby sprawdzic czy takie hobby Ci odpowiada .

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka miekkich z dwa blazekni jeden ukwial no i przepisowo babke z krewetka (uwaga moze troche stukac :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witaj wsrod morszakow , jak najbardziej 100 L wystarczy poczytaj na forum dla pozcatkujacych musi byc troche sprzetu nie takiego jak w slodkim sol itd

jak bedziesz miala pytania poprostu pytaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj, ze jakby co to chetnie odpowiemy na wszelkie pytania :) Sam zaczynalem przygode z morszczyna na 100 litrach, wiec chyba moge cos pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jako, że w najbliższym czasie chcę wystartować z moją pierwszą solniczką mam kilka pytań dotyczących listy zakupów niezbędnej na początku chemii.

Chciałbym abyście wy bardziej doświadczeni doradzili mi:

1. Jaką sól mam kupić - czy uważacie ze np. sól jakaś sól jest w pewnien sposób lepsza od innych.

2. Oprócz soli na pewno będą potrzebne mi inne płyny - związki chemiczne, aby stabilizować parametry wody. (Ca, Mg, KH)

3. Jakie akcesoria potrzebne będą mi w prowadzeniu akwarium? salimetr, jakiś cyrkulator do mieszania soli do podmian, dodatkowa grzałka, testy - jakie firmy żeby nie płacić dwa razy, filtr RO ( już mam - wymaga dołożenia złoża DI)

4. Żywa skała czy ceramika?

5. Pokarmy i odżywki dla korali i ryb.

6. Woda na start - czy użycie wody z dojrzałego akwarium rzeczywiście przyspieszy start? Jeśli tak czy ktoś z kolegów z Białegostoku lub okolic mógłby mnie w przyszłości wspomóc wodą.

7. Jakie gatunki korali i ryb polecacie na w miarę bezstresowy start.

8. Gdzie to wszystko kupić? W sobotę wybieram się do Warszawy i mógłbym część rzeczy z tej listy kupić tylko gdzie i za ile żeby za dużo nie stracić.

Na pewno zaraz znowu coś mi wpadnie do głowy, więc na pewno zadam kilka pytań. Aha - akwarium kupiłem od kumpla który przesiada się na większe. te które kupiłem ma 180l brutto + sump ok 70l netto, Oświetlenie 6x39w + 2x11W w supmie, p. obiegowa, 2x p. cyrkulacyjna (nazw teraz nie pamiętam) Odpieniacz tunze poziomy z pompą o mocy 21W.

Planuję dorobić baniak na automatyczną dolewkę, którą muszę kupić tak jak grzałkę.

Najpierw chcę skompletować niezbędny sprzęt, chemie i akcesoria, a o życiu będę myślał w późniejszym terminie.

Dzięki za szybką odpowiedź i porady.

Pozdrawiam Krzysiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Spróbuję odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania:)

1.Stosuję sól Preisa,moim zdaniem to jedna z lepszych soli na rynku

2.Na początek nie będziesz musiał dozować preparatów na Ca,Mg i kh,więc kaskę możesz przeznaczyć na inne rzeczy potrzebne na starcie.

3.oprócz tego co wymieniłeś ,przyda się jakiś odpieniacz :),pompy cyrkulacyjne i obiegowa,grzałka,termometr

4.Na początek żywa skała +DSB

5.Na początku nie wkładałbym korali ani ryb

6.Woda z działającego zbiornika przyspieszy dojrzewanie,można dodać też bakterie

7.patrz punkt 5:)

8.W Warszawie polecam Acroporę,dobre zaopatrzenie i na pewno uzyskasz fachowe rady

powodzenia

Nie doczytałem do końca Twojego posta,widzę że jakiś sprzęt już masz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Bigwalker

Dzięki za szybką odpowiedź.

1. O tej soli właśnie myślałem. Słyszałem, że wiele osób ja sobie bardzo chwali ze względu na sporą zawartość Mg i Ca.

@ 2 - inne rzeczy na starcie :) ?? (... bakterie które przyspiesza dojrzewania zbiornika??) Myślałem, żeby kupić zestaw preparatów grotecha i podstawowe testy. Przynajmniej nie będę potem gonił bo czegoś mi będzie brakowało.

@ 4, 5 7 Na początek żywa skała +DSB - tak też będzie. (choć zastanawiałem się też nad ceramiką - ale wtedy baniak chyba dłużej dojrzewa) Po prostu pytam już o etap po dojrzeniu zbiornika

@ 8 - Mam nadzieję, że nie potraktują mnie tam jak intruza :)

No jakiś tam mam - na początek musi wystarczyć (brakujące dane:

obiegówka ocean runner aqua medic 2500

cyrkulacja 2x3200 marea

odpieniacz Tunze 235

chyba na 180l starczy, mimo że sprzęt nie jest nowy pracuje cicho i nie widać specjalnie zużycia materiału)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ S_Y_N_E_K

- tak właśnie od niego. Jeszcze kilka miesięcy temu jak z nim rozmawiałem to mówiłem, że nie dam się wciągnąć w akw. morską - mimo tego, że bardzo mi się podobał jego baniaczek. Dzisiaj sam widzisz - przechodzę przyspieszony kurs obsługi solanki. Jak tylko on przerzuci się do nowego baniaka ja zaczynam drobne przeróbki w jego sprzęcie - przede wszystkim stelaż, sump i hydraulika.

Stelaż - muszę dodać nózki które pomogą mi go wypoziomować, a potem trzeba całość jakoś estetycznie i funkcjonalnie zabudować.

Sump - najchętniej bym wymienił na trochę mniejszy, ale zobaczymy co z tego wyjdzie.

Hydraulika - chcę zmienić sposób prowadzenia rury powrotnej i samego wylotu tej wody w akwarium, by wygospodarować trochę miejsca na umieszczenie w stelażu zbiornika ok 30l na dolewkę i ukrycie wszystkich przewodów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×