Skocz do zawartości
slawomirdyl

LED - zrób to sam

Rekomendowane odpowiedzi

slawomirdyl nawiercenie to na pewno. Pozostaje kwestia czy gwintować pod plastikowe śruby czy zastosować plastikowe podkładki i samogwintujące się metalowe śruby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam metalowych śrubki samogwintujące ale mam inną konstrukcję płytek pod diodę wydaje mi się że z podkładką będzie OK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę przedstawić dzisiaj gotowy produkt czyli symulator faz księżyca

http://allegro.pl/moonlight-sim-komputer-sterujacy-oswietleniem-i1311566492.html

Będą dostępne 2 wersje - jedna dla zwykłych diod, druga dla power led

(wbudowana przetwornica). Dzięki koledze Piotrkowi z Warszawy udało się projekt zakończyć. Z mojej strony w przyszłym tygodniu powinny być już gotowe listwy Led na Cree Royal blue pod ten symulator. Testy wypadły pomyślnie testowałem symulator kilka tygodni. Będzie to produkt dla osób

posiadających oświetlenie HQI i T-5 a nie zainteresowanych oświetleniem LED całości zbiornika. Projekt jest tak zrobiony że będzie można zastosować listwy LED jako dodatkowe oświetlenie niebieskie, szczególnie będzie to miało fajny efekt dla akwarystów z oświetleniem T-5

/będą blicki/

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławek zrobiłbyś takie cacko na meanwell 60-48P. Mi sił i nerwów brakuje.

Edytowane przez deral

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no panie, czysta profeska... do nowego akwa na bank kupie, bo o czymś takim właśnie myślałem, ale było nie do dostania:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no panie, czysta profeska... do nowego akwa na bank kupie, bo o czymś takim właśnie myślałem, ale było nie do dostania:)

Taki miałem pomysł pisałem już o tym kilka miesięcy temu. Pomysł zrealizowany man nadzieję że się przyda :no:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuję dostosować się do wymiarów świetlówek, tak żeby zastąpić istniejące oświetlenie szerokość ok 5 cm tak jak jest odbłyśnik moc to ok 1 dioda Led Cree Royal blue to 3,5 W do 5 LED to okolo 17,5 W ale tym się proszę za bardzo nie sugerować bo 1 Cree daje tyle światła że wystarczy na ok 1 m akwarium. Nie będzie to świetlówka gdzie jest kilkadziesiąd diód, 1 dioda Cree wystarczy. Dlatego planuję max 5 diód ale to na akwarium ok 2 m.

Jeszcze myślę o soczewkach co da więcej blicków ale może się okazać że będzie widać smugi niebieskiego. Muszę to przetestować.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WoW! Ładnie. :thumbsup:

Sławek a ja mam pytanie. Pewnie laickie - ale wybacz, cały czas ogarniam temat LED i CREE - dalej jest to dla mnie ciemność wiedzowa :rolleyes:

Napisałeś :

tak żeby zastąpić istniejące oświetlenie szerokość ok 5 cm tak jak jest odbłyśnik moc to ok 1 dioda Led Cree Royal blue to 3,5 W do 5 LED to okolo 17,5

Jakie diody Royal Blue teraz stosujesz (chyba że to tajemnica :) ) - bo Cree maksymalnie produkuje 3W??

Bo z tego by wynikało że chcesz na 3W diodę puszczać na 3.5 do 5W ?

XP-E Royal Blue - prąd do 1A , producenci zalecają ok. 0.92-0.93(bez PWM - którego chyba nie stosujesz ? chyba że stosujesz ?)

Więc wychodzi że to jest jakieś 2.6 - 2.7W

Jak coś pokręciłem to przepraszam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoczekpl Sławek raczej miał na myśli 3.5W i to, że 5 LEDów daje 17.5W (a nie 3.5 do 5W).

Ta moc to moim zdaniem wynika z prostego wyliczenia - spadek napięcia na diodzie = 3.8V, prąd = 0.92A co daje właśnie 3.5W.

Tylko nie wiem czy to faktycznie da moc światła bo jednak jakieś straty na grzanie też z tego idą. Ale może tak się właśnie przyjmuje :-) (wtedy XP-G miałyby ok. 5.3W przy prądzie 1.4A).

Dobrze by było żeby to ktoś potwierdził bo z elektroniką to zakończyłem swoją styczność jakoś sporo ponad 15 lat temu :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławek, to Twoja aukcja?

Nie moja aukcja Tylko jak napisałem w pierwszym posscie dzięki koledze Piotrkowi z Warszawy udało się to sfinalizować on robi elektronikę ja światełka dlatego produkt będzie dostępny oddzielnie albo w zestawie, aby wszyscy majsterkowicze mieli dostęp, nie muszą brać całego zestawu.

Skoczek faktycznie ma rację napisałem o białych a Royal blue będą na 750 mA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sytuacja z diodami Cree zwróciła moją uwagę, mija już ok roku od ukazania się XP-G a one nie tanieją ? To samo zaobserwowałem z innymi wyrobami Cree, ciekawi mnie czy ta tendencja się utrzyma a najnowsze wyroby osiągające już ok 200 l/W pewnie będą 2 x droższe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławciu

i jak tam lampy? kiedy będą pierwsze fotki, i jak mniej więcej to wyjdzie cenowo, bo sterownik ten z powyższego posta całkiem w dobrej cenie :)

Mnie interesuje odpowiednik T5 39W - jak będzie moc twojego odpowiednika? i jaka mniej więcej temperatura barwowa.

PozdrT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już na ukończeniu dopiero diody dotarły dostawca dał dyla............... musiałem zamawiać u innego z tąd to opóźnienie opiszę całość jak będzie gotowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byle nie zabrakło odpowiednika t5 24W . Dla mnie możesz też szykować ;)

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×