Skocz do zawartości
Niejeden z nas

Reaktor - krok po kroku

Rekomendowane odpowiedzi

Sam tego nie robiłem,ale raczej tak.Jak woda opada po włączeniu gazu i dojdzie do pierwszego pływaka to się elektrozawór zamyka.

 

 

post-538-0-89756300-1393774319_thumb.jpg

Edytowane przez inmar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się nadal zastanawiam na różną pracą mojego reaktora,mam nagrane filmy,ale na razie nie będę ich wstawiał.Jest tak,że raz cała komora reakcyjna jest bielutka,wypełniona jak odpieniacz,innym razem jest dobrze,czyli górny pływak pływa na wodzie a jeszcze innym razem komora dosłownie jest pusta.Nie wiem czy dobrze kombinuję,ale przy tym ostatnim tak się dzieje bo woda znajduje sobie taką drogę między sitkami,że ciurkiem leci prosto na pływak spychając go na dół przez co CO2 zostaje ciągle podawane.Coś by trzeba było tu zmienić,może dorobić jakiś daszek nad pływakami ?

PS.Źle piszę,bo jak pływak idzie w dół to CO2 jest zamknięte.

Marek wydłuż czas napełniania do 10min. Czy te problemy występują od początku zabawy z reaktorem? Jeżeli pojawiły się niedawno to przyczyną może być pompa, wężyk się wypracował i pompa nie tłoczy tak jak powinna. Jeszcze jedno pytanie, czy woda w kolumnie reaktora (tam gdzie jest wkład) jest czysta czy lekko mętna? Edytowane przez Jacek56

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Dwa pływaki ? po kiego czorta ?

2. Dlaczego tak szybko napełniasz komorę gazem ? Testowalem różne czasy napełniania komory i wychodzi mi że optimum to ok. 6-7 minut.

3.Ciagle mam obawy co do zawartości twojej butli, jesteś pewien w 100% tego co w niej masz ?

4.Mysle ze za mocno ,,rozpraszasz" wodę w komorze z pływakiem robiąc mgłę i pianę, wtedy pływak zaczyna wariować. 

5.Juz więcej nic nie przychodzi mi do mojego ,,czerepa"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kolei według pytań,mam tak od jakiegoś czasu,wężyk na zapas zamówiłem u Łukasza tam gdzie Ty,ale mój jest smarowany więc pewnie jeszcze pochodzi,nie miałem nigdy takiego odcieku jak u Ciebie  więc przypuszczam,że mam mniej zużyty.Wodę mam czystą,klarowną,niedawno też czyściłem wszystko.

Moja opcja to za duża moc pompy,kiedyś była bardziej zdławiona i wtedy z tego co pamiętam nie występował chyba problem,ale martwiła mnie mała cyrkulacja w pierwszej kolumnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już Ci pisałem, abyś zdławił pompę na wylocie. Czemu martwiła Cię mała cyrkulacja? Czy coś się działo ze złożem?

Taka ilość piany świadczy o obecności gazu w pompie, pewnie przedostaje się do kolumny z zasypem i zasysany jest przez pompę. Zdławienie pompy wyeliminuje zasysanie gazu który powinien przedostać się do drugiej kolumny.

Edytowane przez Jaczal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz zdławione,ale mniej,wtedy otwór w uszczelce miał 3mm to jednak chyba mało ? Może to było powodem wysokiego PO4 na odcieku ?

Nigdzie i nikt nie ostrzega,ale wiem od jednej osoby,że podobno żaden szanujący się światowy akwarysta nie postawi sobie reaktora w akwarium bo zawsze będzie źródłem fosforanów.Może brednie,ale coś w tym jest przeglądając setup takich ludzi na RC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz skrócić bo tam trzeba się rejestrować ? W sumie w gęsto zarośniętych zbiornikach PO4 pewnie zostanie szybko zużyte,choć większy odciek może być powodem znów większej ilości fosforanów i tak w kółko,może bardzo wolny przepływ jest powodem tych fosforanów ? Tak cały czas gdybam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie precyzyjnie się wyraziłem. Chodziło mi bardziej o reaktor wapnia używany w jego systemie. A patent na fosforany to tak przy okazji. W skrócie: 

How to lower Phosphate?
Phosphate can be lowered by several commercial adds which contains Aluminum or Iron Oxide (GFO). Both are substrate which must be placed in a bedfilter. (with the water streaming up).
in this tube water pas through the media exchanging  one PO43-  with three OH1-  ions.

I use Iron Citrate to control phosphate because it work instantly in the water column. No need to pass through the reactor (tube) to exchange PO4 anymore.
The Iron solution contains Iron(II/III)Hydoxide:
The Fe(OH)3 wil exchange his OH1-  ion with  PO43- , 3x OH1-  released 1x PO43- ion is being absorbed.
Fe(OH)+ PO43- => FePO4 + 3OH1-
FePO4 is precipitated and will be skimmed off, or  filtered out by the power filters i use. It can be recognized by de rust (orange)  color in the filter wool and in the skimmer.
Sometimes the Precipitation can be recognized by a haze,  which stay for about 2-4 hours.
When using Iron Citrate never dose over 0,15ppm at one time( measurable 30 minute after dosing). Iron measurement will half within 6 hours and after 24 hour less than 0,02ppm is measured. Use the DSR Calculator to calculate the dose. 

Some Tang’s,  Butterfly’s,  angelfish and Tridacna clams can be extremely sensitive for high doses of iron. For this reason you need to explore the level which they accept carefully. They seem to adapt after a time. 

I recommend to start with: 
day1 = 0,03ppm   
day2= 0,06ppm  
day3= 0,09ppm  
day4= 0,12ppm  
day5= 0,15ppm max. dosing/day

for a faster dosing schedule (very high PO4, > 0,64ppm)
day1 = 0,03ppm, after 12 hours another 0,03ppm
day2 = 0,06ppm, after 12 hours another 0,06ppm 
day3 = 0,09ppm, after 12 hours 0,06ppm
day4 = 0,12ppm, after 12 hours 0,03ppm
day5 = 0,15ppm max. dosing /day

To  translate ppm to ml for you tank, use the DSR Calculator.
Fill in the volume,  iron measures value 0ppm (0%), taget value 0,15ppm (100%) (or any other target value you wish).

At all time carefully watch the fish behavior.

To use Iron as trace element only, dose <0,05ppm to the aquarium one to twice a week. (watch your phosphate not to drop below 0,02ppm)

 

Quote:

Originally Posted by muda viewpost.gif
Can you please explain what kind of iron are you dosing and how that removes nitrates and phosphates ?
Whenever I try dosing iron , I immediately get bloom of algae all over display. Is it my iron of wrong kind or what ...
I use a mixture of iron sulfate + sodium citrate. The citrate is to keep the iron in solution in the dosing container.
Anything i dose is measured.
This is tot keep the right balance.

Sometime you have tot make some choices.
I dose iron for two reasons:
1-control off the colors
2- control off the phosphate

By dosing iron you could het more Algae Bloom on your display. But that is because other nutrient levels are also higher. 
I clean my display every other day.
If take pictures i like a perfect vieuw, so i clean it before that.
If your phosphate is to high and you want to lower it with this method, you have no other choice than tot go through that phase of everyday cleaning the display. 
Besides that i believe when cleaning the display, some Corals benefit from that stuff.

sodium citrate, and iron sulfate can be ordered at the local pharmacy.
if you have problem getting it in your country you can send me a pm.
To make 500ml you need 50gram iron sulfate and 101,5gram sodium citrate.

źródło: http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2301583&highlight=glennf&page=7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,gość używa cytrynianu żelaza,tu pewnie chodzi o oszczędności ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi o szybkosc i taniosc, bez sensu sie palowac z litrem tlenku zelaza za kilka stów jak mozna uzyc taniej soli zelaza w minimalnych ilosciach. kwestia wylapania rudego fosforanu zelaza. ale jak koles pisze u niego to działa i nie paskudzi zbiornika. Cziekawe czemu nie uzywac chlorku zelazowego tylko akurat cytrynianu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem miksturę i próbuję ustalić dawkę tak, aby nie przekroczyć poziomu Fe. Faktycznie jest tak jak napisał, po podaniu zbyt dużej dawki na raz woda robi się mętna - mleczna, ale po jakimś czasie się klaruje. Dlatego trzeba dobrać dawki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze wrócę do mojego reaktora,Jacek,dziś zmieniłem butlę bo miałem ją od 4 czerwca,czyli 9 miesięcy a wskazówka ociupinkę opadła i wolałem nie ryzykować by akurat gaz się skończył jak będę na zlocie w Ustroniu.Ustaliłem podawanie gazu na 10 minut i przy tej całej okazji zauważyłem,że chyba ta piana robi się przy samej pompie bo jak zaczęło opadać to od razu właśnie z tą pianą,ciekawe co to powoduje.

Jak dokładnie widać na wskaźniku kiedy gaz przechodzi z postaci płynnej na gazową ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze wrócę do mojego reaktora,Jacek,dziś zmieniłem butlę bo miałem ją od 4 czerwca,czyli 9 miesięcy a wskazówka ociupinkę opadła i wolałem nie ryzykować by akurat gaz się skończył jak będę na zlocie w Ustroniu.Ustaliłem podawanie gazu na 10 minut i przy tej całej okazji zauważyłem,że chyba ta piana robi się przy samej pompie bo jak zaczęło opadać to od razu właśnie z tą pianą,ciekawe co to powoduje.

Jak dokładnie widać na wskaźniku kiedy gaz przechodzi z postaci płynnej na gazową ?

Witam

Gaz cały czas przechodzi z postaci płynnej na gazową . Jeśli się kończy to widać na manometrach.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak,wiem,że spada wskazówka.U mnie na pełnej butli było tak około 0,9 bar,niedawno spadło do około 0,6-0,7 i myślałem,że to już,ale tak stało z 2 miesiące.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ma spasc na manometrze pokazujacym 40 barów, jak spada na tym niskiego cisnienia to masz pustą butlę :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi jak spadnie do zera trwa to tydzień (ciśnienie w butli) to jeszcze mam max dwa dni na zebranie się do gazowni z butlą (2kg)... w takim przypadku po prostu odłączam butlę i pływak (komputer nie dostaje sygnału aby dodawać gazu) lub elektrozawór.

Jak wracam po pracy z nabitą butlą to w komorze mieszającej mam jeszcze 1/4-1/2 gazu podłączam wszystko i elegancko mi się uzupełnia. nie muszę nic kręcić zaworkami bo mam je nieruszone.

 

ja bym wywalił te siatki z komory... nie wiem jak masz zabezpieczony pływak, ale u mnie mam po prostu nad nim blokadę i na niej się cały wkład opiera, pływak jeden, taki lepszy po 40-50PLN a nie g..no za 6 zeta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×