Skocz do zawartości
Morog

Wypełnianie komina

Rekomendowane odpowiedzi

czy wypełnialiście czymś komin?

np bio ballsami (plastikowe kulki)?

czy to sie sprawdza?

ogolnie mowiąc komin to pusta, niepracująca część akwarium, czy można to jakoś zmienić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to pracujaca czesc akwarium w ktorej reguluje ci sie poziom wody :-)

nie laduj tam nic - biobale byly kiedys modne ale tylko wplyna na zwiekszenie NO3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale czemu NO3 ma wzrosnąć?

woda nie stoi w ballsach tylko sie przez nie przelewa

na ich powieszchni mogą żyć bakterie jak na żywej skale

widzialem takie rozwiązania np w warszawskim ZOO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Morog biobali w akwariach domowych się raczej nie stosuje.Zbiera się na nich "syf" i to powoduje wzrost NO3.

Filtrację oprzyj na żywej skale ,bakteriach i dobrym odpieniaczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Morog na bioballach osiedlają się tlenowe bakterie nitryfikacyjne, które przerabiaja amoniak na: azotyn a następnie azotan.

Na biobalach nie mają możliwości wytowrzenia się częsci beztlenowej ( tak jak jest to w głebokich częsciach żywej skały)które są w stanie rozłożyć azotan do postaci wolnego azotu. W dużych systemach takich jak w ZOO często stosuje się filtry siarkowe a częsciej nitroreduktory, które służą do obniżenia poziomu azotanów poprzez absorbcje lub redukcje.

Zazwyczaj stosuje się te rozwiązania przy zbiornikach z rybami, bardzo rzadko w rafowym. Produktem ubocznym pracy bakterii tlenowych jest detrytus czyli nieorganiczne resztki. W tego rodzaju filtrach nie ma możliwości wpuszczenia do nich zwierząt żywiących się detrytusem więc jest go coraz więcej a jak wiadomo detrytus powoduje pogorszenie się warunków w naszych akwariach, więc po co psuć je samemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak by do komina włożyć żywą skałę, do sampa się wkłada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

j.w. za mały przepływ aby wydmuchac zbierajacy sie detrytus i zwierzakow do jego pochlaniania tez nie wrzucisz.

Jak przeszkadza komin to przerob na balkonik zewnetrzny a komin usun.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie mi nic nie przeszkadza, jeszcze ;).

Natomiast mnie zastanawia jedno w sampie skała może być, albo raczej powinna, wiadomo dla lepszej filtracji.

Niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego w kominie jest za mały przepływ a w sampie już jest odpowiedni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może dlatego ,ze jak trzymasz skałę w sumpie to dajesz tam pompę :smile: ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Helomfon ale nikt z nas nie mówił, że skala w sumpie to dobrze dla niektorych to raczej konieczność ale bardzo kłopotliwa ale tak wlaściwie nie chodzi bezprośrednio o to gdzie bedzie skała ale w jakich warunkach. Jeżeli umieścisz skałe w sumpie na podłożu z piasku zamontujesz tam kilka pompek cyrkulacyjnych, zasiedlisz piasek organizmami (kraby,slimaki,rozgwiazdy) to wszystko da rade. Jeżeli skala bedzie tak sobie leżec to jak zajrzysz do niej po kilku mc. to zobaczysz ze pod skala znajduje sie "OLABOGA!" kilku centrymetrowa warstwa detrytusu i konia z rzędem temu kto będzie chcial to czyścić i w tym miejscu chcialam pozdrowić naszego kolege :)

Jak więc widzisz skałe można trzymac w podlaczonej do akwarium starej wannie ale trzeba wiedzieć z czym to się wiąże.

Warto poczytac artykuł w KORALE nr 3/2008 o filtracji DSB że to nie piasek (a w naszej dyskusji skała) tylko mikroorganizmy czyszczą nam wode.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co pod ta skałę zaglądać? Detrytus to nie piasek, nie wybuchnie, nie powstaną w nim strefy beztlenowe, jest za lekki, to puch, no chyba że lażałby go metr :rolleyes: ja od roku rę ki do sumpa nie wkładam, bo się boję, tyle tam różnych stworów sobie na, w i pod kupą skały chałupy urządziło.

Pozdrawiam

seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb a jesteś pewny, że masz czystą skałe bez żadnych nalotów , jeśli nie ok a jeśli tak szukałeś przyczyny?

Moim zdaniem umniejszanie roli detrytusu jest dośc ryzykowne i mysle, że zgodza się z tym rownież osoby które z nim walczyły. To taka mala bomba, której nie można kontrolować.I dobrze wiesz, że piasek tez nie robi BUM tylko to co sie w nim zebrało.. jeśli piasek w sam sobie jest taki niebezpieczny to drżyjcie mieszkancy palmy w Dubaju :D

Edytowane przez Merriq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sylwia, skałę mam tylko w sumpie i nie pytaj co na niej rośnie/żyje :teehee:

Pozdrawiam

seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Detrytus zalegający pod skałą to taka mała fabryka NO3 i tak jak pisała Sylwia ,jaki jest sens fundować to sobie samemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z Merriq.

Mam skałe w sumpie bo i szczepkarium tam mam ale zbiera sie tam nalot zdecydowanie intensywniej niz w glownym baniaku.

Trzeba to kontrolowac, Ja czasami oczysczam skale mechanicznie - zbiera sie team sporo syfu.

Osobiscie w sumpie nie mam piachu - ale moze to blad bo i zwierzakow czyszczacych tam malo....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie detrytus pod skałą jest fabryką NO3, ale wtedy kiedy skała leży na piachu, detrytus miesza się wtedy z piachem i tworzą się fabryczki siarkowodoru, a sam detrytus to lekki pył, puch, czy jest fabryką NO3 nie wiem, czy jest fabryką drobnego życia - napewno tak.

Pozdrawiam

seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja się z tym Seb nie zgodzę :),ale każdy ma prawo do głoszenia własnych teorii :thumbsup: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ba :rolleyes: przecież nikt nikomu tego prawa nie odbiera. Wracając do tematu, nie ładuj kolego żadnych kulek do komina, pomóc w niczym nie pomogą, a zaszkodzić mogą.

Pozdrawiam

seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×