Skocz do zawartości
Harari

Jak długo trwa cykl w Waszych zbiornikach.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Przewodnik podaje 6-12 tygodni - to dość duży rozrzut, zakładam, że spowodowany odpowiednim dostosowaniem metody do konkretnego zbiornika. Aczkolwiek interesuje mnie jak wygląda to u Was.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm - nikt nie prowadzi zbiornika na Zeo - nie wierzę :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, szczerze powiem ze jest moze jeszcze wczesnie rano i jeszcze nie do konca kontaktuje ale nie rozumiem pytania.

@RGR Czy mozesz zprecyzowac o ktorym cyklu mowisz?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba chodzi o adaptacje zbiornika do nowych warunków. Jesli tak to kazdy zbiornik inaczej sie zachowuje . U mnie 2 miesiące pracuje pełne zeo i różnicy narazie nie ma żadnej , pozatym że moje najstarsze korale sciemniały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o adaptacje tak jak mowi @andrniew to w kazdym zbiorniku jest inaczej. u mnie(maly, mlody, nieustabilizowany zbiornik) pierwsze efekty bylo widac po ok 2 tygodniach(ustapienia cyjanobakterii, klarowna woda, odpowiednie parametry, przyrosty korali, etc.) natomiast @andrniew pisze ze u niegu(duzy, ustabilizowany zbiornik) po 2 miesiacach jeszcze niewiele widac. z teg co wiem to KZ najdluzej adaptowalo zbiornik przez rok stopniowo dochodzac do odpowiednich dawek podstawowych preparatow.

Im dluzsza adptacja tym wieksza szansa ze obejdzie sie bez problemow, natychmiastowe przejscie na pelne dozowanie szystskich preparatow konczy sie zazwyczaj totalna kleska bo korale nie maja czasu sie przyzwczaic.

ZEOvit jest metoda bardzo skuteczna wiec zwlaszcza w pocatkowej fazie "Wiecej znaczy gorzej" i nalezy wziasc to sobie do serca bo mozna w 3 dni zejsc z parametrami do '0' i na wlasne rzyczenie zrobic armagedon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po 4 tygodniach od startu tej metody (ZEOvit) bez problemu udaje mie sie utrzymac niskie PO4 i NO3 , gdzie u siostry w zbiorniku w ktorym dalem DSB parametry po 2 miesiacach byly ciagle wysokie np; N03 25mg/l

Na skale i dnie zbiornika ( na szybie) jak to podczas dojrzewania zbiornika , pojawilo sie troche nitkowych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie system wprowadzałem powoli , dopiero teraz jest pełny . Po drugie do tej pory warunki miałem bardzo zbliżone do zeo , NO3 i PO4 było znacznie mniejsze niz teraz przy zeo , więc nie sądze aby amiany były zbyt gwałtowne. Gdyby zbiornik był z dużą ilością związków organicznych to oczywiscie adaptacje zbiornika wydłużyłbym do kilku miesięcy.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh najwyraźniej wypowiedziałem się nie precyzyjnie - przepraszam.

Jeszcze raz - co ile zmieniacie złoże, cykl to dla mnie czas życia złoża od wymiany do wymiany - poradnik mówi o 6-12 tygodniach. mnie interesuje jak to praktycznie wygląda u Was.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to ladnie, my tu o dojzewaniu i przechdzeniu z systemu na system a tu prosze, o kamyczki chodzi;p

ja zloze wymieniam co ok 7 tygodni(nie zawsze regularnie) ale zawsze w całości.

z uwag na konstrukcje mojego zbiornika nie chce mi sie mieszac starych kamieni z nowymi i wimieniam wszystkie, dodajac przez pierwszy tydzien po zmianie podwojna dawke bakterii.

ZEOfood'u nie uzywam juz od miesiaca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kamyki wymieniłem po 6 tygodniach i tak będe robił, ale 10% starych będę zostawiał , przy pierwszej podmianie zostawiłem 50% starego wkłądu.

Jesli chodzi o zeofood to rzeczywiście nie jest zbyt udany , powoduje nalot na szybach i pompach. Równiez zredukowałem podawanie o 50%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, i jeszcze jedno pytanie kamyczkowe ;). Jak wyliczaliście ilość litrów wody w systemie wydaje mi się to b. ważne ponieważ stanowi fundament późniejszych decyzji, przynajmniej w pierwszym okresie. Czy liczyliście ilość wody w całym obiegu, czy tylko zbiornik i czy odejmowaliście od tego 20% jak mówi poradnik. Posłużę się podpisem Andrzeja 1200 + 450 + 400 = 2050 - 20% => 1640 - baza ?

Jeszcze pytanie o węgiel czy faktycznie co 30 dni idzie do kosza ? Oraz ile go dajecie 0,5 czy 1 L per 1000L ?

Heh - i pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno toczyłem dysputę z Andrzejem na GG gdzie byłem strasznie anty, a tu teraz męczę was pytaniami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ilośc kamyków dobierasz tak jak napisałes . Jednak dla bezpieczęństwa lepiej na poczatku dac 60% .

Wegiel , jesli wczesniej nie stosowałes to proponuje 0.5 l / 1000 l , a nastepnie 1litr na 1000 l wody netto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podobnie jak Andrzej , a zeofoodu nie daje juz wogole i nie zamierzam :) w zamian daje Bio Optim .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Koledzy ,

mam pytanko :

Jak wyglada u Was sytuacja na dzien 25 marzec 2008 tj . miesiąc od ostatniej wypowiedzi w temacie ZeoVit ? .

Czy macie jakieś nieprzewidziane problemy ? , no ale tak szczerze Koledzy :-).

Bardzo duzo czytam w necie o tej metodzie i im wiecej czytam ( strony polskie i angielsko języczne) tym bardziej jestem w konsternacji . Przyznać trzeba ,że metoda jest odrobine rewolucyjna i jeszcze mało poznana empirycznie. Bez glonowego , bez DSB , bez "igiełek" na pompce , hmmmm .... No ale z drugiej strony , cholercia , widać wyraźnie pozytywne efekty !

No , ale jedno jest pewne , z uwagi na swoją prostotę na pewno metoda ta nie może być popularna w sklepach ;-) .

Koledzy , czy ZEOVit możecie tak z reką na sercu polecić do calkiem nowo zakładanego zbiornika ?

Jaki ta metoda ma wpływ np. na miękasy w baniaku ?

Zadałem Wam wiele pytań , ale bardzo prosze o odpowiedź .

Jesteście tym Forum w Polsce , które jako jedyne zaczyna SPECJALIZOWAć się w tej metodzie . Stąd moje pytania do Was. Myślę ,że to dobry pomysł , że jesteście "alternatywą" do metody berlinskiej z nano-reef . Z całym szacunkiem do nich , Zbiorniki Szymona, Adama , Czarka i kilku innych Kolegów powalają z nóg .

No ,ale skoro Numer 1 w Polsce , Kolega Andrzej przechodzi na tą metodę no to coś jest na rzeczy :-) , skoro tak nowatorsko ryzykuje w swoim rewelacyjnym zbiorniku ...... ?!

Mam równiez pytanie do @Toskiby , czy byłbys w stanie zrobic filterek do tej metody poniżej 400 zł . tak na 1 l. ZeoVit-u .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wybieleja i to sporo , ale to w sume bez znaczenia bo i tak skale zasiedlamy powoli koralami , nawet widze duzy plus ze nie rosna tak jak w metodzie Berlinskiej przy dozowaniu kalwkasser , gdzie ciezko bylo je zeskrabywac nie raz z szyby .

Glony rosly tez na pompach i wszedzie gdzie tylko mogly , jak dla mnie to te glony moga sie wogole nie rozwijac , lepiej nawet dla zywej skaly .

Jedyne glony ktore toche tam u mnie ponownie odbily , to sa te fiolletowo rozowe ale i takie momaranczowe ktorych wczesnije nie zauwazylem stosujac metode berlinska .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek ma całkowitą rację, faktycznie wapienne bieleją i obumierają. Co ciekawe u mnie po 1 tygodniu padają wapienne wybiórczo, są całe połacie gdzie robią się białe i znikają ale są miejsca gdzie wyglądają jak zawsze. Jeśli chodzi o problemy to ja na razie mam jeden tj. brązowo glutowate glony ale co ciekawie jedynie w szczepkarium. Jeśli chodzi o wpływ na SPS - cóż zbyt krótko abym mógł coś sensownego powiedzieć, jedna akropora która przyjechała niebieska a w moim zbiorniku zrobiła się nijaka. Zaczyna zmieniać kolor na piękny niebieski (miejscami) jeśli cała tak będzie kiedyś wyglądać to już mi się podoba ZEO :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WItam, brazowe glutowate glony o ktorych piszesz maga (ale nie musza) byc skutkiem przedawkowania AAHC. jakies zdjecia by pomogly:)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×