Skocz do zawartości
ktryc

NP-reducing BioPellets

Rekomendowane odpowiedzi

Nie spotkałem się z takimi danymi że ten stosunek ma wynosić 1/16.

W naturze oba te parametry są zbliżone do zera to dlaczego w akwariach ma być inaczej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie spotkałem się z takimi danymi że ten stosunek ma wynosić 1/16.

W naturze oba te parametry są zbliżone do zera to dlaczego w akwariach ma być inaczej?

A jednak tak jest ! bo I SĄ ZBLIŻONE DO ZERA np. po4 - 0,015 a szesnaście razy więcej no3 to 0,24 ,nie chce mi się szukać ale to prawda ,temat był kilka razy poruszany na foraum RC i ZEOVIT .

PS. Brawo Andrzeju !!! codziennie podziwiam Twój baniaczek wchodząc na forum ZEO !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też to gdzieś czytałem tylko inne wartości to było w przedziale 1-14 do 1-20 ,że podobno najlepiej :D, no ale jak to jest na prawdę ...:smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A jednak tak jest ! bo I SĄ ZBLIŻONE DO ZERA np. po4 - 0,015 a szesnaście razy więcej no3 to 0,24 ,nie chce mi się szukać ale to prawda ,temat był kilka razy poruszany na foraum RC i ZEOVIT .

PS. Brawo Andrzeju !!! codziennie podziwiam Twój baniaczek wchodząc na forum ZEO !!!

mówimy o "Stosunku Redfielda"

pozwolę sobie tu wkleić artykuł pojawia się na różnych forach, ale zazwyczaj przy okazji dyskusji o glonach.

przytaczam go z wypowiedzi Pawła Borówki, który umiescił do na tej stronie

Artykuł jest autorstwa Charlesa Buddendorfa i pochodzi ze stron:

http://www.xs4all.nl/~buddendo/index.html

http://www.aquaplant.cl

"Glony

Powód, dla którego odwiedzasz tę stronę jest taki, że masz glony w swoim akwarium. A kto ich nie ma? Nawet najbardziej doświadczeni akwaryści zetknęli się z całą gamą kolorów glonów, zielonych, czerwonych lub niebieskich. Wyjściem z problemu wydaje się być stosunek Redfielda. Opierając się na proporcji pomiędzy ilością azotanów i fosforanów w twoim akwarium, możesz określić możliwość pojawienia się sinic lub zielenic (…).

Jak się to zaczęło?

Członkowie grupy dyskusyjnej Dutch Aquarium Society (NBAT) byli świadkami wojny jaką wypowiedział sinicom Adriaan Bierne. Zdecydował on stawić czoło problemowi w inny niż dotychczas sposób (czyżby erytromycyna? - przyp. autora): najpierw jak szalony zaczął czytać, później wiedzę wcielił w życie. Najlepsze jest to, że mu się udało.

Stosunek Redfielda kontra glony.

Bierne przeczytał o tzw. stosunku Redfielda. Jest to różnica pomiędzy ilością azotu i fosforu w wodzie. Szereg badaczy używało stosunku Redfielda , aby określić jaki jest wpływ różnych wartości na występowanie rozmaitych gatunków glonów. W artykule Bulgakov et al. dowodzi się, że jeśli w akwarium występuje dużo azotu i mało fosforu to szansa na pojawienie się zielonych glonów jest wysoka. I odwrotnie, duża ilość fosforu i mała ilość azotu powoduje pojawienie się sinic. W związku z tym, optymalna proporcja azot/fosfor to 16/1 (co oznacza, że stosunek Redfielda wynosi 16).

Redfield i akwarium.

Wszystko w porządku, ale jak zbadamy zawartość azotu i fosforu? Wyjściem, niewątpliwie jest zaopatrzenie się w testy na azotany (NO3) i fosforany(PO4). Później łatwo przeliczyć azotany na azot i fosforany na fosfor. Aby uprościć sprawę załącza się tablicę, z której należy korzystać w następujący sposób: znajdujemy w tabeli wartości azotu i fosforu i na przecięciu otrzymamy stosunek Redfielda. Jeśli wynik znajduje się w części niebieskiej oznacza to dużą szansę na pojawienie się sinic, jeżeli w zielonej – pojawią się zielenice. Na szczęście pośrodku jest trochę miejsca: raj dla nas – akwarystów!

[Tablica znajduje się poniżej]

redfield_ratio_141.gif

Kalkulator Redfielda.

Dla akwarium wolnego od glonów współczynnik r. wynosi 16:1. Możemy zbadać zawartość azotu w formie azotanów (zakładając, że ilość azotynów i amoniaku jest minimalna) i fosforu w formie fosforanów (PO4).

Stosunek R. dotyczy zawartości azotu i fosforu, jednak dla nas bardziej wygodna będzie znajomość proporcji azotanów do fosforanów. Te założenia spełnia tzw. stosunek Buddy’ego, który pozwala prawie natychmiast zbadać proporcje NO3/PO4.

Konwersja jest prosta:

Redfield = Buddy x 1.45

Optimum Redfielda = 16 (wartości w przedziale 10 – 20)

Optimum Buddy’ego = 23 (wartości w przedziale 15 - 30)."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Garść informacji, które przydadzą się do dyskusji ( choć jest trochę OT):

Discovery Bay' date=' Jamaica stosunek N:P 0.59:0.20

Salomon Atolls, Maledives 0.98:0.43

Enewetak Atoll, Marshall Islands 3.8:0.56

Tarawa Lagoon, Rep. of Kiribati 3.02:0.33[/quote']

Dane dla tzw. "fore-reef", czyli rafa od strony nawietrznej. Jak widzimy "współczynnik Redfielda" w wodzie morskiej nie jest zachowany.

Cała teoria tego współczynnika opiera się na tym, że dla standaryzowanej polikultury fitoplanktonu pobieranie składników odżywczych odbywa się w stosunku C:N:P 106:16:1. O ile współczynnik Redfielda jest istotny dla biologów zajmujących się fitoplanktonem, to jednak rola tych drobnych organizmó w naszych akwariach jest marginalna. Dla np. zooksantelli Tridacna gigas taki współczynnik wynosi 303:52:1. Nie da się ukryć, że populacja zooksantelli w akwarium jest wielokrotnie większa, a przez to ma wielokrotnie większy wpływ na skład wody. Skłania to do wniosku, że nie ma naukowych podstaw dla utrzymywania stosunku N:P w naszych akwariach jak 16:1. Być może są takie przesłanki praktyczne, niemniej nie znam prac ani przypadkó udowadniających ich skuteczność. Po więcej informacji odsyłam do 4 numeru magazynu Koral.

Pozdrawiam,

Maciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jesteśmy w stanie dokładnie odwzorować tego, co jest w oceanach. Są prawa oceanu i prawa w akwenach zamkniętych. Zmiany, jakie zachodzą w zamkniętych zbiornikach są zbyt szybkie i nie do końca podlegają naszej kontroli. Pokarmy różnych firm zawierają azotany i fosforany w różnych proporcjach. Dodajemy je do wody nie znając tych proporcji. Stosujemy węgiel aktywowany czy różne sole, które też są źródłem NO3 i PO4, woda RO/DI tylko pozornie wolna jest od tych związków. Dla mnie więc zbędna jest troska o stosunek N:P, skoro nierealny jest jego pomiar i zachowanie tych proporcji, chociażby z tego względu, że jest to wartość wciąż zmieniająca się. Starałem się po prostu utrzymywać jak najniższe wartości NO3 i PO4. Niestety, do tej pory trudno było to uzyskać i jednocześnie nie wpędzić korali w "anoreksję". Skoro mała kolonia seriatopory w ciągu 15 minut jest w stanie pochwycić 10 000 artemii, to znaczy, że zwierzęta chcą jeść, a my powinniśmy im to umożliwić.

 

Wiadomość dla wszystkich zainteresowanych biopeletami - jesteśmy na liście oczekujących (niestety dość długiej, ale na szczęście na jej początku), wysyłka towaru do Polski w przyszłym tygodniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niezłe wydarzenie. U mnie paletki chodzą trzy tygodnie i jak dotychczas no3 ciągle zero, odpieniacz jeszcze nie powstał. Skoczek jak możesz to sprzedaj garstkę informacji na temat Twojej katastrofy. Jak długo miałeś paletki, jaki filtr, jaka pompa, w jakim miejscu w stosunku do odpieniacza i przypuszczalne przyczyny awarii (pewnie sporo nad tym myślałeś).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że to żarcik ale ja już prawie odłączałem filterki z polimerami, dopiero co zasypałem a już do kosza by poszły. Eh dowcipnisie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hihi żart na granicy ryzyka :D ,ale dobry :smile:, ale się ciesze że to żart bo sam jestem zainteresowany paletkami w przyszłości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie :D

Polecam kulki w 100% one naprawdę działają :smile:

Wszystkiego naj naj z okazji Dnia Kłamczuszków :good:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoczek nie lubię Cię :D

Tak swoją drogą to najlepiej wkręciłeś Przemka :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, tzw. żart po bandzie. Wyobrażam sobie, co mogli poczuć właściciele kulek i zdecydowanie nie zazdroszczę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pelki też już się mielą. Czekam na reakcję odpieniacza- po dwóch dniach nadal ubija bezy:shocked:Na razie nic poza lepszym polipowaniem. Chyba trzeba się uzbroic w cierpliwośc:cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×