Skocz do zawartości
franco103

Solniczka 112l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Moje doświadczenia z akwarystyką sięgają odkąd pamiętam, a to już trochę będzie. Aktualnie mam w domu 2x500l ( Tanganika i pielęgnice niebieskołuskie)i 112l (taki mix tego co najprostsze). Likwiduje akwarium z Niebieskołuskimi, a do tej 500 po nich przerzucam wszystko z tego małego, a w małym... no właśnie. Nadszedł czas wskoczyć na wyższy poziom i rozpocząć przygodę z solanką.

Po przeczytaniu wielu postów na kilku forach (zwłaszcza w działach dla nowicjuszy) stworzyłem takie oto coś:

1. Akwarium 112l (35/40/80) + pudełko przelewowe + sump

2. Oświetlenie 2x24W T5

ATI Blue Plus

Ati Aquablue Special

3. Pompa obiegowa 2500/3000 l/h (do 250pln)

4. Odpieniacz Weipro SA-2005 lub SA-2013

5. Cyrkulacja 2xJVP 101

6. Żywa skała około 15kg

7. Żywy piasek 4,5kg

8. Sól Aquarium System Reef Crystal

9. Filtr RO + DI ??? I tu pytanie... czy na początek wystarczy mi woda na zalanie zbiornika + na potrzebne dolewki z zaprzyjaźnionego sklepu? Czy warto wydawać 300pl na filtr z którego do końca nie skorzystam, bo ile wody może odparować przez tydzień z baniaka o takie powierzchni?

10. Termometr elektroniczny, aerometr i...

no właśnie... czego mi tu jeszcze brakuje na koniec?

Nie zajmowałem się jeszcze absolutnie obsadą ale na początek na pewno coś łatwego. Całą uwagę skupiłem na razie na wyposażeniu. W przyszłości jak mnie to wciągnie (a wiem, że tak ;)) przemianę przejdzie jedna z 500setek... a tego malucha chce potraktować jako zdobywanie doświadczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodaj jeszcze 2x24W światła, wtedy będzie ok.

Pompa obiegowa starczy Ci o wydajności do 2000l/h np. New Jet 1700

4,5kg piachu może być trochę mało, lepiej chyba jednak opakowanie 9kg

Własny filtr RO+DI warto mieć, wtedy masz pewność, że masz dobrą wodę, a jest ona potrzebna nie tylko na dolewki ale i podmiany wody, więc trochę tego schodzi. Jeżeli jesteś pewny,że wodę w sklepie będziesz miał dobrą, to możesz z tego korzystać.

Brakuje Ci grzałki 100W, test na NO3 też by się na początek przydał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.(35/40/80)

80dł,40szer,35wys ? ile będzie miał sump ???

2. 2x24W T5

trochę mało 4 - 5x24W

3.obiegówka ok

4.Odpieniacz Weipro SA-2005 lub SA-2013

dużo jest co robi fajne DiY :)

napisz np. do @sebastek

5.cyrkulacja ok

6.skała 15kg - max

7.piasek - poczekaj - dojrzewanie potem piasek :)

8.sól - ok

9.sam sobie odpowiesz po pewnym czasie :)

testy :

NO3

PO4

NO2

na początek

Edytowane przez AnT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać, że takie rzeczy jak grzałki i testy to już dawno są. ;)

Sump... jeszcze nie wiem, jak skompletuje sprzęt to będę szukał wymiarów... myślę, że max. 50l.

A może doradzicie za czym życie na początek się rozglądać! Szukam jakiegoś katalogu korali i ryb z opisem wymagań i hodowli ale nie mogę znaleźć!

P.S. Bez Amphiriona (czyt. Nemo) się nie obejdzie. Żona z pociechą nie dadzą mi żyć!;)

Edytowane przez franco103

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump... jeszcze nie wiem, jak skompletuje sprzęt to będę szukał wymiarów... myślę, że max. 50l.

A może doradzicie za czym życie na początek się rozglądać! Szukam jakiegoś katalogu korali i ryb z opisem wymagań i hodowli ale nie mogę znaleźć!

P.S. Bez Amphiriona (czyt. Nemo) się nie obejdzie. Żona z pociechą nie dadzą mi żyć!;)

Sump --- to kup odpieniacz i zrób pod odpieniek najlepiej :)

katalog korali ---- najpierw odpal baniak potem korale - daleka droga - cierpliwość

Błazenki - spokojnie ustabilizuj parametry

za 1-15, miesiąca - jak chcesz to nawet ci xesnie wyśle - jako testera czy warunki dobre :)

powoli do przodu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump --- to kup odpieniacz i zrób pod odpieniek najlepiej :)

katalog korali ---- najpierw odpal baniak potem korale - daleka droga - cierpliwość

Błazenki - spokojnie ustabilizuj parametry

za 1-15, miesiąca - jak chcesz to nawet ci xesnie wyśle - jako testera czy warunki dobre :)

powoli do przodu :)

Spokojnie... za długo się bawię baniaczkami, żeby się podniecać... najpierw muszę zrobić porządek z tym co mam, a w międzyczasie czytanie i zbieranie kasy. Jak żona przełknie kosztorys to myślę, że w połowie stycznia zaleje wodą.

Zgodnie ze wskazówkami z różnych for/forów najpierw kompletowanie sprzętu potem sump i tego będę się trzymał. Pudełko przelewowe chcę tylko sam zrobić, bo ceny nowych są ufff... nie wiadomo skąd!!! ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pudełko przelewowe chcę tylko sam zrobić, bo ceny nowych są ufff... nie wiadomo skąd!!! ;)

to tu lepiej się zastanów - żebyś podłogi nie wycierał :whistling:

to nie lepiej panel boczy ??

albo coś takiego :

http://erybka.pl/product-pol-1922-Blau-Overflow-1500-Pudelko-przelewowe.html

ja mam model 3000 :)

Edytowane przez AnT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczni od początku :ninja: zastanów się nad akwarium i sumpem.

Sławku i posprzątałeś :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie właśnie pudełko będę kombinował zrobić... bez rurek!

Akwarium i pudełko to jedyne wyjście, bo jakoś nie widze doklejania panela i robienia dziur w ścianie akwarium, a panel w środku istniejącego to już za dużo miejsca zabrane.

Szukanie większego akwa (a mam coś koło 250l puste i wolne) wiąże się dla mnie z większymi kosztami i szukaniem miejsca gdzie to postawić... dlatego zostaje 112l. Na tym będę się uczył.

Dzięki z komentarze.

Edytowane przez franco103

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

112 - 250 L ja bym wybrał 250 L

ale twoja sprawa - to nie słodkowodne akwa - poza tym koszty wielkiej różnicy niema

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli można wtrącę swoje 3 gr.

@2 - Na dojrzewanie wystarczy choć tak jak piszą inni przydałoby się podwoić moc. Warto przypomnieć o tym że moc spowoduje wzrost temperatury więc pamiętaj żeby to kontrolować i jeśli masz pokrywę to prawdopodobnie cały czas będzie otwarta.

@3 - 3000 l/h powinno zastąpić jedną pompę cyrkulacyjną. :teehee:

@9 - Ile może wyparować? Z mojego zbiornika (100x40) przy lampie wiszącej (5x39W) i temp. w pokoju ok. 22 stopni leję około 15 l/tyg. więc jak widać może się przydać ale... jak się okaże, że nie to zawsze możesz odpiąć DI i masz czyściutką, chłodną wodę na upalne dni. :D

@10 - test na amoniak :turned:... dopiero jak spadnie <0.25 zastanawiałbym się nad pierwszym większym inwentarzem (nie liczę "ekipy" czyszczącej).

PS: Jak masz zbędny baniak 250 to chętnie przygarnę/wymienię bo dostałem w "prezencie" jakiś używany komplet 112 a to za mało do zrealizowanie moich niecnych planów. :ninja:

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczni od początku :ninja: zastanów się nad akwarium i sumpem.

Sławek zgadzam sie z Tobą, te słodkowodne wymiary akwa nie pasują do morszczyzny. Kolega sam sie o tym przekona, jak naleje wody w te 40cm i nagle zrobią mu sie 22cmturned.gifJeśli chcesz zaoszczędzić, to kup obiegówkę tak jak pisałeś 3tyś/h, będzie jak znalazł do tej 500-tki, którą i tak niebawem postawiszbiggrin.gif

pl.reeflex.net - kiepskie opisy, ale wszystko ładnie posegregowane good2.gif

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm... a tak mnie naszło... może zamiast pudełka to komin zewnętrzny... no i dwie myśli... czy szklarz wytnie kawałek szyby czy lepiej dokleić dookoła szklaną "koronę", którą potem schowam pod obudową...

Ne piszcie o większym zbiorniku... ja szukam sensownego rozwiązania dla tego co mam.

Pozdrwaiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×