Skocz do zawartości
tomi

odpieniacz 50l

Rekomendowane odpowiedzi

witam jako ze jestem zielony w sprawie doboru odpieniacza(brak doswiadczenia) mam pytanie do znawcow tematu.50l -szukam zewnetrznego odpieniacza.obsada miekie + 2 male rybcie.system naturalny bedzie oparty na zywej skale z Papua / Nowa Gwinea - (warto?).no chyba ze podmianki cotygodniowe zalatwia sprawe .sol to TM BIO-ACTIF .pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zbiornik 45 litrów odpieniacz Weipro 2011 z pompka 800 l/h podmiana 10 procent co tydzien i jestem zadowolony :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to mam 2 faworytow tunze i mce600.ale czy to nie za mocne na te moje zaledwie 50l.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
system naturalny bedzie oparty na zywej skale z Papua / Nowa Gwinea - (warto?)

też jestem na etapie planowania i akurat dzisiaj czytałem opinie na ten temat na NR...

zdania są podzielone ;): jak wiadomo dla początkujących każde życie stanowi nie lada gratkę, ale osoby mające już nie jeden zbiornik za sobą twierdzą że i tak z reguły dochodzi do (w zasadzie 100%) wytępienia życia z tych skał, bo albo trafiasz na "podgniłe" życie, które ciężko uratować albo oprócz tego dobrego dostajesz "prezenty" w postaci aiptasii i innych plag...

suma sumarum pr0 twierdzą że nie warto... mnie osobiście te piękne zoanthusy strasznie pociągają i pewnie skuszę się na kupno 4-5 kilogramów skały z Papui (przy zakupie jakichś 30kg do 250L)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te 'piękne' zoanthusy tez po pewnym czasie beda zwyklym zoanthusami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natan do ciebie pytanie-nie powiem sledze twoje watki z niefoto i powiem szczerze bardzo mnie to wciagnelo.raczej chce zrobic zbiornik pod niefoto.wiem ze odpieniacz w tym przypadku wazna rzecz .chce zastosowac swieltowki led tylko nie wiem jak dobrac przelicznik do 50l.i czy warto brac ta skale z papui czy wybrac ta tansza.? co do swiatla to opcjonalnie mam 24 50/50 to by styklo na niefoto ale ledy mnie kusza.jesli mozesz to opisz jak powinien wygladac zbiornik w takim litrazu jak moj no i dobor zwierzat tu tez jest wazny, wysokosc zbiornika 50cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
te 'piękne' zoanthusy tez po pewnym czasie beda zwyklym zoanthusami.

możesz nakreślić mi dlaczego?

ciągle się uczę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie warto brać skały dla Zoa bo te są stosunkowo tanie za 80-140zł można mieć naprawdę DUŻE skałki ładnych Zoa, a cena skały znacząca różnica za 1/kg ogólnie gdybym stawiał moje 72l od nowa to bym tak przygotował żywą skałę (wziąłbym fracht, żeby wiedzieć co mam, ale odpowiednio przygotował), że ani 1 malutki zoanthus by na niej nie przeżył, ale za to byłby "czysty start"...

Co do odpieniacza to na 2 rybki do takiego akwa wystarczył by typu miniflotor z kostką, jednak nie polecam odpieniacza z kostką ze względu na konieczność częstej wymiany choć w tak małym akwa to nie jest głupie rozwiązanie tzn. powinno wystarczyć i jest tanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomi, sorki za wcięcie się w temat ale chciałbym pokontynuować tę dyskusję

@Spajdi, pewnie masz rację ale ja za cholerę nie potrafię znaleźć takich skałek w sklepach internetowych... być może źle szukam :)

druga sprawa: fracht - póki co czerpię wiedzę tylko z forum i z tego co czytałem to dużo ludzi wypowiada się w tej materii jako o dużym ryzyku.... i jednak poleca osobiste pójście do sklepu i wybranie takich skał, jakie pasują = przy frachcie dużo niewiadomych co do kształtów a cenowo niewielka różnica... więc jak to jest naprawdę??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba się nie zrozumieliśmy... Nie chodzi mi o fracht, że nie wiem co kupuje tylko, że wiem, że sklep ma dnia XX dostawę i ja dnia XX biorę ze sklepu skalę prosto z dostawy czyli z "frachtu" różnie można fracht interpretować jak widać... Wtedy przynajmniej wiem co mam, że skała od początku jest dobrze traktowana i wiem jak ją przygotować przed włożeniem do baniaka... Teraz taką skałę najpierw bym porządnie wyszorował i wypłukał, a później ok. 2 msc'e przygotowywał w całkowitym zaciemnieniu z mocną cyrkulacją, grzałką i co 2 tygodnie 100% podmian wody w naczyniu ze skałą tak, żeby pozbawić ją wszelkiego martwego syfu ze środka i detrytusu i zabić jednocześnie wszystko poza bakteriami i robactwem (robaki i bakterie nie potrzebują światła do przeżycia) i na takiej skałce bym stawiał baniak dzięki temu można uniknąć w dużej mierze dojrzewania w baniaku będzie one skrócone do absolutnego minimum, no, ale wcześniej skała 2 msc'e "dojrzewała" sobie osobno... Po stawianiu pierwszego baniaka 72l teraz wiem, że gdybym stawiał poważny większy baniak to skała przeszła by taki proces, żeby mieć dobry start później w głównym baniaku i czystą skałę pozbawioną PO4. No i ja polecam jak sam zauważyłeś koniecznie kupować skałę OSOBIŚCIE jeśli tylko jest taka możliwość...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×