Skocz do zawartości
Niejeden z nas

Reaktor - krok po kroku

Rekomendowane odpowiedzi

powiedzcie mi co może być  bardziej naturalnego od grysy koralowego do reaktora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy pomiar odcieku PO4-0,24.Tester,a będzie jakaś różnica czy adsorber wybierze fosforany z baniaka czy z odcieku reaktora ? Pytam poważnie.

Tak ogólnie to się wku... m i wywaliłem wszelkie adsorbery,teraz myślę co dalej.Akvarius,właśnie przy takim wkładzie mnie straszyli fosforanami.Szlag mnie trafia,że wydałem ponad 500zł na wkład,który mam wywalić.Jest jakiś sposób na reklamację tego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek- roznica bedzie taka ze odetniesz albo przynajmniej zminimalizujesz ladunek PO4 jeszcze zanim trafi do akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiedzcie mi co może być  bardziej naturalnego od grysy koralowego do reaktora

Pamiętam,że też chwalił sobie Krzlew ten grys.Stosujesz do niego jakiś magnez ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, wlasnie zrobilem pomiar PO4 w odcieku. Wyszlo mi 0,05 mg/L wg Hani.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą popracowałem przy akwarium,zrobiłem podmiankę,wyczyściłem sumpa,umyłem dokładnie zbiornik na rozrabianie solanki,czego nie robiłem od dawna no i jak zaproponowałeś,puściłem odciek przez rowę,choć już ją miałem wywalić bo ma 2 tygodnie.Już tak kiedyś miałem,że włożyłem rowe do filtra DI i odciek przez to leciał,ale jakiś kłopot był z CO2 i odłączyłem to,teraz leci grawitacyjnie.Rano sprawdzę ten odciek czy coś się zmieniło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek aż mi się wierzyć nie chce , że na odcieku masz tak wysokie PO4 czymś to musi być spowodowane. Ja nie sprawdzam w tej chwili jak pracuje reaktor , dlatego że PO4 u mnie wynosi 0,03 więc zakładam , że nawet jeśli wyciek zawiera wysokie fosforany to system sobie z nimi radzi. Będę powtarzał z uporem maniaka dwa filtry na Biopellets w każdym po 500 ml i gwarantuję Tobie , że zapomnisz o wysokich parametrach , żadnych pochłaniaczy na PO4 nie stosuję , zaoszczędzisz sporo kasy a i zadowolenie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie fosforany na odcieku mam od dawna,już o tym dawno pisałem i nic się nie zmienia,dlaczego tak się dzieje tego nie wiem.Może trafił mi się zanieczyszczony wkład,może inny powód ? Mam  już 1Litr polimerów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek wiem , że masz litr polimerów , ale nie tych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rodzajów ich jest chyba kilkanaście,ciężko przetestować,które akurat u mnie by zadziałały.Te małe w poprzednim zbiorniku z tego co pamiętam nie działały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek zadziałają chyba każde mniejsze , ja używam K.Tryca , ale jestem z nich mega zadowolony od momentu jak uruchomiłem w dwóch filtrach , w jednym miałem cały czas problemy ze sklejaniem itd... dzisiaj jest to czego szukałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XL też są od Tryca.Może powodem wysokich fosforanów jest zbyt wolny przepływ i coś się tam z wodą dzieje ? Mój aktualnie to 0,4L/h.  Piszę o reaktorze.

Edytowane przez inmar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zielonego pojęcia czy to jest dobry przepływ dlatego że nigdy ich nie używałem. Wiem jedno , że coś produkuje Tobie fosforany i dopóki nie znajdziesz co to jest , to będzie  w czarnej d..... Z drugiej strony jak wyglądają korale , czy są ciemne , czy widzisz jakieś niepokojące sygnały , że dzieje się źle w zbiorniku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokie fosforany widać po ciemnych koralach,ale glonów nie widać,skała czysta.Zastanawiam się czy nie ująć wkładu przez co mógłbym zwiększyć przepływ,ale czy to coś zmieni tego nie wiem.Co innego może mi produkować tego nie wiem,robię od kilku miesięcy co tydzień robię  podmiany po 110-140 litrów,wodę sprawdzałem,płuczę mrożonki,karmię raczej oszczędnie bo 3-4 kostki rano i wieczorem.Na razie ogarniam odpieniacz i wydaje mi się,że idzie ku lepszemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek a od kiedy masz problemy z fosforanami ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm...Pomyślałem,że zastanawiasz się jakie miałem fosforany przed reaktorem i sprawdziłem sobie mój pamiętnik.Przed reaktorem PO4 utrzymywało mi się na poziomie 0,04 do 0,07 .W tedy robiłem podmiany co dwa tygodnie średnio po 70 litrów a rowy używałem bardzo mało.Teraz jak pisałem podmiany o podwójnej objętości a na rowę już nie wyrabiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×