Skocz do zawartości
slawomirdyl

LED - zrób to sam

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam geissman infinity 2 x 250 hqi. Czy uważacie że da radę przerobić ją na ledy tak z 200 w? Czy ma to sens? Czy lepiej zrobić/kupić nową?

Pozdr.

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławek, dziękuję za informacją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem lutować diody i nie wiem co się dzieje :-(

Pod zasilacz Meanwell ELN-60-48D podpiąłem w szereg 12 diod. Wpiąłem zasilacz, dałem napięcie sterujące i ... świeci się pierwsze 5 i ostatnia dioda. Pozostałe ciemne, że ho ho.

Test z bateryjką wykazuje, że wszystkie diody działają - podpięcie zasilania i kicha.

Dodatkowo nie wiem czy to normalne w tych Meanwellach ale po wyłączeniu zasilania (takim całkowitym - nawet z wyjęciem wtyczki z gniazdka) przez parenaście sekund diody nadal się świecą, w pewnym momencie zaczynają się jeszcze bardziej rozjaśniać, gasną na ułamek sekundy i na koniec jeszcze jest jeden króciutki błysk.

Czyżby walnięty zasilacz? Czy ten typ tak ma? Bo jeśli tak to przy wyłączaniu zasilania rybki codziennie będą miały namiastkę burzy :-(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daimen tak - wpiąłem taki uniwersalny zasilacz od bodajże 3 do 9V i generalnie zmiana napięcia powoduje widoczną zmianę jaśności ale nawet dla wartości granicznych (1.3A) świeci się tylko część diod.

EDIT: już wiem gdzie był problem - lutując płytki Star trzeba cholernie uważać, żeby nie zrobić zwarcia (to nie jest zwykły laminat tylko aluminium więc bardzo łatwo dotknąć kablem/cyną do podkładu).

Zastanawia mnie za to inna sprawa - nie wiem czy mam po prostu walnięty/niedokładny miernik ale spadek napięcia na diodzie mam na poziomie 3.2V (a wszędzie podaje się spadek rzędu 3.6-3.7V) i ten Meanwell pomimo, że ma napisane max. 1.3A to spokojnie przy sterowania daje 1.5A a jeszcze jest "zapas" na potencjometrze do regulacji.

Edytowane przez rpp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem chyba troszkę mniej ale szczerze to juz nie pamiętam ile ;/ mi to kolega ustawiał bo ja nie w temacie ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj zamieszczam coś co może komuś pomóc w zrobieniu obudowy lampy diy : http://allegro.pl/ka...1465860509.html lub bardziej płaski http://allegro.pl/ka...1471011492.html (opcja szukaj - kanał wentylacyjny) - na dole po wycięciu ścianki dajemy plexi na szynach (wsuwane) a od góry otwory na wiatraki. Boki zaślepiamy gotowymi kratkami wentylacyjnymi od kompletu i jeśli białe beee to zmatowić i całość do lakieru .

Tak tylko napisałem - jak zwykle pochylam głowę i czekam na baty :D

Edytowane przez d_malisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam takie pytanie , jak blisko mogą znajdować się ledy od szyby je osłaniającej ??

szyba z normalnego szkła , grubości 2 mm ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

d_malisz jak znajdziesz radiator o podobnym przekroju to ma sens ale to nie, do czegoś te ledy trzeba przymocować.

lubusik ja mam 1 cm nad ale to kwestja chłodzenia czasami 5 cm będzie za mało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w jakim sensie chłodzenia ?? radiatora czy bardziej chodzi ci o przewiew powietrza pomiędzy szybą a ledami ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w jakim sensie chłodzenia ?? radiatora czy bardziej chodzi ci o przewiew powietrza pomiędzy szybą a ledami ???

Kwstja chłodzenia diody prze połączeniu z płytką i radiatorem wydzielają najwięcej temp. jeżeli zapewnisz im dostateczne chłodzenie z góry nie ma problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś nowego .

Pierwsze zdjęcie to lampka oparta na 2 x XP-G i 3 x Royal blue wszystko puszczone na 700 mA razem belka oświetleniowa ma wymiary 70 mm szerokość 1000 mm długości i 25 mm wysokości już po testach bardzo ładnie oświetli zbiornik 100 cm z przewagą światła niebieskiego. Lampka pobiera około 17 Wat. Oczywiście nadaje się do akwarium z rybami i miękasami.

Natępne to zdjęcie lampki pod sufit troszkę inna konstrukcja z pominięciem typowego radiatora oparta też na diodzie XP-G puszczona na 700 mA chłodzeniem zajmuje się płytka aluminiowa 3 mm. Soczewka 60 stopni. wymiary 10 x 10 cm za to gróbość lampki 8 mm :)

całość wklejona w czarną plexi.

post-622-001897000 1299774229_thumb.jpg

post-622-053815900 1299774243_thumb.jpg

post-622-037034700 1299774257_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×