Skocz do zawartości
Borys_HD

czas dzialania odpieniacza w malym zbiorniku

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

mam pytanie..moze glupie ale mnie meczy :lol:

Czy majac AM chromis ok.160L i 6 malych rybek, 2 rozgwiazdy i 1 krewetke plus kilka sps i lps oraz Deltec MCE600(rzekomo na 400L i ponoc naprawde) powinien on (odpieniacz) chodzic 24/24 ? czy np moglby miec ze 2-3h przerwy?

jesli moglby to kiedy najlepiej? noc czy dzien ?

jesli moglby technicznie to czy lepiej dla niego jednak chodzic caly czas (bo np. jak stoi to cos sie rozmnaza w nim etc)

macie jakies doswiadczenia ?

pytanie czysto teoretyczne jest - chodzi 24/24 u mnie - no bez 15-30 min karmienia i po.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla niektórych to zapewne herezje, ale znane są przypadki akwariów gdzie odpieniacz chodzi kilka godzin dziennie lub wręcz wcale a akwarium kipi zdrowiem. Łączy je jednak z tego co zaobserwowałem wspólny mianownik - bardzo mało bądź wcale kręgowców.

Widziałeś ostatnio wątek na nano-reef gdzie kolega pokazał akwarium założone na martwej skale a w trakcie jego życia stopniowo praktycznie zrezygnował z odpieniacza, na co korale zareagowały bardzo pozytywnie, a jak sie okazało w dalszym czasie - jak skończyła się membrana w RO - że i na kranovicie baniak se radzi. Nie do wiary a jednak. Gorąco polecam odszukanie tamtego tematu.

Na zachodnich forach też znajdzie się kilka wątków w których wykazuje się że odpieniacz przy pewnych 'reżimach' wcale nie jest koniecznością..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje 160l gdzieś od pół roku działa bez odpieniacza. Nie jest tak odjazdowe jak akwarium Kivi, ale mi się tam dość podoba, choć jest monokolorowe, głównie w cielisty róż miękkasów - rosną, zwłaszcza sarkopytony. Trochę walczę z glonami zielonymi - ale z drugiej strony, nie mam przecież pewności że z odpieniaczem nie miałbym ich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokażę, tylko naładuję baterie do aparatu, a muszę je najpierw wyciągnąć z bajeranckiego zabawkowego mikrofonu córki, bo zapomniałem jej kupić ----------> szykuje się MMA :lol:. Ale dajcie parę godzin. ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie korci coby wieczorkiem wylaczac jak siedzimy w pokoju ... wczoraj tak zrobilem na 2h i ... zupelnie inaczej, pomp wogole nie slychac , nawet szmeru ... tak przyjemnie jakos :lol:

poki co poczekam ale korci mnie... gdzies czytalem, ze moze mi za bardzo wyjalawiac ... czego tez nie chcialbym ... a nie leje nic poza pro-koral phytonem 1x dziennie i robie podmianke co 2 tyg 10-15%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja czasem wyłączam odpieniacz na kilka godzin i nie widzę co by zwierzaki reagowały negatywnie na to w jakikolwiek sposób;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś dwie fotki na szybko. Różny odcień, bo nie mogę poprawnie ustawić balansu bieli. Jak widać, bez rewelacji, ale działa, jak na lowcostowe to chyba może być.

2710_thumb.attach

2711_thumb.attach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne ulozenie skal, dodaj jeszcze cos kolorowego i bedzie git. Jak tam argus, nie wcina korali?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo odpieniacz ma za zadanie usuwać resztki organiczne z obiegu zanim zaczną się rozkładać i przechodzić cały ten proces, gdzie po drodze tworzą się bardziej lub mniej szkodliwe związki...

W zasadzie powstają one cały czas, ale z tą mniejszą ilością powinny poradzić sobie bakterie i żyjątka w skale i podłożu...

Czyli po karmieniu i trawieniu tego pokarmu przez ryby, kiedy oddają go w dużej ilości do wody, to wypadałoby go użyć w celu ograniczenia tego zastrzyku zanieczyszczenia...po usunięciu większości zanieczyszczeń można go teoretycznie wyłączyć...ale jak długo to trwa, tego nie wiadomo...w każdym systemie inaczej...

Mocniejsza, słabsza cyrkulacja odpowiadająca za wolniejsze, szybsze opadanie/osadzanie się resztek jedzenia i odchodów...

Wydajniejszy mniej wydajniejszy odpieniacz, który szybciej wolniej odpieni tą materię organiczną...

Zagospodarowanie przestrzeni w baniaku np: gruzowiska albo dwa słupki ułożone ze skały gdzie nie powstają martwe strefy, lub też na tyle słabe, aby dopuścić do osadzania/opadanie resztek...

Trzeba próbować i mierzyć ewentualne skoki parametrów takich jak amoniak, azotyny, azotany i fosforany po czym dobrać sobie odpowiednie momenty jego wyłączenia/włączenia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Lionfish - nie, korali się w ogóle nie czepia, za to zeżarł całą aiptazję, zupełnie sam z siebie. Gdyby jeszcze chciał się za glony złapać, byłby rybką idealną :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam odpieniacz podłączony pod timer i od prawie 2,5 roku wyłącza się codzienne o 21 i załącza o 7 razem z aktyniką. Tyle że akwarium ma 45l brutto a odpieniacz jest do 200l :D

Obsada dość spora 5 ryb + 2 całkiem spore quadricolory + troche SPS i działa. Tyle tylko że mam bardzo dużo światła, dość sporą cyrkulację, spore podmianki około 9 l co 2 tygodnie. Niestety jest trochę problemów majano, walonia i ostatnio trochę glonów zielonych (to raczej przez to że przez ponad 3 tygodnie nie robiłem podmiany)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaryzykuje zatem i w porze odpoczynku poobiednio-wieczornego dam mu wolne :)

Poobserwuje czy cos sie zmienia - ale on do 400L jest wiec chyba nie zauwaze nic...

dzieki za ciekawe wypowiedzi i rozwiniecie tematu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×