Skocz do zawartości
Sebastian

Prosta dolewajka płynów :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Wstawiłem też na NR ale moze komuś i tutaj przyda się takie rozwiązanie :D

Na potrzeby własne :D zrobiłem sobie taką prostą dolewajkę płynów Ballinga.

3246-dol1.jpg

3246-dol2.jpg

3246-dol3.jpg

Pod maską:

3246-dol4.jpg

Urządzenie proste składające się z trzech zegarów, trzech zasilaczy i trzech pompek do spryskiwaczy :) zamkniętych w jedno opakowanie.

Możliwość regulacji obrotów pompek, a co za tym idzie możliwość regulacji wydajności.

Zakres od kilku kropel do 250 ml na minutę, z tym że nie jest to zakres płynny co do ml :) ale zawsze można dopasowć dawki do swojego zbiornika, tym bardziej że na każdym zegarze można ustawić do 8 programów na dobę.

To narazie tyle.

Dolewajka cały czas w fazie testów, ale myślę że się sprawdzi.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile kosztuje to w całości?

Pozdrawiam

seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taniocha :no: 120-150 zł w zależności od kosztów poszczególnych elementów.

Tak wygląda zainstalowany w szafce:

3246-pompy1.jpg

3246-pompy2.jpg

3246-pompy3.jpg

3246-pompy4.jpg

Proszę się nie czapiać bałaganu w szafce :D

Wszystko działa idealnie, mogę tą konstrukcję spokojnie polecić, chociaż już po głowie chodzi mi następny dozownik :)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja bym sie bal ze oszuka lub nie poda plynow

A dlaczego ? wystarczy kontrolować co jakiś czas czy zaworki się nie zapchały i tyle :no:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze się domyślam jak ustaliłeś ilość dozowanych płynów :

Czas jaki jest załączony programator + napięcie jakim zasilasz pompkę i doświadczalnie wyznaczyłeś ile przepompuje np. na 1 minutę przy danym napięciu tak ? Widzę, że zasilacze to rozbebeszone te takie kostkowe zasilacze z regulacją napięcia 1,5-12V.

Konstrukcja wydaje się być prosta i niezawodna, a do tego może być wystarczająco precyzyjna czy sprawdzałeś może powtarzalność działania ? Tzn. przepompowywałeś np. 10x jednym kanałem przez ten sam czas płyn przy takim samym napięciu do jakiejś menzurki i sprawdzałeś jaki jest rozrzut ?

W sumie jeśli bym się decydował na ballinga to chętnie bym sobie coś takiego zrobił bo sprawa naprawdę świetna przez swoją prostotę gratuluję pomysłu ;)

Prosiłbym o więcej szczegółów tu bądź na PW jakie programatory wykorzystałeś, jakie pompki i jakie zasilacze bo kwota którą podajesz wydaje mi się dosyć niska z moich wyliczeń wychodzi ok. 180-200zł i to tak "na styk".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się bał takich pompek użyć.

problem pojawi się jak Ci się lekko zapcha jakaś rurka

wtedy dozownik może podać nierówną ilość płynów

tylko dlatego że ty nie kontrolujesz ile płynu

się dolewa, tylko kontrolujesz czas dolewania

jeszcze inna sprawa czy pompy leją równo :) w danym czasie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawell a powiedz mi jak kontrolują najpopularniejsze dozowniki ilość dolewanego płynu? Maja jakies wagi czy czujniki przepływu cieczy?:)

U mnie podobna dolewajka działa od ponad roku i można uzyskać wmiarę duża powtarzalność. Wprowadziłem modyfikację w postaci regulatorów PWM do wydajności pompek, zaworki na końcach przewodów i inne rozbieralne pompki zębatkowe (też do spryskiwaczy). Mnie dolewajka kosztowała na gotowo koło 120 zł i mogę się pomęczyć z ustawieniami dawek co kilka miesięcy.

W wekend uzupełniałem swoje bańki 5 litrowe z roztworami i jedyny problem jaki zauwazyłem to syfek jaki się zebrał na dnie i lekko przypchał przewody silikonowe (niestety do tej pory nie czyściłem baniek przy każdym dolewaniu płynów ale widzę, że trzeba to robić) - wydaje mi się, że ten problem pojawił by się również przy dozownikach firmowych z pompkami dyfuzyjnymi. Bańki i przewody wypłukane - wszystko wróciło do stanu zero :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam pompy co na cykl pobierają 2ml cieczy cykl trwa 3 sek, pompka tłoczkowa nabiera 2ml i wlewa do zbiornika mikro kontroler liczy liczbę cykli ( na pompie jest przełącznik 2 pozycyjny, przełącza się w zależności w kórym cyklu jest pompa)

1 pompa mnie kosztowała 50zł

mikrokontroler i jakieś pierdułki by to uruchomić ok 50zł

u ciebie 1 pompka będzie miała dobry przepływ w minute wleje 100ml a druga będzie lekko przypchana i w minute wleje 70ml

tak mi się wydaje,ale lepszym rozwiązaniem jest pompka do spryskiwacza z maluszka :)

post-2407-0-19677800-1327338235_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w butelkach masz jakiś ssak założony, czy wciśnięte same wężyki, bo ogólnie pomysł jest dobry

przy dozowaniu ballinga strzykawką zauważyłem że czasami wężyk przyssiewa się do butelki z powodu podciśnienia, jak ssaka tam nie ma to bym coś tam założył

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sebastianie a jak zabezpieczyłeś się przed "sklejaniem" styków. Ja używam takich samych zegarów do włączania światła i dopóki nie dałem kondensatorów to co kilka dni wyłączenie którejś świetlówki sklejało powtórnie styczniki. Teraz od dwóch lat zdarzyła mi się taka sytuacja dwa razy. U mnie to jest tylko światło najwyżej poświeci trochę dłużej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sebastianie a jak zabezpieczyłeś się przed "sklejaniem" styków. Ja używam takich samych zegarów do włączania światła i dopóki nie dałem kondensatorów to co kilka dni wyłączenie którejś świetlówki sklejało powtórnie styczniki. Teraz od dwóch lat zdarzyła mi się taka sytuacja dwa razy. U mnie to jest tylko światło najwyżej poświeci trochę dłużej :D

myślę że tu taka sytuacja nie nastąpi przy takim prądzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Geralt ja użyłem regulatorów thebena - nie zdarzyło mi się jeszcze sklejenie styków - 12 V na odseparowanym od zasilania przekaźniku więc małe ryzyko.

Pawel ciekawy patent - możesz coś więcej napisać o tym zestawie - mnie interesuje jak tym sterujesz :) - jak by się dało jakieś lepsze zdjęcia wkleić

Odłożyłem temat po uruchomieniu mojej dolewajki ale można by wykorzystać mikro pompki perystaltyczne z pistoletów na bańki.

Mam też bardzo fajne micro pompki membrankowe z chin - dokładne na 24 V - leją równiutko po 100 ml/min - jak dla mnie za dużo więc poszukuję taniego rozwiązania sterowania czasem dla czasu poniżej 1 minuty.

Pozdrawiam

Arek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Geralt ja użyłem regulatorów thebena - nie zdarzyło mi się jeszcze sklejenie styków - 12 V na odseparowanym od zasilania przekaźniku więc małe ryzyko.

Pawel ciekawy patent - możesz coś więcej napisać o tym zestawie - mnie interesuje jak tym sterujesz :) - jak by się dało jakieś lepsze zdjęcia wkleić

Odłożyłem temat po uruchomieniu mojej dolewajki ale można by wykorzystać mikro pompki perystaltyczne z pistoletów na bańki.

Mam też bardzo fajne micro pompki membrankowe z chin - dokładne na 24 V - leją równiutko po 100 ml/min - jak dla mnie za dużo więc poszukuję taniego rozwiązania sterowania czasem dla czasu poniżej 1 minuty.

Pozdrawiam

Arek

sterowania jeszcze nie mam zrobionego, wprowadzam dane do epromu za pomocą UART (port COM)

jak to poskładam to porobie fotki, powklejam shematy i źródła oprogramowania

patent ma uC jest bardzo prosty i możesz sterować nawet mniejszymi czasami niż 1 sek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajne, a czy nie dało by rady zmieścić wszystkiego w taka ładną skrzynkę białą na bezpieczniki i zastosować takie oto timeryna szynę?? myślę że ładniej to będzie wyglądać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sebastian zastosował timery na szynę - można wcisnąć w skrzynka ale zwróć uwagę, że wteedy pompki będziesz miał poza obudową :) a to już nie będzie ładnie wyglądać.

W ten sposób masz combo w jednej obudowie - wg mnie praktycznie:)

moja wygląda tak :)

http://aqua-reef.pl/topic/3037-tania-dolewka-ballingaplynow-3-kanaly/

działa już ponad rok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×