Skocz do zawartości
Niejeden z nas

Reaktor - krok po kroku

Rekomendowane odpowiedzi

Szukałem informacji o reaktorze - jakieś skondensowanie wiedzy na ten temat myślę, że by się przydało :-)

Od czego zacząć, jaki sprzęt wybrać ? Na co zwrócić uwagę przy zakupie. Jakie są rodzaje reaktorów. Jak wszystko podłączyć, jakimi wkładami zasypywać, do jakich zbiorników jest wskazany, .. Oj chyba by można książkę pisać.

Czy mogę prosić o łaskawe porady osób znających się na sprzęcie ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też jestem ciekaw ostatnio nawet zacząłem się zastanawiać nad reaktorem ja bym jeszcze dodał jakie niebezpieczeństwa niesie z sobą stosowanie reaktora, kiedyś gdzieś coś czytałem ale nie mogę znaleźć wątku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reaktor fajna sprawa, warunek ciągły podgląd pH - trochę by mnie to denerwowało, no chyba że bym już kupił jakiegoś profiluxa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no chyba nikt nie planuje reaktora bez kontrolera ph. zbyt duze ryzyko. wiekszosc reaktorow ma wbudowane gniazdo na elektrode. kontroler AM czy chociazby jakas chinszczyzna i spokojna glowa. mnie to osobiscie bardzo meczy temat dobrania wkladow dla utrzymania przez jeden reaktor kh ca i mg za jednym zamachem na odpowiednim poziomie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiec pierwsza ważna rzecz - do reaktora niezbędny jest sprzęt by kontrolować PH.. W jaki sposób się to odbywa ? Załóżmy, że PH zostało przekroczone to co taki kontroler pomoże ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może wypowiem się w temacie , bo reaktor jest u mnie od początku , może zacznę od tego co jest potrzebne

1. reaktor

2. zasyp reaktora ( najlepszy KZ )

3. elektroda ph

4. elektrozawór

5. Butla co2 z regulatorem

6. komputer który bedzie tym sterował

5. pompa dozująca ( tak jest w moim przypadku , nie stosuje grawitacji )

W moim przypadku zasyp to kz , nie mieszam zasypu z magnezem , powod jest prosty utrzymanie trzech parametrów z jednego urządzenia to w mojej ocenie nie najlepszy pomysł , zaznaczam to jest tylko moja opinia.

Żeby wszystko dobrze funkcjonowało konieczny jest komputer ktory zapanuje nad dozowaniem co2 do reaktora , u mnie ph utrzymuje się w granicach 6,15 - 6,20 , gdy ph w reaktorze osiągnie poziomo 6,2 załącza się butla z co2 i zakwasza wodę do 6,15 po osiagnięciu tego wyniku komputer wyłącza elektrozawor i co2 nie jest podawane do reaktora , i taka operacja odbywa się w kołko.

Do podawania wody z akwarium do reaktora stosuję pompę o wydajności 2,6l/h , chodzi to u mnie tak , 1,3 minuty chodzi pompa , po tym czasie wylącza się na trzy minuty i tak w kołko , to pozwala mi utrzymać na niezmiennym poziomie kh 7,8 , a ca 420 , wynik jest niezmienny , jeśli chcę zwiększyć np kh o 0,1 to wydłużam czas chodzenia pompy o 10s. Reaktor uzupełniam raz na 3 miesiące. Jeśli macie pytania to śmiało odpowiem na każde o ile będę znał odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dozowanie magnezu czy innych pierwiastków można postawić następny mniejszy już reaktor.

Znalazłem zasypy które mają podwyższony poziom strontu i pierwiastków śladowych.

Nie potrzeba jest zaprzęgać od razu Profiluxa, taki Lajon PH w zupełności wystarczy.

Ja właśnie oczekuję na zasyp, kontroler i rusza maszyna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale to Tomku w koncu jeden reaktor stawiasz czy dwa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fal@ a jakie masz ph w zbiorniku bo w reaktorze jest dość niskie i czemu uważasz ze nie warto sypac magnezu do reaktora??? Mam reaktor od 8 lat i zasypuje go wkładem KNOPA i magnezem GroTecha a zasilenie mam grawitacyjne i nie mam problemów z parametrami w tym ze ph w reaktorze mam na poziomie 6.45-6.55 a zasyp starcza mi na 9-10 miesiecy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fal@ a jakie masz ph w zbiorniku bo w reaktorze jest dość niskie i czemu uważasz ze nie warto sypac magnezu do reaktora??? Mam reaktor od 8 lat i zasypuje go wkładem KNOPA i magnezem GroTecha a zasilenie mam grawitacyjne i nie mam problemów z parametrami w tym ze ph w reaktorze mam na poziomie 6.45-6.55 a zasyp starcza mi na 9-10 miesiecy.

W zbiorniku ph z rana 7,8 wieczorem 8 , co do magnezu uważam ,że jest mniejsze ryzyko rozjechania się parametrów , jeszcze do nie dawna podawałem sporo magnezu dziennie powiedzmy , że pompa dozująca chodziła 3x po 15 minut , w tej chwili zapotrzebowanie na magnez jest 2x po 5 minut. I teraz rodzi się pytanie , gdybym miał zasypany reaktor wkładem magnezowym jak zmniejszyłbym jego dozowanie nie obniżając KH i CA w zbiorniku ?

Ja uzupełniam wkład co trzy miesiące kilogramem świeżego zasypu.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fal niestety jeśli masz zasyp magnez plus np. korallenbruch to zmniejszenie w odcieku mg w stosunku do ca i kh moglo by się tylko odbyc po przez ujęcia z ilości zasypu magnezowego lub jego dodaniu

Jeśli będzie za dużo mg w odcieku ujmujesz wkładu magnezowego jeśli za mało dodajesz wkladu magnezowego

Wiem że wygłąda to dziwnie i kłopotliwie ale spokojnie można trafić

Lepiej zasypać mniejszą ilością wkładu mg a ewentualne braki można korygować raz na jakiś czas poprzez ręczne lub automatyczne dolanie płynnego mg

Zazwyczaj zasyp mg to 10-15% ilości zasypanego wkładu wapiennego

Dobry reaktor powinien też posiadac system recyrkulacji co2 aby nadmiar co2 które nie zdążyło sie połączyć z wkladem mogło zostać ponownie zassane i wykorzystane

Bez recyrkulacji odciek z reaktora niepotrzebnie zakwasza nam wode ponieważ nadmiar nie rozpuszczonego co2 dostaje się do wody w akwarium

Ideałem było by mieć na wyjściu dodatkowy pojemnik zasypany wkładem wapiennym ( najlepiej takim który do swojego rozpuszczenia potrzebuje wyższe ph niż zasyp reaktora ) który też konsumował by nadmiar co2 wychodzące z reaktora , dzieki temu ph odcieku będzie wyższe

Niestety żadko które rektory mają drugą komore ale do zrobienia takiego pojemnika nie potrzeba wiele i praktycznie każdy da rade

Tak jak wcześniej powiedziano nie wyobrazam sobie bezpiecznej pracy reaktora bez kontrolera ph

Bardzo ważne jest też aby woda podawana do reaktora była czysta pozbawiona zanieczyszczeń stałych , odfiltrowana mechanicznie tak aby żadne zanieczyszczenie nie zapchało nam zaworu "kropelkowego" którym ustawiamy wielkość odcieku

Zazwyczaj zapchanie się którejś złączki lub zaworu regulacyjnego doprowadzało do rozjechania się ustawionych parametrów ( nie jednego zapychanie doprowadzało do szału :) czym można wytłumaczyć sobie opinie iż reaktory się zacinają , przestawiaja itp. )

Jedyna firma która zadbała o element wstępnej filtracji to Deltec który na doprowadzeniu wody do reaktora montował filterek plastikowy siateczkowy ( a był to filtr paliwa :good2: )

Innym plusem reaktora jest przejżystość wody która jest większa niż przy metodzie Ballinga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fal niestety jeśli masz zasyp magnez plus np. korallenbruch to zmniejszenie w odcieku mg w stosunku do ca i kh moglo by się tylko odbyc po przez ujęcia z ilości zasypu magnezowego lub jego dodaniu

Jeśli będzie za dużo mg w odcieku ujmujesz wkładu magnezowego jeśli za mało dodajesz wkladu magnezowego

Wiem że wygłąda to dziwnie i kłopotliwie ale spokojnie można trafić

Lepiej zasypać mniejszą ilością wkładu mg a ewentualne braki można korygować raz na jakiś czas poprzez ręczne lub automatyczne dolanie płynnego mg

Zazwyczaj zasyp mg to 10-15% ilości zasypanego wkładu wapiennego

Dobry reaktor powinien też posiadac system recyrkulacji co2 aby nadmiar co2 które nie zdążyło sie połączyć z wkladem mogło zostać ponownie zassane i wykorzystane

Bez recyrkulacji odciek z reaktora niepotrzebnie zakwasza nam wode ponieważ nadmiar nie rozpuszczonego co2 dostaje się do wody w akwarium

Ideałem było by mieć na wyjściu dodatkowy pojemnik zasypany wkładem wapiennym ( najlepiej takim który do swojego rozpuszczenia potrzebuje wyższe ph niż zasyp reaktora ) który też konsumował by nadmiar co2 wychodzące z reaktora , dzieki temu ph odcieku będzie wyższe

Niestety żadko które rektory mają drugą komore ale do zrobienia takiego pojemnika nie potrzeba wiele i praktycznie każdy da rade

Właśnie dla tego nie mam w reaktorze zasypu magnezowego , za dużo kombinowania :) magnez uzupełniam płynami jest prościej nad tym zapanować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w ramach kolejnych zabaw moze bym sie pobawil reaktorkiem :-) ( choc balling wychodzi taniej :-) )

Ile zasypu i jaka wielkosc reaktorka byla by ok na akwa 360l SPS i jakiej wielkosci butle polecacie tak aby samo krecilo sie ze 3 miesiace bez dosypu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najbardziej w tym wszystkim bałbym sie tej butli z co2,niech się coś rozszczelni i wyp....szy pod akwarium,nawet nie chcę o tym myslec :o

to taka bomba :rolleyes:

Edytowane przez juwewaldi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tani reakor , każdy może go sobie zrobić sam

post-241-006684500 1283594982_thumb.jpg

Edytowane przez AMKoszalin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najbardziej w tym wszystkim bałbym sie tej butli z co2,niech się coś rozszczelni i wyp....szy pod akwarium,nawet nie chcę o tym myslec :o

to taka bomba :rolleyes:

Że niby jak to ma się rozszczelnić ? Wszystko jest skręcane i jeśli kupujesz dobry sprzęt to nie ma takiej możliwości :).

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem,wiem,ale jakby wywaliła taka butla to co by się stało? czy razem z akwarium piętro mogłoby polecieć?

ciekawe jaka to ma siłę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam już odpalony reaktor, to po pierwsze, REWELACJA to po drugie, koszt w porównaniu z Ballingiem ŻADEN.

Aż nie mogę uwierzyć, że od razu nie postawiłem na reaktor tylko męczyłem się z tymi roztworami.

Reaktor AM KR5000 weszło 25kg zasypu koralenbruch lub coś w tym stylu, do tego jest miejsce na magnez który czasowo zostanie zasypany w siateczce by łatwiej było ewentualnie ująć.

Sterowanie CO2 Lajon120 z zaworkiem, dozowanie odcieku przez 4 mopy dozujące HGL.

PH spadło po uruchomieniu reaktora o około 0,05 czyli nie tak strasznie.

Ten zasyp na odcieku podnoszący PH jeszcze zamontuję i myślę że będzie w porządku.

Jest jednak jedna rzecz która nie przemawia za reaktorem, chodzi o dodatkowy hałas, podczas gdy podawany jest CO2 niestety pompa dość głośno pracuje, do tego brzęcząca pompa dozująca ( w moim przypadku 4 bo i odcieku potrzeba kilkadziesiąt litów na dobę) robi dodatkowo niezły harmider.

Na szczęście u mnie wszystko w piwnicy, ale pod szafką hmm. byłby kłopot, choć może nie każdy jest tak wrażliwy na hałasy jak ja,

Dodam iż reakcja zawartości akwarium na reaktor jest bardzo pozytywna, chyba balling już wyczerpał swoje możliwości u mnie i brakowało równowagi, miałem cyrk z KH choć niby Ca trzymało się ładnie, teraz mam nadzieję będzie po problemie.

Kiedyś reaktory były bardzo popularne, aż dziw że akwaryści odeszli od tej metody, wydaje się być ona bardziej naturalną niż reakcja chemiczna preparatów ballinga.

Edytowane przez tomajk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×