Skocz do zawartości
snakecharner

Pomożecie ? Pomogliście :-)

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym poznać Waszą opinie co zrobić z tym glonem , wiem że temat był poruszany nie raz . Ale coś nie mogę sobie dać rady . Od założenia akwarium minęło już trochę czasu i dopadają mnie co chwile nowe plagi , zanika jedna pojawia się kolejna .

Teraz dopadła ta

IMG_9226.jpg

Trwa ona już przeszło dwa może trzy miesiące , niby parametry są ok , a może nie . Od momentu założenia akwarium cały czas testy saliferta pokazują zerowe wyniki po4 i no3.

Pozostałe w normie ca było 390 podniosłem do 430 , kh jest na poziomie 8 ph wacha się pomiędzy 8,05 do 8,20 magnez 1320 .

Macie jakieś propozycję ?

pozdrawiam

Konrad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cienka cyrkulacja.Pompki 4500-5000l/h to sie nadaja do akwarium 200-250l a nie do 600l.

Ja mam wieksza cyrkulacje od Ciebie w 250l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co silniejsze pompy powyrywają glony ?

Glony usunie ci Salarias, tylko trochę cierpliwości trzeba, bo się przeżre i padnie.

Możesz trochę odessać, czyli wąż i ostra szczotka, ale później będzie ci zal głodującego Franka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja ich nie powyrywa,ale ogolnie slaba cyrkulascja moze byc powodem kiepskiego wygladu skaly.

A czy jakas ekipe czyszczaca posiadasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim cyrkulacja, która jest żle ustawiona może przyczynić się do kiepskiego wyglądu skały. nie chcę wchodzić w dyskusję, ale na własnym przykładzie mogę powiedzieć, że z kompletnie "nie - książkową" cyrkulacją można mieć i przyzwoitą skałę i korale.

ja przy 385 L (100x70x55h) mam 2x 2500 + 4500 + nano wavebox (pracuje tylko w ciągu dnia).

@snakecharner, napisz coś więcej, jak często i jakie podmiany robisz? jaka sól? (chyba preis jak pamiętamz Twojego innego tematu), RO/prefiltry/żywica pod kontrolą? a światło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nika - pogratulować pamięci :-) ale sól została zmieniona ostatnimi czasy na bio-actif .

Światło pewnie tez sprawa dyskusyjna bo to jakby nie patrzeć 320 wat , ale czy to naprawdę ma aż taki wpływ na przyrost glonów skoro miekasy powoli rosną tak samo dobrze sie czuje lps i kilka szczepek sps . Nie wiem czy moge sie doszukiwać ale czy za-czysta woda może powodować przyrost glonów ? Od samego początku nie miałem ani no3 ani po4 według saliferta. Być może brak równowagi , za mała ilość koralowców do wielkości zbiornika ? A jak to jest przy akwariach trzymanych typowo FO ? Czy tam nie ma problemu z glonami ? Woda ostatnio zrobiłem kilka większych podmian aby pozbyć się trochę glonów.

A może Warto zainwestować w ekipę czyszczącą tak jak pisze jaro37 ? Obecnie mam z 4 szt ślimaków glonożernych , być może to za mała ilość, wczoraj doszedł żółtek i salaris może one pomogą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem tak, ekipa czyszcząca na pewno się przyda. i generalnie warto ja mieć na stanie :smile:

pytając o światło, bardziej chodziło mi o czas "zużycia", czy nie przegapiłeś? ja przy którejś wymianie świetlówek przeczekałam, bo korale zaczęły lekko ciemnieć (mi to się podobało) ale wraz z intensywnością koloru korali zaczęły wychodzić i glonki :D. oczywiscie było to punktowo, ale myślę że gdybym poczekała jeszcze z m-c to nie byłoby fajnie.

i druga kwestia, TM bio-actiff, jest bardzo bogatą solą. nie wiem czy coć dozujesz dodatkowo, ale z tego co wiem, przy tej soli wszelkie wzbogacające specyfiki ludzie często odstawiają bo... glony.

ja byłam pełna obaw po przejściu na tą sól, bo nic nie dodaję więc i nie mogłabym nic odstawić, ale wszystko było o.k. do momentu... gdy włączyłam podstawowego balinga. nie będę już Ci się tu rozpisywać, ale musiałam znaleźć równowagę pomiedzy podmiankami na TM a ilością trzeciego roztworu, bo i jedno i drugie dostaraczało zbyt dużo jak na mój zbiornik, i również próbowały pojawiać się glony.

i trzecia sprawa - podmianki, też na bazie własnych doświadczeń wiem, że częste i DUŻE PODMIANKI, wcale nie są dobre. tzn . u mnie nie były... w obiegu mam ok. 300 L wody, i u mnie strzał w dziesiątkę to 25 L co tydzień.

bardziej tu bym szukała , plus żywica (wymiana +/-1000L RO/ 1L żywicy).

może nie mam racji, ale zawsze bardzo sceptycznie podchodzę do "wyjałowienia wody" i jak kiedyś pisałam, ruchy w kierunku podniesienia NO3, dopiero po 100% pewności, że faktycznie NO3 mamy 0 (ale to nie po salifercie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do salariasa, to byłbym ostrożny. Może się czepi glonów, a może padnie z głodu. U siebie mam niby podobne, a salariasy nawet na nie nie spojrzały, wolały paść. Jeśli już jakaś ekipa, to może kilka różnych gatunków ślimaków, może jeżowiec - obczaisz sobie który rodzaj będzie je rąbał, i ewentualnie dokupisz więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co do salariasa, to byłbym ostrożny. Może się czepi glonów, a może padnie z głodu.

Mam dokladnie to samo zdanie na podstawie obserwacji mojego brzydala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie zostało w 50 % wymienione jakieś 3 miesiące temu , i tu może być w jakiś sposób powiązany temat glonów. Wtedy miałem Dino , barwa oświetlenia spadła nawet jedna świetłowka pojawiła się o brawie 10 k . Co Ciekawe Dino znikło w dwa dni ale pojawił się nalot zielony a później glony.

Do wody na razie nic nie leje , bo na razie bida w baniaku mało korali jedyne co to podałem jednorazowo Ca tzn. w przeciągu 2 tygodni podniosłem z 390 na 430 . Filtry Ro+Di są dosyć systematycznie wymieniane jedynie co to membrana nie była wymieniana .

Żółtek nawet zaczął skubać te glony , ale że jest nowy to go ściga hepatus wiec za wiele nie zdziała.

Sam już nie wiem co zrobić, przed tymi glonami był jakiś dziwny czarny smolisty nalot na tej skale. Dziwne jest też dosyć mały przyrost glonów wapiennych m na skale jest prawie nie widoczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisze ci jak to u mnie wygląda(ło - oby - ło ;-) ), jeśli chcesz :good:. Wylazły mi zielone glony nitkowate gdzieś w okolicach roku od założenia, zdrapywanie nie pomagało, a wręcz przeciwnie, latające farfocle pozagnieżdżały się wszędzie. No to: a) wymiana całego filtra RO na nowy, razem z DI - brak efektów. Wymiana świetlówek - brak efektów. Podmiana 50% wody - brak efektów. Zakup salariasa, najpierw jednego, potem drugiego - jak wyżej. Przestawianie całego akwarium w drugi kąt pokoju (dotychczas stało niby prostopadle do okna, ale okno wychodzi na płd-zachód) - nie wiem, ale nie było chyba różnicy. Zmiana soli - nie wiem, może? Co jeszcze......aha, wywaliłem cały żwir, zresztą zbierało się na nim cyjano w ciągu dnia (po nocy było czysto) - ale chyba nie pomogło :ok:. Aha, glonów na szybie było bardzo mało, jedynie delikatny nalot.

No dobra, ale glonów mam zauważalnie mniej. Co pomogło? Nie wiem, ale dodatkowo, zrobiłem jeszcze to: wymiana dychawicznej Marei 2400 na drugą JVP-101, przestawianie skały tak, żeby nie dotykała tylnej szyby - w tej chwili obie JVP kręcą wodą "na okrągło", zakup jeżowca http://www.ocean-life.pl/shop/product_info.php?products_id=162 - co prawda dopiero bardzo niedawno, trudno ocenić czy się jakoś dołożył, no, ale łazi po skałach, więc coś tam pewnie je. Szkoda tylko że nie jest taki fajny jak na zdjęciu, tylko szaro-brązowy, no, ale nie dla urody go kupiłem. Jeszcze jedna rzecz, myślę że ważna - jako że nie mam żadnych wymagających korali, to gdzieś od miesiąca mam mocno skręcone oświetlenie, nad zbiornikiem 100x40x40 świeci tylko 2x24W aktynika, + 2x5W zarówki LED-owe, barwa zimna trupiobiała (czyli chyba coś koło 7000K).

Aha, od gdzieś tak dwóch tygodni w kominopanelu moczy się Purigen zamiast węgla. Glony wydają się ustępować. Jeszcze za parę dni podłączę mocniejszy odpieniacz.

Co do zwierząt glonojedzących - gdzieś od 1.5 roku mam w akwarium Argusa. Argusy generalnie, wg powszechnej opinii, wpierniczają wszystko, ale mój glony traktował łukiem gotyckim zlewczym prostym. Zrobiłem mu test, czy może mi się jakiś zadeklarowany mięsożerca trafił, i wrzuciłem do akwarium trochę sparzonej sałaty. Wrąbał całość w 10 minut, więc pewnie te glony jakieś parszywe wyjątkowo muszą być. Nie wiem jakie są u ciebie :)

A. Glonów wapiennych nic. Nada, null, zero. Ani kropeczki. Tzn. z półtora roku temu coś tam było odrobinę, gdy maniakalnie lałem PurpleUp, ale gdy się skończył to se poszły i nie wróciły. Szyby czyste, czyszczę je bardziej z przyzwyczajenia niż rzeczywistej potrzeby.

Nie wiem jakie mam parametry, gdyż ich nie mierzę - jak wiadomo, wszystkie testy kłamią, nawet do niedawna zachwalany Salifert ;-), więc co się mam wykosztowywać :).

A - jeszcze jedno. Napisałem, że pozbyłem się żwirku, ale nie wytrzymałem długo - jakies dwa tygodnie później, gdy byłem już na etapie "a ch..... z tym, i tak jest syf" kupiłem sobie w zoologicznym trzy woreczki grysu dolomitowego - takiego za 5zł woreczek. Z opisu wynikało że oddaje do wody wapń, magnez, podnosi twardość, - no, ideał :). Nastawiłem się na masakrę, ale tu zdziwko - jak dotąd, żwirek bielutki, ani śladu cyjano, normalnie rewelacja :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chmm czyli nie wiadomo co pomogło :-)

Co do szyb to jest moje jak to nazwać żeby nie używać słów nie cenzuralnych.

Wieczorem ścieram po 2 dniach cala zawalona brązowym nalotem , jak wrzucę trochę więcej jedzenia to pojawia się zielony nalot . Może trzeba robić swoje dorzucić trochę ekipy czyszczącej i czekać . Przeczekałem dino to może i z tym trzeba zrobić tak samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie i panie, przecież nic nie wiadomo o zbiorniku, to jak wróżenie z fusów.

Zmiana pompy, oświetlenia czy filtra osmozy nic nie da, można się uśmiać czytając takie porady.

Konrad, plagi różnych glonów wracają bo masz zbyt dużo wolnej materii krążącej w zbiorniku.

Posiadasz refugium/makroglony, ile? Ile skały, ile korali, ile ryb i jakiej wielkości? Ile dajesz im pokarmu na dobę? Azotu i fosforu nie ma bo cały glony zjadają! Nic dziwnego bo rosną jak na drożdżach.

Jak masz sprawnie działające akwarium to powinieneś wywalać z refugium tyle samo ziela co dajesz pokarmu w formie mrożonek. Jeśli system nie jest sprawny to materia gdzieś będzie się kumulować, w Twoim przypadku są to glony

Rybki glonożerne czy ślimaki to tylko półśrodki bo przecież rybki też robią kupę czyli ta materia wraca z powrotem do akwarium.

Jedynie może wyjść z niego w postaci podmian wody, makroglonów czy rozrostu korali.

Żywa skała też przerabia trochę azotanów na wolny azot (denitryfikacja) ale są to małe ilości, zresztą z fosforanami już tak łatwo sobie nie poradzi.

Masz nadprodukcję materii organicznej czyli musisz ograniczyć producentów (ryby, karmienie) albo zwiększyć jej pochłanianie tak żeby nie wracała do obiegu.

Jak to zrobisz zależy od Ciebie.

A na marginesie, widziałem inny Twój post dotyczący zmętnienia wody.

W 99% zmętnienie jest przez zarodniki glonów, zlikwidujesz glony będzie woda kryształ :)

Pozdrawiam,Artur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę jakiego mamy speca na forum. Jeszcze niedawno sam prosił o rady a teraz poucza innych. 19 lutego zasoliłeś a już się na experta sadzisz. Żałosny jesteś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił tak

1. zmniejszyć o połowe pokarmy (ryby i korale)

2. po4 i no3 absorber i węgiel do sumpa lub filtra (bez względu nawet na niskie poziomy)

3. wymiana żywicy DI

4. wata do sumpa i 2 x dziennie robić młyn w akwa przedmuchując skały

5. wódka , na początek 3 ml i zwiększaj co 2 dni o 10 % aż dojdziesz do 15 ml na dzień

6. no i coś co te glony zjada (opcjonalnie)

Po 2 , 3 tygodniach będziesz tylko o "zielsku" wspominał .

a... zapomniałem ,nie rób podmian wody i nic nie lej poza CA+ i KH+ jeśli trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robi59 to tak

ad 1. nie da się zmniejszyć karmienia bo ryby zdechną wcześniej dawałem 1 kostkę na dzień i wtedy pojawił się glon. Myślę że przyczyną nie jest po4 ani no3 , a tylko brak jakiejś równowagi.

Zauważyłem ostatnio że jak zwiększyłem dawkę pokarmu do dwóch kostek korale odżyły , nawet szczepka akropory zaczęła wystawiać polipy , czego nie robiła przez ostanie 2 miesiące. Nie pisze że mam no3 i po4 wyniki 0 bo mierze salifertem , zapewne jest w jakiś ilości są skoro rosną glony . Ale myślę też że glony wyjadają pokarm którymi żywią sie korale. Gdy miałem zmniejszoną dawkę pokarmu glony może i faktycznie przestały rosnąć bo i na szybach ich nie było ale za to pojawiły się glony brązowe.

Od początku od momentu założenia akwarium starałem się utrzymywać 0 parametry .

Chcę spróbować zrobić na odwrót. przez okres miesiąca . Jeśli to nic nie pomoże wtedy wrócę do czyszczenia wody do min.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem masz wyjałowiony zbiornik, karm normalnie tak, żeby koralom i rybom pasowało, nie spiesz się i olej glony, spróbuj wyłączac na noc odpieniacz i cyrkulacja na max.

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

Wiec zwiększyłem dawkę pokarmu x 3 korale rosną jak głupie :-) Zwiększyłem cyrkulację dodając jvp 202 teoretycznie 12 tys l . Ca podniosłem , przegiąłem 500 kh ostatnimi czasy z 6,7 na 9 .

Rezultat glony zaczęły rosnąć x 3 :-))

Dodam ze doallebela nie rusza tych glonów . Miałem ślimaki turbo to niby jadły , ale albo coś je zjadało albo padły z przejedzenia .

Jakieś propozycje .

Pozdrawiam

Konrad

IMG_9462.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×