Skocz do zawartości
ocelocik

Krok po kroku, czyli budowa moich 300 litrow

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Ostatnio cos znowu zrobil sie mniejszy ruch, to zeby cos sie dzialo postanowilem zalozyc temat o budowanym przezemnie obecnie akwarium. A ze czesto czytam zagraniczne fora, szczegolnie amerykanskie, to mam nadzieje, ze bedzie to taki tasiemiec jakie sie tam spotyka - od samych narodzin do doroslosci akwarium :) Mam nadzieje, ze nie zanudze Was ( ani siebie :) ). Jezeli ktokolwiek bedzie mial mial jakies pomysly, czy sugestie - PISAC! ;-)

Troche danych technicznych:

- szklo: 100x60x50, razem 300 litrow

- oswietlenie: ATI Powermodul 8x39W

- odpieniacz: no, na 90% DIY Skiby, zobaczymy co mi wymodzi

- cyrkulacja: Tunze 6060 i Hydor Koralia '4

- obieg: AquaBee 2000/1

- filtr fluidyzacyjny: FP Dublo od Skiby ( gdy wreszcie przyjdzie paczka z nim)

- nad caloscia ma dbac komputer akwarystyczny Skalar

W zasadzie temat ten powiniennem byl zaczac juz jakis czas temu, bo szafka i szklo stoja u mnie juz miesiac, ale czekajac na lampe i poprawke sumpa (ciekl byl), dzialo sie niewiele. Jak dodac do tego totalny brak wolnego czasu wychodzi powod tego jak wolno buduje to akwarium. Ale przynajmniej wczoraj i dzis zrobilem troszke.

Wczoraj bylo male przemeblowanko, przesunolem stare akwarium na drugi koniec pokoju, a na jego miejsce wsunolem nowe. Musze przyznac, ze akwarium pozbawione polowy wody dziwnie wygladalo:

Posted Image

Dzis wpadl do mnie Rafal - takze morszczak z W-wy, pozdrowienia :-) - i stoczylismy szybka bitwe z lampa i sufitem.

Efekt jest taki:

Posted Image

A tak to wyglada z wejscia do pokoju:

Posted Image

No, z perspektywy faktu, ze ten baniak buduje juz blisko 6 miesiac, to jestem juz blizej niz dalej :->

Wieczorkiem posiedzialem chwile, powycinalem oslone na komin z PCV i przykleilem ja. Na zdjeciu widac do czego sluza przecietnemy czlowiekowi ksiazki :)

Posted Image

Do zrobienia jeszcze sporo. Dam kilka dni silikonowi na przeschniecie i przykleje folie na tlo (czarne jakby sie kto pytal), potem grzebienie. Musze tez zwrocic stolarzowi tylna scianke korony akwarium do poprawki, zaraz po tym ( o ile bede mial juz zamowiona hydraulike) akwarium wyladuje na szafce i zaczne dopinac wszystko na ostatni guzik.

Mam nadzieje, ze ktos skomentuje moje wypociny, a zeby pobudzic jakos towarzystwo to zapytam: czy powrot wody robic 20 czy 25mm?

Pozdrawiam,

Maciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

S_Y_N_E_K zamiescil swoje uaktualnienie, to i ja zamieszczam obiecane swoje. Co prawda duzo nie zrobilem, ale patrzac po tym ile mam ostatnio roboty poza akwarium to i tak mamy pewien sukces :)

Przedewszystkim wreszcie silikon stwardnial, wiec moglem sie pobawic dalej z akwarium - nalepilem tlo, swoja droga z niezlymi klopotami :-D - plyn do mycia szyb na bazie alkoholu raczej nie nadaje do montowania folii samoprzylepnej, a zaraz bede przyklejal grzebienie. Jezeli starczy dzis czasu to zmontuje durso i zaczne lepic hydraulike. W kazdym razie oto efekt dzisiejszej pracy:

Posted Image

Moze nie jest to imponujace, ale jak na akwarium ktore buduje sie juz 6 miesiac taki widok oznacza, ze juz blizej niz dalej. Nie moge sie juz doczekac, az odpale zbiornik i bede mogl sie zajac zasiedlaniem tej przestrzeni:

Posted Image

Posted Image

Mam nadzieje, ze za dwa-trzy tygodnie bede mogl zamiescic te same ujecia, ale akwarium juz zalanego z zywa skala. O ile wszystko pojdzie po mojej mysli to sie uda.

Wczesniej dzis rano skoczylem na zakupy i nabylem Tunze Stream 6060 i Hydor Koralia '4 - odpalone w wiaderku troche warcza, mam nadzieje, ze po pewnym czasie przestana. Mial ktos z Was doswiadczenia z nimi?

No i jak ma byc duzo zdjec to duzo zdjec - ta bardziej tresciwa czesc sprzetu do mojego akwarium:

Posted Image

No koniec gadania, ide popracowac dalej. Przypominam, ze wszelkie uwagi/pomysly wiecej niz mile widziane. Pozdrawiam,

Maciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę, że starasz się aby wszytsko był jak najlepiej przygotwane :-) Bardzo dobrze się zapowiada no i jest głębia :-) Będzie się działo :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Forum sie odswiezylo to i ja powiniennem odswiezyc temat o budowie mojego akwarium. Co prawda temat zalozylem blisko miesiac temu i do tej pory zbiornik jest suchy, a postepy mikre, ale zgodnie z wczesniejszymi obietnicami wypada cos napisac. Aby bylo zgrabniej moje "dokonania" wypunktuje:

- zainstalowalem i odpalilem RO/DI. Tak, tak, przez blisko dwa lata bylem zywym dowodem na to, ze da sie posiadac niewielkie akwarium bez wlasnego RO. Ale zdawalem sobie sprawe, ze woda kupowana w pobliskim sklepie ( AtollZoo w W-wie) nie jest najwyzszej jakosci i odpalenie wlasnej jednostki uzdatniania wody napawa mnie duma :) Wbrew moim obawom instalacja okazala sie strasznie latwa. TDS po samym RO pokazuje zaleznie od pory dnia i dlugosci dzialania membrany od 5-10 jednostek, po DI jest to O.

- kupilem Tunze Osmolator

- wreszcie zaczolem lepic hydraulike. Dzis wieczorem zrobilem mniej wiecej plan na sucho jak dokladnie ma to wygladac, czesc elementow juz skleilem Tangitem, czesc polaczona tylko na wcisk uszczelniona tasma teflonowa. Mam nadzieje, ze jutro kolo poludnia puszcze testowo wode przez tak zlozone orurowanie, sprawdze szczelnosc i sprawnosc mojego pomyslu na hydraulike.

Tutaj mala dygresja na temat tego "pomyslu". Otoz za konieczne w zakladanym przezemnie uznalem posiadanie refugium. Druga koniecznoscia byl filtr glonowy, a trzecia DSB. Jako ze nie chcialem DSB w glownym zbiorniku postanowilem je przeniesc do sumpa ( godzac sie oczywiscie z faktem, ze wydajnosc nawet glebokiego zloza w sumpie bedzie znacznie mniejsza niz plytszego w glownym akwarium). I tutaj narodzil sie, nic a nic nowatorski, pomysl posiadania w sumpie komory z: DSB, glonowym i jednoczesnie pelniaca role refugium dla drobnych bezkregowcow ( lasonogow, kielzy). Zalezalo mi tez na tym, zeby komora z DSB byla niejako "poza" glownym obiegiem, czyli zeby dalo sie ja w razie jakies awari odciac. Stad projekt mojego sumpa wyglada mniej wiece tak:

Posted Image

Zaraz ktos sie zapyta, czy nie lepiej dac oddzielne zasilanie komory z DSB, bo z pompki bedzie i tak maly przeplyw. Faktycznie lepiej. Ale zawsze dobrze miec w zapasie zasilanie awaryjne, nie? :) Ponadto komora z DSB bedzie miala wlasna pompke cyrkulacyjna.

Jezeli sie okaze, ze pompka obiegowa jest za slaba nawet na nieduze zasilanie drugiej komory, czy tez okaze sie ze jakies straszneg powodu to zasilanie jest do bani - bede modyfikowal ten pomysl. Dlatego jeszcze nie mam wszystkiego sklejonego, najpierw przepuszcze przez sama hydraulike wode.

A tak jeszcze zobrazowanie tego o czym pisze:

Posted Image

Oceny, pomysly, opinie - pisac! Wszelkie beda mile widziane :)

Pozdrawiam,

Maciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coz, GroTecha to zamierzam wykorzystac, ale tylko pompe do dozowania :) Jestem twardym zwolennikiem metody Ballinga i przedkladam ja ponad plyny firmowe. Na kalkreaktor mam za malo miejsca, a i rozmiar akwarium nie czyni Ballinga az tak drogim, zebym musial redukujac koszta myslec o reaktorze.

Jezeli chodzi o inne mikroelementy to regularne podmiany wody powinny zalatwic swoje. Ostatnio byl ladny TOTM na ReefKeeping.com w ktorym mikroelementy uzupelniano jedynie podmianami. Pozdrawiam,

M.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Skleilem do konca hydraulike, tak jak na zdjeciach powyzej z ta roznica, ze jednak nie bedzie zasilania refugium z pompy glownej - AquaBee 2000/1 jednak nie dmuchala tak mocno jak liczylem i cala pare daje na obieg. Ogolnie to jestem o krok od zalania, mysle ze w weekend mi sie jakos uda :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wy tu, Panowie, gadu gadu o ZEOvicie i podobnych, a u mnie wreszcie cos mocno ruszylo:

Posted Image

Od soboty zalewam powoli, dzieki duzej pomocy Roberta z W-wy poszlo szybko i sprawnie. Dzis rano skonczylem, a od popoludnia uzeram sie z takim oto problemem:

sklecilem durso. Proste, zgodnie ze schematem, w mufce dziurka 4mm. Ale pojawia sie problem - stosujac takie rozwiazanie do sumpa spada mi od cholery i ciut ciut mikrobabelkow. Tworzy to jednostajny szum, do zniesienia, ale ze akwarium znajduje sie w sypialni to staram sie mozliwie je wyciszyc. Stad moje pytanie - to normalne ze durso halasuje troche? Czy powinno byc raczej totalnie ciche? Potrzebuje pomocy, wiec jak ktos ma jakies uwagi to prosze pisac! Pozdrawiam,

M.

P.S Kurcze, martwilem sie ze AB 2000/1 na obiegu bedzie glosna, ale widac splywu nic nie pobije

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja rurę w sumpie w komorze w poziomie i zrobiłem odpowietrznik, wkleiłem wężyk i powietrze mi ucieka, bo też na początku miałem pełno powietrza w sumpie,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia ładny baniaczek bedzie :)

Jesli dałeś zawór na zlocie z komina to przykręć tak aby podnieśc poziom wody w kominie ok 1-2 cm poniżej grzebienia i bedzie cichutko. Pozostaja spadki wydajmnosci pompy przy wahaniach naoięcia , ale na to nie mamy wpływu.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób odpowietrzenie w sumpie i będzie cicho jak w kościole :)

Jeśli masz spływ z rury fi 32 to cały system odpowietrzenia też tak zrób

Odpowietrzenie nad powierzchnią wody w sumpie

Wtedy większość bąbli pójdzie w górę do odpowietrzenia, a mniejsza cześć spłynie do sumpa, ale już będzie cicho. Nie będzie efektu kibla ;)

Jeśli będziesz potrzebował to zrobię rysunek albo psrtyknę fotkę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomasz Ty bajki opowiadasz :) ocelot zrob dokladnie to co Ci napisze i masz bezglosny komin , otworz zaworek maly ten gardeny w durso , schyl sie na dol do szafki zamknij zawor PVC na maxa wstan i poczekaj az w kominie woda podniesie sie na wysokosc calego komina , nastempnie zamknij szybko ten maly zaworek gardeny i otwieraj powoli na dole zawor pvc , ustaw tak aby woda utrzymala sie w kominie na jednym poziomie ponizej tam (nie wime jak masz cyz dalej rurke od kolanka czy same kolanko tam wystaje ? ) do polowy kolana powiedzmy i masz wtedy idealna cisze , chyba ze Ci zaworek przepuszcza jak u mnie i poziom wody spada i zaczyna siorpac , to zaworek 6mm do wymiany .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, zbychu, tylko trzeba wziąść pod uwagę że są w sieci spadki napięć, a to grzebień się zabrudzi, i już nie ma takiego samego przepływu i już zaczyna się rozjeżdżać.

A jak się to zachowa jak wyłączą zasilanie.

U mnie bezwzględu na to co sie dzieje zawsze jest cicho sza ;)

Jest kilka metod na wyciszenie spływu, ja wybrałem taką, inny inną, a jeszcze inny wcale, bo lubi jak mu chlupocze w sumpie :)

Ocelocik zrobi jak zechce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×