Skocz do zawartości
artisu

400 litrów na start...

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Właśnie jestem na etapie przekształcania zbiornika 400 litrowego na solniczkę.

Ostatnie 2 lata zajmowałem się paletami ale nadszedł czas na morskie. Chciałbym wykorzystać to samo akwarium bo już się przyzwyczaiłem do niego.

Problem w tym że mam oryginalną szafkę tzn. z przegrodami i nie można tam dać konstrukcji sump + komin. Wymyśliłem więc że sump będzie z boku akwarium , na komodzie, na tym samym poziomie wody. W sumpie będzie pompka pompująca do zbiornika głównego a powrót będzie grawitacyjny na zasadzie równych ciśnień wężem o bardzo dużym przekroju w kształcie odwróconego U. Gdyby pompka się zatrzymała z braku zasilania to poziomy wody się wyrównają. Tak kiedyś działały filtry zewnętrzne napędzane brzęczykiem. Zamówiłem już akwarium - kostka 35x35x40 cm w którym będzie na początek odpieniacz i grzałka 250W Jagera (do paletek wystarczała). Pompa cyrkulacyjna na początek ok. 1100 l/godz bo nie wiem czy przy większej woda zdąży spływać do sumpa.

Boję się tylko tego że sump nie będzie zbierał zanieczyszczeń z powierzchni gdyż upust wody jest pod powierzchnią, inaczej U-rurka by się zapowietrzyła.

Czy ktoś coś takiego już robił?

Drugie pytanie to czy przy oświetleniu 4x 54w T5 na odbłyśnikach coś urośnie czy muszę dokupywać HQI. W słodkowodnym miałem przy takim świetle dżunglę...zbiornik ma 60 cm wysokości, wymiary 150x50x60, 0,5 W/litr.

Na razie mam zamówione 30 kilo białego piachu, 17 kilo martwej skały syntetycznej Aquaroche (potem będzie więcej), odpieniacz Octopus NW-110, osmozę, aerometr.

Jak sump będzie działał to zamierzam posolić wszystko :D

Jaką sól polecacie? Słyszałem że Kent ma dobrą opinię. Na początek nie musi być najlepsza bo pewnie sporo wody zmarnuję zanim coś żywego będzie tam pływać ale mieć najlepszy stosunek cena/jakość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do sumpa, to do końca ten patent jakoś mi się nie widzi, niech się wypowiedzą spece. Jak masz możliwość to wywierć otwory w akwarium, przerób szafkę lub zbuduj nowa, a ułatwi Ci to życie.

Skała hm, jak najwięcej żywej, cena jak dobrze poszukasz będzie porównywalna ewentualnie dorzucisz parę złociszy do żywej, a znacznie lepszy start na żywej skale.

Światło jest zależne od tego co chcesz trzymać w zbiorniku np. miękasy, LPS, SPS czy nie foto.

Pomyśl o jakiejś cyrkulacji, jedna z ważniejszych rzeczy w baniaku.

Sól Tropic Narine bio active moim zdaniem

I nie bardzo łapie dlaczego na początku masz marnować wodę ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie wiem jaką masz "swobodę" finansową ale zastanów się zanim wykonasz niepotrzebne kroki, jesteś w komfortowej sytuacji bo możesz wszystko zaprojektować, więc

- zaprojektuj szafkę pod sump

- zaprojektuj odpowiedni sump

- przystosuj akwarium do morskiego (komin, otwory)

- dostosuj oświetlenie do obsady

- nastaw się na żywą skałę

- jakość soli na tym etapie jest sprawą drugorzędną

i pamiętaj o podstawach akwarystyki morskiej: żywa skała + odpieniacz+ cyrkulacja+ oświetlenie = sukces :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem może upierdkiwy ale z uporem maniaka zawsze mówię 50 cm głębokości to zamało

Jeśli możesz to sprzedaj to akwarium a szukaj akwarium do morskiego, ułatwi Ci to sporo

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jestem może upierdkiwy ale z uporem maniaka zawsze mówię 50 cm głębokości to zamało

Jeśli możesz to sprzedaj to akwarium a szukaj akwarium do morskiego, ułatwi Ci to sporo

pozdrawiam

A dlaczego za mało?? Ja mam 45 i jakoś wszystko jest OK.

Pytam z ciekawości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A dlaczego za mało?? Ja mam 45 i jakoś wszystko jest OK.

250L - To wyjaśnia dlaczego 45cm jest OK.

Na akwarium 400L faktycznie głębokość, czy może raczej grubość 45cm jest trochę nie najlepszym wynikiem, to znaczy przy takich proporcjach ciężko jest ułożyć coś sensownego.

Lepiej zrezygnować z długości na korzyść właśnie tej grubości, bo to ona daje "przestrzeń"

Wykorzystywanie na siłę szkła tylko dla tego, że się ostało z czasem odbije się jakimiś problemami. Pomysł z sumpem z boku jest bardzo dobry, ale już rurka przelewowa moim zdaniem odpada. Już raczej coś w stylu pudełka przelewowego byłoby lepsze. Jest jeszcze możliwość zrobienia komina na zewnątrz, wystarczy wyciąć jedną ściankę, niech szklarz obniży krawędź o te 3cm i reszta już jest bajka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli koniecznie chcesz wykorzystać swój baniak i szafkę, to najtańszym kosztem bedzie wywalenie środkowej przegrody i wstawienie w jej miejscu slupków, aluminiowych np. z przodu i z tyłu, znajdziesz takie w każdym markecie budowlanym, wywiercenie otworów w szkle i w szafce i rezygnacja z sumpa na tym samym poziomie - prędzej czy później odbilby się czkawką.

Pozdrawiam

seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sump obok zbiornika głownego to mim zdaniem nie najlepszy pomysł, pomyśle sobie ze będziesz patrzył na fajny zbiornicze, a obok po lewej masz odpieniacz w którym zbiera się niezbyt przyjemny dla oka i nosa płyn :D

Przemyśl jeszcze raz wszystko, może warto sprzedać stare akwa i zacząć gromadzenie sprzętu od poczatku.

Pozwodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TOMAJK I SLAWOMIRDYL mają rację co do głębokości, mi się pomieszało z wysokością.

To się popisałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wypowiedzi, wszystkie są pomocne i tylko utwierdziły mnie w przekonaniu że zbiornik trzeba wcześniej czy później wymienić.

Do tego akwarium byłem przywiązany gdyż sporo się namęczyłem żeby go wnieść na 3 piętro. Jak ktoś je kupi to sobie sam zniesie ;)

Dlatego nie będę w nim wiercił żadnych dziur ani montował kominów, zwłaszcza że to jest akwarium panoramiczne. Faktycznie, głębokość zbiornika nie jest jego mocną stroną bo ma od 40 na końcach do 50 po środku. Wcześniej nie zwracałem na to uwagi... Do roślinnego i paletek było super ale na solniczkę nijak bo przecież trzeba skały dać...

Wystawię więc zbiornik i szafkę na sprzedaż, wraz z wszystkimi kubełkami i oświetleniem. O ile uda mi się wystartować z tym bocznym sumpem, odpalić w nim odpieniacz to wrzucę tylko żywej skały póki nowa szafka z akwarium nie będą gotowe. Niech sobie skałki dojrzewają.

Naturalnie nowe akwarium zaplanuję z głową, teraz chcę tylko poćwiczyć na tym zbiorniku.

Mam pytanie o oświetlenie. Będę w przyszłości kupował HQI ale czy konieczne jest to dodatkowe fioletowe? Jeśli tak to czy one świecą razem czy na przemian i jakiej mocy np. do 400 litrowego zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

150/50cm daje 0,75m2 x 550-650W daje cirka 400-500W czyli :

2X 150W HQI i do tego 2x 54W T5

Te dodatkowe świetlówki to raczej nie fioletowe a niebieskie, i są nieodzownym elementem oświetlenia akwarium morskiego. Być może z czasem będziesz jeszcze dokładał aktynikę.

Sump z boku nie oznacza otwartego baniaka z syfami, nawet nie przyszłoby mi to do głowy, apeluję o odrobinę wyobraźni. Mój syn ma akwarium słodkowodne i przechodzi na morszczyznę, więc temat sumpa z boku już rozgryzłem i wiem że zda egzamin na 5+ Dodatkowym atutem jest to że nie trzeba paciorków odwalać przy sumpie a i pompka ma łatwiejszą pracę do wykonania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bylem ostatnio u znajomego i zaskoczyl mnie pomyslowoscia ;) w szafce pod akwarium byla lodowka na papu i zdublowany or6500. A cala maszyneria dla odmiany na strychu :) takze widzialem juz sumpy obok, pod i nad akwarium i zawsze dzialalo to jak nalezy :) 100% dowolnosc tworcza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo 2X 250W HQI 20000K może ;-).

Jak dla mnie to sump wszędzie, byle nie pod akwarium, osobiście mam dosyć zgięty w pół grzebać w nim.

Dlatego teraz postawiłem nowy obok, tyle że na podłodze.

Jak sprytnie to rozwiążesz obok, to dlaczego nie.

Ale to ćwiczenie na tym zbiorniku to będziesz potem żałował, że nie zrobiłeś od początku tak jak trzeba z porządnymi wymiarami zbiornika.

Coś musi zbierać z powierzchni film, jakiś przelew komin, grzebień.

Może jakaś zabudowa sumpa, bo tak na wierzchu śmierdzący odpieniacz, to tak sobie . Chyba, że lubisz taki fabryczny klimacik, ja lubię jak sprzęty widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarosław, sump będzie od frontu oklejony czarną folią tak że nie będzie nic widać. Będzie tylko wystawać górna część odpieniacza ale i to da się zabudować od góry jakby było trzeba.

Czy mogę zamówić ten odpieniacz do 400 litrów? Podobno są ciche i bardzo dobre. Cena też przystępna jak na parametry...

http://www.allegro.pl/item888139883_odpieniacz_nw_110_6520_octopus_warszawa.html#gallery

Właśnie to mnie martwi że do sumpa nie będzie wpływać ten film z powierzchni ale to tylko tymczasowe rozwiązanie. Na razie wymiana zbiornika i szafki jest niemożliwa, mam sajgon w pracy i do tego spore zaległości na studiach. Może za kilka miesięcy się odrobię to wtedy zrobię porządny zbiornik z kominem i oświetlenie na HQI plus świetlówki boczne tak jak radzicie. Raczej od razu 2x250W będzie. Pieniążki są, gorzej z czasem.

Tak więc przymierzam się do odpalenia tej 400ki w przyszłym tygodniu jak mi sumpa zrobią na zamówienie (35x35x40). Jak się postawi na komodzie obok akwarium to będą tak samo wysokie i będzie przelew grawitacyjny ciśnieniowy(odwrócona U rurka o dużej średnicy). Duże akwarium będzie zakryte wtedy oryginalną obudową - o to mi głównie chodziło.

Na razie fota gołego zbiornika.

30a5c8ec52559530med.jpg

Oświetlenie to 4xt5 54W sylwiana 865, pewnie będę musiał też kolorki pozmieniać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof, możesz mi powiedzieć coś więcej o tym systemie, czy nie zapowietrza się, czy masz tam grzebień, jak wyłączysz pompę obiegową to co jest z poziomami wody, jakie przekroje są na pompie a jakie na przelewie, jak duży sump i akwarium, czy są duże wachania poziomów itd. Jak możesz zrobić fotkę systemu i wysłać na maila

artisu(a)go2.pl to bardzo będę wdzięczny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaro, coś pomieszałeś, ten odpieniacz to inny model, wszystko się zgadza:

http://www.thereefshop.com.au/index.php?main_page=product_info&cPath=1&products_id=259

Ten na allegro to chyba starszy model bo są minimalne różnice (spust ścieku).

W opisie pisze że może byc do 500 litrów ale ja tam nie wierzę w opisy, będzie za mały to wymienię. Na razie wystartuję na tym z aukcji, potem zobaczymy. Z tego co pisze to ta pompka igiełkowa to tylko do wewnętrznej cyrkulacji, chyba powinna być jeszcze jedna pompująca wodę do odpieniacza?

Ale raz kozie śmierć, kupuję bo za tak śmieszne pieniądze to można spróbować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×