Skocz do zawartości
Gość Muniek

lampy led 120w

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Muniek

Mam pytanie czy ktos moze wie ile lm daja te lampy Mam na mysli lampy z e-rybki, reefshopu oraz thcskiby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Skiba sprzedaje lampy reefshopu...

2. nie wiem czy erybka wspólnie ze swoim kontrahentem nie udoskonaliła produktu pierwotnie sprzedawanego w reefshopie jako ver. 1, więc tutaj strzał jest w ciemno...

białe ledy w ver. 1 miały około 90 lm/W - LINK do NR, potwierdzenie wprowadzenia do sprzedaży ver. 1

3. białe ledy z Black Pythonów mają pewnie podobny wynik, pewnie nieco wyższy przy wersji z kompem wskutek procesu sterowania prądem by loccotus

lm/w to tylko jeden z mierników użyteczności lampy, ważny jest też kąt świecenia i jakość użytych LEDów i przede wszystkim funkcjonalność lampy, więc przy ocenie lamp nie przywiązuj się do parametru lm/w - tyle wiem z dyskusji prowadzonych i na NR (dział Technika|) i na AR (dział Elektronika i Oświetlenie), bo sam przed tym dylematem stałem (wyboru już dokonałem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co rozumiesz przez:

1)jakość użytych ledów

2)funkcjonalność lampy

Niebieskie diody led mają "ciut" (o ok połowę) mniejszą wydajność świetlną... Nie wierzysz poczytaj dokumentację diod powerled cree która udostępniają na swojej stronie...

Jaki zysk mamy ze stosowania diod powerled skoro lampa HQI ma podobną wydajność świetlną? Niebieskie HQI 150 W ma 6000 lm >> niebieska dioda led ma ok 45 lm z 1 W >>> więc w sumie wychodzi na to samo... No prawie bo lampa led kosztuje z 20 razy tyle... więc różnica jest dla sprzedawcy i to wielka... bo od 2500 zł trochę większą można marże naliczyć niż od 300 zł...

A koralowce świetnie rosną pod HQI więc po co kombinować???...

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A koralowce świetnie rosną pod HQI więc po co kombinować???...

pozdr

Kondor masz rację ale wydaje mi się że to cena to powoduje a co byś powiedział jak taka lampa kosztowała by ok 1 000 zł ? a za rok 500 zł ?

W tym momęcie Led wydaje się bardzo atrakcyjnym towarem działającym

min. 5 lat.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Muniek

Oj no nie wiem jak sobie przeliczam lm/1W to wychodzi ze lampa led jest prawie dwukrotnie bardziej efektywna. Lampa HQI 150w ma daje około 7000lm lampa led zakładając ze otrzymamy 90lm/1W np. 90W daje 8100lm. Moze sie myle ale to przemawia jednak za ledem. Osobiście jade na hqi ze statecznikami elektronicznymi ale przyglądam sie jak to będzie z tymi ledami. Osobiście mam duze wątpliwości co do ich trwałości świecenia jak i też utzrymania odpowiedniego widma w tak dlugim okresie czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jaki zysk mamy ze stosowania diod powerled skoro lampa HQI ma podobną wydajność świetlną? Niebieskie HQI 150 W ma 6000 lm >> niebieska dioda led ma ok 45 lm z 1 W >>> więc w sumie wychodzi na to samo...
Ano taki, że strumień ze żarnika HQI traktuje się jako źródło izotropowe (czyli promieniujące we WSZYSTKICH kierunkach), a to w konfrontacji z anizotropowym źródłem światła jakim jest LED stanowi istotną różnicę.

Tłumacząć z polskiego na nasze - Jeśli weźmiemy HQI i LED o takiej samej wydajności w lm, to LED świeci "bardziej" dlatego że praktycznie tylko w jednym kierunku a HQI rozprasza tą samą ilość światła dookoła siebie. Proste jak drut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kondor,

nie jestem expertem ale o wydajności świetlnej lamp LED decydują przede wszystkim diody białe, które (w dobrych lampach) w stosunku do niebieskich mają średnio 3-3,5x wyższą sprawność świetlną (definiowaną na potrzeby tej dyskusji jako lm/w), np. białe cree xr-e Q5 mają 107 lm/w, wersje Blue mają max 30 lm/w - DOWÓD

więć nie możemy rozpatrywać ledów niebieskich jako głównego źródła światła i porównywać ich z HQI zapominając o diodach białych - ich zasadniczym celem jest dostarczenie barwy dla użytkownika oraz właściwego pasma dla korali w celu zwiększenia fotosyntezy zooksanteli (przynajmniej ja tak to rozumiem :()

Muniek dał Ci dobry przykład dlaczego kombinujemy :) - właśnie ze względu na koszty!!

jako nowy morszczak (nowy będe dopiero jak zaleje -> w przyszłym miesiącu :)) długo zastanawiałem się nad tym czy pójść w HQI+T5 czy w LEDy... zdecydował właśnie rachunek ekonomiczny (zakup lampy + koszty wymiany źródła światła) wybitnie przemawia na korzyść ledów :), do tego dochodzi znacznie lepsze PAR (wg Przemka z NR) skutkujące szybszym wzrostem korali (o tym już wiele osób się przekonało więc chyba Przemek miał rację ;))

Co ja rozumiem przez:

1. jakość ledów (ocenianą przez pryzmat hobby) - żywotność + wydajność świetlna + odpowiednia barwa ---> po "papierowym" przejrzeniu wielu modeli wydaje mi się że te lampki są wzorcowe

2. funkcjonalność - najbardziej zależy mi na pełnej możliwość sterowania barwą światła, więc zwróciłbym przede wszystkim uwagę na to jak to można robić w danym modelu lampy (brak/ręcznie/softowo + osobne sterowanie mocą białych/niebieskich + efekty wschodu/zachodu słońca) ---->tutaj nie do pobicia są lampy z reefshopu :)

Dyskusje o LEDach trwają na NR i AR od bardzo długiego czasu - poczytaj trochę i wyrób sobie zdanie... Większość osób jest bardzo zadowolona z LEDów. Jedyne w zasadzie czego się obawiamy to potwierdzenia ich żywotności (wspomniał o tym Muniek)....

EDIT: loccotus był pierwszy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×