Skocz do zawartości
slawomirdyl

LED - zrób to sam

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo spodobał mi się ostatni news

Cree poinformowało, że udostępnia do sprzedaży komercyjnej najwyższe biny diód kolorowych serii XP-E i XP-C. Z punktu widzenia akwarysty najistotniejsze zmiany dotyczą:

- diody Royal Blue XP-E, której moc wzrosła z 425mW do 500mW przy 500mA oraz jasność z 30,6 do 39,8 lumenów

- diody Royal Blue XP-C, która osiągnęła moc na poziomie 350mW i 23,5 lumena jasności dla prądu 350mA.

Na wzmiankę również zasługuje fakt zaprezentowania już wiosną nowego chipa o oznaczeniu XM o parametrach znacznie przekraczających możliwości chipów serii XP. Dość powiedzieć, że przy 350mA nowa dioda uzyskuje jasność 160 lumenów i pobór prądu na poziomie 1W, "napędzana" zaś prądem 2A przy poborze 7W osiąga 750 lumenów. Istotnym parametrem dla nowej diody jest opór cieplny - osiągnięto poprawę o 350% w stosunku do chipów serii XP, co przełożyło się na wynik 2 stopnie Celsjusza na wat. Nowy chip powinien pojawić się w sprzedaży jeszcze w tym roku.

A jaka temparatura barwna ?

Poprzednie newsy...

Szukaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Informacja dla majsterkowczów MERITEX dostał fajne ledy Cree wydajność troszę mniejsz ale temp. barwna OK. Wszyscy co piszą do mnie na pw w sprawie diodek niech zamawiają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy można kupić już "gotowe" LEDy z tą płytką ? Zapomniałem jak to się nazywa . Jest sens takie coś kupić czy lepiej dać komuś do zrobienia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie na sensu, lepiej dać komuś do zainstalowania na płytkach myśle że w przyszłości będzie to standart.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm tylko komu t dać? Heh Sławek to może zrób większe zakupy a ja odkupię od ciebie trochę już na płytkach , doliczysz sobie za robotę i gites ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem jest inny, zakupienie i instalacja na płytkch to jedno, nikt miarodajny tego nnie zrobi bo przez złą instalację spalisz diody i będziesz miał pretensjię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Super :good2: znam wszystkie dane moc, lumeny oraz cenę sam jestem ciekawy jak się sprawuje, podaj też obsadę koralowców i jak długo testujesz ? Lampa jest dość fajnie zrobiona, na pw podam Ci kilka ciekawostek jak można ją podrasować za nie wielkie pieniądze. Ale mam kilka też uwag ale to na pw.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Muniek

Witam

Sławek niestety nie powiem Ci jeszcze jak sprawuje sie bo mam ja dwa tygodnie i jeszcze jej nawet nie zawiesiłem nad akwarium. Niestety nie mialem czasu.

Tak jak napisales lampa zrobiona jest faktycznie bardzo profesjonalnie. Pod kazda diode na plytce w radiatorze jest wywiercony okrag dokladnie na plytke. Plytki sa przymocowane do radiatora na nity. ( wyglda to jak fabryczna robota ) Jedyna rzecz, ktora mnie niepokoi w tej lampie to to, ze diody Royal Blue XP-E dali na 1050A. Dyskutowalem z nimi na ten temat mailowo i powiedzieli, ze tak bedzie napewo ok i optymalnie. Zmierzyli temperature na plytce po 1 godz. pracy 42st. Co dziwne pod biale diody dali taki sam prad. Na moja sugestie zeby moze dac 1400mA i uzyc wiatraki. Odradzili mi. Powiedzieli, ze wiatraki przy tak duzym pradzie nie rozwiazuja do konca problemu chlodzenia diod. Nie jestem do konca przekonany choc wydaje mi sie ze chlopaki z tej firmy to wysokiej klasy fachowcy i chyba mozna im ufac.

Jestem bardzo ciekawy twoich komenatrzy odnosnie rozwiazan technicznych zastosoawnych lampie moga byc tu lub na prw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega zapłacił 1 500 zł cena więc raczej normalna. A co do samej lampki martwi mnie troszkę ta temp barwna białych cree 6 000 K podniesienie prądu

białych spowoduje że lampka będzie świecić żółtawo technicznie da się to zrobić ale na Twoim miejscu raczej bym pozostał na takim zasilaniu zerknij czy po paru godzinach radiator jest ciepły białym nic nie będzie ale niebieskie jadą na maxa co prawda producent dopuszcza 1 A ale ważna jest temperatura, jak coś to dodasz wiatraczek albo zmniejszysz prąd. Moim zdaniem dodaj do tej lampki ze dwie świetlówki aktyniczne. Jak już będzie wisiała nad baniakiem zerkaj na przyrost glonów jeżeli będą mocno rosły to znaczy że masz za niską temp barwną białych Cree ale może świetlówki wystarczą.

powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś nowego do malutkich kosteczek. długość 17 cm szerokość 5 cm wysokość 3 cm, jeden modulik 2 x XP-G białe następny 3 x Royal blue wszystko na jednym zasilaczu 700 mA dzisjaj zaczołem testy.

post-622-008505400 1295607614_thumb.jpg

post-622-093810100 1295607623_thumb.jpg

post-622-069984500 1295607632_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz zaczynam projekt pod miękasy na akwa 100 cm moim zdaniem wystarczy 5 LED Cree za kilka dni przedstawię co zmajsterkowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co do swiatelka do tej kosteczki-chodzi mi o litraz/wymiar w jakim ma swiecic no i cena ale to moze byc na pw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko...

Wczoraj miałem okazję zupełnym przypadkiem poznać prezesa największego importera oświetleń ledowych w Polsce... nie byłbym sobą gdybym nie spytał o dobrą cenę na jakieś bardzo dobre LEDy. Mam się z nim skontaktować i powiedzieć o jakich parametrach potrzebuję światło i jest mi to wstanie sprowadzić z całego świata po bardzo dobrej cenie jak dla mnie... Problem jest w tym, że mając te ledy nie wiele jestem wstanie sam z tym zrobić- inaczej rzecz ujmując, elektronikiem nie jestem, lampy bez doświadczenia sam z tego nie zrobię i stąd zapytanie, czy ktoś byłby wstanie coś takiego dla mnie zrobić... albo, np. zamówówiłbym tego 2x więcej a za to ktoś z forumowiczów zrobiłby z tego lampę dla mnie i np. dla siebie:) wiem, że brzmi to dziwnie... ale gość z pewnością jest wstanie załatwić mi najlepsze jakościowo ledy, spełniające wszystkie wymagania... warunkiem jest, że gdzieś na świecie już takie są;)

Ktoś chętny?

P.s. Muszę dodać, że to nie jest w 100% pewne! Bo dopiero wiedząc jakie potrzebuje i ile tego potrzebuje, mam się z nim skontaktować, a on mi powie co może zrobić. Oczywiście powiedziałem mu do czego mi to potrzebne, więc jest świadomy moich wymagań.

P.s.2

Jak co to jestem w Milówce na zlocie to można o tym porozmawiać:)

Edytowane przez Bart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł Sławek z tą lampą do małych kostek.Myślę że jest spore zapotrzebowanie na takie światełko.

Co z Twoim projektem do akwa wielkości ReefMaxa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×