Skocz do zawartości
slawomirdyl

bez odpieniacza

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Mam odpieniacz , stoi koło akwarium . No3 i Po4 0 ale nie mam ryb i plany się zmieniły . Początkowo miało być dużo ryb w małym akwarium i miękkie i lps , potem jednak stwierdziłem , że będą ukwiały , xenia i coś w tym stylu , do tego babka lub parka , parka błaznów i parka mandarynek . Wiec raczej nie będę potrzebował odpieniacza . Ale to się jeszcze okaże . W 30 i 60 litrach odpieniacza nie miałem , w 450l z sumpem był . Teraz ze względu na zerowe parametry go wyciągnełem . A co chodzi o pH jeśli będę miał problemy z ulubieńcami to podłączę mały napowietrzacz . U mnie wentylacja działa dobrze , mimo że śpię w pokoju gdzie jest akwarium wcześniej problemów nie miałem . Obleciałem też prawie wszystkie fora by zdobyć info na temat akwarium bez ..... i się da . Tylko obsada musi być odpowiednia , karmienie i inne sprawy trzeba wziaść pod uwagę . Ze względu na glutki w akwarium cyrkulacja u mnie też szału nie będzie robić . Start miałem na świeżej solance , martwej skale ( nie cemencie ) odpieniacz deltec i600 ( naprawdę cichy , a po wyłączeniu jeszcze lepiej ) , pompa jebao 6000 l/h , cyrkulacja jebao 2x10000l/h . Sól z odzysku i bakterie jakie popadnie , ponadto 4l kulek Maxspect , a jako pierwsza filtracja wata . Po tygodniu podmiana wody po 50 % , po następnym tygodniu 100% i po miesiącu 100% na Tropic marin pro reef ( nowe opakowanie ) , Na starcie dałem całe opakowanie pokarmu dla ryb przepłukane w RO  w skarpetę , a po 5 dniach wywaliłem razem ze skarpetą . Po zmianie soli na TM lałem bakterie biodigest , dawki przekraczały standardy , bo lałem ampułkę co 3 dni . Po kolejnym miesiącu 0 plag , No3 10 i Po4 0,03 wpadły korale , tylko dałem d*py i spadło No3 do 0 a Po4 stało w miejscu , wyskoczyły wtedy glony . Po podniesieniu No3 Po4 spadło do 0 i tak do tej pory , euphylie mimo karmienia wyglądają kiepsko , xenia ładnie się buja i calustera też , zoa sobie dobrze radzą . Ukwiały czasem flaczeją ale ten typ tak ma . Mam cyjano , bo sam znów dałem d*py i postawiłem fitoplankton koło akwaria , był oświetlany 60W dennerle Led i tak zaczęły się problemy z glonami . 4 tygodnie temu wyłączyłem odpieniacz ze względu na zerowe parametry , ukwiałów przybywa , leje fito 200-250 ml co dziennie od tygodnia . Glony zaczynają znikać , a robaczki zaczęły się pokazywać , wiec jest na plus . Zapomniałem o oświetleniu , mam ATI/Jebao Led AL-150 oba niebieskie 90% , biały 30% , fioletowy 90% , czerwony i zielony 25% . Mam też 2xt5 ATI 24W , obecnie wyłączone . Akwarium to lido 200 z kominem , sump jakieś 50l , po wyłączeniu odpieniacza wpadło do niego trochę kulek Maxspect jakieś 376 kulek , około 43/l . Narazie nie mam w planach nic zmieniać , może wyłącze jedną pompę cyrkulacyjną , a drugą zamienię na jakiś filtr wewnętrzny , by syfek wyłapywał . Ale przy ukwiałach tak to już jest , że przezorny zawsze ubezpieczony . Zapomniałem jeszcze o pompie dozujące , jest też . Leży w kartonie bo do mojej obsady nie ma jeszcze co podawać , chyba że fito . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście uważam że odpieniacz to podstawa w większych zbiornikach i przy niedużej obsadzie, jednak przy prowadzeniu zbiornika powiedzmy 40 czy 60 litrów można się obyć bez niego, najważniejsze żeby nie kombinować z obsadą i nie ładować niewiadomych ilości życia do baniaka zwłaszcza za jednym razem. Tak na zdrowy rozsądek to tak czy inaczej robi się powiedzmy te cotygodniowe podmiany więc w mniejszym zbiorniku powinno to w zupełności wystarczyć plus oczywiście odpowiednia filtracja. Prowadzę małą rafkę w 45l bez odpieniacza i bez jakiegokolwiek filtra, oprócz jednego - żywa skała. Da się!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie odpieniacz wróci , część kulek weźmie znajomy . Przy ukwiałach jak któryś by padł może być nie ciekawie . A w najgorszym wypadku , będę lał Po4 i No3 do zbiornika , lub będę pasł te kilka rybek jak świnki . Jak by się dało mieć kilka błaznów to bym kupił kilka , jednak w większości zaczynają się problemy jak już się w pary dobiorą . Wszystko się okaże po czasie , jak zbiornik będzie reagował . Jeszcze można kupić kilka błaznów i wymieniać jak podrosną , ale trochę szkoda oddawać ryby które się odchowało .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×