Skocz do zawartości
ktryc

NP-reducing BioPellets

Rekomendowane odpowiedzi

Coś nowego , jestem ciekaw jak to bedzię faktycznie funkcjonowało, na KZ napaliłem sie jak łysy na grzebień i kicha prawie baniaka nie wysadziłem w powietrze . Z tymi kulkami to bedzie tak samo jak z innymi innowacyjnymi metodami, natury nie da się oszukać. Funkjonowało to bedzie przez max 3 lata. Akwaria prowadzone na zeo te z nie maja długiego żywota. Oczywiscie tak jak zachwalaja to osoby które togo juz uzywaja lub bedą używały ,ze to działa oczywiście że działa przeciez nie wsadzą sobie do baniaka bomby zegarowej.

Jestem bardzo pesemstycznie nastawiony , ale prosze nie odbierac tego jako moje "nie ", poprostu z bardzo niemiłymi doświadczeniami z zeo jestem bardziej ostrożny.

Aktualnie moje akwarium funcjonuje bez jakich kolwiek ulepszaczy i jetem zadowolony bo widze jak jest i jak wygladają moje korale.

Niepotrzebne jest zeo czy biopeletki, by wysadzić zbiornik, może to się stać przy każdej metodzie. Każdy wybiera metodę, która sprawdza się w jego zbiorniku. Metoda zeo również nie jest zła, jest tylko bardziej skomplikowana i trzeba być bardzo ostrożnym, żeby czegoś nie przedawkować. Wymaga więcej uwagi i czasu. Nie rezygnuję z zeo, ponieważ mam jakieś problemy w akwa. Jak na razie wszystko idzie bardzo dobrze, korale są zdrowe, wspaniale rosną i mają piękną barwę, woda przezroczysta, parametry świetne. Jednak nigdy nie stosowałem się do zaleceń producenta, zawsze ustalałem swoje własne dawkowanie opierając się na dokładnej obserwacji tego, co się działo w zbiorniku. Według mnie minusem zeo jest fakt, że nigdy nie jesteśmy pewni, jaka dawka jakiego produktu jest dla naszego zbiornika właściwa, gdyż każdy zbiornik reaguje inaczej. Poza tym zacząłem odnosić wrażenie jakbym pracował w mini laboratorium chemicznym. W przeciwieństwie do zeo biopeletki są proste w użyciu. Jest to stały pokarm dla bakterii, pozostający cały czas w jednym miejscu, nie jest rozpraszany w kolumnie wody tak jak pożywka dla bakterii w płynie, np. zeostart2, etc.

Grześ, znasz mnie i powinieneś wiedzieć, że jestem bardzo ostrożny. Nie chcę stracić tego, na co tyle lat pracowałem i co naprawdę kocham. Mnie biopeletki przekonują, wydają mi się warte tego, żeby zaryzykować (chociaż nie nazwałbym tego nawet ryzykiem). Istotnym elementem jest fakt, że opracował to Jean Paul ten Klooster - naukowiec, który jest nie tylko teoretykiem, ale również praktykiem. Tak jak my jest wielkim miłośnikiem rafy.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z opisem wylot z filtra z kulkami powinien znajdować się w okolicach odpieniacza. Czy w związku z tym należy zmienić układ w sumpie i wprowadzić następującą kolejność: komora spływu z tym filtrem, następne komora z odpieniaczem, komora z pompą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba zmieniać kolejności, reaktor może stać na swoim miejscu. Wystarczy wylot z reaktora (poprzez wąż czy rurkę) poprowadzić do komory odpieniacza tuż przy pompie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aeternus12 miał chyba na myśli umieszczenie złoża w komorze sumpa przed komorą odpieniacza bez jakichkolwiek urządzeń typu filtr przepływowy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wazna informacja ze strony sprzedawcy :

Important! When the water flow in the pellet filter is too low, this may result in a large population of anaerobic bacteria, with the possible danger of H2S production. Always maintain high water flow through the filter in order to get optimal results. Usage of ozone and UV lamps will negatively affect bacterial recruitment of the biopellets and increase filter maturation time. Adding bacterial cultures to the water may shorten filter maturation time.

Wiec nie jest tak do konca super bezpieczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy taki Nitratereductor 400 nada sie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
chodi napisał:
Wazna informacja ze strony sprzedawcy :

Important! When the water flow in the pellet filter is too low, this may result in a large population of anaerobic bacteria, with the possible danger of H2S production. Always maintain high water flow through the filter in order to get optimal results. Usage of ozone and UV lamps will negatively affect bacterial recruitment of the biopellets and increase filter maturation time. Adding bacterial cultures to the water may shorten filter maturation time.

Wiec nie jest tak do konca super bezpieczne.

Tę informację podałem na pierwszej stronie.

Seks też nie jest tak do końca super bezpieczny. :) Spacer po Warszawie też może okazać się zgubny.

Prowadzenie zbiornika związane jest zawsze z jakimś zagrożeniem, np. awaria prądu (wiele domostw doświadczyło tego tej zimy), zatrzymanie się jakiegokolwiek reaktora na dłuższy czas, jakiś błąd w prowadzeniu DSB, itp.

 

Warto przeczytać długi wątek na Canreef Aquatics http://216.187.96.54/vbulletin/showthread.php?t=59332

Ci, którzy już stosują biopellets, dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Można sporo dowiedzieć się o tym, które filtry sprawdzają się, jakiej mocy pompki, itp, wiele praktycznych wskazówek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam, że ten preparat to jakaś forma żywic jonowymiennych. Cały proces redukcji ilości azotanów nie ma nic wspólnego z bakteriami. Ale czekam na jakieś naukowe opracowanie.

Odnosiłem się do tego, co teraz cytuje. Do tego trzeba podejść jak do kolejnego "bakteryjnego" systemu filtracji jak vodka method. Acz zgadzam się z Tobą, że najlepiej byłoby przeczytać naukową pracę na temat działania takiego specyfiku - z tym, że pozostanie to w sferze Twoich i moich życzeń. Nikt raczej sam z siebie nie podzieli się swoją wiedzą, jeżeli tylko może ją sprzedać.

A ogólnie co do tematu, to tak się zastanawiam i jak do teraz nie widziałem zdjęć żadnego ładnego SPSowiska z tymi "pellet"sami. Widział ktoś takie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ocelocik a widziales 20 lat temu gimnazjaliste z telefonem komorkowym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy zbyt duży przepływ wody też może mieć jakieś niekorzystne konsekwencje? Myślę nad filterkiem na zasadzie FBF-a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duży przepływ jest wskazany , ponieważ zapobiega powstawaniu siarkowodoru podczas procesu redukcji NO3/PO4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ocelocik a widziales 20 lat temu gimnazjaliste z telefonem komorkowym?

W ciągu trzech miesięcy ktoś mógł się już pochwalić jej wpływem na SPSy, nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Duży przepływ jest wskazany , ponieważ zapobiega powstawaniu siarkowodoru podczas procesu redukcji NO3/PO4.

Czyli działa jak filtr denitryfikacyjny ? jeśli tak to też mi wynalazek ! pachnie mi to następnym sposobem wyrwania kasy z naiwnych manniaków morszczyzny .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli działa jak filtr denitryfikacyjny ? jeśli tak to też mi wynalazek ! pachnie mi to następnym sposobem wyrwania kasy z naiwnych manniaków morszczyzny .

Sądząc po tym, jak duży zalecany jest przepływ wody, nie jest to denitryfikator, a raczej pojemne złoże bakterii, które dodatkowo ma zabezpieczone zapasy węglowych odżywek dla bakterii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×