Skocz do zawartości
Jacek56

Panele led z reefshop kontra e-rybka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Z jednej strony to jak ledy będą się tak rozwijały jak np. tv i inny tego typu sprzęt to można z zakupem czekać i czekać a co drugi rok i tak coś nowego wyjdzie (w co raczej wątpię), z jeszcze innej strony to jak moda na ledy wejdzie tak na całego to tak samo będzie trudno sprzedać lampy t5 i hqi po przyzwoitej cenie.

A ja właśnie zakładam pierwsze morskie i mocno zastanawiam się nad modułem rev2

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma prowo myśleć jak chce :good: Ja wyraziłem swoje zdnanie :) Od tego jest własnie forum aby dyskutować :) może mnie przekonacie W MOIM BŁEDNYM MYŚLENIU :):lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idąc rozumowaniem Mariusza Szramka to nie warto nic kupować zarowek oświetlenia mieszkania tez nie bo po co jak za chwile wyjdzie nowy model, tylko siedzec po ciemku i czekac.... mieszkania tez nie warto kupowac bo caly czas buduja nowe :):lol::good::lol::):lol::):lol::D:lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nie Mariuszu. Nie rozumiecie mnie.

X lat temu wynaleziono żarówkę. Żarówka nie została jakoś od X lat zmieniona. Żarówki energooszczędne x lat temu gdy zostały wypuszczone na rynek też nie zostały w istotny sposób zmodernizowane. Jedynie drobnymi KOSMETYCZNYMI zmianami elektroniki były modernizowane. To samo tyczy się HQI i T5. Nie ma nagle WYSYPU nowych super świetlówek czy HQI. Ich parametry są ulepszane odbłyśnikami i elektroniką. To jest ich kres....

A LEDY? To jest mega rewolucja. Co sekunda coś innego. Trzeba chwilę poczekać aż LED-y dojdą do kresu możliwości-do momentu gdy będzie można ich parametry POLEPSZAĆ w inny sposób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To jest mega rewolucja. Co sekunda coś innego..

To zakladam ze Twoj komputer to comodore 64 albo amiga 500, a komorka to nokia 5110:dance3::)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mariusz Szramek to zależy jak kto podchodzi do tej sprawy. Częściowo masz rację, jest to nowość a za to trzeba płacić. Myślę że w ledach na pewno dużo się zmieni. Być może będą nowe obudowy, nowe sterowanie manualne w lampie, różne konfiguracje ledów lub ledy mieszane z T5 :). Wybór tego oświetlenia jest świadomy. Jeden kupi i tak pomimo że wiadomo jak będzie czyli tak jak pisałeś kiedyś to będzie nic nie warty sprzęt. Drugi poczeka może na niższą cenę, może na lepszy model ale niewiadomo jak długo czekać. Dlatego jest tak wiele dyskusji i kontrowersji. Mnie do zakupu ledów skłoniły ceny żarników, świetlówek, prąd. Po założeniu lampy dodatkowo dużo mniejsze parowanie, chłodziarka włączała się może raz lub dwa razy dziennie jak było ciepło wcześniej załączała się dużo dużo częściej, wzrost spsów. Teraz doszła zabawa barwą światła.

p.s.

ładny miałeś awatar na NR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To zakladam ze Twoj komputer to comodore 64 albo amiga 500, a komorka to nokia 5110:dance3::)

Mariusz uwierz mi że sprzęt mam dobry. Pracuje w swoim sklepie komputerowym: www.studiobit.pl

@OZIM zgadzam się. Tylko jeżeli chodzi o morskie to nie zawsze lepiej bazować na nowościach a lepiej na sprawdzonym sprzęcie. Niekiedy lepiej kupić dobry sprawdzony odpieniacz AM czy starsze sprawdzone pompy TUNZE bo niekiedy to co wychodzi nowego nie jest wcale lepsze, a niekiedy czas pokazuje, że niestety gorsze.

Ledy są jeszcze BARDZO drogie więc Ci, którzy maja więcej pieniążków mogą śmiało inwestować. Biedniejsi niech poczekają :good:

P.S. OZMIM rzeczywiście ładny avatar miałem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ledy są jeszcze BARDZO drogie więc Ci, którzy maja więcej pieniążków mogą śmiało inwestować. Biedniejsi niech poczekają :)

Chyba Mariusz trochę z tą ceną przesadzasz, lub bierzesz pod uwagę jedynie ceny lamp LED ze sklepu RS.

Porównując do np, gotowych lamp ATI czy innych markowych producentów, ceny lamp LED nie wychodzą tak strasznie, a możliwości jednak inne (nie wspominając o utrzymaniu - jeżeli wierzyć producentom).

Wracajc jeszcze na chwilkę istoty rzeczy - zgadzam się z Tobą, że każdy produkt ma pewne fazy rozwoju i najlepszym momentem na jego nabywanie jest czas kiedy nie ma już możliwości na jego technologiczny rozwój. Tylko, że w tym przypadku (oczywiście to moje zdanie jedynie) możliwości, które dają LEDy są tak inne, że różnica pomiędzy oświetlaniem zbiornika przy pomocy HQI i/lub T5 a oświatlaniem przy pomocy LED, stawia LEDY w innym szeregu produktów.

I tylko należy z małym smutkiem dodać, że słowa SEB-a, który napisał, że "Chciałbym za pół roku zobaczyć zdjęcia sps-ów spod ledów, tylko to mnie przekona", mogą okazać się prorocze, a wszyscy, którzy dziś przestawiają zbiorniki na LEDy będą płakać w obie garście (w tym gronie będzie wtedy również moja skromna osoba).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
"Chciałbym za pół roku zobaczyć zdjęcia sps-ów spod ledów, tylko to mnie przekona", mogą okazać się prorocze

Polecam fora amerykańskie - oni tam ledami świecą znacznie dłużej niż pół roku, znacznie dłużej niż my i jakoś katastrofy nie ma, wręcz odwrotnie - pęd mają do ledów coraz większy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chciałbym za pół roku zobaczyć zdjęcia sps-ów spod ledów, tylko to mnie przekona...

A nie chciałbyś ich zobaczyć na żywo? Z końcem lutego minie dokładnie 6 miesięcy odkąd powiesiłem moduły. Mam w akwarium jednego korala, który rósł tylko pod LED-ami (pod T5 był brązowym nalotem na podstawce), znajdzie się też taki, który 'przyszedł' spod HQI + T5. W dodatku nie 'żonglowałem' lampami, tak jak to miało miejsce nad akwarium z RS. Fakt, że teraz wymieniam ver. 2 na BT cośtam X, ale zdaje się, że tam są zastosowane te same LED-y tylko z dodatkiem UV (?).

Teraz zauważyłem - chcesz te SPS-y oglądać po pół roku świecenia, czy za pół roku licząc od teraz? Byśmy się jakoś skitneli to miałbym motywację, żeby w akwarium posprzątać ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja widziałem akwarium Michała i jak dla mnie rewelacja ;] z chęcią bym sobie powiesił też ledy ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

loccuttus, nie masz jakichś linków gotowych pod ręką, nawet nie wiem gdzie tego szukać, a chetnie bym obejrzał. Bez szydery, serio proszę :). Michał. Tobie to i pod swieczką by rosły, jesteśpoza konkurencją :) Chodzi mi o "zwykłych" akwarystow.

Pozdrawiam

seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tylko, że dyskusja skoncentrowała się na lampach z RS. Bo może lampy z e-rybki są równie dobre. Co sądzicie???

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sadze ze ledy sa kijowe dla oka, bo kolory sa sprane i blade, nie ma pelnego widma, brakuje fiolletu i czerwonego. ale korale rosna jak GLUPIE tego sie ukryc nie da, ale co z tego jak oka nie ciesza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
brakuje fiolletu i czerwonego

i dlatego właśnie warto poczekać, bo fiolet i czerwień będzie, LEDY dopiero raczkują :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb - nie gromadzę linków to ci nie podam jak to mówią pod nos, ale jestem przekonany że znajdziesz bardzo łatwo bo tam masa ludzi jedzie na lampach Solarisa, Orbitech i innych firm, znacznie dłużej niż my o ledach w ogóle dyskutujemy :) Tak że ze względu na to choćby uważam że dyskusja na temat "przydatności" ledow do akwarystyki jest zasadna jak wykłócanie się o wyższość świąt WN nad BN. Przy czym wątek rozmył się totalnie a miało być na temat różnic RS/Erybka o ile się nie mylę....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@loccutus

Regularnie przeglądam reefcentral.com i nie widziałem jeszcze zbiornika z najwyższej półki ( SPSy) na LEDach. Ba, amerykanie są mocno "konserwatywni" i zbiorniki na samych T5 to kwestia ostatniego roku, półtorej. Przyłączam się więc do prośby seb'a :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×