Skocz do zawartości
Niejeden z nas

Reaktor - krok po kroku

Rekomendowane odpowiedzi

Ja też mam już od jakiegoś czasu blokadę nad pływakami więc siatki już nie przeszkadzają.Pływak mam w całości z dolewką od Aquatrendu.Nie chcę zapeszać,ale jak Jacek56 poradził ustawić napełnienie na 10 minut to teraz chyba wszystko gra.Jestem od kilku dni w domu,obserwuję co jakiś czas tą komorę i jest OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po zmianie lampy na 8x80 T5 konsumpcja tak mi ruszyła,że w tej chwili IKS chodzi ponad 3L/h i niewiele brakuje,że go zaraz braknie.Rozwiązaniem chyba będzie dołożenie wkładu do pierwszej kolumny,w tej chwili mam ją zapełnioną w połowie.Chciałem kupić zwykły żwir koralowy,ale w erybce nie było więc kupiłem jedną paczkę tego z KZ. Wymoczyłem to w RO przez kilka dni zmieniając często wodę. Ciekaw jestem jak mi się zachowają parametry,czy nie lepiej było kupić ARM-a przy którym mi wszystko pasowało.Jeśli będzie dobrze to będę dosypywał tylko żwiru.W tej chwili na odcieku Kh mam na poziomie 47.

Prosiłbym o szybką odpowiedź czy mam dobre przemyślenia bo za chwilę chcę dołożyć tego żwiru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...] Rozwiązaniem chyba będzie dołożenie wkładu do pierwszej kolumny,w tej chwili mam ją zapełnioną w połowie. [...]

Prosiłbym o szybką odpowiedź czy mam dobre przemyślenia bo za chwilę chcę dołożyć tego żwiru.

 

to oczywiste > jak możesz dosypać, to nie ma na co czekać ...

dokładaj jeśli już kupiłeś ten KZ > nic Ci po potwierdzeniu/zaprzeczeniu, wszak decyzję już podjąłeś nabywając wsad   :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź,na pewno napiszę czy coś się zmieniło.Przed wsypanie KZ parametry to Kh-6,9 Ca-440 a Mg-1320.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, czy nadal masz zdławioną pompę? Jeżeli tak to zmień to i wzrośnie Ci wydajność reaktora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zdławioną pompę i też pomyślałem o tym,ale będzie mi za dużo uciekać gazu do kolumny.Ja zastanawiam się jak zrobić regulację zaworkiem na pompie,masz jakiś pomysł  Jacek ?



Wsypałem ten żwir,ale to kropla w morzu,ledwo 2-3cm się poziom podniósł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek wydłuż czas napełniania kolumny CO2, jeżeli to nie pomoże to chyba będziesz musiał podnieść pływak. Dławienie pompy znacząco obniża wydajność  reaktora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolumna się napełnia już bardzo długo,chyba kilka minut.Nie pamiętam tylko jak ją wydłużałem czy już wtedy nie miałem zdławionej pompy.Myślę,że mogę tego spróbować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wychodzi, że wykonanie reaktora, którego używasz inmar jest po prostu niedopracowaną konstrukcją   :(

napęd nie powinien być dławiony > z tego wynika konkluzja, że wypełnienie labiryntowe komory CO2 nie spełnia poprawnie swojej funkcji ...

wydłużanie napełnienia komory do zadziałania kontaktronu coś daje, ale ... niedługo dojdziesz do 20 minut   :no:

spróbuj wymienić rodzaj wkładu tej komory > ditus może pomóc na przykład ...

Edytowane przez jotef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dosypałem wczoraj wkładu Knopa jednoszczesnie zmniejszając odciek o 1L/h a dziś rano Kh mi wzrosło do 7,1 więc jest dobrze,skróciłem też czas napełniania gazem,elektrozawór cyka teraz częściej,ale gaz nie ucieka do kolumny wkładu.Wymieniłem też butlę Co2 bo mi akurat ta mała się skończyła,starczyła mi na 6 tygodni.Ograniczenie pompy zdjąłem już tydzień temu.

Edytowane przez inmar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś kolejny raz zmniejszyłem odciek bo Kh w górę szło,czyli udało mi się zwiększyć jego wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie,ale przy takim odcieku Ph mi w akwarium spadło od zakwaszonej wody i kolejny problem do rozwiązania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak to możliwe > wszak zmniejszyłeś odciek o 1 litr/godz. ... ?!

porównaj sobie pH odcieku finalnego tzn., z 2'giej kolumny przed zmianą i aktualny.

w razie podobieństwa tych wartości może wzrost pH nie przez DastaCo występuje ...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ph już mi wcześniej spadło,wtedy kiedy mocno zwiększyłem odciek z reaktora po przejściu na T5.Zazwyczaj Ph miałem 7,9=8,1 przy zasysaniu z tłumika w szafce lub 8,1-8,30 jak zaciągało z dworu.Teraz nawet do wieczora nie dobija mi do 8.Końcowy odciek ma 6.20 a w baniaku aktualnie 7.70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Odpalilem reaktor wapnia  kilka dni temu.Reaktor SKIMZ z sonda Ph na zasypie Knopa koralith.

Ph ustawione mam na 6,6-6,7 . Zauwazylem,ze w komorze reaktora pojawila sie masa pecherzykow (Co2?)-taka woda gazowana...

Czy to normalne ? Czy coś robie xle? (slyszalem ,ze woda w reaktorze ma byc "czysta" bez babelków....

Odciek mam 0,4 l/h dozowanie co2 ok 1 babel na 3 sek.

 

Jakie Ph ustawic docelowo dla tego zasypu (Knop)?

 

 

pozdr

W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie,czy i jak często czyścicie reaktor ? Dastaco z tego co wiem zaleca co pół roku czyścić pierwszą komorę.Rozumiem,że wykonuje się to po to,aby pozbyć się mułu i udrożnić przepływ przez złoże,ale czy to warto ? Każda taka ingerencja powoduje,że trzeba będzie go znów ustawiać a jak teraz chodzi sobie równiutko to szkoda ruszać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inmar widzę, że szukasz coś o mieszaczu Ca, może będzie Ci to pomocne ...

dodam jedynie, że jeśli RO/DI idzie bezpośrednio z sieci, to jelito nie jest potrzebne co oczywiste.

innymi słowy uzupełnianie odparowanej wody z obiegu w całości przechodzi via mieszacz Ca.

 

post-971-0-32938600-1405233112_thumb.jpg   post-971-0-33077400-1405233126_thumb.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem,dzięki,ale zanim to zrozumiem to minie trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×