Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to mój pierwszy post na tym forum także witam wszystkich serdercznie.

Ponad rok zajmuję się słodkim Malwii 200l oraz 65l ogólnym.
Baniaczki w sumie kręcą się same i nie wymagają nic prócz regularnych podmian także od jakiegoś czasu  zacząłem myśleć o solniczce.

Wiem, że najlepiej startować z większymi baniakami lecz nie mam takiej możliwości oraz chcę 
sprawdzić czy warto inwestować więcej czasu oraz środków w kolejne akwarium.
Jeśli wszystko pójdzie dobrze i wciągnie mnie solniczka, to zrobimy zamiane 200l Malawi;)

Zestaw:
- Aquael Nano Reef Duo 35 2.0 - 49l
- Filtr - Versamax-3
- Lampa - Leddy Slim Duo Marine & Actinic 2.0 10 W
- Aquael Szafka Fish & Shrimp Set Duo czarna - 35x35x90cm
- Jebao/Jecod SOW-3
- czarne tło na tylną szybę
- grzałka 50W

- Aqua Medic Bali Sand 0,5 - 1,2mm - 5kg
- Sucha skała - Marco Rock - 5kg
- Kratka rastrowa pod skały

- Sól Red Sea Coral Pro Salt  - 7kg
- Miernik zasolenia CoralHouse LED-RHS-10

- Seachem - Matrix 1L
- Sera Siporax 25mm 1L
- Wata Filtracyjna Symec JBL - Włóknina 500g

- Seachem Stability 250ml
- RO ze sklepu. Na dolewki i podmiany demineralizowana z "marketu" (bądź moze ten sam sklep akwartystyczny)

Kostka zalana solanką 10.02.2023.
Świecę tak jak docelowo czyli 12h.
W koszykach filtra na dole wycinek (2cm) originalnej gąbki a reszta wypełniona Matrixem i Siporacxem po brzegi.
Na koszykach wata aby pył sciągnąć z wody.

Mam kilka pytań, na które mam nadzieję uzyskam odpowiedź od Was;)
Forum czytam od jakiegos czasu lecz chciałbym mieć wszystko w tym wątku aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

1) Jakie bakterie polecacie na start aby to wszysto ruszyło? Seachem Stability wystarczy? Coś więcej lać? Co z pożywką?
2) Gąbki mocno się brudzą? Często w takiej kostce trzeba je płukać? (wiem, że to zależy ale bardziej kieruję to pytanie do posiadaczy takich kostek)
Pytam, ponieważ chyba przerzuce te gąbki nad ceramikę aby się mniej bawić z wyjmowaniem.
3) Jakie testy polecacie na start? - NO3, PO4 wystarczy ?
4) Czy ktoś doświadczony z taką kostką mogłby zaproponować możliwą obsadę?
(mój wymóg, to x2 błazenek + x1 krewetka)
5) Czy coś przeczyłem i potrzebuję jeszcze aby ruszyć z tematem?

Z góry dziekuję wszystkim za odpowiedz ;)

IMG_5532.jpeg

IMG_5519.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Do puki nie jestem usunięty , to podpowiem coś.  Czytaj , szukaj , bo popełniasz już błąd na starcie .

Wywal kratkę z pod skały . Skała ma stać na dnie baniaka , a piasek ma być dookoła  . O automatycznej dolewce nie wspominasz  , więc zapomnij o stabilnym zasoleniu ( znudzi sie Tobie dolewanie z reki , lub bedziesz mial urlop ) . Masz klimę w domu ? , pytam bo nie widzę chłodzenia ( sterownik temperatury  , grzanie / chłodzenie plus wiatrak ) . Gąbka jeśli już to na wlocie,  ale upierdliwe będzie jej mycie co 2/3 dni . 

Testy na starcie jak dla mnie to tylko zasolenie . Reszta trochę później : no3 , po4 , Ca ,Mg , Kh . 

Ostatnie twoje pytanie i moja odpowiedź.  Jeszcze nic nie przeczytałeś,  co potrzebne jest Tobie . Po kilku dniach nie otrzymałeś odpowiedź na podstawowe pytanie i zastanów się dlaczego.  

Jak ja startowałem z moim pierwszym baniakiem , to zasypany bym był odpowiedziami . I taka mała podpowiedź dla Ciebie.  Nie wierz w filmiki na insta i YouTube,  bo wystarczająco się ostatnio niemieckich na oglądałem  , by stwierdzić, że trochę tną w Kijek.  

Powodzenia 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Ariel napisał:

Do puki nie jestem usunięty , to podpowiem coś.  Czytaj , szukaj , bo popełniasz już błąd na starcie .

Wywal kratkę z pod skały . Skała ma stać na dnie baniaka , a piasek ma być dookoła  . O automatycznej dolewce nie wspominasz  , więc zapomnij o stabilnym zasoleniu ( znudzi sie Tobie dolewanie z reki , lub bedziesz mial urlop ) . Masz klimę w domu ? , pytam bo nie widzę chłodzenia ( sterownik temperatury  , grzanie / chłodzenie plus wiatrak ) . Gąbka jeśli już to na wlocie,  ale upierdliwe będzie jej mycie co 2/3 dni . 

Testy na starcie jak dla mnie to tylko zasolenie . Reszta trochę później : no3 , po4 , Ca ,Mg , Kh . 

Ostatnie twoje pytanie i moja odpowiedź.  Jeszcze nic nie przeczytałeś,  co potrzebne jest Tobie . Po kilku dniach nie otrzymałeś odpowiedź na podstawowe pytanie i zastanów się dlaczego.  

Jak ja startowałem z moim pierwszym baniakiem , to zasypany bym był odpowiedziami . I taka mała podpowiedź dla Ciebie.  Nie wierz w filmiki na insta i YouTube,  bo wystarczająco się ostatnio niemieckich na oglądałem  , by stwierdzić, że trochę tną w Kijek.  

Powodzenia 

Dzięki @Ariel za odpowiedź.
- automatyczna dolewka już jedzie do mnie bo zgadzam się, że jest troche upierdliwe takie dolewanie. Co do zasolenia, to z tego co wyczytałem to i tak większość z nas dobiera uśrednianą wartość także tutaj nie panikowałbym z przekroczeniem jakiś krytycznych progów jeśli przypadkiem spadnie/wzrośnie nieznacznie.
- co do kratki, to jaki jest argument aby ją wyjąć ? spokojnie mogę lecz o co chodzi? ślimaki czy coś będą miały z tym problem ?
- gąbki wywaliłem i kosze są zasypane ceramiką i tylko na górze mała warstwa waty do prostej wymiany na bieżąco
- testy, tak, narazie nie mierzę w ogóle. Pózniej NO3, PO4 i z czasem resztę.
- co do filmików, to rzecz jasna, że marketing itp itd lecz wierz mi bądź nie ale w Malawi jest identycznie ;) Trzeba mocny dystans trzymać do wielu porad na forach.
- zmieniłem także lampę na Fluval Nano Marine (tak wiem, że są lepsze lecz ta musi wystarczyć na tę kostkę) 

Nie zrozumiałem ostatniej rzeczy tj:
"Ostatnie twoje pytanie i moja odpowiedź.  Jeszcze nic nie przeczytałeś,  co potrzebne jest Tobie . Po kilku dniach nie otrzymałeś odpowiedź na podstawowe pytanie i zastanów się dlaczego. "

Jeśli chodzi o solniczkę to męczę temat już ładne kilka tygodni/miesięcy na różnych forach, nie tylko w PL.
Do tego konsultowałem sam start w "realu" z hodowcami także wydaje mi się, że na start takiej kostki raczej mam wszystko.
Może jednak nie mam ?

Dzięki

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 godzin temu, ArturNemo napisał:

Fluval Nano Marine

Zawsze możesz zmienić,  jak padnie , ale do wszystkich miałem,  mam wersję słodkowodną,  mają wady I są super ciepłe.  Miałem wszystkie wersje i mają dobre sterowanie . Ale jajka można smażyć. Syf będzie się zbierał pod kratką. Spokojnie szyba nie pęknie. Nie ma czegoś takiego jak uśredniona wartość zasolenia , zmniejsz zasolenie a reszta Mg , Hk , Ca się zmieni . Zbyt mało wiesz , czytaj , bo to nie tylko życie które kupisz , a pieniadze to nie wszystko,  liczy się to co możesz włożyć od siebie w to co kochasz. 

Powodzenia!

Proszę o usunięcie konta , ostatni raz .

I do starych,  powinniście się wstydzić!!! 

Nie chce się? 10000 te same pytanie? Tak zaczynaliście! 

Czytaj ile się da , bo syfu nie brakuje. 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.02.2023 o 21:04, ArturNemo napisał:

Jest to mój pierwszy post na tym forum także witam wszystkich serdercznie.

Ponad rok zajmuję się słodkim Malwii 200l oraz 65l ogólnym.
Baniaczki w sumie kręcą się same i nie wymagają nic prócz regularnych podmian także od jakiegoś czasu  zacząłem myśleć o solniczce.

Wiem, że najlepiej startować z większymi baniakami lecz nie mam takiej możliwości oraz chcę 
sprawdzić czy warto inwestować więcej czasu oraz środków w kolejne akwarium.
Jeśli wszystko pójdzie dobrze i wciągnie mnie solniczka, to zrobimy zamiane 200l Malawi;)

Zestaw:
- Aquael Nano Reef Duo 35 2.0 - 49l
- Filtr - Versamax-3
- Lampa - Leddy Slim Duo Marine & Actinic 2.0 10 W
- Aquael Szafka Fish & Shrimp Set Duo czarna - 35x35x90cm
- Jebao/Jecod SOW-3
- czarne tło na tylną szybę
- grzałka 50W

- Aqua Medic Bali Sand 0,5 - 1,2mm - 5kg
- Sucha skała - Marco Rock - 5kg
- Kratka rastrowa pod skały

- Sól Red Sea Coral Pro Salt  - 7kg
- Miernik zasolenia CoralHouse LED-RHS-10

- Seachem - Matrix 1L
- Sera Siporax 25mm 1L
- Wata Filtracyjna Symec JBL - Włóknina 500g

- Seachem Stability 250ml
- RO ze sklepu. Na dolewki i podmiany demineralizowana z "marketu" (bądź moze ten sam sklep akwartystyczny)

Kostka zalana solanką 10.02.2023.
Świecę tak jak docelowo czyli 12h.
W koszykach filtra na dole wycinek (2cm) originalnej gąbki a reszta wypełniona Matrixem i Siporacxem po brzegi.
Na koszykach wata aby pył sciągnąć z wody.

Mam kilka pytań, na które mam nadzieję uzyskam odpowiedź od Was;)
Forum czytam od jakiegos czasu lecz chciałbym mieć wszystko w tym wątku aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

1) Jakie bakterie polecacie na start aby to wszysto ruszyło? Seachem Stability wystarczy? Coś więcej lać? Co z pożywką?
2) Gąbki mocno się brudzą? Często w takiej kostce trzeba je płukać? (wiem, że to zależy ale bardziej kieruję to pytanie do posiadaczy takich kostek)
Pytam, ponieważ chyba przerzuce te gąbki nad ceramikę aby się mniej bawić z wyjmowaniem.
3) Jakie testy polecacie na start? - NO3, PO4 wystarczy ?
4) Czy ktoś doświadczony z taką kostką mogłby zaproponować możliwą obsadę?
(mój wymóg, to x2 błazenek + x1 krewetka)
5) Czy coś przeczyłem i potrzebuję jeszcze aby ruszyć z tematem?

Z góry dziekuję wszystkim za odpowiedz ;)

IMG_5532.jpeg

IMG_5519.jpeg

Witaj na forum, żadko tu zaglądam, ale co nieco mogę podpowiedzieć.

Nie znam tego filtra jaki posiadasz, ale mogę ci doradzić aby wata czy też gabka która ma robić za filtrację mechaniczną znajdowała się na górze, nie będzie ci sprawiać problemu z wymianą czy też płukaniem.

Bakterie są różne firmy, od wyboru do koloru, ja osobiście używam na przemian colombo i śmierdziuchy specialblend.

Jako pożywkę na start wrzuć kawałek mrożonki, zacznie się szybciejsze dojrzewanie, co do kratki masz tyle piachu że nie ma co się martwić że będzie się w tej kratce co zbierać, będzie ci się zbierać w całym piachu.

Co do obsady, 2ɓlazen+krewetka więc może zrub sobie małą kostkę z ukwiałami, na dole daj jakieś zoa i będzie kolorowo.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Alcoholik za odpowiedź.

Aktualizacja:
- kratka rastrowa wyciągnięta oraz trochę piasku
- filtr wymieniłem na Seachem TIDAL Filter 75 (zasypany 1l Matrixem i na górze wata) - działa ciszej od FZN3 do tego więcej ceramiki, skimmer itp
- zmiana grzałki na Jager 50W  - trzyma dokładnie 24,9-25,2 '
- automatyczna dolewka Levelautomatic EYE - piękna sprawa ;) w szafce mam 20l RO które powinno śmiało wystarczyć na miesiąc dolewek
- zacząłem także dolewać MICROBE-LIFT Special Blend (śmierdziuch) oraz codziennie małą ilość Seachem Stability
- zakupiłem także Filtr osmoza RO4 akwarystyczna 75 DEMI DI RO 4 i będę dorywczo produkował RO/DI do podmianek oraz dolewki. W sumie także w ramach testu do Malawi (+sole)
- obsada w sumie ma być prosta tj x2 Błazenki + krewetka + Chrysiptera parasema (możliwe) + jakiś ukawiał + zoa i to raczej wszystko
 

-> 10.02.2023 
- zalanie solanka
- zasolenie 1.025

-> 23.02.2023:
- zasolenie 1.025
- NO3 < 1ppm
- PO4 0

-> 24.02.2023:
- zasolenie 1.025
- dodanie małej skałki żywej(z sumpa ze sklepu) + trochę wody
- dodanie z 3 male ślimaki na rozruch

69892650563__4B76CAB3-E930-4638-A778-9B09085AD187.jpeg

69870090009__6948B84A-4744-4CCF-BDEE-462939C7A6FE.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie dobrze, teraz czekać na dojrzewanie aż cykl się zamknie i ustabilizuje, pozdro i grzymam kciuki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nic nie będzie dobrze jeśli nie poświęcisz czasu na czytanie , zdobywaniu wiedzy . Zacznij czytać zagraniczne fora , warto !

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Ariel napisał:

Nic nie będzie dobrze jeśli nie poświęcisz czasu na czytanie , zdobywaniu wiedzy . Zacznij czytać zagraniczne fora , warto !

@Ariel mógłbyś proszę sprecyzować bardziej Twoje wypowiedzi?
Co jest nie tak z tym setupem, że piszesz "nic nie będzie dobrze" ? Masz jakiś uraz do tego forum?

Przeczytałem sporo w temacie nano-reef i IMO setup wydaje się być ok.
Jeśli tak nie jest, to napisz proszę konkrety co robię źle bo bez urazy narazie brzmią one trochę jak jakiś bot troll-ujący.

Kończąc off-topic aktualizacja:
- woda RO/DI robi się powoli (potrzebuję w sumie ze ~150l/tydzień) lecz w przeliczeniu koszt to 0,085zł/1l
- parametry bez zmian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
28 minut temu, ArturNemo napisał:

@Ariel mógłbyś proszę sprecyzować bardziej Twoje wypowiedzi?
Co jest nie tak z tym setupem, że piszesz "nic nie będzie dobrze" ? Masz jakiś uraz do tego forum?

Przeczytałem sporo w temacie nano-reef i IMO setup wydaje się być ok.
Jeśli tak nie jest, to napisz proszę konkrety co robię źle bo bez urazy narazie brzmią one trochę jak jakiś bot troll-ujący.

Kończąc off-topic aktualizacja:
- woda RO/DI robi się powoli (potrzebuję w sumie ze ~150l/tydzień) lecz w przeliczeniu koszt to 0,085zł/1l
- parametry bez zmian

Byś się nie cofał od początku , zacznij szukać.  Anglojęzyczne, niemieckojęzyczne , chińskie / koreańskie / wietnamskie / japońskue fora i tu trochę ciężko a wiedzy multum . To co wyczytasz , będzie się sporo różniło,  ale w polskim języku niestety już nikt nie chce się dzielić wiedzą . Forum polskie wykitowało ileś lat temu.  Jest to tylko moje zdanie , ale są w Polsce specjaliści co mają w poważaniu nas I naszych podopiecznych , ważne żeby ich się słuchało lub by kasa sie zgadzała .  Coś w stylu YouTube,  tylko na forach. Czytaj i się ucz . 

Bardzo proszę o usunięcie konta . Ubezpieczenie adwokackie mam pełne więc chociaż to nie będzie mnie kosztować ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.02.2023 o 22:15, Gość napisał:

Byś się nie cofał od początku , zacznij szukać.  Anglojęzyczne, niemieckojęzyczne , chińskie / koreańskie / wietnamskie / japońskue fora i tu trochę ciężko a wiedzy multum . To co wyczytasz , będzie się sporo różniło,  ale w polskim języku niestety już nikt nie chce się dzielić wiedzą . Forum polskie wykitowało ileś lat temu.  Jest to tylko moje zdanie , ale są w Polsce specjaliści co mają w poważaniu nas I naszych podopiecznych , ważne żeby ich się słuchało lub by kasa sie zgadzała .  Coś w stylu YouTube,  tylko na forach. Czytaj i się ucz . 

Bardzo proszę o usunięcie konta . Ubezpieczenie adwokackie mam pełne więc chociaż to nie będzie mnie kosztować ! 

Nic nie rozumiem z twojego pisania@Ariel. Masz jakiś uraz czy co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć
Witaj na forum. Mając już duże doświadczenie w akwarystyce myślę, że z morskim dasz sobie radę. Przy okazji pokaż jakąś fotkę z Malawi
Nie przejmuj się tak bardzo tym co piszą. Ludzie są trochę rozgoryczeni, chcą dobrze, ale nie każdy się słucha, nie wszyscy doceniają czyjś wysiłek, za to łatwo ulegają złym emocjom. Także spokojnie, dopiero zaczynasz morską przygodę, a Ci co odpowiadają w Twoim wątku mają dużą wiedzę.
Zajrzyj proszę do mojego wątku. Jestem początkującą osobą. Akwarium 2 lata, ale nadal się uczę. Od samego początku prowadziłam zbiornik z tym forum. Oglądałam filmy o morskim na YT, czytałam internet, ale wiedziałam dobrze, że to za mało, że muszę być "prowadzona za rączkę", bo sama nie poprowadzę tego zbiornika, to za trudne i do tego masz do czynienia z życiem tych morskich stworzeń.
Tak np. wszystko musi dziać się w określonych odstępach czasowych, kiedy kupić ekipę czyszczącą, kiedy zrobić pierwsze testy, kiedy pierwszą podmiankę, co ile wlać dolewkę wody i wiele innych. Apropo tej dolewki to mam taką samą, ale uważaj na te końcówki przewodów, ja miałam ją w naprawie, bo zasoliły się i nie stykają dobrze. To jest jednak blisko słonej wody i producent powinien to lepiej zabezpieczyć, może daj tam jakąś osłonę, nie wiem, ale to ponoć częsty przypadek.
No, poczytaj co ja tam za błędy robiłam i nie popełniaj ich.
Z lektury to polecam:
Forum aqua-reef
Forum nano-reef
Aplikacja Band
Stronka Bartka Stańczyka (Tester) reefhub.pl
Mariusz Król (Marking) www.akwarysta.eu
Seb Holcer (filmiki z YT)
Podwodne światy aqua test (yt)
Tommy Aquario yt-powinienes znać.

Do tego mam też swoich ulubionych youtuberów, ale na razie to wystarczy.
Tak jeszcze na koniec napiszę, że jak mnie uczono to w akwarium morskim nie musi być dużo różnej ceramiki, wystarczy jedna, u mnie jest siporax, a na górze włóknina, kupuj z metra na allegro. Ja wymieniam co 2 dni, bo ta woda musi zapierniczac przez ten siporax i do włokniny,żeby ją zabrudzić i wrzucić. Jak jest brudna włóknina to znaczy system działa
I jeszcze jedno, ponoć gąbki nie są dobre w morskim, ja bym je wyrzuciła. Tego nigdy nie wyczyścisz do końca.

No to łatwe pytania na koniec
Co wymyślił Pan Baling?
Co to współczynnik Redfilda?
Bez tego błazenki nie popływają w słonej wodzie 🫧

Pozdrawiam i życzę powodzenia





Wysłane z mojego M2101K9G przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Bea_01 napisał:

Mając już duże doświadczenie w akwarystyce myślę,

Radę z morskim sobie da, ale doświadczenie ze słodkiego niewiele mu tu pomoże, wiem to z autopsji 30 lat z akwarystyką słodkowodną, od 7 lat z morską i dalej się uczę morszczyzny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Bea_01 @andzior70 za odpowiedź 🤗

Nie sądzę abym miał "duże" doświadczenie ze słodkim, ponieważ to zaledwie ~1.5 roku.

Wracając do solniczki, to okrzemki widzę praktycznie ustępują/ustąpiły.
Ślimaki nadal żyją. Parametry wody stabilne. 
Co do tematów, które poruszasz, to nie są one mi obce (przynajmniej w teorii).
Fora + YT także przewałkowałem wyciągając różne wnioski ;) 

Czas chyba wybrać się po jakieś życie ;) i powoli ruszyć z tematem.

Gąbek nie mam. Sama ceramika Matrix na full + włóknina.

To co, jak myślicie czas wpuścić trochę życia do tej kostki ?
Jakąś krewecie, Zoa* + ślimory + troche LPSów ?
Później błazenki aby "zamknąć" tę bajkę ;) 



 

Edytowane przez ArturNemo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×