Skocz do zawartości
smithpl

Biologiczny filtr piaskowy pionowy fbf

Rekomendowane odpowiedzi

Do zywej skaly chyba nie mozna tego porownywac poniewaz we wnetrzu zywej skaly zachodza procesy beztlenowe i rozklad NO3 do wolnego azotu N2. W ziarnku piasku taki proces nie zajdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, troszkę odbiegliśmy od tematu piasku :) Ja osobiście tego nie widzę, zresztą jestem przeciwnikiem piasku w akwarium i tym bardziej dsb dla mnie to taka bomba z opóźnionym zapłonem ale to moje zdanie. Co do filtra przepływowego może to działać, pewnie trzeba wiedzieć sporo na ten temat ja osobiście bym tego rozwiązania nie zstosował nie mam poprostu przekonania do tej metody . Ale nie znaczy to że to się srawuje OK jak wiele innych metod.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Lionfish

A skąd taka pewność, że w ziarnku piasku taki proces nie zajdzie? Nie widzę, czemu miałby nie zajść, choć skala tego zjawiska na 1 ziarnko piasku nie będzie duża. Na cały filtr już ciężko to określić, choć przy delikatnym przepływie na pewno moglibyśmy to osiągnąć. Ale podstawą jest inna kwestia - czy jest to jedyne działanie takiego filterka? Dla mnie nie :)

Tak samo jak przy DSB, tak i w kwestii tego filterka - działanie bakterii beztlenowych nie jest jedynym procesem "czyszczącym" wodę. Można by wymyślić kilka, jak choćby gromadzenie osadów, ale ja chciałbym zwrócić uwagę na inną rzecz: namnażanie bakterii. Taki filtr, czy DSB, to ogromna, ogromna powierzchnia dla rozwoju bakterii. Bakterie nam się mnożą, mnożą, mnożą, budują swoje białkowe, cukrowe, RNA, DNA, a skądś biorą do tego substraty. Skąd? Z wody przepływającej nad lub przez złożę. Ta sama woda zabiera ze sobą część bakterii, które smutnie kończą żywot w odpieniaczu lub paszczach innych zwierząt. Schemat bardzo podobny do BioPelletsów ( z tym, że brak jest dodatkowego pobudzenia wzrostu bakterii w postaci smacznego polimeru), zastosowany w ZeoVicie ( potrząsanie kamieni) i będący prawie na pewno elementem DSB ( opieram to na ciekawych przesłankach - trafiłem kiedyś na wzmianki o tym, że mając DSB dużo łatwiej utrzymać wymagające Goniopory. Uzasadniono to obecnością DSB jako źródła bakterii, będących karmą dla tego korala, czego nie było w klasycznych systemach berlińskich (a te klasyczne nie posiadają żadnego podłoża). To jedynie hipoteza, ale mająca ręce i nogi:)). Także nie możemy wykluczyć, że taki filterek nam pomoże :)

Nie widzę w tym rozwiązaniu ani renesansowego odkrycia, ani zabójczej pułapki. Dobrze i rozsądnie zbudowana filtracja, której elementem byłby taki filtr na pewno nie zabiła by akwarium. Ba, sądzę że dało by się skutecznie hodować tam SPSy - tak jak używając w pewnych kręgach uważanego za herezję "algae scrubbera" czy "największego występku" przeciw SPSom czyli braku odpieniacza.

@smithpl

Uważam, że warto byłoby wypróbować taką metodę. W wielu oceanariach jest to skuteczny element filtracji, choć w domowych metoda ta używana jest rzadko. Ale do odważnych świat należy i jakbyś wystartował coś takiego to będę trzymał za Ciebie kciuki :)

Pozdrawiam,

Maciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie pomyslalem o tym ze bakterie w takim filtrze beda scierane, przez co moga byc pozniej usuniete przez odpieniacz, cos jak w zovitfiltrze, dobry punkt :thumbsup:

Co do akwarii bez odpieniaczy to jak najbardziej jestem zwolennikiem. Sam mialem takie 2, choc male-50-100 l i musze przyznac ze ilosc mikroskopowego zycia oraz szybkosc wzrostu koralowcow byly zachwycajace. Interesowalem sie tez tematyka ats i widzialem w necie imponujace akwaria prowadzone ta metoda. Prawde mowiac to od dluzszego czasu korci mnie zeby sprobowac metody miracle mud :D. Wywalic w cholere ten caly sprzet, kulki, adsorbery i jechac na samych algach. Takze drog do osiagniecia celu moze byc naprawde wiele i jesli odniosles wrazenie ze bronie jedynej slusznej metody prowadzenia akwarium na przewymiarowanym odpieniaczu i zywej skale to nieslusznie.

Pozdrawiam

Edytowane przez Lionfish

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miracle Mud też kiedyś o tym myślałem nad tym błotkiem w refugium jako mi odwagi zabrakło B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm. warto chyba sie pochylic. Jednak chcialem koledzy zauwazyc ze to PRZEPASC koncepcyjna pomiedzy miracle mud i DSB a FBF z piaskiem.

W pierwszych metodach bazujemy na zlozu nie poruszanym a jedynie obmywanym z wierzchu woda i procesami zachodzacymi wewnatrz takie warstwy. FBF z piaskiem poddaje piasek stalej cyrkulacji i wazne jest aby zachowac go w stalym ruchu - cos jak kulki. Dlatego czesto rozwiazania sa skosne aby piasek opadyl i byl podbijany.

Co do dzialania w AM Warszawa dziala taka tuba chyba 2 metrowa :-)

No nic skleję reaktor skosny, wynajde piasek i odpale , bede obserwowal.

Dzis udalo mi sie zrobic pomiary wody PO4 0,009 i NO3 4 wię tylko troche do zbicia ale.. zawsze jest co...

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze tutaj jest podana pewna roznica do filtra zewnetrznego....

http://www.firsttankguide.net/fluidized.php

Filtry zewnetrzne maja za maly przeplyw - w efekcie tworzy sie strefa ktora wspomaga rozwoj srodowiska generujacego wzmozone NO3

Dodatkowo zgodnie z ponizszym opisem ... wspomaga usuwanie NO3:

Fluidized-Bed Filters: Fluidized-bed filters are a very unique biological filter. If properly designed and built tall enough, they have the ability to cultivate not only aerobic nitrifying bacteria, but also facultative anaerobic denitrifying bacteria. This means they may have the capability to remove not only ammonia and nitrite, but also nitrates. They usually consist of some type of column chamber which houses several cups or more of coarse sand or similar media. Water enters at the bottom of the filter and exits at the top. There is usually a control valve for regulating water flow. A check valve is usually placed on the filter intake to prevent the sand from packing-down when the filter is turned off.

http://www.aquariumpros.com/articles/biofiltertypes.shtml

Edytowane przez smithpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wynalazek niezły, w sumie znany od dawna, ale jak dla mnie to fajny do mocno obciążonych systemów, z dużą ilością ryb i obfitym karmieniem, jako doskonały reduktor amoniaku i azotynów, azotanów niekoniecznie, procesy beztlenowe nie bardzo będą tam chyba zachodziły, zależy to też od rodzaju użytego piasku pewnie, od szybkości przepływu itd. Jako namnażalnik bakterii napewno skuteczny, natomiast w obciażonych zbiornikach sps-owych byłby idealny moim zdaniem tylko w połączeniu z jakimś konsumptorem NO3, np. refugium glonowym, jako jedynego "cudownego środka" bym go nie zastosował.

Pozdrawiam

seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na RC jedni sie reklamuja .Zrobili sumpa z mala wieza z drobnya sucha skala.Nawet to opatentowali.

Sk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to juz wszytsko gotowe, ma ktos pomysl co do typu piasku?

Argonit? a moze kwarcowy bialy jak do malawi?

nigdzie nie moge znalezc info jaki uzyc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to juz wszytsko gotowe, ma ktos pomysl co do typu piasku?

Argonit? a moze kwarcowy bialy jak do malawi?

nigdzie nie moge znalezc info jaki uzyc

Ja też nie mam pojęcia ale wydaje mi się że kwarcowy może spowodować wzrost krzemianów miałem taki problem w malawi.

Raczej zastosował bym zmielony grys koralowy ale to tylko moja logika nie poparta doświadczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

argonit nie zaszkodzi moim zdaniem. cały czs jestem ciekawy zdawaj relację :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój głos też jest za aragonitem - może trochę drożej wyjdzie niż kwarcowy, ale powinien być bezpieczniejszy. Plus stabilizacja pH i mniej potwierdzone, reklamowe, bajery takie jak łatwiejsze utrzymanie odpowiednich stężeń mikro i makro elementów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)Plus stabilizacja pH i mniej potwierdzone, reklamowe, bajery takie jak łatwiejsze utrzymanie odpowiednich stężeń mikro i makro elementów :)

Skoro taki filtr fbf stabilizuje pH to powinien być pomocny przy reaktorze wapnia = łatwiejsze utrzymanie stężeń makro elementów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×