Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

witajcie. mam takie pytanie. niedługo zakładam swoje pierwsze morskie akwarium. Albo będzie to Reefmax albo sam coś sobie złożę. Jeśli zdecyduję się na własnoręczne złożenia komponentów w zbiorniku to najprawdopodobniej zdecyduję się na sumpa (akwarium będzie miało 160-200litrow). zastanawiam się tylko czy konieczne jest robienie w sumpie komór - czy może to być po prostu niewielki zbiornik w ktorym będzie odpieniacz i grzałka. A może po prosu zrobić akwarium z panelem??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz taką możliwośc to w swoim systemie znajdź miejsce na sump, w sumpie oprócz miejsca na sprzęt przeważnie wydziela się osobne komory na jedną z metod filtracji - DSB, filtr glonowy , MM, żywa skała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@october rust

co do komór to przynajmniej 1 powinieneś mieć do oddzielenia pompy obiegowej od reszty urządzeń. Robi się to ze względu na zmianę ilości wody w sumpie. Wszelkie wachnięcia powinny zachodzić koło pompy, żeby na przykład odpieniacz nie wariował.

Panel to też dobre rozwiązanie, więc je jeszcze przemyśl.

P.S.

Jako pierwsze morskie poleciłbym ReefMax bo kupujesz już praktycznie gotowe rozwiązanie, które zostało już przetestowane. Jeśli chcesz zobaczyć działające takie akwarium to w Warszawie masz takie w Acroporze.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
DSB w sumpie??? właściwie to moje pytanie powinno brzmieć - czy komory w sympie są niezbędne??

Jeżeli chcesz dsb w sumpie to polecam 3

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@october rust

co do komór to przynajmniej 1 powinieneś mieć do oddzielenia pompy obiegowej od reszty urządzeń. Robi się to ze względu na zmianę ilości wody w sumpie. Wszelkie wachnięcia powinny zachodzić koło pompy, żeby na przykład odpieniacz nie wariował.

Panel to też dobre rozwiązanie, więc je jeszcze przemyśl.

P.S.

Jako pierwsze morskie poleciłbym ReefMax bo kupujesz już praktycznie gotowe rozwiązanie, które zostało już przetestowane. Jeśli chcesz zobaczyć działające takie akwarium to w Warszawie masz takie w Acroporze.

Pozdrawiam

właściwie to Reefmax był pierwszym wyborem, przy czym im dłużej o tym wszystkim myślę to dochodzę do wniosku, że reefmax ma jedną wadę - jest strasznie maleńki. w acroporze oczywiście bywam i widziałem tamtejszego reefmaxa - jest niesamowity. Pomyślę jeszcze nad projektem - może rzeczywiście zamiast robić sumpa zrobię panel - w każdym razie na dniach przedstawię wyniki swoich pomysłów i czekam na konstruktywną krytykę:))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko sump,panel to kiszka,mialem i nie polecam,nic tam nie wsadzisz,nawet przyzwoitego odpieniacza nie da sie wrzucic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba jednak panel będzie jedynym mołziwym rozwiązaniem, Z resztą to akwa nie będzie zbiornikime docelowym, tylko polem do zebrania doświadczeń. Mam nadzieję, że wyjdzie. Większe, w przyszłości na 100 procent będzie z sumpem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rób od początku z sumpem nie baw się... Sam mam baniak z panelem (zewnętrznym co prawda) i gdybym tylko miał możliwość to robię sumpa daje on o wiele więcej możliwości filtracyjnych, można łatwo wymienić odpieniacz na inny nie trzeba liczyć się z każdym milimetrem, łatwiej zrobić dolewkę generalnie z sumpem świat jest piękniejszy jedynie trzeba zadbać o to aby zrobić wszystko fajnie wyciszone :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rob odrazu zbiornik docelowy,chcesz 2 razy sprzet kupowac?

Na forum znajdziesz wszystkie informacje,szkoda czasu i kasy 2 razy akwarium zakladac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale nie wywalę na pierwszy raz zbiornika 1000 litrowego. Nie jestem aż tak dzielny. Chciałbym się wszystkiego powoli nauczyć i dopiero potem - i nie ukrywam - po przenosinach zabrac do czegoś naprawde wielekiego. Stąd pierwszy zbiornik ma być poligonem doświadczalnym - dla mnie, a nie dla zwierząt of course. Mam świadomość że wszystko trzeba będzie kupowac dwa razy - cóż, to samo przerabiam co rok z rowerem..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

october ma racje z jednej strony, kazdy wie ze budujac KOLEJNY baniak zrobi sie go lepiej i pod swoje wymagania. pytanie tylko, czy warto placic kase i tracic czas na taka szkole? czy nie lepiej poprosic kogos doswiadczonego o pomoc? wielu forumowiczow na pewno za darmo zgodzilo by Ci sie zlozyc, zbudowac system. ja zapraszam do siebie, zobaczysz jak to wszystko wyglada - mam 570L i ze 40 samych acropor (u mnie jedyna roznica nie ma odpieniacza a jest ATS - faza testow). pokaze Ci palcem co jest istotne w budowie baniaka i sumpa, ogolnie co do czego i polecam na prawde stawiac od razu baniak docelowy - wiekszy jest na prawde latwiejszy a kasy i czasu zaoszczedzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio???? w takim razie na 100 procent przybędę popatrzeć i popytać co i jak. Pozstaje jeszcze problem lokalowy - w swoim mieszkaniu będe mógł stawiać co chcę - w wynajmowanym mieszkaniu już nie za bardzo.. Ale nic to. W każdym bądź razie dziękuję za pomoc i uwagi. I pozwolisz, że któregos dnia zajrzę, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie zacznij od mniejszego, ja też zaczynałem od 60l i na tym litrażu zobaczyłem jakie to wszystko chwiejne jest.

Przydała mi się ta wiedza i potem postawiłem taki jaki chciałem 1000l.

Teraz nauczyłem się jeszcze czegoś i będę stawiał następny jeszcze inaczej.

A sumpa, to mam w ogóle bez przegród i daje radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cały wieczór myślałem nad tym i zrobię panel na odpieniacz i grzałkę. Planuję, że będzie to Beast400 - jakoś bardziej mnie przekonuje niż midiflotor. Mam nadzieję że da radę:))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×