Skocz do zawartości
andrniew

rafa andrniewa

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy,

nie chcę mędrkować ale z własnego doświadczenia powiem tak :

1. ceramika jest idealna jeżeli jesteście prawdziwymi " estetami ' i efekt wizulany jest dla Was obsolutnym priorytetem i wszystko dopasowujecie do takiego założenia , sic.

2.ceramika za***iście ( sory za kolokwializm) wyglada w akwariach FO .

3. w rafowym nie rezygnowałbym z LR no i nie dawałbym 100% ceramiki , dla mnie to zbyt rewolucyjne "posunięcie" i mało przewidywalne . Popieram wątpliwości w tym względzie niektórych Kolegów . Kłania się zasada " brzytwy Okhama" ;-)

Kolego @balon proszę przeczytaj info na priv.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i to tym CANON`em robione Andrzeju ? (swietne fotki)

jak mozsz to podaj jaki to obiektyw ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o akwarium ,,,to brak slow .

jesli chodzi o nowe fotki to tu ich nie ma ;))

rozumiem ze na wlasnej stronie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej - widze, ze z premedytacja poszedles w wolnorosnace gatunki:) Sliczne sa te bezsiersciowe, no i hiacyntowa ma kapitalny kolor tkanki:) Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Staram sie wybierać gatunki wolnorosnące , bo nie chce za rok sprowadzac zbiornika do parteru , bo korale wystaja z wody. Dlatego zrezygnowałem z seriatopor czy montipor digitata.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dluzej bedzie trzeba czekac, ale duza kolonia lokani na pewno bedzie robic duzo wieksze wrazenie niz taka sama digitata. no i klopot mniejszy - ja mam akwarium poltora roku, ale widze, ze jeszcze gora rok sie nim naciesze i bede musial robic rewolucje. Czas pokaze. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

andrniew-kiedy nowe fotki? Chetnie zobaczyłbym zbiornik w całosci jak teraz wyglada ta ceramika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtracja taka sama jak LR,sporo osób uwaza ze nawet lepsza:),a zalety płynące z LR to dla jednych zalety a dla drugich wady zalezy jak na to spojrzec:):) zalezy od jakosci ,ilosci i tego gdzie kupujesz....:)ceny wachają sie od 12 do 60zł/kg.....

Balon, sorki ale to dla mnie to mega bzdura.

Ja rozumiem i w pelni popieram fakt iz ceramika jest fajna i daje mozliwosci "plastyczne" w akwa.

Jednak pisanie ze filtracja w ceramice i LR jest taka sama albo lepsza to delikatnie mowiac naduzycie albo nie znajomosc tematu.

To ze podziurkujesz ceramike z wierzchu, polezy ona w akwa i porosnie glonami to nie znaczy ze robisz z niej LR. Brakuje w niej tak podstawowych elementow jak kanaliki pozwalajace zwierzetom przeciskac sie przez nie, a co za tym idzie wspomagac filtracje chemiczna wody no i samych zwierzat...

W ceramice nigdy nie bedziesz mial takiego zycia wewnetrznego ( jest ona bardziej jak gabka a nie skanalizowany system ) jak w swiezym LR.

Dlatego warto nawet LR co pewien czas wymieniac gdyz sie wyjalawia a pory sie zapychaja ( nie mamy niestety w akwa takich systemow przedmuchiwania jak w naturze )

Proponuje, za nim przytoczysz takie nowatorskie opinie, przeczytac co tak naprawde robi LR.

Mozna zaczac tutaj:

http://www.reefkeeping.com/translations/polish/2004-05/rs/feature/index.htm

a potem juz google i wiele innych uniwersyteckich opracowan...

Oczywiscie mozna w 100% oprzec sie na ceramice ale trzeba pamietac ze potem dochodzi duzo zabiegow zwiazanych z dodaniem zycia ktore normalnie zyje na skalach ....

No i wtedy CALA kwestia filtracji i oczyszczania pozostaje w rekach akwarysty.

Dla mnie ceramika wyglada mega sztucznie, mimo ze zarosnie, zawsze poznasz ze to ceramika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balon, sorki ale to dla mnie to mega bzdura.

Ja rozumiem i w pelni popieram fakt iz ceramika jest fajna i daje mozliwosci "plastyczne" w akwa.

Jednak pisanie ze filtracja w ceramice i LR jest taka sama albo lepsza to delikatnie mowiac naduzycie albo nie znajomosc tematu.

Nie Będę się rozpisywał bo temat jest dość kontrowersyjny i pewnie sie naraże:) wielu, ale co tam....Najpierw warto sobie zadac pytanie co to jest żywa skała?budowa ,skład itd.Czy wkładając "martwą skałe" do działajacego zbiornika,nie stanie sie ona po pewnym czasie "żywą skałą"??? A teraz jesli odwzorujemy budowe skały w ceramice i postapimy tak samo,czy nie stanie sie ona żywą???..... Przykładem niech będzie jeden z największych dostawców LR w Stanach,produkuja żywą skałe,wrzucając SZTUCZNĄ skałe do morza,po 12 miesiącach wyciągają jako LR,jak można przeczytać na reefcentral taka skała tętni życiem i w 100%tach spełnia swoją role filtracyjną! amen.

Brakuje w niej tak podstawowych elementow jak kanaliki pozwalajace zwierzetom przeciskac sie przez nie, a co za tym idzie wspomagac filtracje chemiczna wody no i samych zwierzat...

Tutaj nie moge sie z Tobą zgodzic,nie wiem czy miałeś kiedykolwiek taką ceramike w rękach,a jeśli tak to jakiej jakości.Nie brakuje,ceramika jest porowata w środku!wielkość porów jest przeróżna od mikro do max,połączonych ze sobą siatką kanalików.Nie wiem o jakiej ceramice piszesz bo jesli o typu statek,zameczek,nurek made in china do słodkich to tak, taka ceramika nie jest porowata i nie nadaje sie do morszczyzny...

W ceramice nigdy nie bedziesz mial takiego zycia wewnetrznego ( jest ona bardziej jak gabka a nie skanalizowany system ) jak w swiezym LR.

Proponuje abyś rozłupał kawałek ,który leży już jakiś czas w akwa,wnioski wyciągniesz sam,lub przeczytaj dokładnie cały wątek ,pisał juz o tym Łukasz.

Proponuje, za nim przytoczysz takie nowatorskie opinie, przeczytac co tak naprawde robi LR.

Mozna zaczac tutaj:

http://www.reefkeeping.com/translati...ture/index.htm

a potem juz google i wiele innych uniwersyteckich opracowan...

Dziękuje za propozycje ,ale jako ze akwarystyka jest moją pasją od ponad 20 lat i z racji mojej pracy która także jest moją pasja,temat filtracji zgłębiam cały czas i jestem na bierząco z najnowszymi opracowaniami na jej temat.Uwazam ze moja wiedza na ten temat jest wystarczająca:) , ale dzięki..

za nim przytoczysz takie nowatorskie opinie

Co do nowatorskich opini to napisze tylko tyle że jak D.Knop zastosował jako jeden z pierwszych reaktor wapniowy,to wtedy też było to nowatorskie i kontrowersyjne,dzisiaj to rozwiązanie jest na porządku dziennym....:D Uważam, i jest to moje prywatne zdanie,że dzisiaj na pewnym etapie budowy zbiornika da sie wyeliminować całkowicie LR.Dla mnie ceramika jest super rozwiazaniem,i prosze tego nie traktować jako reklamy.Jest to świetny materiał min. do tworzenia przpięknych wręcz bajkowych aranżacji.... oprócz samych zalet jakie w niej widze,przemawja do mnie EKOLOGIA która w dzisiejszych czasach jest dla mnie mega ważna. ufff ... a miałem sie nie rozpisywać :D .Pozdrawiam serdecznie. Ps. sory Andrzej za OT w Twoim wątku.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uff ale sie naczytałem teraz jeszcze kilka fotek od Andrzeja ceramiki i bedziemy wiedziec jak zbiornik sie prezentuje z ta bajkowa aranżacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzis Andrzej obiecal ze wstawi foty korali

Zbiornika w calosci nie bedzie nam dane zobaczyc bynajmniej jeszcze nie teraz

Panowie (Panie) artysta potrzebuje czasu by ukonczyc dzielo :good:wiec go nie poganiac :D

A co do dyskusji ceramika czy skala najlepiej bedzie zalozyc nowy watek po co roztrzasac to w akwa Andrzeja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×