Skocz do zawartości
Pegaz

Równowaga parametrów

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie dotyczące bailinga. Od pocztku działalności zbiornika (juz prawie rok) stosuję tą metodę . Od pewnego czasu mimo dozowania w równej ilości praparatów (nie dodaję soli bez soli) szybciej rośnie mi Kh niż poziom wapnia. Czy można lać więcej wapnia a mniej Kh czy też grozi to kompletnym rozchwianiem parametrów, zaburzeniem równowagi jonowej, itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie dodajesz soli bez NaCl to i tak nie masz zachowanej rownowagi jonowej w akwarium :) po to wlasnie jest ta sol :) a skoro nie ma rownowagi to nie ma zagrozenia ze sie ja zachwieje :)

Spokojnie dopasuj dawki do aktualnych spadkow i tyle.

Metoda balinga wlasnie polega na rownowadze. I stad takie jakies 118.5 grama itd.

Ty po prostu uzupelniasz spadki. spokojnie mozesz rozpuscic na oko proszku w dowolnej ilosci wody i ustawic doswiadczalnie dawke.

Podobno nie jest wskazane podbijanie parametrow prochami bez zachowania rownowagi ale wielu to robi i wszystko sie kreci.

Pozdrawiam

lukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól bez NaCL nie ma chyba za zadanie utrzymywać równowagi jonowej, tylko ma obniżać rosnące zasolenie po dodaniu preparatów Ca i Kh.

Edytowane przez Piotr34

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że źle rozumiem te całą równowagę jonową , zawsze myślałem że to zależność miedzy Ca i KH.blink.gif Faktem jest, że trzeci roztwór ma za zadanie nie dopuszczenie do podniesienia się zasolenia w akwarium , a przy okazji może i utrzymanie równowagi jonowej.smile.gif

Ja przez długi czas miałem odwrotną sytuacje jak Pegaz, Kh spadało szybciej niż Ca. Przez pewien czas nawet lałem tylko roztwór Ca i nic złego się na szczęście nie stało, teraz jest już w miarę stabilnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze Piotrze :) nie lubie byc zlosliwy. Ale wyglaszajac 'fakty' wywracajace powszechnie przyjete prawa fizyki, chemii i zdrowego rozsadku do gory nogami musisz to uargumentowac. I to dosc porzadnie :)

Fizyka: w jaki sposob dodac np. 5 gr proszku do 100g wody aby woda wazyla nadal 100g? (to jesli mierzymy ciezar wlasciwy) :)

Chemia: w jaki sposob dodajac sol do roztworu mozemy obnizyc jego zasolenie lub go nie zmieniac? ( to jesli mierzymy przewodnosc) :)

chlopski rozum: no jak moge dodawac cos zeby cos zmniejszyc? :)

Wiec Piotrze, jak to ta magiczna sol bez NaCl robi to wszystko?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól bez NaCl ma za zadanie "uzdatnić" nadwyżkę parametrów do wartości akceptowalnych przez zwierzęta żyjące w słonej wodzie.

Gęstość wzrasta wraz z dodawaniem chlorku wapnia (proszek pierwszy Ca) i wodorowęglanu sodu(proszek drugi KH) poprzez reakcję wzrasta poziom wodorowęglanu wapnia i niejako produktem "ubocznym"tej reakcji jest chlorek sodu, czyli sól.

Sama sól jednak nie wystarczy by mieć prawdziwą wodę morską więc uzupełniamy ten niedobór poprzez dodawanie właśnie soli bez NaCl (soli).

Kto tego nie robi we właściwy sposób uzyskuje częściowo zwykłą posoloną wodę z dużą zawartością wapnia, co nie jest dla zwierząt odpowiednie.

Gęstość właściwą w przypadku Ballinga regulujemy dolewaniem RODI. Niestosowanie na dłuższą metę soli bez NaCl rozwala równowagę jonową czyli pierwiastków rozpuszczonych w wodzie a potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania życia.

Napisałem tak na chłopski rozum by łatwo było przyswoić, proszę się więc nie czepiać jakiś nieścisłości. :ermm:

Edytowane przez tomajk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodi nie wiem gdzie ja te prawa fizyki wywróciłem do góry nogami, ale w sumie nie ważne. Zgadzam się z tym co napisał Tomek.yes.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no dokladnie tu:

Faktem jest, że trzeci roztwór ma za zadanie nie dopuszczenie do podniesienia się zasolenia w akwarium , a przy okazji może i utrzymanie równowagi jonowej.

:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tos mnie zastrzelil smile.gif według Ciebie co robi ? tylko utrzymuje równowagę jonową? Jesli wlejesz do akwarium litr płynu Ca i Kh to zasolenie wzrośnie, czy nie?

Gęstość wzrasta wraz z dodawaniem chlorku wapnia (proszek pierwszy Ca) i wodorowęglanu sodu(proszek drugi KH) poprzez reakcję wzrasta poziom wodorowęglanu wapnia i niejako produktem "ubocznym"tej reakcji jest chlorek sodu, czyli sól.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie oczywiście wzrasta przy laniu Ca+KH lecz niestety do utrzymania właściwego zasolenia lejemy wodę odmineralizowaną czyli jak już pisałem uzyskujemy lichą posoloną wodę niezdatną do życia.

Oczywiście jest tego tylko trochę i aż tak bardzo nie wpływa na całokształt, lecz po długim czasie stosowania ballinga z dwóch flaszek bez solidnych podmian robi się nieciekawie.

Poza tym Sól bez soli zawiera siarczany i inne związki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania akwarium.

Woda morska musi mieć właściwą równowagę jonów różnych pierwiastków, bez tego albo nie będzie zachodzić proces zwapnienia, albo wrażliwsze zwierzęta, które potrzebują do życia inne pierwiastki będą rosły słabo albo wcale.

Łopatologicznie wygląda to tak, że przy ballingu złożonym z dwóch preparatów dolewamy w efekcie wapń i sól a to po prostu nie wystarczy, to jest właśnie ten brak równowagi.

Edytowane przez tomajk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wybrniemy z tego :) hehehe. Czlowieku uparty ! Zasolenie zawsze wzrosnie ! Czy bedzie to sol kuchenna NaCl, czy sole wapnia CaCl2, sole magnezu, sole bromu i dziesiatki innych soli zawartych w soli bez NaCl ! Przeciez Ci Tomek napisal ze tylko RODI obniza zasolenie!. Wszystko inne podnosi !! A Ty dalej twierdzisz ze SOL BEZ NaCl OBNIZA ZASOLENIE !! Wiec ja sie pytam jak ?????????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wybrniemy z tego :) hehehe. Czlowieku uparty ! Zasolenie zawsze wzrosnie ! Czy bedzie to sol kuchenna NaCl, czy sole wapnia CaCl2, sole magnezu, sole bromu i dziesiatki innych soli zawartych w soli bez NaCl ! Przeciez Ci Tomek napisal ze tylko RODI obniza zasolenie!. Wszystko inne podnosi !! A Ty dalej twierdzisz ze SOL BEZ NaCl OBNIZA ZASOLENIE !! Wiec ja sie pytam jak ?????????

Bo sól bez NaCI ma w sobie cukier :-))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok pewnie się mylę, jak mnie przekonacie to stawiam flaszkę yes.gif

W jaki sposób roztwór z tej soli podnosi zasolenie . po proszę tak łopatologicznie bo z chemii miałem 2rolleyes.gif

Preis Mineral Salz

Preis Mineral Salz to mieszanka wszystkich składników występujących w morzu, takich jak substancje nieorganiczne, pierwiastki śladowe i witaminy, bez chlorku sodu (sól kamienna).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak jestem zwolennikiem równych dawek Balling na pewno nad tym myślał, czy można lać inaczej jak by można to byśmy wiedzieli. Są osoby co tak robią i leją w innych proporcjach

i wszystko im "kwitnie" ja raz eksperymentowałem z innymi dawkami aby podnieść samo kh i owszem się udało ale ph poleciało na 7,8. Od tamtego czasu nie kąbinuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze nie obniżysz zasolenia sypiąc cokolwiek, jedynym sposobem na obniżenie zasolenia jest rozcieńczenie danego roztworu wodą, to chyba zrozumiałe i się z tym zgodzisz.

Sól której skład nadmieniłeś zawiera .......srtutu i tam te inne, z tym też się chyba zgodzisz tak przecież napisał sam producent.

Podsumowując : obniżasz zasolenie czystą wodą (tak) ale efekt jest marny bo jak już wcześniej było mówione sól która nadmiernie zagęszcza nam wodę w akwarium pochodzi z reakcji Ca i KH (piszę skrótowo) no i teraz by ta ilość soli z reakcji razem z wodą którą użyłeś do obniżenia ciężaru (zasolenia) dała nam wodę MORSKĄ potrzebne są mikro piko i srutu tutu ...... elementy zawarte w soli bez soli. TAK :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie w metodzie ballinga jest napisane, że sól bez CaCl ma być sypana do wody? Oczywiście, że jak jej nasypie to zasolenie nie spadnie, dlatego ta sól jest rozpuszczana w wodzie Ro. Zgadzam sie z Tobą Tomek że w wyniku reakcji miedzy płynami Ca i Kh uzyskujemy namiastkę morskiej wody pozbawioną odpowiednich mikro i makro...i po to własnie jest ta cała sól bez soli, żeby uzyskać w połączeniu tych wszystkich składników " prawdziwą wodę morską"

Jeszcze raz napisze , Ja twierdze, że żeby utrzymać odpowiednie zasolenie w akwarium należy lać trzy preparaty równo , wtedy wszystko się zrównoważy i nie ma potrzeby dolewania czystej Ro, aby utrzymać odpowiednie zasolenie. Przy laniu tylko dwóch preparatów zasolenie będzie wzrastać i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×