Skocz do zawartości
ocelocik

Krok po kroku, czyli budowa moich 300 litrow

Rekomendowane odpowiedzi

No, no, no Ocelocik bardzo ładny zbiorniczek :) Chyba będzie trzeba wpaść i Ci trochę przeciąć niektóre zwierzaki :)

A tak na marginesie, to jak trochę się uporam ze swoim, a Ty będziesz miał więcej czasu z uczelni to na piwko masz zawsze zaproszenie.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część korali łamie regularnie, więc jakby co to zapraszam :) Ustabilizuję do końca zbiornik to pogadamy.

W gruncie rzeczy okazja do spotkania zawsze się znajdzie, ze swojej strony także zapraszam na piwko lub kawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

''Moge dodac, co nie bedzie juz tak ponura informacja, ze zaczolem karmic korale zmiksowana mieszanka mrozonego kryla, lasonoga i dodatkiem CyclopEeze. Za jakies dwa-trzy tygodnie dam znac, czy pomoglo to na jasnienie korali. Postaram sie tez w miedzyczasie uzupelnic ten miks innymi mrozonkami.

Uwagi, pytania, komentarze? Piszcie :)''

hej mam pytanie do tej wypowiedzi trochę dawno to było ale czy możesz napisać czy karmienie pomogło na jaśnienie korali???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czołem.

W akwarium wylądowało 9 rybek Apogon leptacanthus.

Zapraszam do obejrzenia ich pod tym linkiem:

Pozdrawiam,

Maciek

P.S Daimen przepraszam, że wcześniej nie pisałem. Karmiąc Cyclop-Eeze'em można łatwo przesadzić i korale ściemnieją, tyle że w kierunku brązu. Wydaje mi się, że lepiej tą kwestię załatwiają płynne/półpłynne pożywki typu aminokwasy, ReefBooster czy tym podobne. Ponadto mogę dodać, że roztwór NO3 ( używałem NaNO3) podawany w odpowiednich dawkach wyciągnie kolor zielony.

P.S II Nowy film, tym razem z pełnym światłem:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam załogo :)

Na dzień dzisiejszy zagadka: czym różni się rybka z poniższych zdjęć od typowych przedstawicieli swojego gatunku? Za prawidłową odpowiedz przewidziana nagroda :)

68798934.jpg

49658289.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 punktów dla tej Pani! :smile: Co prawda to dopiero jajeczka, a nie jeszcze larwy, ale maleństwami można je nazwać. Niemniej, przedstawiciele rodzaju Apogon, w odróżnieniu od rodzaju Pterapogon, inkubują w pyskach tylko jajeczka. Larwy po wykluciu opuszczają pysk i żyją jako plankton bez opieki rodziców. Stąd też młode tego rodzaju dużo trudniej odchować.

P.S Nagroda w postaci szczepki Cladielli/Capnelli lub puszki piwa do odbioru osobistego :(

P.S II Dobra, robię sobie jaja z tą Cladiellą - jak będziesz w W-wie daj znać, zorganizuje jakąś ciekawą szczepkę dla Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z okazji wymiany niebieskich świetlówek dwa zdjęcia porównawcze:

23.01 5x Blue plus ( stare) 3x Aquablue spezial ( dwumiesięczne)

a23012010.png

25.01 4x Blue plus ( nowe) 3x Aquablue spezial ( dwumiesięczne) 1x Aquablue spezial ( nowa)

a25012010.png

Specjalnie starałem się, żeby ustawienia aparatu były takie same. No cóż, różnicę widać - dziewięć miesięcy dla niebieskich świetlówek to jednak dużo.

Kilka słów o samym akwarium: w zasadzie to ciągle czuję się, jakbym wyciągał je z wakacyjno-jesiennej wpadki dozownika plus nakładają się na to bliżej niezidentyfikowane problemy z Acroporami trwające od blisko roku. Zaczęło się od kupna "dzikiej" kolonii bezpośrednio z importu dokładnie rok temu. W sklepie nie zauważyłem, że lekko leci ona od dołu - no i leci powolutku już blisko od roku, zabierając ze sobą jeszcze dwie inne Acry. Bywają tygodnie bez żadnego postępu STN, bywają tygodnie że tkanka poleci o centymetr lub lepiej. Nie dochodzi do regeneracji utraconej tkanki w żaden sposób. Próbowałem różnych rzeczy z parametrami, od ULNS po UHNS ( ultra high nutrient system). Z ULNS zdążyłem zaliczyć Prodibio i VSV, niemniej dowiedziałem się, że w moim wypadku te systemy zbytnio się nie sprawdzają ( nie dały efektu lepszego niż stare połączenie Rowa+węgiel). Na chwilę obecną rozważam uznanie tych problemów za infekcje bakteryjne/wirusowe - skłaniają mnie do tego cykliczne "napady" STN z okresami wyrównawczymi i prawdopodobna niezależność od parametrów wody. Niemniej niechętnie uznaję tą możliwość z uwagi na pewną terminalność, bo choroby korali są tematem mało znanym i ciężko znaleźć jakieś większe publikacje na ich temat ( szczególnie SPSów). Nie mówiąc o znalezieniu czegoś nt. leczenia.

Wszelkie Wasze uwagi/doświadczenia/porady w tej materii są mile widziane i jeżeli znajdzie się ktoś chętny pomóc to powrzucam fotki korali.

Pozdrawiam,

Maciek

P.S Irytujące, przez pięć lat nie stracić ani jednego korala, a potem w ciągu 5 miesięcy 5 sztuk.

P.S II Przy okazji - jeżeli czyta to ktoś z Warszawy dysponujący miernikiem Hanny PO4 to czy mógłby mi użyczyć takiego na test lub dwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maćku, ciekawe to co piszesz, stawia w trochę innym niż myślałem świetle to co spotkalo mój baniak. Mianowicie reset ktory mnie spotkał był spowodowany jak myślałem wcześniej również wakacyjnym olaniem tematu, zmianą swiatła itp. To tłumaczyłoby ataki glonów, cyjano, dino i Bóg jeden wie czego jeszcze, ale jak tak teraz już na chłodno sięgnę pamięcią, to problemy zaczęly się właśnie od kupna dzikusa Acry która również traciła tkankę od dołu, a właściwie od środka, nic nie dało pocięcie jej. Potem przeszło to na Seriatopory, później były inne acry. To dziadostwo rozwijalo się w sumie powoli, kilka miesięcy, od wakacji właśnie, ale do czasu. W pewnym momencie w ciągu 24 godzin polecialo kilka krzaków, reszta w zastraszającym tempie traciła tkankę, kilka udało się uratować tylko dzięki przenosinom do innego systemu. Ten szybki krach przypisywalem zmianie odpieniacza, ale teraz to mówąc szczerze już zglupiałem. Żeby bylo śmieszniej, ze skrawków które zostaly na skałach po oderwaniu krzaków, po miesiącu kiełkują nowe malutkie szczepki, zdrowe jak rydze :good: Nie twierdzę że spotkało mnie to samo co masz u siebie, ale prosiłeś o opisanie podobnych przypadków, mój trochę moim zdaniem pasuje.

Pozdrawiam

seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ocelocik wez wode z akwa i pofatyguj sie do Korale.pl,maja miernik Hanna na po4.no3 i potas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@seb

Cześć.

Szkoda, że doświadczyłeś takiego przykrego incydentu na własnej skórze. Ale masz to za sobą i mam nadzieję, że ponownie Cie to nie trafi. Cała opisana przez Ciebie sytuacja całkiem pasuje to teorii o wirusowej czy bakteryjnej infekcji, przy czym zmiana odpieniacza mogła mocno wpłynąć na delikatny ekosystem jakim jest akwarium i umożliwiła piorunujący postęp choroby. Wydaje mi się, że moglibyśmy zebrać jeszcze sporo takich relacji, z tym że w żadnym z tych wypadków nie będziemy mieli stu procentowego potwierdzenia winy drobnoustrojów. Szczególnie, że w wielu wypadkach możemy mieć do czynienia z oportunistycznym działaniem mikroorganizmów które na co dzień są obecne w naszych akwariach, a ich szkodliwy efekt jest wtórny wobec jakiś pierwotnych problemów ( pogorszenie parametrów wody, stres).

Na zachodzie takie trudne do zdefiniowania i rozpoznania problemy z postępującą martwicą koralowców dorobiły się już odrębnej nazwy, tzw. syndromu Kip'a.

Dziękuję, że podrzuciłeś informację o swoich tego typu problemach, a czytających posiadających jakieś doświadczenia w podobnych sprawach zachęcam do wypowiedzi :good:

@jaro37

Całkiem niezły pomysł, choć nie posiadam samochodu i do korale.pl mam prawie całe miasto do przejechania. Jeżeli nic innego nie wymyślę to zrobię tak jak piszesz.

A wytrwałym, którzy jakoś przeczytali moje wypociny, dedykuję zdjęcie mojej ulubionej gorgonii :D

g30012010.png

Pozdrawiam,

Maciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gorgonia jest super! należy do moich ulubieńców i w moim zbiorniku :good:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Long time no see" powinienem napisać o tym wątku. Rok bez wpisu to zdecydowanie zbyt długo, ale zawsze miałem coś bardziej pilnego na głowie.

Jeżeli jest ktoś wciąż zainteresowany, to w zbiorniku zmieniło się niewiele. Niestety padł mi Cryptocentrus leptacanthus którego miałem przez ponad 5 lat, to chyba najgorsza z rzeczy jaka mi się trafiła. Prócz tego strasznie mi się grzybowieńce namnożyły, muszę na nie sposób wymyślić. A prócz tego mniej więcej po staremu. "Na zachodzie bez zmian" ;)

Wieczorem postaram się wrzucić aktualne fotki.

Do czytających mam prośbę - zbieram się do wymiany świetlówek i szukam rady. Obecnie stosuję stare ivanowskie Aquablue spezial - Blue plus 1:1. Poprzednio miałem 3:5 ( byłem nawet chyba bardziej zadowolony). Jaką konfigurację świetlówek tym razem byście polecali?

Pozdrawiam,

Maciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do konfiguracji światła to ja wolę bardziej niebiesko i dołożyłbym o jedną świetlówkę blue więcej czyli konfiguracja taka jaką miałeś poprzednio..

Co do fotek to czekam do wieczora bo akwa bardzo mi się podoba i ciekawy jestem jak wygląda obecnie. :rolleyes:

PK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, jest duża szansa, że skończę właśnie z AbS:BP 3:5. Trochę jeszcze myślę nad "czerwoną" świetlówką, niedługo się okaże.

A obiecane fotki:

57100960.jpg

47595614.jpg

46735993.jpg

Chwalić się zbytnio nie ma czym. Szczególnie dla wielbicieli super kolorków takie korale to rozczarowanie ;)

Ale ja nie narzekam, szczególnie że wolnego czasu czasami mam mało. Korale rosną, moje oko cieszą i to mi wystarcza.

Pozdrawiam,

Maciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ocelocik - świetny , czyściutki , zadbany baniaczek !! :thumbsup:

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łej no bez chłostania się proszę:D baniaczek prezentuje się świetnie, zdjęcia potwierdzają systematyczny, niezakłócony rozwój a dziś to nie częste zjawisko.

Ja tam gratuluję, mi się podoba.

PS. kolorki to często jest zasługa "ustawień" w aparacie :turned: więc spoko, Tobie się podobają i to jest najważniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo!!! :good2: Maciek, myślałem że już pozamiatane po tym baniaku a tu proszę! Kurcze, tak sobie myślę ze ostatnio to sie trochę ludziom "w d.pach poprzewracało" i zapominamy że olbrzymim sukcesem jest samo utrzymanie przy życiu koralowców, a to że maja kolorki to po prostu bonus, więc nie wiem skąd ta Twoja samokrytyka? Zbiornik żyje juz długo i jak widać ma się dobrze, świadczy to o tym że masz oko i rękę, udalo Ci się uchwycic pion na tej cienkiej linie równowagi i idziesz po niej bez zachwiania:) Co do światełka to też jestem w trakcie wymiany, do tej pory jechałem na 50/50 AM Reefwhite 15kk i AM Reefblue (odpowiednik ATI ABS i ATI BP), teraz póki co wymieniłem cztery na takie same, za dwa tygodnie dokladam dwie takie same i dodatkowo jedną ATI Actinic i jedną ATI purple plus, wmontuję je gdzieś po środku lampy. ATI Purple plus świeci podobnie do KZ Fiji purple, a ta podbija świetnie zielenie i czerwienie/róże.

Pozdrawiam

seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×