Skocz do zawartości
Gość Muniek

biokulki

Rekomendowane odpowiedzi

Muniek, jest wiele ładnych baniaków z ceramiką, bo jak ktoś zainwestował w niemiecki ReefKeramik to mucha nie siada ;)

BioPellets'y, jak każdy inny system filtracji oparty na bakteriach, są kapryśne i ich działanie zależy od tego w jakim systemie zostaną użyte. Wyjściowe NO3, PO4, cyrkulacja, odpieniacz, inne media filtracyjne czy skład fauny bakteryjnej ( sic!) mogą teoretycznie wpływać na działanie biokulek. Który z tych parametrów i w jakim stopniu jest istotny w praktyce - na to pytanie prawdopodobnie nie da się odpowiedzieć.

Jednak wydaje mi się, że najważniejszą i całkowicie nie do obejścia sprawą jest kwestia doświadczenia i charakteru akwarysty. Pelletsy są narzędziem, a czy akwarysta je wykorzysta to już inna sprawa. Akwarysta umiejący obserwować i "czytać" swój zbiornik jest w stanie odnieść sukces niezależnie od metody/narzędzi jakimi dysponuje. Za przykład podam K. Tryca, który i bez Zeo, i na Zeo i z BioPelletsami prowadzi super zbiornik.

Pozdrawiam,

Maciek

P.S Ech, jak zwykle klikam, otwiera mi 1 stronę, a ja myślę że to ostatnia i piszę. W zasadzie wszystko co napisałem już powiedziano, więc post można zignorować.

Edytowane przez ocelocik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Muniek

Ocelocik nie mialem nigdy ceramiki cytowalem tylko kolegow, ktorzy mieli i narzekali na nia. Wydali na nia gruba kase nie sprawdzila sie mieli do tego prawo. Tak samo jak ja mam prawo wyrazic swoja opinie na teamat biokulek.

Pozdrawiam

Edytowane przez Muniek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, ze ja tez odnosze wrazenie, ze kolega Kriis prezentuje jakies lobby producentow preparatow akwarystycznych bo broni ich z taka zaciekloscia, ze az wiury leca. Normalnie klient-kupujacy w naszym przypadku hobbysta-akwarysta ma prawo ponarzekac i wkurzac sie, ze ktos sprzedal mu badziew u kolegi Krissa niby hobbysta-akwarysta ale z zaciekloscia atakuje wszystkich co narzekaja na okreslone produkty akwarystyczne.

Bardzo zdziwila mnie zacieklosc atakow z strony niektorych tutaj kolegow na forum, kiedy napisalem, ze kulki zupelnie nie sprawdzily sie u mnie w akwarium i jest to mierny produkt. Ponadto jak sie okazalo pierwsza dostawa byla wrecz wadliwa. Sprzedano ja ludziom za gruba kase. Moim zdaniem za fakt ten ponosi odpowiedzialnosc producent oraz dystrybutor, ktorzy powinni przeprosic ludzi oraz zwrocic im pieniadze. To oczywisie bardzo nie spodobalo sie koledze Krissowi (i moze nie tylko), ktory bardzo zdenerwoal sie tym stwierdzeniem. Pytanie tylko dlaczego skoro jest hobbysta akwarysta a moze nie????

Muniek , chce żebyś wiedział , że wadliwe kulki zostały wymienione przez dystrybutora na nowe , na koszt dystrybutora.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Muniek

Czyli rozumiem, ze moge ( rozumiem, ze inni tez ) isc z kulkami kulkami do sklepu, w ktorym kupilem i sprzedawca mi wymieni????

Edytowane przez Muniek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie rozumiem was... Kris pisze z zachowaniem kultury, bez jakichkolwiek ATAKÓW, a Wy go oskarżacie o agresje, zaciekłą obronę producentów itp. no przecież to jest jakaś paranoja wystarczy, że ktoś średnio inteligentny przeczyta te wypowiedzi i od razu widać kto kogo atakuje i to na pewno nie Kris atakuje on podaje ARGUMENTY i PRZYKŁADY, a Wy tylko krzyczycie bo macie jakieś nieuzasadnione pretensje do całego świata o to, że wam się coś nie udało... Jak mi padnie baniak to będę zły na siebie, że coś spaprałem lub użyłem czegoś nie do końca sprawdzonego, a nie do całego świata i producentów.

Ps. używałem TMBA 8 miesięcy co prawda mam tylko 1 acroporę i 4 montipory ale nic nie jest popalone, Seb używa i też jest OK z tego co pisał więc na pewno nie każda partia TMBA jest "lewa" jak to nazywacie :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, wadliwe kulki możesz oddać i dostaniesz nowe, już dobre. Są oddzielne opakowania kulek z oznaczeniem producenta, że nie są do sprzedaży, a na wymianę. Wiem, bo widziałem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to już mój tu ostatni wpis i ogólnie postanawiam nie odpowiadać i nie pisać w wątkach panów którzy pomylili akwarystykę morską z sejmem... a pienią lepiej niż Bubble King :)

mam nadzieję, że te forum przetrwa jeszcze z parę miesięcy - choć czarno to widzę ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, wadliwe kulki możesz oddać i dostaniesz nowe, już dobre. Są oddzielne opakowania kulek z oznaczeniem producenta, że nie są do sprzedaży, a na wymianę. Wiem, bo widziałem :)

Jak będzie ciągła zadyma to może być problem. Pojawia się problem napiętnowania ludzi za poglądy. Chyba każdy może napisać co myśli no nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja jadę na kulkach z pierwszej dostawy (tych wadliwych) i nie narzekam.

Wydaje mi się Muniek, że niepotrzebnie dymisz.

Idź do sklepu i reklamuj zamiast wylewać żale na cały świat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Muniek

Niejeden z nas - zobaczymy jak ty bedziesz dymil jak cie kupisz badziew i rozregulujesz akwarium.

Kriss czasy komuny mam nadzieje skonczyly sie. Kazdy moze przdstawiac swoje racje jesli popiera je konkretnymi argumentami. Kriss myslisz, ze ktos zamknie to forum w zwiazku z tym, ze paru gosci wyrazilo swoje niezadowlenie z zakupionych produktow akwarystycznych. O rany Kriss to było by straszne. Mam nadzieje, ze do tego nie dojdzie.

Ocelocik dzieki bardzo za informacje. Mam pytanie, czy zeby reklamowac biokulki trzeba miec opakowania od nich.

Pozdrawiam i mam nadzieje, ze nie dymilem zbyt mocno.

Edytowane przez Muniek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak poczytałam Twoje posty Muniek... 2 marca br miałeś za niskie NO3 i kombinowałeś jakby tu je podnieść. Pytanie pozostało bez odpowiedzi: http://aqua-reef.pl/topic/1876-pytanie-do-chemikow/ I z za niskim NO3 postanowiłeś dać do systemu kulki, masz je od 4 miesięcy więc w systemie znalazły się w marcu/kwietniu. Rzekomo pięknego zbiornika PRZED kulkami nie widział nikt, tak jak nie widział nikt zbiornika PO kulkach.

Kiedyś po węglu SPSy zaczęły tracić tkankę u Ciebie.

Oszustem okazał się sprzedawca, od którego kupiłeś białobrodego który u Ciebie ospy dostał. To że one potrafią i po podmiance kropek dostać to nic.

Jeszcze innym razem szkalowałeś Reefshop.

Widać wybitnym pechowcem jesteś, albo...

Nie mam kulek i mieć póki co nie będę, bo zwyczajnie mam jeszcze zbyt mało doświadczenia z akwarystyką morską. Szkoda że tyle osób winę zwala na producenta, a nie widzi swoich błędów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Muniek

Zgadza sie Ewaise

cyt."Tak poczytałam Twoje posty Muniek... 2 marca br miałeś za niskie NO3 i kombinowałeś jakby tu je podnieść. Pytanie pozostało bez odpowiedzi: http://aqua-reef.pl/...ie-do-chemikow/ I z za niskim NO3 postanowiłeś dać do systemu kulki, masz je od 4 miesięcy więc w systemie znalazły się w marcu/kwietniu." - tak Ewaise dodalem kulki przy niskim NO3 tak jak wielu innych np. Pan K.Tryc

cyt.Kiedyś po węglu SPSy zaczęły tracić tkankę u Ciebie.- zgadza sie wegiel pochlania niektore mikrolelmenty tylko co z tego?

cyt.Oszustem okazał się sprzedawca, od którego kupiłeś białobrodego który u Ciebie ospy dostał. To że one potrafią i po podmiance kropek dostać to nic. - tak dostalem rybe z ospa pewnie moja wina

cyt.Jeszcze innym razem szkalowałeś Reefshop.- troche przesadzilas z tym okresleniem sugeruje zebys troche bardziej uwazala na slowa. Bylo to z 4 lata temu przyslali mi fungie, ktora byla w kiepskiej kondycji -jak wielu innym.

Dochodzenie niezle tylko o co Ci chodzi. Mam nadzieje, ze nie sprawdzilas stanu rachunku na moim koncie bo tego juz plazem bym nie puscil

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może wprost, będzie Ci prościej zrozumieć. Narzekałeś na ZEROWY poziom NO3, kombinowałeś jak go podnieść i wybrałeś kulki, które mają za zadanie NO3 obniżyć. I teraz twierdzisz, że to badziew... BP dodają do systemu Ci, którzy chcą NO3 obniżyć i Ci którzy mają niskie, ale chcą zwiększyć obsadę lub karmienie.

O co mi chodzi? Że większość takich problemów, to nie wina produktu, tylko akwarysty, w tym wypadku Twoja. Ale łatwiej rzucać oszczerstwa na forum niż się do własnego błędu przyznać.

Edytowane przez Ewaise

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Muniek

Dobrze Ewaise skonsultuj swoje wywody z kims innym. Mam na mysli zlota mysl, ze kulek nie mozna stosowac przy niskim NO3. I wtedy odezwij sie bo teraz dysktujemy nie wiem o czym.

Proponuje tez kupic sobie kulki przetestowac a wtedy podyskutuemy. Jak ci sie spisza to moze nauczysz mnie jak je stosowac.

Pozdraawiam i zycze sukcesow

Edytowane przez Muniek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zbyt zawile piszę. Miałeś problem z za niskim NO3 i wpakowałeś jednocześnie kulki a teraz płaczesz. Jaki cel Ci przyświecał? Bo taka moda?

I nie wmawiaj mi, że napisałam iż kulek nie można stosować przy niskim NO3, można ale należy uważać żeby nie przedobrzyć. (większość zwiększa karmienie lub obsadę, też o tym pisałam tylko celowo zostało to przez Ciebie pominięte) K. Tryc to potrafi i ma cudną rafę, Ty nie i masz syf w akwarium. A teraz za swój brak wiedzy próbujesz obwinić producenta BP.

JA nie mam potrzeby kupowania kulek, mam niskie NO3 i niskie PO4, więc póki co są mi zupełnie zbyteczne. Co więcej mogłyby mi tylko na tym etapie zaszkodzić. Tyle że ja poczytałam o tym produkcie, Ty wepchnąłeś go bezmyślnie do systemu i jeszcze się pienisz na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja wam powiem, kulki są OK :) z tym ż jae przez wakacje, jak pewnie nie jeden z nas, troche rozwaliłem baniak, brak węgla, brak podmian , parametry nie najlepsze, korale żyją ale musze je ożywić jeszcze bardziej :) ostatnio jak wyjechałem na 2 tyg. zostawiłem baniak do opieki dla mamy, przed wyjazdem myslałem ze jak wróce to połowa korali w koszu wyląduje. Napisałem wszystko na kartce mamie co ile czego ma lać i jak wróciłem korale po 2 tygodniach wyglądały 5x lepiej niż przed wyjazdem, systematycznośc to podstawa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muniek a jakie miałeś parametry przed kulkami i jak one się zmieniały po dodaniu kulek ?? Czy załamanie przyszło nagle ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie. I tak jak to jest na polskich forach, obrzucacie się błotem i ćwierć wątku jest do kosza. Dokładnie jak nasi politycy. Pół godziny czytania i żadnej informacji z zakresu akwarystyki i biokulek. Przecież każdy może polec z kulkami czy DSB czy solą TM i innym ustrojstwem. Każdy jakiś swój rozum ma i to czytając Wasze wypowiedzi może wyciągnąć jakieś wnioski. Ale to jest możliwe tylko jak napiszecie: ja zrobiłem tak i stało się to. Może dobrze by było żeby swoje frustracje wyładowywać inaczej?

Ja mam kulki od 22 maja, 500ml na młode akwarium 420 litrów. Początkowo dokładnie miesiąc chodziły na małej pompie Athman 2500l/h. Teraz mam trójnik na powrocie i z niego są zasilane. W pierwszym miesiącu, gdy chodziły na tej pompie to poustawiane było tak jak większość ludzi pisze: kulki, odpieniacz, węgiel, powrót do akwarium.

Kulki tak byle jak się obijały jedna od drugiej z dołu do góry, bez martwych stref. Odpieniacz siadł mi na kilka godzin. Zbiornik miałem jeszcze dojrzewający (mnóstwo glonów), ale nie było nagle jakiegoś bum jest zbiornik jak marzenie. Nie było też żadnego zamglenia i innych efektów ubocznych.

Cyjano miałem już wcześniej, a po instalacji paletek nie przybyło go, ani co mnie zirytowało trochę, nie ubyło. Miałem nadzieję, że samo zejdzie - myliłem się. Potem to jest dokładnie miesiąc później, kiedy cyjano i inne glony już były wspomnieniem, wymieniłem sumpa. Przy tej okazji za namową sklepu (a nie powiem jakiego) trochę zmodyfikowałem swoje kulki. Zrobiłem tak, że w sumpie mam najpierw odpieniacz, potem refugium z glonami, watę, węgiel, a na końcu kulki na jednej rurze z powrotem wody do akwarium. Przepływ przez kulki mam duży. Wraz z powrotem zasilane jest pompą NewJet 4500. Powrót jest dźwigany jednym metrem rury 20mm. Duży przepływ czyli kulki odbijają się jedna od drugiej niedelikatnie tylko tańcowują jak szalone. Taki układ chodzi u mnie od 22 czerwca. W biotopie akwarium nie zauważam żadnych drastycznych zmian.

Pomiary? No cóż ja mam w tym temacie swoje zdanie wypracowane przez obserwację innych moich i obcych zbiorników. Dobrym przykładem wg mojej filozofii jest temperatura ludzkiego ciała. Jak byśmy sobie ją mierzyli na okrągło to szybko się okaże, że nie jest ona stała 36 i 6. I nie znaczy to, że jesteśmy chorzy. Więc ja pomiary robię raz w tygodniu Azotyny i azotany oraz twardość. Pozostałe fosforany oraz magnez i wapń mierzyłem dotychczas 3 razy. Tutaj od początku maja widzę spadki oraz oczywiście wzrost twardości. Zarówno twardość trochę jak i cykl azotowy, trochę wspomogłem. Wszystko pod spokojną wymianą zadań z personelem sklepu, słuchaniem sugestii i sam wyciągałem wnioski. Moim zdaniem apteka w akwarium to głodne zwierzęta. Nawet pomiary suwmiarką wykonuje się kilka razy i wyciąga średnią.

Obecne moje parametry to NO3 1, NH3 i NH4 <0.25 (testy Salifert), twardość 9 dKH (Tropic), Cu 1350, Ca 360, PO4 0.7 (Hanka). Wszystkie pomiary moje i innego doświadczonego akwarysty, pokryły się. Wiadome, że ważne jest by pomiary też były robione prawidłowo, czyste naczynia, dobra interpretacja, itp.

Teraz to co mam z życia by dać obraz co trzeba zbijać:

  • trochę zonthusów (koło 30 polipów),
  • Parazoanthus sp. 02 (około 20 polipów),
  • Discosoma sp. 12 jeden "talerz",
  • Discosoma inchoata 30 "talerzy",
  • Gąbka Stelletta clavosa - niewielka,
  • Clavularia viridis - koło 80 polipów,
  • Ricordea Florida,
  • Euphyllia glabrescens,
  • Goniopora stutchburyi,
  • Turbinaria irregularis (duży kapelusz),
  • Montipora digitata,
  • Euphylia Crst (paradivisa),
  • Caulastrea Ultra Fluo,
  • Goniopora stockesi,
  • Goniopora sp 3,
  • Seriatopora Hystrix,
  • Gorgonia Menella Sp.,
  • Ceriantus filiformis 2 szt,
  • Heteractis Crispa,
  • Heteractis Magnifica,
  • 7 Tektusów,
  • 5 Nasariusów,
  • 2 Mitrax-y,
  • 2 Strombusy,
  • krab czerwono-nogi Paguristes cadenati,
  • krab niebiesko-nogi Calcinus elegans,
  • krab czarno-nogi Cubanarius diurati,
  • krab Neopetrolisthes maculatus,
  • dwie Rozgwiazdy piaskowe,
  • Sand Dollar,
  • Mespilia globules,
  • krewetka Lysmata amboinensis,
  • krewetka Lysmata debelius (2 szt.),
  • rurówka Protula magnifica,
  • Chromis virdis (3 szt.),
  • Pseudocheili hexatenia (1 szt.) (była 4 miesiące zmieniła właściciela bo goniła nemo),
  • Synchiropus Splendinus (1 szt.),
  • Salarias fasciatus,
  • Amphifrion ocelaris (2 szt.),

No trochę mi tego wyszło. Nawet nie wiedziałem, że tyle tego już jest. Karmię dużo. Rano Spiritunina w płatkach, zielony plankton, po połodniu inne różne mrożonki dla ryb i ukwiałów w ilości dwóch kostek, i ponownie kostka zielonego planktonu, wieczorem 5 ml MarineSnow i jak zagaśnie światło szczypta ReefPerls.

Kto dotrwał do końca ma obraz sytuacji w moim zbiorniku, bez zakłamań, bez reklamy tylko fakty. Dalej jak ktoś wchodzi w ten interes musi zacząć stosować, obserwować i wyciągać wnioski. Nie każdy jest poetą jak i nie każdy może prawidłowo wyciągać wnioski z tego co widzi. Wtedy inni mogą doradzić np na forum. Ważne jest by zmiany wprowadzać powoli, nie dwa odczynniki, czy dwie zmiany naraz. Obserwować i zapisywać co się w zbiorniku dzieje, bo za trzy dni zapmni się co się dzisiaj widziało. Łatwiej też wnioski wyciągać czytając notatki. Wzór nawet na filmach widać, każdy naukowiec ma swoje bezcenne zapiski pożądane przez kontrwywiady obcych mocarstw :lol: .

U mnie kulki się kręcą i na pewno nie szkodzą. Trochę inaczej niż poleca producent, co jest dowodem na to, że można inaczej niekoniecznie źle. Raz nie miałem cyrkulacji przez kulki, przez 3 godziny i pojawiło się zmętnieni wody, a korale pozamykały się na dobre kilka godzin. Wniosek chyba coś robią chyba pozytywnego. Mój zbiornik jest młody, mam w nim tylko kilka korali i kilka ryb (nie obyło się bez dosłownie kilku strat), karmię za dużo, a jakoś inni akwaryści określają pozytywnie rozwijający się zbiornik. Ja widzę w nim jeszcze dużo wad i jego młodość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×