Skocz do zawartości
loccutus

What if... ? LED's RED :)

Rekomendowane odpowiedzi

Jeden tu taki cichy, skromny, miglanc z forum, co to rękę ma do korali ale się nie chwali, namówił mnie na totalnie odjechany eksperyment z ledami pod tytułem "Co jeśli..."

Pierwszy element tego wychodzącego poza "jedynie słuszne" barwy projektu właśnie powstał i ... jestem zaskoczony efektem. Trzy zdjęcia powiedzą wszystko. Na ostatnim widać kolor oświetlanej powierzchni - osobiście mnie się spodobał a Wam?

Wkrótce kolejne kolory :)

1.jpg

2.jpg

Fiji Purple ? :D

3.jpg

BTW - jak ktoś ma słodkie roślinne to taki układ powinien dawać niesamowitego kopa zielsku....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo przyjemny kolorek :thumbsup:

jakie przewidujesz w przyszłości mixty kolorów ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przyzna, że wygląda ciekawie. Może nie tylko słodkowodniaki się z tego ucieszą.

Jeśli wyciągniesz barwę Fiji Purple to i wielu sceptyków, że kolory po T5 ładniejsze zmieni zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w tamtym temacie była mowa i o tego typu kolorach:

4.jpg

oraz o tym że każdy z nich będzie można w lampie dowolnie regulować to i owszem masz rację - temat powrócił :)

W każdym razie eksperyment będzie przeprowadzony coby wnioski wyciągnąć choćby w temacie pod jakim zestawem kolorki wychodzą najładniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie zapiac led RGB? :) tecza panie pelna geba w kazda strone :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czy światło wynikowe ma takie same właściwości powiedzmy dla korala ? Co oryginalny led o danym strumieniu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie zapiac led RGB? :) tecza panie pelna geba w kazda strone :D

Hehehehehe już myślisz o świiętach na choinkę lampki szykujesz :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śmiej sie Dylu śmiej. Albo zrób eksperyment i dołóż kilka czerwonych zielonych do tego czym już świecisz. Może się okaże że błazny koloru dostały bez podawania witamin...

Nie wiem Panowie co na to korale, prawda taka że pojęcia nie mamy - po to jest eksperyment żeby sprawdzić teorie na zwierzakach. Tu wklejam zajawkę żeby podyskutować. Żeby było jasne:

Nie twierdzę w żadnym wypadku że to jest OK i jedyne słuszne rozwiązanie oraz od dziś obowiązkowa strategia, a lampy LED biało-niebieskie są już be i niemodne. Nie nie i jeszcze raz nie.

Chodzi o to, że tyle się trąbi o tym że "pod ledami kolory nie takie" - może tędy znajdziemy rozwiązanie tego "problemu" - pogadajmy, może ktoś coś ciekawego zauważył i wrzuci swoje "3 grosze".

Docelowo planuję zrobić moduł "multicolor" (tęcza odpada - zakaz pedałowania jest :P ) na diodach RGB MCE właśnie. Na razie nie mam płytek pod MCE dlatego do testu polecimy na XP-E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie byłoby dopasować spectrum LED do spectrum T5. Wtedy sprawa byłaby całkowicie rozwiązana.

Ale do tego potrzeba trochę sprzętu no i czasu. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To by bylo cos :) gdyby udalo sie wykonac dokladne pomiary pod porzadna lampa T5 w optymalnej konfiguracji swietlowek (np ATI) i pozniej odzwierciedlic to w lampie ledowej. Idealne swiatlo + bliki :) cos pieknego....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śmiej sie Dylu śmiej. Albo zrób eksperyment i dołóż kilka czerwonych zielonych do tego czym już świecisz. Może się okaże że błazny koloru dostały bez podawania witamin...

Nie wiem Panowie co na to korale, prawda taka że pojęcia nie mamy - po to jest eksperyment żeby sprawdzić teorie na zwierzakach. Tu wklejam zajawkę żeby podyskutować. Żeby było jasne:

Nie twierdzę w żadnym wypadku że to jest OK i jedyne słuszne rozwiązanie oraz od dziś obowiązkowa strategia, a lampy LED biało-niebieskie są już be i niemodne. Nie nie i jeszcze raz nie.

Chodzi o to, że tyle się trąbi o tym że "pod ledami kolory nie takie" - może tędy znajdziemy rozwiązanie tego "problemu" - pogadajmy, może ktoś coś ciekawego zauważył i wrzuci swoje "3 grosze".

Docelowo planuję zrobić moduł "multicolor" (tęcza odpada - zakaz pedałowania jest :P ) na diodach RGB MCE właśnie. Na razie nie mam płytek pod MCE dlatego do testu polecimy na XP-E.

Moje pytanie było czysto teoretycznie , bo na temat led oraz strumienia światła nie mam pojęcia :-)

Czy uda się uzyskać barwę taką jak na fiji i będzie miała takie same właściwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

loccutus heheheeh za to Cię lubię że właśnie nie zamykasz się w pewnych ramkach :good2:

A teraz merytorycznie w zeszłym roku pokąbinowałem na niebiesko i czerwono i zawiesiłem nad zbiornikiem. Widmo światła nie jest idealne takie sama ale efekt wizualny taki sam jak przy T-5 Fiji Purple efekt jaki uzyskałem moim zdaniem był osiągnięty co do skutków ubocznych nie zaobserwowałem. Owszem pojawiło się troszkę glonów ale na to nie ma co zwracać uwagii bo plagi w akwarium przychodzą z "kosmosu" , a dodanie czerwieni spowodowało moim zdaniem ładniejsze wybarwienie korali albo inny efekt wizualny. Teraz co do typów LED moim zdaniem szukajmy dobrych binów zimnnych, a czy to jest XP-C, XP-E, XP-G czy inne firmy nie ma znaczenia. Co do dodania Red jestem za, jeśli będzie oddzielny kanał do sterowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy uda się uzyskać barwę taką jak na fiji i będzie miała takie same właściwości.

Mogę ci podesłać do spróbowania, jeśli masz Fiji purple porównasz czy będzie to miało takie same właściwości ?

Naukowo - trzeba by porównać widma Fiji i takiego mixu Red-Blue, i jeśli wyjdą podobnie - czarów nie ma musi działać tak samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampy "kolorowe" to już nie tylko teoria... Dostępne są już w seryjnej sprzedaży. Mistrzu chcesz to mogę ci podrzucić różową t5 do testów :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę ci podesłać do spróbowania, jeśli masz Fiji purple porównasz czy będzie to miało takie same właściwości ?

Naukowo - trzeba by porównać widma Fiji i takiego mixu Red-Blue, i jeśli wyjdą podobnie - czarów nie ma musi działać tak samo.

Na pewno znajdzie się ktoś chętny kto porówna barwę światła .

Na obecna chwile nie mam nawet litra słonej wody . Ale dzięki za propozycje .

Dodam tylko od siebie że jeśli nawet nie pomoże koralom barwa fiji na led to na pewno upiększy wizualnie akwarium .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno znajdzie się ktoś chętny kto porówna barwę światła .

Na obecna chwile nie mam nawet litra słonej wody . Ale dzięki za propozycje .

Dodam tylko od siebie że jeśli nawet nie pomoże koralom barwa fiji na led to na pewno upiększy wizualnie akwarium .

snakecharner czy ty czytasz forum czy tylko moderujesz ? Napisałem wcześniej że prawie dwa lata temu robiłem te testy i napisałem o efektach w tym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×