Skocz do zawartości
Jacek56

Panele led z reefshop kontra e-rybka

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma co narzekać tylko trzeba się cieszyć ,że są dostępne zestawy led rodzimej produkcji a nie trzeba ich ciągnąć Bóg wie skąd. Wiadomo ,że pierwsze wersje będą zastępowane kolejnymi i będzie się to działo w dość szybkim tempie gdyż tak ten rynek się rozwija. Ważne żeby producent wyciągał wnioski i ulepszał nowe produkty a jak widać robi to. Nie widziałem jak to ustrojstwo świeci w akwarystyce ale mam również inne hobby i nawet chyba bardziej kosztowne niż solniczka w domu gdzie lampy led wchodzą od plus minus dwóch lat w ta dziedzinę i niestety pozostaje tylko import a ceny o wiele wyższe.

Poza tym uważam ,że te lampy wracam do przemkowych zakładając ,że jakość jest dobra są wręcz tanie jeżeli ktoś wymienia świetlówki co pół roku albo jak niektórzy co cztery miesiące ,zaś jeżeli są liche to zmienia postać rzeczy.

Mam na razie mały zbiorniczek ale pewnie szybko założę coś większego i wtedy z pewnością będę stawiał na led-y a póki co życzę wszystkim zadowolenia z tej technologii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@nika, dzieki za sprostowanie z tym UV;

jakie tam sprostowanie, jak kilka postów wyżej nie rozróżniałam wersji :D

nazwałabym to uzupełnieniem :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Widziales co stalo sie z pierwsza wersja lamp. Okazalo sie, ze nadaja sie do uprawy roslinek, a nie koralowcow. A gdyby w danych technicznych bylo cos, co umozliwiloby sprawdzenie - obylo by sie bez rozczarowan. A tak musimy wierzyc reklamie :-) Nawet temperatura barwowa bialych led jest tajemnica :-) paranoja :D

To jest jak z malowaniem ściany. Machniesz raz pędzlem i widzisz jak farba kryje powierzchnię. Odchodzisz krok do tyłu i dostrzegasz niedociągnięcia które to tu to tam przebijają spod farby. No i poprawiasz. Jak masz praktykę w temacie to starczy ci dwa razy, jak jej nie masz to malujesz 3 a nawet 4 razy i dopiero wtedy osiągasz efekt. A potem przychodzi żona i mówi - tu lepiej pasuje inny kolor a tam strzelimy wzorek :smile:

Tak samo jest z lampami. Przemek zaczął pierwszy. Nie było na czym się wzorować - do wszystkich wniosków musiał/musi dochodzić sam na podstawie wcześniejszych działań. Ściągnął pierwsza lampę, dostrzegł jej wady i zalety, stworzył kolejną wersję. Wyszły na wierzch kolejne niuanse i powstało v3. A potem przyszedł klient i jak ta żona zarządał "wodotrysków".

Jeśli ktokolwiek myśli że produkt zmienia się bo producent ma widzimisie jest w totalnym błędzie. Dla producenta najlepiej byłoby stworzyć matrycę i walić "od stempla" 100 000 sztuk, ponosząc RAZ koszty projektu i uruchomienia produkcji - zupełnie jak ten malarz co by chciał żeby farba pokryła za 1 razem i fajrant. To przez nas powstają kolejne wersje, to my wymuszamy na producencie żeby dodał, poprawił, uwzględnił itd... Producent ma do wyboru dwa warianty - albo te żądania zignorować, albo ponosić koszty i rozwijać produkt. Jeśli zignoruje klienta - przepadł, jeśli chce rozwijać musi pilnować żeby konkurencja nie żyła za jego koszty. Sprawa jest prosta, tak jak to opisałem wyżej i to dlatego polityka embarga informacyjnego jest tak rozpowszechniona. Patrząc z perspektywy producenta - całkowicie słuszna, patrząc od strony klienta..... co mnie kurde, statystycznego klienta (zwłaszcza "nietechnicznego") obchodzi jakie tam są ledy, czy są z binu Q1 czy R3, czy mają prąd przewodzenia 275 czy 320mA, czy wentylatory mają 2700 czy 4500 obrotów etc. - co mnie to obchodzi i po co mi to wiedzieć ??. Lampa ma mi się podobać, światło ma działać - życie ma pod nim rosnąć - a ja mam być z niego zadowolony. Producent mi to obiecał i dał pisemną gwarancję. Czyż to nie jest sedno sprawy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i moc lamp rosnie wraz z ceną :D

120 W led v2 ekwiwalent 250W - dane sklep reefshop http://www.reefshop.pl/eshop/aquarium-led-modular-lamp-lampa-modu-owa-power-led.html

120 W led v3 ekwiwalent 400W - aukcja reefshop na allegro http://allegro.pl/item868973601_pacific_sun_topowy_model_lampy_led_bt_ex_120w.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imo nie fair to porównanie... w drugim linku masz do czynienia z ledami sterowanymi softem....

jeśli już to porównaj do ledów bez wodotrysków czyli do zwykłego Black Pythona

Krótko mówiąc 1000 zł vs 1670 zł... po przeliczeniu kosztu 1W w obu lampach wychodzi bardzo podobnie, wiec mając do wyboru obie lampy bezwzględnie wybrałbym Black Pythony (jest znacznie bardziej dopracowany)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

120W v2 są odpowiednikiem jeśli chodzi o PAR dla lampy MH 14.000K o mocy 250W

120W v3 są odpowiednikiem jeśli chodzi o PAR dla lampy MH 20.000K o mocy 400W

dostrzegasz różnicę teraz ? To wszystko jest w aukcjach napisane i jest to prawda - Już wyjaśniam.

(szczegół techniczny) v2 miały mniejszy prąd ledów - około 270mA ponieważ przy tak zle zrobionym chłodzeniu nie dało się bezpiecznie osiągnąć nawet ich mocy nominalnej (SIC!!) - chińska myśl techniczna. Te ledy (v1, v2) pracują poniżej swojej nominalnej mocy i nie da się ich podkręcić do nominału bo się smażą. To tak jakbyś wstawił do silnika v6 350KM chłodnicę od 75konnego 1.4 - no zagotuje się, I to dosłownie dzieje się z tamtymi ledami. Dlatego muszą pracować poniżęj normy.

v3 i pózniejsze mają tą kwestię zupełnie zmienioną. Tam "chłodnica" jest zupełnie inna, większa i wydajniejsza. Do tego wentylatory są mocniejsze choć cichsze. We V3 silnik (ledy) może rozwinąć skrzydła bo nie dość że się nie przegrzewa przy 270mA to spokojnie sie bujnie do 400mA. Przy nominalnym 350mA prądzie v3 ma chłodniejsze struktury ledów niż v2 i v1 przy prądzie 270mA. Dlaczego - ano dlatego że ma inne drivery a przede wszystkim lepsze chłodzenie.

Zresztą można co by nie mówić wiem że u Przemka nad tą technologią praca idzie bardzo mocno i na dzień dzisiejszy można zaryzykować że na całym świecie nie ma lamp akwarystycznych zaawansowanych technologicznie bardziej niż reefshop. I to nie jest tylko moje zdanie:

http://reefbuilders.com/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli ze wierzyc w to, ze te LEDy beda swiecily jak 400W...? Mam akwarium 150x60x50 (450l), 2 nowe lampy dadza efekt jak 800W HQI, a to juz bedzie za duzo dla LPSow np... Z drugiej strony jedna nie oswietli calego akwarium... Chyba ze cos zle zrozumialam. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie to nie tak;)

Jak powiesisz obok siebie HQI 400W/20.000K i lampę black Python 120W to dla Ciebie - HQI będzie wydawało się jaśniejsze. Ale pamiętaj że życie nie interesuje się tym wycinkiem światła które ludzie widzą najlepiej i które powoduje subiektywne poczucie jasności światła. Zatem jeśli wemiesz do ręki miernik PAR który reaguje na Promieniowanie Aktywujące procesy Fotosyntezy to okaże się że obie lampy mają zbliżony wynik.

Dlatego to bardzo trudno przełożyć na nasze wymagania kiedy chcemy żeby zwierzaki miały dobrze i jednocześnie chcemy je dobrze widzieć i stąd całe zamieszanie.

Aha no i najważniejsze - w lampach BTEX kwestia "za dużo światła" nie istnieje - od tego jest tam komputer właśnie. Można płynni ustawiać moc lampy w całym zakresie 0-100%. Zatem jeśli kogoś stać może powiesić ich nad zbiornikiem np 4 i każdą ustawić na 25% (przesadzam :D ) . Mocy zużyje tyle co na jedną sztukę a doświetli każdy zakamarek akwarium :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, to jeszcze jedno pytanie: gdzie w Warszawie mozna obejrzec to cudo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@loccutus, mam jeszcze jedno pytanie. czy moc ledów (w BP bez komputera) zależy od wysokości od powierzchni wody? czy powieszone niżej "świecą" mocniej a wysokość zmiejszą tę moc?

pytam, bo (o ile dobrze widzę) w linkach powyżej świecą dwa moduły a oświetlają dość dużą powierzchnię. ja planuję 2x 120W BP, ale... w tej chwili mam 8x39W, lampa nie "wisi" nad całym zbiornikiem a i korale są raczej w centrum. boki, sporą część przódu i tył są wolne od skały i korali. wtedy może i jeden modół był dał radę...

jak to jest z tą mocą vs. wysokość w ledach?

@Ewaise, żeby zobaczyć "pytony" to raczej wycieczka nad morze Cię czeka :D. Ja też planuję w najbliższym czasie :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nika - a morze tak daleko ode mnie :P Jeszcze latem mialabym inna motywacje. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moc jest stała 120W niezależnie od tego w co i gdzie świecisz ale wiem o co Ci chodzi. Przenikalność światła - czym dalej od zródła tym bedzie go mniej. Nawet powietrze na jakimś dystansie tłumi strumień świetlny. Tak że czym niższy słup wody i czym niżej wisi lampa = tym jaśniejsze będzie dno zbiornika. tak samo jak z każdym innym światłem HQI, T5/8 itd.

Nie dasz rady jednym modułem oświetlić sensownie całego zbiornika 150cm - Myślę że 90cm to max.

BTW - jest okazja zagłosować - ciekawe ilu z nas wykaże się "patriotyczną solidarnością"

http://reefbuilders.com/2009/12/31/readers-choice-awards-vote-lighting-products-2009/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@nika - a morze tak daleko ode mnie :P Jeszcze latem mialabym inna motywacje. :)

nie tak znowu daleko , poza tym latem jest tam zbyt dużo ludzi i korki :)

@loccutus, tylko mój zbiornik ma 100dł. dokładne wymiary to 100x70x55h,

idealne by było 1,5 modułu :P

powiem szczerze, 2 to bedzie duużo, sporo bedzie oświetlać piasek. a jeden to moze być mało...

kurczę, ja przy 100cm długości, skałę mam może na 80cm...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie kijem to drewnem :) - dwa ustawione "w poprzek" i musi być OK. hehehe

Na poważnie - u mnie 90W leży na szybie którą nakrywam 70cm baniak - jest w sam raz. Wysokość do lustra wody 4cm. Boczki mam leciuteńko zacienione ale tak właśnie lubię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak nie kijem to drewnem :) - dwa ustawione "w poprzek" i musi być OK. hehehe

Na poważnie - u mnie 90W leży na szybie którą nakrywam 70cm baniak - jest w sam raz. Wysokość do lustra wody 4cm. Boczki mam leciuteńko zacienione ale tak właśnie lubię.

no właśnie, upchnąć to i trzy bym pewnie upchnęła :P ale ile potzrba koralom przy taki ustawieniu? hm... 2 moduły to "na pewno", a 1 to niestety tylko "może" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nika

Wcześniej też miałem 8x39W. Zamieniłem na 2 moduły po 90W - może pomyśl też nad takim rozwiązaniem. Mam co prawda 10cm niższe akwarium, ale światła jest bardzo dużo, a diody są takie same, jest ich tylko mniej, więc dwa moduły 90W to dokładnie 1,5 modułów 120W - mówisz, masz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×