Skocz do zawartości
Bart

Masakryczna konsumpcja wapna! To aż wygląda na nienormalne....

Rekomendowane odpowiedzi

No powolutku sie odbija... Wczoraj mierzyłem... 340.... Ale konsumpcja jest masakryczna...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mierzyles KH ? Zapewne wiesz ze im wieksze KH tym mniejsze Calcium i odwrotnie ... Moze podniosles Kh do kosmicznego poziomu i co bys lal to nie podniesiesz Calcium ... Ktos na nano-reef.pl opisal jak to "chodzi" do gory i na dol i od czego zalezy ... Z mojego doswiadczenia po pierwsze MG ... Potem stabilizujemy KH a potem Calcium ... Moje parametry MG 1400, dKh 7.5 ( lece na polimerach dlatego takie niskie - kiedy wlozylem kulki i dKh utrzymywalo sie na poziomie 8 zaczelo sie bielenie SPSow ), PH 7.8 rano 8.1 wieczorem, Calcium 380 - 400.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze dobra rada - do mierzenia dKH kup naprawde dobry test ... Dla mnie to jeden z najwazniejszych parametrow w morskim ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz wrocilem do poczatku postu ... Wysokie to KH - 10 ... Sprobuj zjechac do 8 i zobaczysz co sie bedzie dzialo ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok zmniejszam dawki;) może mi się Ca ureguluje... faktem jest, że moje KH jest za wysokie i tu może być pies pogrzebany.... Dzis mierzyłem... KH 11,5 Ca 330, Mg 1250. Wszystko mierzę testami Seachem bo tylko im wierze.... do tego mają reference test do kalibracji pomiaru i wg mnie jest świetne:)

Pozdrawiam i dziękuję za zaangażowanie w mój wątek:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To bardzo wysokie to KH ... Wydaje mi sie ze jak obnizysz KH to wejdzie Ci Calcium ... Tylko nie grzeb Korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie grzeb Korali :)

Wyjaśnisz mi o co chodzi?;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisales wyzej ...

"ok zmniejszam dawki;) może mi się Ca ureguluje... faktem jest, że moje KH jest za wysokie i tu może być pies pogrzebany.... Dzis mierzyłem... KH 11,5 Ca 330, Mg 1250. Wszystko mierzę testami Seachem bo tylko im wierze.... do tego mają reference test do kalibracji pomiaru i wg mnie jest świetne:)

Pozdrawiam i dziękuję za zaangażowanie w mój wątek:) " ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaa hehe;) ok w nocy juz nie kumałem czaczy;) ale powiem Ci ze teraz sobie przypominam ze byc moze chora konsumpcja Ca zaczela sie od tego ze poza ballingiem zaczalem podnosic KH zeby sie pozbyc odrobiny briopsisu który mi wyskoczył... Podnioslem do 11, zaczelo znikac wapno, to podnosilem ballinga a co za tym idzie wodoroweglan sodu i stad chyba zabrnąłem w błedne kolo:))) hehe... Zobacze, zmniejszam balinga, spadnie mi kh, mam nadzieje ze ca wroci na swoj poziom, wogole wysokie kh nie pasi moim koralom niektorym, zwlaszcza mojej catalaphylli.. Moze teraz przestanie marudzic:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W morzu KH jest dosc niskie i niektore korale faktycznie bardzo zle reaguja na wysoki poziom. A co do Aussie Elegans ( Catalaphyllia ) to bardzo delikatny koral. Mialem podobna sytuacje tylko juz przy 9 dKh ... A jeszcze po przejsciu na Probiotyki w ciagu 2 dni ( doslownie na moich oczach ) SPSy wybielaly ... Co do Bryopsis ... Nie slyszalem o metodzie podnoszenia KH aby to zwalczyc. Przy duzym KH zejda glony ale nie bryopsis. Magnez w tym wypadku ma kluczowe znaczenie. Podnoszenie magnezu nawet do dużych wartości poprzez lanie chlorku magnezu nie przynosi żadnych efektów. W obiegu wystepuja 2 substancje Mg - SO4x6H20 oraz Mg Cl2x6H20. Kent Tech M lub (w tańszej wersji) dodawanie siarczanu magnezu tylko pomoze. Nie wiem, ktory stosuje Kent ale ja tak zwalczylem Bryopsis. Wyczytalem na amerykanskim forum taka informacje i zastosowalem ten preparat. Po tygodniu nie bylo sladu po "badziewiu". Tylko musisz podnies poziom Mg do 1700 - 1800. Taki wysoki poziom nie ma szkodliwego wplywu na korale, ryby czy "opancerzone" stwory. Ma na wzrost alg wapiennych ale nie niszczy ich tylko zatrzymuje ich wzrost. Od tamtej pory nie widzialem u siebie ani KLAKA Bryopsis.

Tutaj cytat z forum

Witaj. Bryopsis wbrew temu co piszą jest łatwym do zwalczenia glonem. Należy podnieść magnez do 1800-2000. Niżej to można sobie podnosić... ale co innego. Działa TYLKO gdy podnosimy mieszanką chlorku i siarczanu magnezu. Sam chlorek nie działa. Szybsze wyniki daje Magnez Kenta, dlatego ja po podniesieniu do 17000-18000 dalej leje Kenta. W zasadzie nie trzeba mierzyć. W pewnym momencie glony zaczynają bieleć. Od tego momentu dozujesz jeszcze 2-3 dni. Wstajesz rano i jest ... czysto. Po rozpuszczeniu glonów nigdy nie podniósł się poziom PO4.

Wbrew temu co piszą, na tak wysoki poziom magnezu nie reagują zwierzęta. Po prostu akwa kwitnie jakby sie nic nie zmieniało. Ja podnosiłem czasem i 40-50 dziennie, niedawno u kolegi 60-70 dziennie. Ale czytałem gdzieś że grubo przekraczają 100 i zbiornik nie reaguje wogóle. Po kuracji magnez b. wolno spada - podmiany na ubogiej soli. Gdy spadnie do 1500 acry ruszają tak że niektóre rosną...w oczach.

Ps. Ja mialem w pewnym momencie u siebie magnez 2200 bo przesadzilem z tym Kentem. Jest jednym z najbardziej stezonych roztworow Mg na rynku i przez to bardzo wydajny. Ale i tak sie nic nie dzialo :):):) Poza tym ze bryopsis zniknal ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno mnie niepokoi. Piszecie że magnez na poziomie 1800mg/l nie wpływa niekorzystnie na życie w akwarium, ale w zaraz obok dodajecie że po zaprzestaniu dozowania i po tym jak spadnie do "normalnego" poziomu wzrost acropor rusza jak z kopyta, czyli jednak ma negatywny wpływ... Więc jak to w końcu jest?

Jeszcze co do siarczanu magnezu. Jeżeli podnoszenie poziomu magnezu poprzez dodawanie chlorku nie działa na briopsis, a działa podnoszenie poprzez dodanie siarczanu magnezu, to czy to raczej nie w skazuje na to, że właśnie zwiększone stężenie siarczanów eliminuje ten glon (i być może hamuje wzrost acropor?)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten cytat to opinia jakiegos forumowicza z nano-reef. Oczywiscie mam tu na mysli wyrazny wzrost akropor po spadku MG. Ja u siebie nie zauwazylem takiego zjawiska. Zauwazylem jedynie wolniejszy wzrost alg wapiennych. Utrzymywalem poziom Mg okolo 2000 przez miesiac. Nie zauwazylem aby korale, ryby czy "opancerzone" tak jak napisalem wyzej w jakikolwiek sposob zareagowaly na tak wysoki poziom. Faktem jest to ze sie pozbylem Bryopsis. Oczywiscie pozniej Mg dosc dlugo spadal do obecnego poziomu, bo Mg jest bardzo ciezko zbic. Co do procentowej ilosci skladu Tech M Kent chlorku magnezu i siarczanu magnezu nie potrafie powiedziec nic. Jesli chodzi o sklad, na butelce mamy: De-ionized Water, Magnesium Chloride, Magnesium Sulfate i ze zawiera 70,000 ppm kationow magnezu ( bardzo silny koncentrat ). Do niczego oczywiscie nikogo nie namawiam. Watek przypadkowo powstal w wyniku pomyslu Barta na usuniecie BRYOPSIS poprzez podniesienie KH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zbicie magnezu jest bardzo trudne też to przerabiałem trwało to około kilku miesięcy, co do Ca to myślę nasycić akwarium ale powoli tak samo jak zbijanie trwardości czy wachania Ph. Moim zdaniem Gorsze parametry, a stabilne są dobre w porównaniu z rozjechaniem i skokami. Moim zdaniem za dużo ruchów w akwarium, jest dość młode i myślę że nie wkładaj "łap" to się ustabilizuje. Jeszcze jedna rada ustabilizuj pH. prosta metoda to gasisz światło w akwarium to zapal coś w sumpie na noc to pomaga..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławku jeżeli to rady dla mnie:) to wszystko to wiem;) problem namierzony i zaczynam zchodzić powoli z KH... myślę, że to mi podbije Ca w górę, Mg mam znośne... co do pH to oczywiście masz rację i tak też właśnie robię:) w akwa świeci się od 10 do 22 a w sumpie od 19 do 13 także wnocy się świeci;) z Ph nie miałem nigdy problemu zawsze mam w granicach (+/-0,05) 8,1. Trochę się zagalopowałem z KH ale to przez błędne koło w które się zapędziłem... trochę mi się parametry rozjechały co bardzo źle wpłynęło na moje montiporki- zieloną i czerwoną digitate.. które trochę zaczeły bieleć od dołu... ale myślę, że dojdą do siebie jak parametry wrócą do normy...

Dziś mierzone marametry:

KH 10,5

Ca 330

Mg 1220

Edytowane przez Bart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche tak ale i tak musialem sobie kupic dodatkowe wapno i zacząłem sobie je dozować:) narazie kh 9,2 Ca 390 Mg 1250 więc zaczyna to powoli wyglądać;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×